Gönderen Konu: Pentaprism ve Pentamirror  (Okunma sayısı 3389 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fırat

• Üye
    • Profili Görüntüle
Pentaprism ve Pentamirror
« : 07 Temmuz, 2012, 14:37:25 »
Mehaba. Bildiğim kadarıyla DSLR modellerinde bu iki sistem kullanılıyor. Bende bu konuyu biraz araştırdım. Okuduklarıma göre pentaprism sistemlerde prizma kullanıldığı için ışık neredeyse kayıpsız olarak vizöre ulaşıyormuş. Pentamirror sistemlerde ise ayna kullanıldığı için ışık kayıba uğruyormuş. Dolayısı ile bu durum vizör görüntüsünü oldukça etkiliyor olması lazım. Pentamirror sistemlerde görüntü küçük ve karanlık oluyormuş doğal olarak. Benim sorum ise pentamirror sistem kullanan gövdelerde manuel lens kullanabilir miyiz? Yani görüntü kötü olacağından netleyip netlemediğini anlamak güç olacaktır. Pentamirror ve pentaprism sistem kullanan arkadaşlar aradaki farklardan biraz bahsedebilir mi?

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentaprism ve Pentamirror
« Yanıtla #1 : 07 Temmuz, 2012, 15:26:17 »
Ben 1 yıl Pentaprizmalı K-7 kulandıktan sonra Pentaaynalı K-200D'ye geri döndüm, ve hiç bir fark hissetmedim, vizör görüşüm %100'den &96'a düştü *sadece teoride* hepsi o kadar. Yalnız iki makinamda hiç yanyana olmadı bir onu bir bunu alıp farkı anlamaya çalışmak için, aralarında 10-15 gün fark vardı, belki ondandır.