Gönderen Konu: Pentax'la Tanışmam ve Mini K-r İncelemesi  (Okunma sayısı 15818 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CMLKK³

• Üye
    • Profili Görüntüle
Pentax'la Tanışmam ve Mini K-r İncelemesi
« : 15 Ağustos, 2011, 15:24:51 »
     Herkese merhaba ben Murat bu yazıda size kullanıcı gözüyle Pentax K-r’yi tanıtmaya çalışacağım..Uzun zamandır fotoğrafçılığı merak ediyordum,ama hangi makineyi ve neden alacağıma karar verme evrem baya zorlu geçti.Benimde her dslr kullanıcısı gibi ilk makine arayışım bir 4-5 ay sürdü desem abartmış olmam.Biraz araştırma yapınca karşıma ilk olarak her kullanıcının aklına geleceği gibi Canon ve Nikon geldi hatta bu konuyu babama açınca oda hemen “Canon mu Nikon mu olsun gibisinden konuştu” bende araştırmaya devam ettim ve karşıma Pentax markası çıktı.

Araştırdıkça ve birazda genelden farklı olma ihtiyacından olsa gerek her geçen gün Pentax’a olan yakınlığım artmaya başladı bu arada araştırma süremin baya bir uzun olması benim makinemden beklentilerimi tam olarak anlamama yetti diyebilirim geçen bu sürede benim ihtiyacım olan makinede bana gerekenin yüksek mp değilde imaj kalitesinin yüksek olması gerektiğini anladım ve Pentax’ı araştırmama dahil etmemle birlikte aradığım markanın bu olduğunu anladım.

Şimdi akıllardan geçen sorulara cevap gibi olacak açıklama kısmına geçeyim “ee iyi güzelde neden Pentax?” sorusu gelecek çünkü ,benim Pentax’ı seçmemdeki nedenleri sıralayacak olursam sıralamam şu şekilde olur;

1.Gövdede Titreşim Önleyici(SR)
2.Üretiminin üzerinden 30-40 yıl geçen Pentax ve uygun bayonet lensleri adaptörsüz kullanabilme
3.Manuel lensleri gövdedeki Af motoru sayesinde bir nevi oto-manuel olarak kullanabilme
4.Manuel lenslerin fiyatları
5.Tabiki Pentax Lensler
6.Bazı modellerindeki gövde yalıtımı(Uygun Fiyatlı gövdelerinde dahi)

Tamam dedim ben Pentax alacağım peki ama hangi modeli?İşte burada araştırma süremin ortalarını geçiyordum Dslr olayına yeni gireceğim için en uygun ve işime yarayacak modeli aramaya başladım ve karşıma K100D çıktı çok beğendim ama maalesef alamadım ;D annem sağolsun 2.el olmaz dedi ama o aralar K100D’yle yatıp onunla kalkıyordum illaki alacaktım ama kısmet olmadı bende bu sefer 0 makine arayışına başladım bu seferde karşımda 4 seçenek vardı;K-x,K-r,K-7,K-5.

K-x’i direk eledim netleme noktaları yoktu birde o ara pil sorunu vardı Fw ile çözüldü ama olsun(Birde ne yalan söyleyeyim adını beğenmedim ;D ).K-7 ve K-5 güzel gövdelerdi ama fiyat olarak beni aşıyorlardı birde o fiyat farkına lens seti dizmek bana daha uygun geldi durum böyle olunca son kararımı verdim Pentax K-r alacaktım araştırdım bana uyan bir fiyattan aldım bu kadar yazdım şimdi K-r’yi tanıtmaya geleyim.

K-r Pentax’ın giriş-orta seviyesindeki bir modeli özelliklerini söylemek gerekirse 12mp Cmos sensör,saniyede 6 kare fotoğraf çekebilme,Hd video çekebilme,göreceli olarak yüksek başarımlı iso basamakları vs vs açık konuşmak gerekirse özellikleri böyle söylemeyi sevmiyorum ben bana kalsa K-r’nin 10mp olmasını isterdim öyle yüksek mp takıntım yok.İso olayına gelirsek hakikaten Pentax bu sefer iso olayını yapmış hani, iso 3200 kullanılabilir oluyor genelde 1600de zaten sorun yok 6400 abartı olur zaten ama Raw çekilirse 6400de kullanılabilir sonuçta.Makinemin video konusunda gerçekten bir bilgim yok denemedim çünkü ;D ama duyduğum kadarıyla video çekimide gayet başarılıymış.

Bunlar dışında Af konusunada değinmem lazım af hızına çok fazla makine denemediğim için birşey diyemeceğim ama K-7'yide Hikmet sayesinde denemiştim ikiside bana gayet hızlı gelmişti. Af kararlılığı konusunda ise benim söyleyebileceğim K-r af kararlılığında bence çok güzel zifiri karanlık hariç çok rahat odaklanıyor.Zifiri karanlıktada AF yardımcı ışığı devreye giriyor ve yine Af yapmamızı sağlıyor uzatmadan şunu söyleyeyim K-r'de Af'den yana bir sıkıntınız olmaz çünkü bu konuda K-r gerçekten çok iyi bir başarım sağlıyor.

Birde WB(Beyaz ayarı)'na değinmek isterim AWB'de gün ışığında K-r'nin verdiği renkler ile gördüğümüz renkler hemen hemen aynı ama şunuda söylemem lazım bazen renkler maviye kaçıyor ama işin içinde yapay ışıklı ortam olduğunda AWB'ye çokta güvenmemek lazım çünkü K-r'nin renkleriyle bizim gördüğümüz renkler arasında ciddi farklar olabiliyor böyle durumlardada makineden o ortama uygun WB'yi seçmek gerekiyor bunun dışında WB'la ilgili çok fazla birşey söylenecek yok.

Gelelim tasarıma bir kere K-r baya küçük bir gövde öyle elinde Dslr hava atmak isteyecek tipler için değil kesinlikle,gövdenin küçük oluşu kimilerine göre artı kimine göre eksi işte bu kullanıcıdan kullanıcıya değiştiği için birşey söylemek zor ama kullanım ve taşıma kolaylığı sağladığıda bir gerçek.

Gövdede çift değil tek ayar tekeri var üst Lcd yok ama bence ikisinide gerek yok tuşların yerleştirilişine gelirsek bence çok başarılı iso-wb-flaş ayarı-geçiş modu aynı yerde ayar tekerleğinin altında sırayla çekilen fotoğraflara bakmak için gerekli tuş,Live View tuşu,İnfo ve menü tuşu bulunuyor,optik vizör yeterince büyük ve aydınlık,silme ve flaş açma aynı tuş üzerinden yapılıyor ve optik vizörün hemen solunda bence onun yeride gayet iyi düşünülmüş ve konulmuş Lcd’sine gelirsek 3.0″ 920.000 renk ve gayet kaliteli.Ön tarafta ise lensin sol tarafında Af/Mf seçenek çubuğu bulunmakta deklanşör tuşunun hemen sağında ise Af yardımcı ışığı bulunmakta.Makinenin sağ tarafında hafıza kartı girişi bulunmakta sol tarafında ise bilgisayar ve video bağlantısı bulunmakta.

Ayrıca IrSimple yüksek hızda kızılötesi veri aktarımı sistemi ile uyumlu olduğundan bir cep telefonunuz aracılığıyla Blog’unuza fotoğraf yükleyebilir veya iki PENTAX K-r cihaz arasında anında kablosuz veri aktarımı yapabilirsiniz. Bu yeni özellikler SLR fotoğraf makineniz K-r ‘yi benzersiz bir yeni nesil iletişim cihazınız haline getiriyor.

Şimdi özellikle değinmek istediğim kısım var makinenin alt kısmında batarya yeri özel bir şekilde tasarlanmış nedenide K-r’nin hem bataryayla hemde bir aparatla kalem pille çalışabiliyor olmasından,bu özellikle yolculuk ve gezi gibi bataryanın bitmesinde sıkıntıda kalınacak durumlarda hayat kurtarabilir.K-r özellik açısından K-x’in geliştirilmiş versiyonudur diyebiliriz gönül rahatlığıyla aradaki önemli farkları yazacak olursam K-x’te netleme noktası ışığı yok,Af yardımcı ışığı yok,batarya kullanımı yok,netleme ve birkaç özellik K-r’de geliştirilerek sunuldu.

Son olarak standart bir kullanıcı olaral Pentax K-r benim her ihtiyacımı karşılıyor bunun için herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim herkese iyi günler.

Bu arada yazının düzenlenmiş ve daha görsel halini linkte görebilirsiniz==>http://kadrajim.net/pentax-k-r-incelemesi.htm
Yazıda bana yardım eden ve öyle güzel bir sitede yayınlanmasını sağlayan Onur abimede buradan teşekkür ederim ;)
« Son Düzenleme: 21 Ağustos, 2011, 21:12:17 Gönderen: CMLKK³ »
http://500px.com/CMLKK

Kahverengi dallardan pembe çiçekler açtığına göre,Ümitsizliğe gerek yok…

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax'la Tanışmam ve Mini K-r İncelemesi
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos, 2011, 19:32:49 »
Bu aralar aradığım bir yazıydı. teşekkürler.
Yalnız beyaz dengesine değinmemişsiniz. Özellikle akşam ev ortamındaki çekimlerde çektiğiniz nesnenin gerçek rengi ile makinede gördüğünüz renk aynı oluyor mu?

Çevrimdışı CMLKK³

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos, 2011, 19:43:24 »
Evet hocam o konuyu atlamışım sanırsam oto wbyi soruyorsunuz otomatik wb renkleri doğru vermekle birlikte genelde maviye kaçıyor işin açığı wb'sı manuel kullandığım için çok detaylı bakmadım otomatiğine ama genelde maviye kaçıyordu onu biliyorum.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos, 2011, 19:54:03 »
Yalnız beyaz dengesine değinmemişsiniz. Özellikle akşam ev ortamındaki çekimlerde çektiğiniz nesnenin gerçek rengi ile makinede gördüğünüz renk aynı oluyor mu?

örnek bir foto yüklemeye çalışıyorum internet yavaş

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos, 2011, 20:00:30 »
Ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama....

Normal ışıkta flaşsız(flaşım bozuk) AWB 50mm....ışık tepeden geliyor...

Çevrimdışı CMLKK³

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos, 2011, 20:32:45 »
Hocam az önce Awb'ye baktım renkler gerçekten gerçek renkler ile hemen hemen aynı hatta benim manuel wb'dan daha iyiydi renkleri denemeyi florasan ışığında yaptım fark ondanda olabilir.Onun için beyaz dengesinden aklınızda bir soru işareti kalmasın sonuçları gayet tatmin edici.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos, 2011, 20:35:40 Gönderen: CMLKK³ »

mohikan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 15 Ağustos, 2011, 20:58:24 »
Ellerine sağlık Murat harika bir yazı olmuş. K-r almayı düşünen arkadaşlar varsa gayet yardımcı olacaktır bu konu.

Çevrimdışı adr

• Üye
  • http://ahmetderici.blogspot.com/
    • Profili Görüntüle
    • ahmetderici (adr) yildiz
« Yanıtla #7 : 15 Ağustos, 2011, 21:39:51 »
Murat güzel bir yazı sitemize katkından dolayı teşekkür ederim.

Kr ile çektiğim birkaç kareyi bende ekleyeyim. Kr alacak arkadaşlara referans olur.

New Jersey

Çevrimdışı CMLKK³

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 15 Ağustos, 2011, 22:14:06 »
Sağolun Ahmet hocam ben teşekkür ederim ;)

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #9 : 16 Ağustos, 2011, 00:02:33 »
Murat Ellerine sağlık dostum :) Güzel bir paylaşım güzel emek vermişsin. ;)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı CMLKK³

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Ağustos, 2011, 00:06:34 »
Eyvallah Hikmet sağolasın olum nerelerdesin kaç gündür ;)

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #11 : 16 Ağustos, 2011, 00:30:29 »
Eyvallah Hikmet sağolasın olum nerelerdesin kaç gündür ;)
Memlekete geldim ya artık pek takılmıyorum internete :P :) Ama yarından sonra iş başlıyor gündüzleri online olurum :))
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı CMLKK³

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Ağustos, 2011, 21:13:37 »
Konuya AF ve WB konusunuda dahil ettim ;)

Çevrimdışı ufuk

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Ağustos, 2012, 20:39:03 »
arkadaşlar benim makine diyafram 7 den yukarı çıktığında fotoğraflarda lekeler oluşuyor sebebi nedir ?

Çevrimdışı spacebox

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Ağustos, 2012, 23:53:49 »
@ufuk Sensörün tozlanmıştır büyük ihtimalle ;)
pentax k-r + 18-55 kit lens

Pentax Dsrl makinalarda Double Exposure yani üst üste pozlama yapiliyor mu?

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 2
Gösterim: 1231
Son İleti 03 Nisan, 2020, 01:00:45
Gönderen: ismetcayir
Pentax K20D Çektiğim Fotoğraflar Sisli Gibi Canlı Değil

Başlatan fatihyvg

Yanıt: 2
Gösterim: 750
Son İleti 12 Şubat, 2023, 20:36:59
Gönderen: fatihyvg
Pentax K7 body, full kutu ıcerıgıyle ne kadar eder ?

Başlatan previlla

Yanıt: 8
Gösterim: 4731
Son İleti 07 Eylül, 2013, 22:11:35
Gönderen: itasdemir
Pentax K1 Mark 2 icin genis aci lens tavsiye edermisiniz!!!

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 3
Gösterim: 1545
Son İleti 03 Nisan, 2020, 02:37:45
Gönderen: vedib
Pentax K20D Hafıza/Tarih Pili ve Teker Sertliği

Başlatan Fırat

Yanıt: 4
Gösterim: 957
Son İleti 03 Eylül, 2021, 11:14:51
Gönderen: Fırat