Gönderen Konu: Pentax Bu Kadar Iyiyse Neden Bu kadar az kullanicisi var  (Okunma sayısı 27372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asdfg

• Ziyaretçi
Merhabalar forumda okudugum ve arastirdigim kadar pentax iyi bir marka fakat pentax bu kadar iyiyse neden canon ve nikon kadar kullanicisi sahibi yok
Yani reklamda derseniz bile herseyin reklami yok iyi olan mal kendini piyasa da gosterir degil mi
Vede muhakhak pentax in da bir kusuru vardir acaba pentax in kusuru nedir okudugum kadariyla focus yaparken kararlilik yokmus vede biraz yavas netliyormus bazi modeller simdiden tessekur 

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax Bu Kadar Iyiyse Neden Bu kadar az kullanicisi var
« Yanıtla #1 : 03 Ağustos, 2012, 15:42:58 »
      Dünyanın en klas fotoğraf makineleri  LINHOF ve ARRI  markalar olduğunu bilen çok az fotoğrafsever vardır ve kullanıcısı çok azdır. Pentax firması en kaliteli lens üreticisinden biridir. Kalite anlamında Alman Zeiss firması ile başabaş rekabet halindedir. Zeiss firması gövde satışında çok gerilerdedir. Bir markanın satış rakamlarıyla seçkin oluşunu bir kefede tutamayız.
     Türkiye dışında Pentax seçkin kesimlerin markası olmaya devam ediyor. Günümüz rekabet şartlarında kötü marka ve ürün olmadığını bilmenizi isterim. Kullanıcı kendine uygun ürünü satın alması en doğrusudur. 

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Ağustos, 2012, 21:13:07 »
Zeiss objektifleri yere göre sığdıramıyor kimse. Hakkaten de sormak gerek neden gövdeleri çokta popüler değil diye. :)

Herşeyi pazarlama stratejisine bağlıyorum ben.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Daestra

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Ağustos, 2012, 22:16:46 »
Bu konuda canon ve nikon yıllardır piyasaya daha çok giriyor. Giriş seviyesi makineleri hemen heryerde satılıyor. Buda isim yapmasını sağlıyor. Ayrıca pentaxın FF gövdesi olmaması aslında reklam adına eksi kayıp oluyor. FF gövdeler çok satan çok kazandıran makineler değil belki ama prof. insanlar FF gövdeleri tercih ediyor ve buda pentaxın duyulmamasında bir neden. Ayrıca ikinci el piyasasının kullanım azlığından dolayı dar olmasıda pentaxın yaygınlığını azaltan sebepler arasında.
Canon 5d m2 / Canon 24-105 f4 is / Canon 100 macro f2.8 / Canon 50 f1.8 / cz 135 f3.5  / yn-565i

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #4 : 03 Ağustos, 2012, 23:04:17 »
Bu konuda ben de bir seyler soylemek istiyorum, nacizane!

gerci baha kardesim pazarlama ile ozetlemis cok bir sey eklemeye gerek yok!

Oncelikle canon ve Nikon su anki pazarin anne ve babasi gibi. Diger markalarda ya cocuklari yada uvey evlatlari (bazilari ki pentax buna  dahil edilir kendi capinda yurudugu icin). Ozellikle 80 lerden sonra basta Canon buyuk bor pazarlama stratejisine girdiler, kalite su bu degil, nasil insanlara ulasabilirz! Bunu cok da guzel basardilar.

Simdi cevremizde iyi kotu - ileri duzey amator kullanicilara sorun neden Canon neden Nikon. Verecekleri cevap sudur;yuzlerce objektif secenegin var...derler.

iyi de kardesim o objektiflerden kacina sahip olabileceksin.Kacini alabilaceksin?  Canon`un L serisi objektifleri kaliteli, gercekten guzel ama mukemmel olmayanlari da var L serisinde. Canon veya nikon kullanan bir cok kisiyle yaptigim sohbette bana sunu soylediler. O kadar da kotu makinalar degil ama almak istedigimiz lensler servet degerinde (ozellikle Canon icin) ve su an baska bir sisteme gecsek pahaliya mal olacak cunku butun ekipmanlar (Canon yada Nikon a gore) bu nedenle de birakamiyorlar ve bu sekilde devam ediyorlar. Ama bilmiyorlar ki cok ufak bir butceye neredeyse profesyonel bir ekipmani Pentax ile kuracaklarini.

Forumda cok yeniyim her keze saygilar...

Yorumlarinizi begenerek okuyorum, elimden geldigince inceleme-yorum katkida bulunmaya calisacagim!

Çevrimdışı deathdream

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Ağustos, 2012, 03:47:09 »
pentaxın sloganı ''be interesting'' :) herkeste olan birşeyin sloganı böyle olmazdı, you can canon olurdu mesela.
pentaxın kullanıcılara vakti zamanında ucuz yollu slrlara giden yolu açması onu sevilen, sempatik bir marka yapmış. şu aralar ne olduğunu anlamadığım bir satış politikası içindeler (plastik 250 dolarlık fokus mesafesi göstermeyen lens üretmek).
her firma en çok sayıda ürün satmayı hedeflemez, hatta hedefleyemez. pentax hedeflemeyen, ve canon sony tekelinde olan sensör üretimi dolayısıyla hedefleyemeyen grupta. yine benzer sebeplerden ff gibi bir deryaya da gireceklerini düşünmüyorum. adamlar kendi içinde rekabet ediyor resmen. kullanıcıyı sistem değiştirmeye kadar götüren makineler çıkarıyorlar sırayla. niçin sırayla peki ?

pentaxın zeissle rekabet ettiği konuları merak ettim, fakat araştırdıysam da bulamadım.

pentaxın pazar payı yüksek olsa elbette daha kaliteli ve daha ucuz ürünler sunabilirdi bize. ancak böyle bir durumda da herşeyi fotoğrafa hizmet için yapacaklarını beklemek fazla iyimser olurdu. bu şartlarda bile kullanıcı isteklerine yönelik atılım yapmadıklarını düşünüyorum.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Ağustos, 2012, 04:35:13 »
pentaxın zeissle rekabet ettiği konuları merak ettim, fakat araştırdıysam da bulamadım.

Zeiss ile Pentax'ı objektif gövde sensör yada aksesuar diyip fotoğraf dalına alıp rekabetini kısıtlamamalı.

Olay İskenderun'da başıma geldi. 2-3 yıl kadar önce. Bir grup, fotoğraf çekiyor. Aralarından biriyle göz göze geldik, o yanındakine seslendi felan grup bana bakıyor. Bir anlam veremedim. Yanlarına gidip merhaba dedim. Çok cana yakınlardı zaten hepsiyle tanıştık o an. Pentax'ı görmüşler bende. Hani nasıl anlatıyım, öyle tepki veriyorlar ki sanki bilmem ne koleksiyonu bir gövde var elimde. Özel üretim altın kaplama felan. Bir anlam veremedim davranışlarına "Aaaa Pentax mı?" ee Pentax yani ne var bunda? :))

Tabi beni yaşımdan ötürü hevesle fotoğraf çektiğimi felan düşünmüşlerdir. Biri çantasından Pentax gövde biri Zeiss gövde çıkarıyor, çok olmasa da 1-2 Zeiss objektif vardı ama geri tüm objektifleri Pentax; konuşuyorlar işte anlatıyorlar bana. :)) İskenderun'da Pentax'ı Zeiss'ı nerden bulmuş bunlar? Merak uyandırıyor insanda. Şuan bile Ankara'da Pentax grubu görsem merak ederim. :)) Kaldı ki böyle bir amatör grubun İskenderun'da ne işi var? Kuytu bir yer sayılır İskenderun. Git al bir Canon takıl işte.

Sonradan anladım, doktor grubuymuş o. Hatta bir göz doktoru vardı aralarında, "Muayenemde Pentax harici kullanmam" diyor taraftarcasına. Diğerlerinin uzmanlıklarını bilmiyorum zaten de anlayamayacağım terimler geçiyor ya aralarında, bilmem hangi cihazda Zeiss istermiş. Hani fotoğraf topluluğunda konu tıp. :D Hatta hiç unutmam bu cümleyi tam giderken gülümseyerek söyledi biri "Ya bırakın bu sohbeti, ikisinide alacak paranız yok" :))

Evet hep söylerler Zeiss Pentax optik liderler diye de çok ciddiye almazdım. Olay sonrası bakışım daha da değişti. :) Beklemediğim doğaçlama cümlelerdi....

« Son Düzenleme: 04 Ağustos, 2012, 04:38:10 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Ağustos, 2012, 19:28:31 »
Merhabalar forumda okudugum ve arastirdigim kadar pentax iyi bir marka fakat pentax bu kadar iyiyse neden canon ve nikon kadar kullanicisi sahibi yok
Yani reklamda derseniz bile herseyin reklami yok iyi olan mal kendini piyasa da gosterir degil mi
Vede muhakhak pentax in da bir kusuru vardir acaba pentax in kusuru nedir okudugum kadariyla focus yaparken kararlilik yokmus vede biraz yavas netliyormus bazi modeller simdiden tessekur 

Canon 1984, Nikon 1996, Pentax ise 2006'da K serisi ciddi dijital makina üretmeye başladı bu bir,
İkincisi Pentax başka bir firma olmadan (yeni modellerin yatırımları için) kendi ayaklarının üzerinde duracak  ekonomik güce sahip olmadı hiç.
Üçüncü neden Pentax asla kendi sensörlerini üretmedi, Samsung yada Sony'ye bağımlı oldu hep.. Gerçi Nikonda üretmiyor hala sanırım ama Pentax'tan çok daha önce ve kuvvetli olarak başladı işe,
Son neden ise açıkça bir pazarlama başarısızlığıdır, mesela Türkiyenin yıllarca distribütörsüz kalması veya son günlerde çıkıp inen resmi lens fiyatları bile bunun bir göstergesidir.

Peki neden biz Pentax kullanıyoruz? çünkü 60 yıllık bir maziye dayanan 30 milyondan fazla kaliteli objektifi var, yeni objektifleride Leica-Zeiss çizgisinde görüntüler verir, hem lens hem gövde fiyatları gayet iyidir. Çıkardığı SLR makinaların karşılık gelen modellerde diğer markalara göre üstünlükleri olduğu doğru olmaktan öte, gövde içi SR (sarsıntı önleyici) ve su-toz geçirmezlik gibi rakipsiz özellikleri mevcuttur. Özellikle CCD sensörlü K-10 modeli görüntü kalitesiyle Pentax'ın adeta yeniden doğumu gibi olmuştur, ve Pentax'ın popülaritesini amatör fotoğrafçılar arasında birden arttırmıştır

Bahsettiğiniz düşük ışıkta zayıf AF performansı veren üretimi yeni bitmiş K-5'tir, yeni çıkan K-30 aynı K-5 AF sisteminin yavaşlığı düzeltilmiş ve geiştirilmiş teknolojisini kullanır. K-5'in yerine yeni bir amiral gemisinin açıklanmasıda yakındır.

iyi günler dilerim.
« Son Düzenleme: 04 Ağustos, 2012, 19:44:35 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
  • http://muhsinbagdadioglu.com
« Yanıtla #8 : 04 Ağustos, 2012, 19:40:55 »
Can hocam peki "Pentax'ın asıl dalı fotoğraf değil, sadece optik'te uzmandır" düşüncesini hiç benimsediniz mi? Çünkü bildiğim kadarıyla pazarlama başarısızlığı filan değilde, optiğe ağırlık verildiği için fotoğrafçılıktan çok lens üretiminde önde olmuştur. Sizde söylemişsiniz "60yıllık bir maziye dayanan 30 milyondan fazla kaliteli objektifi var". Yanılıyorsam lütfen düzeltin beni. Pentax'a baktığımda daha çok dürbün, objektif vb. gibi üretimleri ağırlıklı hep.
« Son Düzenleme: 04 Ağustos, 2012, 19:42:20 Gönderen: asahiflexi »
Pentax K-3

SMC PENTAX-FA 1:2.8 135mm IF  /  SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL  /  HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited  /  SMC Pentax-FA 50mm f/1.4  /   SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Ağustos, 2012, 19:51:25 »
Can hocam peki "Pentax'ın asıl dalı fotoğraf değil, sadece optik'te uzmandır" düşüncesini hiç benimsediniz mi? Çünkü bildiğim kadarıyla pazarlama başarısızlığı filan değilde, optiğe ağırlık verildiği için fotoğrafçılıktan çok lens üretiminde önde olmuştur.

Sorunuzu tam anladığımı sanmıyorum, bahsettiğim 30 milyondan fazla lens fotoğrafçılık için üretildiğine göre, Pentax'ın nasıl asıl dalı fotoğraf değildir oluyor? Kaldıki Medikal ürünler bile fotoğraf üretmiyormu? Onun için bütün dünyada herkes heyecan içinde yeni gövdeler bekliyor, bahsettiğim heyecan az buz bir heyecan değil emin olun, ben yurtdışı forumları takip ediyorum. Nitekim Pentax K-30'la giriş seviyesinde taşı gediğine koydu, BF/FF sorunu filanda yok olsa kokusu çıkardı çoktan, sınıfında mükemmel bir makina.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #10 : 20 Aralık, 2012, 21:26:25 »
      Dünyanın en klas fotoğraf makineleri  LINHOF ve ARRI  markalar olduğunu bilen çok az fotoğrafsever vardır ve kullanıcısı çok azdır. Pentax firması en kaliteli lens üreticisinden biridir. Kalite anlamında Alman Zeiss firması ile başabaş rekabet halindedir. Zeiss firması gövde satışında çok gerilerdedir. Bir markanın satış rakamlarıyla seçkin oluşunu bir kefede tutamayız.
     Türkiye dışında Pentax seçkin kesimlerin markası olmaya devam ediyor. Günümüz rekabet şartlarında kötü marka ve ürün olmadığını bilmenizi isterim. Kullanıcı kendine uygun ürünü satın alması en doğrusudur.

Vedib abi, izninle bir iki sey de ben eklemek istiyorum. Oncelikle forumda cok genis yazildi, biraz karistirilirsa bulunur forumda.
Ikinci olarak, Vedib abi  LINHOF ve ARRI orneklerini vermis. Bir de Hazelblad. Sokakta birine soylesiniz yada elinde dslr olan birine, %80 hazelblad i bilmez ama dunyanin en kaliteli orta format makinalarini yapar.  Her kez alamaz o ayri ama hic mi duymadin diye de sorarlar yada hic mi okumadin, arastirmadin.

Yada bir  Rolleiflex. Bilinmez ama bu markalarin verdigi sonuclar da tadindan yenmez.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #11 : 20 Aralık, 2012, 21:53:48 »
ya bide pentaxın FF i yok diyenler gidip Pentax 645D alsınlar madem o kadar profesyonel çekim yapacaklar :) shutter seside türkü gibi valla...
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #12 : 20 Aralık, 2012, 21:56:04 »
ya bide pentaxın FF i yok diyenler gidip Pentax 645D alsınlar madem o kadar profesyonel çekim yapacaklar :) shutter seside türkü gibi valla...

Gokhan, alip elime deneme firsatim olmadi ama 30cm gibi bir mesafeden gorup atmosferini soluma sansini buldum 645D nin.

Heybeti yeter :)

Imkanlarim dahilinde olsa hic dusunmeden alirim!

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #13 : 20 Aralık, 2012, 23:04:37 »
Gokhan, alip elime deneme firsatim olmadi ama 30cm gibi bir mesafeden gorup atmosferini soluma sansini buldum 645D nin.

Heybeti yeter :)

Imkanlarim dahilinde olsa hic dusunmeden alirim!

sana özel gelsin abi ;)

Pentax 645D Shutter Sound
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #14 : 21 Aralık, 2012, 09:23:32 »
sana özel gelsin abi ;)

Pentax 645D Shutter Sound

Ayni guzellikte karsilik vereyim Gokhancim

Bu adam (norvec`den ) aldigi 645D yi ozel cantasinda muhafaza ediyor. Saygi bu olsa gerek! 2011 in ocak ayindan bir haberdi.

diger fotografda da detaya bakalim. Cropcularin gozleri senlensin :)

Pentax teknik servisi hakkında

Başlatan LkerA

Yanıt: 4
Gösterim: 3805
Son İleti 03 Ekim, 2016, 16:33:37
Gönderen: Baha
Pentax K-R keskin foto çekemiyorum

Başlatan ribuirub

Yanıt: 1
Gösterim: 3646
Son İleti 23 Temmuz, 2012, 02:08:43
Gönderen: Baha