Gönderen Konu: neden rgb  (Okunma sayısı 6522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
neden rgb
« : 10 Ekim, 2012, 19:06:31 »
Doğadaki ana renkler sarı-mavi-kırmızı olmasına rağmen, fotoğrafta kullanılan ana renkler neden kırmızı-yeşil-mavi?
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: neden rgb
« Yanıtla #1 : 12 Ekim, 2012, 15:37:00 »

Renkli fotoğrafçılık konusunu bilenler için; konu çok basit olduğu kadar; konunun dışında olanlar için çok karmaşık görülür. Filtrelerle baskı yapan karanlık oda fotoğrafçılığıyla uğraşanlar "Magenta - Cyan - Yellow"  (Kırmızı - Mavi - Sarı ) filtre kullanarak hangi rengi çıkarmak istiyorlarsa ilgili filtreyi kullanıp o rengi görüntüden çıkarıyorlardı.
       RGB renk uzayı, İngilizcedeki 'Red' 'Green' 'Blue' ('Kırmızı' 'Yeşil' 'Mavi') kelimelerinin baş harflerinden ismini alan bir renk uzayıdır. En sık kullanılan renk uzaylarındandır.
       Renkleri elde etme metotları  "Toplamsal renk sentezi (Additive color mix) ve Çıkarımsal Renk sentezi (Subtractive color mix) olarak bilinmesinda fayda vardır. Bu metodlar aslında birbirine zıt metodlardır. Fotoğrafçılık sisteminde ["Magenta - Cyan - Yellow"  (Kırmızı - Mavi - Sarı ) ] bilinenin aksine "çıkarımsal renk sentezi" kullanılmaktadır. Yayınladığım renk grafiklerini incelediğinizde "Çıkarımsal ve Toplamsal renk sentezi" hakkında ön bilgi oluşacağını tahmin ediyorum.
     Agrandizör va printer baskı sistemi ile matbaacılıkta  ["Magenta - Cyan - Yellow"  (Kırmızı - Mavi - Sarı ) ] bilinenin aksine "çıkarımsal renk sentezi" kullanılmaktadır.

« Son Düzenleme: 12 Ekim, 2012, 15:51:52 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #2 : 12 Ekim, 2012, 19:55:38 »
şimdi niye benim yazıcının Magenta - Cyan - Yellow- Black renk kartuşlarının olduğunu anladım hep diyordum neden R-G-B-Black değilde bu renkler.beyaz sayfaya baskıda en mantıklısı çıkarımsal olanıymış.
ustam valla anlatım çok güzel.özellikle verdiğin renk tabloları zaten mükemmel şekilde anlatıyor olayı.tam birbirinin zıttı durumundalar.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Ekim, 2012, 20:10:35 »
Fotoğrafçılıkta bu mu kullanıyor Vedi abi?

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Ekim, 2012, 20:49:31 »
     Fotoğrafçılıkta her iki sistem ayrı yapılarda kullanılmaktadır. Negatif film yapısı ve baskı kartları diğer bir deyişle agrandizör va printer baskı sistemi ile matbaacılıkta ["Magenta - Cyan - Yellow" (Kırmızı - Mavi - Sarı)] "çıkarımsal renk sentezi" kullanılmaktadır.
     Evde kullanılan printer baskı cihazlarında siyah renk oluşumu bütün renklerin karışımından olması gerekirken; ekonomik açıdan siyah renk kartuşu mevcuttur. Bu durumu sistemle ilgili düşünmemek gerekir, tamamen ekonomik amaçlıdır.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 25 Mart, 2013, 23:35:05 »
ilginç
zenith 122
Pentax ME Super