Gönderen Konu: DSLR gövdeyi orta ve büyük formatta kullanmak  (Okunma sayısı 7049 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
DSLR gövdeyi orta ve büyük formatta kullanmak
« : 14 Kasım, 2012, 00:07:39 »
             Linhof, Globica, Sinar, Mamiya, Voigtlander veya Zeiss Ikon gibi medium format - Large format Analog filmli Teknik gövdeniz varsa elinizde mevcut tüm markaların DSLR (dijital single lens reflex) gövdeyi sözkonusu büyük format fotoğraf makinesinin Buzlu camın koyulduğu netliğin yapıldığı odak düzlemine yerleştirerek fotoğraf kaydedebilirsiniz.
             Bu işlem için "ters objektif adaptörü"(reverse adapter) ve "step-up ring" halkası ile odak düzleminde yerleştirilen şase "ters objektif adaptörü" çapı kadar yuvarlak kesilerek şaseye yerleştirilmekle kullanıma hazır hale gelir. Bu durumda DSLR gövdemiz "dijital arkalık" işlevi görür. Fotoğraf çekileceği zaman Orta-Büyük format fotoğraf makinesindeki objektif optüratörü gayri faal ve açık olmalıdır. Başka bir deyişle " T " (time) foksiyonunda obtüratöre bir defa basarak objektifin açık olması sağlanır, diyafram ayarı yapılarak DSLR gövde "manuel" çekim modunda fotoğraf kaydedilir. Yalnız dikkat edilecek tek şey hangi formatta olursa olsun kaydedeceğiniz görüntü kullanmakta olduğunuz DSLR gövdenizdeki sensör boyutu kadardır.
            Bu düzeneği yapıp kullandığınızda şimdiye kadar fotoğraf forumlarında anlatmaya çalıştığım APS-C ve FF aldatmasının farkına varacaksınız. Kullandıktan sonra 50mm objektife 75mm denilmeyeceğinin farkına varacaksınız. Sensör ne olursa olsun görüntüyü oluşturan objektifin kendisidir. Sonuçta objektif odak uzaklığı, diyafram değeri ve görüntüdeki perspektif veya alan derinliğinin değişmeyeceğini bu düzenekte yaptığınız çekimler sonucu farkına varacaksınız.
           Sensörü büyük olan ve özel dizayn edilmiş olan Dijital Arkalık (Digital Back) her ne kadar 80 mega piksel ve 40x54mm boyutlarında olsada 60.000-100.000-TL verebilmek biz amatörler için imkansız. Bir köşeye atmış olduğunuz orta veya büyük format fotoğraf makinesini bu şekilde değerlendirmiş ve zevk almış olursunuz.

abcde

• Ziyaretçi
Ynt: DSLR gövdeyi orta ve büyük formatta kullanmak
« Yanıtla #1 : 15 Kasım, 2012, 02:54:32 »
vedip abi karşıma geçende linhof technika çıktı ama körük kullanılmaz hale gelmiş onun dışında faal durumda.buna deri körük yaptırabilceğim biyer varmıdır?deri olmadıktan sonra benim için anlamı olmıycak çünkü.bütçemede uygun bi makina ciddi ciddi düşünüyorum ama körük olayı aklımda soru işareti bırakıyor.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Kasım, 2012, 09:10:25 »
    Linhof için körük uluslararası satış sitelerinde "Linhof bellows" diye aratırsanız bulabilirsiniz, tahmini 150-TL civarında... Eğer sadece yıpranmış ise körüğü iç taraftan "siyah yapışkan kağıt bant" ile onarabilecek durumda olup olmadığına bakmak lazım... Fiyatı uygun ise ve üzerinde objektifi varsa objektifinin hatırına satın alınabilir. Kullanıma bağlı olarak Linhof körük yıpranması dışında, objektif obtüratör arızası verebilir. Uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir. Ayrıca İzmir'de eski fotoğraf makinesi tamircilerini ziyaret edip sorunu anlatırsanız, çözüm bulacağınızı tahmin ediyorum. 

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 15 Kasım, 2012, 11:41:15 »
vedip abi gördüm onlarıda işte karton olmasından yada çok dayanıksız malzeme olmasından korkuyorum.2 gün sonra yırtılmasın :)
ben acaba deri güzel bi körük yaptırabilirmiyim diye düşündüm.istanbulda eskiden yapan biri varmış ama telefonuna ulaşamadım.
neyse bi şekilde bu sorun üzerine eğileyim.bu arada yazı içinde teşekkürler zevkle okudum.Bu arada ben kendi adıma şu dönem inanılmaz popüler olan lomography hakkında bi yazı okuyup bilgilenmek isterim

Çevrimdışı El Barto!

• Üye
  • *
  • Ladashnikov.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Ocak, 2013, 12:53:07 »
En temizi Mamiya RB67 alip, Mamiya ZD Digital Back takmak ya :-)
Ekipman; Canon EOS 450D + Canon EF 28-90mm F:4-5.6 II + Canon EF 50mm F:1.8 II

Zenit 12XP + Super Albinar 28mm F:2.8 + Helios 58mm F:2

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Şubat, 2013, 16:15:34 »
Kullandığımız APS-C ve FF gövdelerde 50mm'in 50mm olduğunu anlatmaya yarar bir şey bu sistem. :)

Portre çekmek için 25mm Zeiss objektif alana rastladım. Mantığına göre 25mm x 2 crop = 50mm ki bu mantık baştan aşağı trajik. Büyük format kullarak insanlar mm değerlerini daha iyi anlayabilirler. Mesela 200mm büyük formatta tele değildir. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Ekim, 2013, 00:03:00 »
Fotoğrafseverlerin özelden istenen yardımları genel forumda paylaşmakta fayda vardır. Özellikle forum üyeleri ile takipte bulunan ziyaretçilere faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Çoğu kullanıcılarda Analog Filmli "Mamiya RB67" ve "Pentax 67" gövdelerde sınırlı olsada Ellerinde mevcut DSLR gövdeleri kulanabilirler. Kullanmaları için bahsettiğimiz gövdelerin arka kısmında mevcut olan film magazın veya shett film (tabaka film) kasetinin yerleştirildiği kanala özel aparatla DSLR gövdenizi orta formatta dijital arkalık niyetine kullanabilirsiniz. DSLR gövde objektif bayonetiyle özel aparatla film magazin kanalına takılmakla bu iş bitmiş oluyor.

Kullanırken sözkonusu orta format gövdenin optüratörlü objektif mekanizması "T" shutter foksiyononda iken bir defa basılarak objektif açık kalması sağlanır ve DSLR gövde "M" manuel çekim modunda pozlama değeri ve focus ayarı yapıldıktan sonra görüntü kaydadabilirsiniz. Unutmayın ki kaydedeceğiniz görüntü ebadı DSLR gövdenizin sensör ebadı kadardır. Sonuçta  6X7cm ebadında değil sensör ebadı kadar yani 16X24mm veya 24X36mm ebadında çok kaliteli bir görüntü kaydedersiniz. Eğer var ise kullandığınız Analog filmli gövdenizin en küçük odak değerli objektifini kullanırsanız daha rahat görüntü kaydedersiniz. Orta format objektif görüntüsünün kalitesini tahmin edebileceğinizi sanıyorum. Kullandığınız DSLR gövdenin iç sensör uzaklığı "odak bağlantı mesafesi" 4-5cm civarında olduğu için bu kullanım sadece yakın plan çekimlerinde uygun olacağı sonsuz görüntü kaydı yapamayacağınızı bilmenizi isterim.

Bu anlattığın işlemi film magazin veya shett film kaseti yerleştirilebilen tüm fotoğraf makinesi gövdelerinde uygulayabilirsiniz. Mamiya RB67 ve Pentax 67 gövdeler hep sorulduğundan dolayı sözkonusu gövdelerin isimlerini dile getirdim.

Konunun en başında ki görseli fikir vermesi açısından incelemenizi tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 17 Ekim, 2013, 08:47:53 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Ekim, 2013, 16:55:43 »
En temizi Mamiya RB67 alip, Mamiya ZD Digital Back takmak ya :-)
Pekde ucuz bir öneriymiş   ;D ;D
645D ve üstüne bir lens alsak aynı paraya çıkar herhalde  ;)

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Temmuz, 2014, 11:06:39 »
İnternet forumlarında gezinirken "Nikon DSLR gövdeyi orta ve büyük formatta kullanmak" gibi bir paylaşıma rasladım. Hobi ve uğraş olarak meraklılarla paylaşılması gerektiğini düşündüm. Elinde Medium/Large format gövde ve uygun objektif olanlar çok kaliteli görüntüler kaydedeceğine inanıyorum.
http://nikonrumors.com/2012/07/30/guest-post-large-format-photography-with-nikon-d800-as-a-negative-holder.aspx/