Gönderen Konu: Otel Çekimleri  (Okunma sayısı 8939 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı burakbaran

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Burak Baran
Otel Çekimleri
« : 18 Temmuz, 2012, 09:58:02 »
kaelhser ( ARKADAŞIMIZDAN ALINTIDIR )

Otel Çekimleri
Arkadaşlar uzun zamandır aklımda olan bir konu bugüne nasip oldu.Esas işim otel tanıtım ve katalogları çekmek.Şu döneme kadar 83 farklı oteli bitirmiş bulunmaktadayım.4 senedir bu işin içindeyim 2.5 senesi sadece gözlem ile geçti diğer 1.5 sene kendim yaptım.Bu işi yapacak veya yapan arkadaşlar var ise biraz fikir olsun istedim.
Otel fotoğrafları normal fotoğrafların aksine bir fotoğrafcının gözünden değil bir müşterinin gözünden bakarak çekiliyor ve ona göre düzenleniyor.Çok uzun zamanlar harcanıyor.
Öncelikle oteli gezip notlar almaya başlıyoruz.Neresi nasıl çekilir saat kaçta çekilir vs vs.Akabinde başlıyoruz.Genel olarak ilk önce otel odalarından başlarız.Odalar biraz daha sıkıntılı oldukları için öncelikle onları bitirmeye çalışıyoruz.Odadan genel olarak 2 tane kare çıkartıyoruz.Otel sahibinin isteğine göre değişebiliyor.Eğer oda deniz görmüyorsa kesinlikle perdeler kapalı olmak zorunda.Deniz görünecekse herşey değişiyor onu daha sonra anlatacağım.Otel odaları genelde çok büyük olmadığından doalyı fazlasıyla geniş bir açıya ihtiyac duyuyorsunuz.Tabiki balık gözü kesinlikle kullanamazsınız ondaki kırılmaları göz önünde bulundurmak lazim
Bizler çekimde 5D mark 2 16-35 II 17-40 70-200 2,8 II sigma 105 macro kullanıyoruz.Işık olarak 10000W sabit ışığımız var.
Otel odasında tüm ışıkların yandığına emin olun
Müsteriye sunulmayan hiçbirşey kare bulunmasın.Aksi taktirde görüp onu istemeye hakları var.
Çarşaflar yeni açılmış olsun en ufak kırışıklık gölgelendirme yapıyor.
Çarşafları yatağa iğnelerseniz daha gergin ve güzel durur
Otelin isminin olduğu katalogları masaya komayı unutmayn.
Perdeleri düzeltin simetrik olsunlar.
Işıkları kesik atacak şekilde güzel yerleştirin.
Küçük objeleri aydınlatmak için petrollerde satılan küçük renklı led lambarlardan kullanın.

« Son Düzenleme: 21 Temmuz, 2012, 10:21:48 Gönderen: JoRDaN »

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
  • http://muhsinbagdadioglu.com
Ynt: Otel Çekimleri
« Yanıtla #1 : 18 Temmuz, 2012, 14:09:35 »
oda çekimlerinde neden tavana gereğinden fazla pay verilmiş? çekimler çok güzel ama bir tek dediğim gibi iç çekimlerde tavana fazla pay verilmiş
Pentax K-3

SMC PENTAX-FA 1:2.8 135mm IF  /  SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL  /  HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited  /  SMC Pentax-FA 50mm f/1.4  /   SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı deathdream

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Temmuz, 2012, 15:10:52 »
tavan ne kadar çoksa küçücük mezar gibi olan otel odanız o kadar büyük görünür efendim :)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Temmuz, 2012, 20:41:37 »
oda çekimlerinde neden tavana gereğinden fazla pay verilmiş? çekimler çok güzel ama bir tek dediğim gibi iç çekimlerde tavana fazla pay verilmiş

Göze batar derecede değil bence. Fotoğraflar başarılı.

tavan ne kadar çoksa küçücük mezar gibi olan otel odanız o kadar büyük görünür efendim :)

Evet, ama az daha tavanın azalmasını tercih ederdim sanırım. :) Dediğim gibi fotoğraflar başarılı.

Oda çekimlerinde benim tercihim FF sensör ile çekilebilecek en yüksek mm değerinde çekmeye çalışmak oluyor. Malum mm değeri azaldıkça kırılma artacaktır. Yukarda da belirtildiği gibi gönül isterdi 8mm ile heryeri çekebilmek ama kırılmaları tahmin edebilirsiniz.. :) Benim için en optimum değer FF sensörün yanına 25-30mm değerinde objektif oluyor. Tabi oda genişliği çok önemli. Mm değeri hakkında kesin birşey söylemek mümkün değil.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Temmuz, 2012, 20:49:50 »
http://www.hurriyetemlak.com/yeni-konut-projesi/ankara-yenimahalle-turgut_ozal-atakent_evleri/konut-projeleri/jAWaBzzzijw=&new=1

bu sitedeki örnek daire çekimlerini ben yapmıştım. Fotoğrafların orjinallerini bulmak beni şuan çok yorar. :( Silmiş bile olabilirim ama en azından fikir vermek adına göstermek istedim. Ne yazıkki ekipman kiralama yada satın alma şansım yoktu. Acil bir çekim olduğudan K-7 (1,5x Sensör) ve 18-55 DA WR ile çektim. Yalnız belirtmek isterim ki tavanları 1er santim kadar göstermiştim ben, linkteki fotoğraflarda ufak kesilme var. :) :)
PENTAX K-3

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #5 : 18 Temmuz, 2012, 20:59:00 »
Madem bir şeyler gösteriyoruz. Benim de ilk deneme otel veya oda çekimlerim burası olmuştu. Güzel bir tecrübeydi bazı hatalarda var. :) Antakya'nın Öğretmen Evi tanıtımı için odaların, toplantı odalarının, işyerlerini ve Otelin ufak tanıtımını yapmıştım. :) Eleştiri de alabilirim. :) Sayfa girişinde ki Düğün Salonu ve Yazlık Bahçe hariç;
Günlük Menü,  Odalarımız, Kuaför Salonu, Reception bölümleri benim fotoğraflarım.

http://www.antakyaogretmenevi.com/   
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Temmuz, 2012, 22:48:14 »
hikmet madem ogretmen evi cekimleri icin elestiri istiyorsun sana tek kelime soyleyeyim bu fotolari sen cekmis olmazsin

Çevrimdışı Atilla90

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Temmuz, 2012, 23:14:41 »
Ben ticari anlamda foto ile ilgili hiç bişey yapmadım beyler bu işleri nasıl alıyorsunuz :/
Pentax K-x
Pentax DA-L 18-55mm
Carenar 55mm F 1:1.7 Manuel
Tamron 80-210mm  F 1:4.5-5.6 AF
55mm Macro Tube

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Temmuz, 2012, 00:11:54 »
     2011 yılının ekim ayının ilk günlerinde bir fotoğraf forumunda “Önerilerinize İhtiyacım Var Arkadaşlar.“ diye bir konuya gözüm takılmış ve Vesikalık fotoğrafın nasıl çekileceğine dair en çok bilmeyenler; yanıltıcı bilgiler verip nasıl üyelerini çıkmaz sokağa sürüklediklerinine şahit olmuştum.
     "Otel Çekimleri" başlığı altında neler yer aldığını merak edip incelerken; forum üyelerimizin kendi kısıtlı bilgi ve ekipmanlarıyla harikalar yarattıklarını görmek ve mütevazi kişilikleriyle yaptıkları profesyonel çalışmaları takdirle karşıladım. Herşey ahkam kesmekle olmuyor... Biraz cesaret ve atak olmak yeterli olacağını tahmin ediyorum. İyi ve kötü eleştiriler yol göstericidir...  Amatörce olsada Ticari anlamda gösterdikleri başarıdan dolayı  "burakbaran"  , "asahiflexi" , "bFeeL" , "JoRDaN" ve bu gibi faaliyetleri olan diğer arkadaşları tebrik ediyorum. 

« Son Düzenleme: 21 Temmuz, 2012, 00:12:48 Gönderen: vedib »

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 21 Temmuz, 2012, 01:29:03 »
jordan (hikmet) le tanışmadım ama kendisi benim gözümde efendiliğiyle şu forumda en ön sıralarda.
açıkçası kimsenin fotoğraflarına çok bakmıyorum.fotoğraf incelemeyi sevmemek gibi kötü bi huyum var :)
ticari iş yapmak kişinin seçimi arayan işi ayarlar bi şekilde.
burdaki arkadaşların hiç biride piyasada ki fotoğrafçılarından kötü çekmez.fotoğrafçıları gezin hepsinin duvarlarında gelin fotoları asılıdır.gelinlikteki detayı görebileceğiniz fotoğraf çıkacakmı merak ediyorum

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #10 : 21 Temmuz, 2012, 10:21:27 »
hikmet madem ogretmen evi cekimleri icin elestiri istiyorsun sana tek kelime soyleyeyim bu fotolari sen cekmis olmazsin

Ercan abi evet geçen baharda çekmiştim bu fotoğrafları. Arkadaşım internet sitesi tasarlıyordu. Rica etti bana otelin fotoğraflarını çekermisin diye. Bende gelişi güzel çektim. Kullandığım ekipman sadece Pentax K-5 ve 16-45mmdi. Ne ışık sistemi vardı ne de flaş vardı. Açıkça söyleyim çok özenle çekilmiş fotoğraflar değil bu fotoğraflar.  Acil ve gelişi güzel çekildi.  Photoshopta bile adam akıllı işleyemedim. Hem internet sitesi gecikmişti hemde benim zamanım çok kısıtlıydı Antakya'da.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4

www.hikmetsir.com

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #11 : 21 Temmuz, 2012, 10:24:35 »
jordan (hikmet) le tanışmadım ama kendisi benim gözümde efendiliğiyle şu forumda en ön sıralarda.
açıkçası kimsenin fotoğraflarına çok bakmıyorum.fotoğraf incelemeyi sevmemek gibi kötü bi huyum var :)
ticari iş yapmak kişinin seçimi arayan işi ayarlar bi şekilde.
burdaki arkadaşların hiç biride piyasada ki fotoğrafçılarından kötü çekmez.fotoğrafçıları gezin hepsinin duvarlarında gelin fotoları asılıdır.gelinlikteki detayı görebileceğiniz fotoğraf çıkacakmı merak ediyorum

Güney abi teşekkür ederim. Eksik olmayasın. Bende bir çok yüzyüze tanışmadığım insanla forum sayesinde, aramızda geçen alış-veriş ve geçen muhabbetler ile birlikte samimiyet kuruldu. Çokta güzel arkadaşlıklar oluşuyor zaman ile. Merak ediyorum yüz yüze tanıştığımız zaman nasıl bir ortam olur diye. :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4

www.hikmetsir.com

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Temmuz, 2012, 20:36:54 »
Ben ticari anlamda foto ile ilgili hiç bişey yapmadım beyler bu işleri nasıl alıyorsunuz :/

Tamamen çevre ile ilgili. :)
PENTAX K-3

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Temmuz, 2012, 20:38:25 »
Amatörce olsada Ticari anlamda gösterdikleri başarıdan dolayı  "burakbaran"  , "asahiflexi" , "bFeeL" , "JoRDaN" ve bu gibi faaliyetleri olan diğer arkadaşları tebrik ediyorum. 

Teşekkürler. :)
PENTAX K-3

Fotoğraf Yada Film Çekimleri İçin Amatörce Sahte Kan Yapımı!

Başlatan muhsinbagdadi

Yanıt: 3
Gösterim: 5816
Son İleti 03 Ekim, 2012, 23:29:56
Gönderen: PENTAX
Ürün ve Takı Çekimleri Hakkında Bilgi Yardımı

Başlatan JoRDaN

Yanıt: 8
Gösterim: 4610
Son İleti 30 Temmuz, 2014, 14:25:10
Gönderen: gokhans
Sahne - Müze - Sergi ve Gece Çekimleri