Gönderen Konu: PENTAX K-01 mirrorless interchangeable lens camera  (Okunma sayısı 25078 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle

Tüm rakip markalar arasında güncel olarak kategorisinde tek gövde Pentax K-01 "Mirrorless Interchangeable Lens Camera" (MILC)  Aynasız değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi Pentax ve diğer markalar tarafından 1975 yılından itibaren üretilen Pentax K bayonet lensleri kullanabileceğiniz geniş bir lens yelpazesi oluşu en buyük avantajı. Pentax gövdelerde kullanılan tüm lensler sorunsuz bir şekilde kullanılıyor oluşu Pentax DSLR gövdelerden ayıran en önemli özelliği "Mirrorless Interchangeable Lens Camera" (MILC)  Aynasız değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi oluşudur.
     Pentax K-5 DSLR gövdede kullanılan görüntü algılayıcı sensörün aynısı Pentax K-01 gövdede mevcut olduğunu tahmin ediyorum. Benim dikkatimi çeken aynasız oluşu; vizörsüz de olsa kırpılmış da olsa tipsiz de olsa K5 fotoğraf kalitesi ucuza alıyor oluşumuz.
     Karşılaştırma yalnış yapılıyor. Aynı standartlardaki gövdeleri karşılaştırmak gerekir. İdeal olup olmadığı bu şekilde tartışılabilir. Pentax K-01 gövde 35mm. dediğimiz standartta imal ve dizayn edilmiştir. Bu standartta objektifle odak düzlemi (sensör veya film düzlemi) arasında 50mm. mesafe olmak zorundadır. Zaten Pentax K-01 gövdenin kalınlığı 59mm. bırakalım 1cm den az bir mesafede sensör ve gövde kasası sığsın. Belki hatları daha yuvarlatılabilir. Ama görüntu kayıt durumu mükemmel... Siz bile Pentax K-5 ile kıyaslıyorsunuz. Site üyelerinin profesyonelce olaya yaklaşması ve özellikle "Bağlantı odak mesafesi" (flange focal distance) göz önünde bulundurarak yorumda bulunmaları daha klas olur. Bu yanlışlığı maalesef önemli ulaslararası forumlarda yapıyor. Karşılaştırmaları Pentax Q serisi ile yaparlarsa daha doğru olur.
       Aynasız gövdeleri kıyaslama yaptığınızda "Pentax Q" gövdelerle yapabilirsiniz. Canon EOS M; Nikon 1 V1; Lumix, Panasonic; Olympus E-P3; Sony RX1 gibi modelleri karşılaştırabilirsiniz. Pentax Q serisi dahil olmak üzere hiç bir aynasız gövde Pentax K-01 ile kıyaslanamaz. Daha fazla bilgi için aşagıdaki inceleme ve satış linklerini incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.pentaxforums.com/reviews/pentax-k-01-review/introduction.html
http://www.pentaxforums.com/camerareviews/pentax-k-01.html
http://www.dpreview.com/reviews/pentax-k-01
http://www.bhphotovideo.com/c/product/842485-REG/Pentax_15222_K_01_Digital_Camera_Black.html/
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?Q=&A=endecaSearch&InitialSearch=yes&N=0&O=&Ntt=pentax+k-01

« Son Düzenleme: 26 Temmuz, 2016, 15:52:41 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: PENTAX K-01 mirrorless interchangeable lens camera
« Yanıtla #1 : 10 Kasım, 2012, 01:12:24 »

Pentax K-01 fotoğraf makinesi piyasada neden tutunmadığını kullanıcı da bilmiyor. Bence tipini beğenmediler, Aynasız değiştirilebilir lensli gövdeler piyasada yok iken özlemle hep dile getiriliyordu.... İri, kaba denilmesi geçerli sebep değil... kaydettiği görüntüler mükemmel... Eleştiri yaparken "Pentax Q" serisi ile karıştırmayın.... cevabım hazır, Compact fotoğraf makineleri vardı.

« Son Düzenleme: 26 Temmuz, 2016, 16:14:35 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı EcMaRnE

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Kasım, 2012, 11:34:25 »
Benim olacaksın :)

Çevrimdışı kemal_b_w

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Kasım, 2012, 11:43:40 »
Gövde tasarımı oyuncak gibi değil de analog gövde gibi retro tarzı birşey olsaydı(Olympus OM gibi mesela) yok satardı düşüncesindeyim. Özellik olarak oldukça iyi halbuki...
« Son Düzenleme: 22 Nisan, 2016, 14:48:42 Gönderen: vedib »
Ekipman>> Sony A7m3 / Sigma 35mm f1.4 art / Pentax K5 / Pentax 10-17mm fisheye / Pentax FA 50mm 1.4 / Pentax 100mm macro WR / Pentax 18-55mm WR

İnstagram>> https://www.instagram.com/ortodontist.kemal.kocacik/?hl=tr

Facebook >> https://www.facebook.com/kemal.kocacik
https://www.facebook.com/ortodontist.kemal.kocacik/

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #4 : 10 Kasım, 2012, 14:19:43 »
Gövde tasarımı oyuncak gibi değil de analog gövde gibi retro tarzı birşey olsaydı(Olympus OM gibi mesela) yok satardı düşüncesindeyim. Özellik olarak oldukça iyi halbuki...

bende aynı şeyi düşünüyorum. K bayonet lenslerle süper zevkli bir alet olurdu !... olympus bu konuda daha başarılı. bakınız : http://www.dpreview.com/reviews/olympusem5
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Kasım, 2012, 14:20:26 »
Olympus OM-D E-M5 in bide gümüş renklisi var o zaten süper görünüyor.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı kemal_b_w

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Kasım, 2012, 23:59:34 »
Olympus OM-D E-M5 in bide gümüş renklisi var o zaten süper görünüyor.
Aynen. Üzerine gümüş renkli limited lensler de cabası olurdu :) Fujifilm de leica ya benzer bi gövde çıkarmış adını tam hatırlamıyorum şu an. O da hoş görünüyor, ama olympusun tasarımı daha çok hoşuma gitti.
« Son Düzenleme: 22 Nisan, 2016, 14:47:54 Gönderen: vedib »
Ekipman>> Sony A7m3 / Sigma 35mm f1.4 art / Pentax K5 / Pentax 10-17mm fisheye / Pentax FA 50mm 1.4 / Pentax 100mm macro WR / Pentax 18-55mm WR

İnstagram>> https://www.instagram.com/ortodontist.kemal.kocacik/?hl=tr

Facebook >> https://www.facebook.com/kemal.kocacik
https://www.facebook.com/ortodontist.kemal.kocacik/

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 15 Aralık, 2012, 11:35:23 »
                                                 http://www.pentax.jp/english/news/2012/20121105.html
        Çoğu fotoğraf forumunda yazdıklarım itibar görmedi, bazen alay konusu yapılmak istendi. Fotoğraf makinesi gövde standardını bilmeden belli bir modanın arkasına takılıp gidiyoruz. Kendi standardında hala tek gövde "PENTAX K-01" olarak fotoğraf makinesi piyasasında yerini koruyor. Bana negatif yazılarla muhalefet yapan çokbilmiş fotoğrafseverler Almanya'nın "Gold Prize at German Design Award 2013" altın ödülüne karşı geleceklermi?
        Hala beğenmesekte  "PENTAX K-01" yaşam tarzı tasarım kategorisinde Altın Ödül kazanan olarak yaklaşık 1500 aday arasından seçildi. 
         Sonuç "GOLD German Design Award" (Alman Tasarım ödülü) Altın ödülü  "PENTAX K-01" verildi 
« Son Düzenleme: 15 Aralık, 2012, 11:42:47 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı asimkalkan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 15 Aralık, 2012, 12:23:15 »
Aynasız makinaların asıl amacı zaten Kompaktlık kazandırmak makinalara. Ama bu makina K mountu kullandığı için zaten kompaktlığı baştan kaybediyor. Malum K mountun flanş mesafesi 50mm civarı. Öyle olmasının sebebi ise gövdeye aynayı yerleştirebilmek için boş alan bırakmak. Peki arkadaşım madem aynasız üretecen neden K mount kullanıyosun da milleti hem kompaktlıktan hem bütün manuell lensleri kullanma esnekliğinden hem de Vizöründen ediyorsun :)

Pentax Q makina da 5.3x croplu sensörü ile beni şoke etti ya. Adama 16mm fisheye lens takıyon oluyo sana tele :) D mount C mount lensler iyi kullanılabiliyor evet muhtemelen onu düşündü ama CCTV haricindeki C mount lensler Zeiss pahasına...

Aynasızde en mantıklı Nex davrandı. Bu gidişle 10 sene sonra Canon da Nikonda şu da bu da eğer aynasıza hızlı giremezlerse fotoğraf piyasasını kaybedecekler. Pentaxın piyasada zaten pek bi yeri yok.   M4/3 vs. Nex  rekabeti başlıyacak

Sent from my AE-1 Program using Tapatalk 2

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 15 Aralık, 2012, 12:48:42 »
      Bilimsel olarak Aynasız makinaların asıl amacı ayna hareketinden dolayı görüntüde titreme olacağı iddaasıdır. Fotoğrafseverler Full Frame - Half Frame seçimini yapamazken birden bire "mini sensöre" yönelmek istemelerini açıklayacak tek görüş modaya uymak diye düşünüyorum. Piyasada bol miktarda Compact gövde varken; değiştirilebilir lensli mini aynasızlara yönelmeleri kısa süre sonra son bulacağını tahmin ediyorum. Zaten takip ettiğim kadarıyla yaprak dökümü başlamış.
      Buradaki amacım hangi gövdenin ne gibi özelliği olduğunu bilmeleridir. Son günlerde sebepsiz ve bilgisiz bir şekilde Pentax ürünlerine antipati oluşturulmaya çalışılıyor. Şu an piyasaya hiç bir firma kötü mal sevk etmiyor. Biz kullanıcılar neye ihtiyacımız olduğunu bilmiyoruz.
      Şahsen bana göre "Large Format" gövde modelinin mini versiyonu...
« Son Düzenleme: 15 Aralık, 2012, 12:53:04 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı asimkalkan

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ynt: PENTAX K-01 mirrorless interchangeable lens camera
« Yanıtla #10 : 15 Aralık, 2012, 13:11:20 »
      Bilimsel olarak Aynasız makinaların asıl amacı ayna hareketinden dolayı görüntüde titreme olacağı iddaasıdır. Fotoğrafseverler Full Frame - Half Frame seçimini yapamazken birden bire "mini sensöre" yönelmek istemelerini açıklayacak tek görüş modaya uymak diye düşünüyorum. Piyasada bol miktarda Compact gövde varken; değiştirilebilir lensli mini aynasızlara yönelmeleri kısa süre sonra son bulacağını tahmin ediyorum. Zaten takip ettiğim kadarıyla yaprak dökümü başlamış.
      Buradaki amacım hangi gövdenin ne gibi özelliği olduğunu bilmeleridir. Son günlerde sebepsiz ve bilgisiz bir şekilde Pentax ürünlerine antipati oluşturulmaya çalışılıyor. Şu an piyasaya hiç bir firma kötü mal sevk etmiyor. Biz kullanıcılar neye ihtiyacımız olduğunu bilmiyoruz.
      Şahsen bana göre "Large Format" gövde modelinin mini versiyonu...

Benim pentaxla kodakla canonla nikonla ya da ilkokulda yaptığımız kibrit kutısundan pinhole makina ile bi sorunum yok antipati oluştırma niyetim de yok.

Kompakt makina ile Aynasız makinayı bir tutmanın da Dslr-Like le Dslri bir tutmaktan hiçbir farkı yok.

Mesela Nex 6 yı ele alalım. Adamlar vizör koymuşlar dahili flaş koymuşlar hotshoe koymuşlar dslre ne var ne yok koymuşlar. Hem de lens değiştirebiliyorsun. Ben şu an 1938 üretimi Fed 50mm f2 lemsimi de takıp kullanabiliyorum 2012 üretimi Nex 16mm lensimi de. Hele focus peak diye bi özellik var ki manuel lensleri AF hızında netleyebileni sağlıyor elle.

Böyle özelliklerin hepsi varken diğer yandan da bu alet pancake lensi üzerinde iken kot pantolonumun cebine sığabiliyor. Peki böyle bi alet var iken ben neden sırtımda Dslr taşıyip boyun fıtığı oluyim? Optik Vizör yok sadece. Elektroniğini koymuşlar ona da.

Diğer yandan da Pentax Q yine aynasızda biraz daha amaca yönelik bir makina olmuş yani. Eğer kendi AF lensleri kullanılırsa zaten sensörün çok da önemi yok ama manuel lens kullanımında büyük sıkıntı olacak.

Pentaxın K mount aynasızı ise bence tamamen bi hayal kırıklığı ve satım oranları varsa ona bakmak isterim acaba ne durumda diye.

Çünkü ben Canon kullanıyordum ve rahat portatif kullanım için aynasıza yöneldim. Bu süreçte çok araştırdım. İlk baktıklarımdan biri Pentaxdı. Çünkü fotoğrafda duayen bir marka ve lenslerini çok seviyorum. Ama bu makinaları benim için hayal kırıklığı oldu.

Olympus panasonic falan baltım onların da 2x sensörü çok canımı sıktı çünkü manuel lens kullanım benim amacım.

Nexde karar kıldım mutluyum

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Aralık, 2012, 13:31:36 »
    Şahsi amacım forumda hoşça vakit geçirmektir, fanatizm veya kullanıcıları yalnış yönlendirme olamaz. Kullanıcıyı yalnış bilgilendirmedikten sonra fanatizm kötü değildir. Pentax firmasıda piyasada mevcut olmayan standartta "PENTAX K-01" gövdeyi kullanıcıya sunmuş. Ama beğenilir veya beğenilmez. Bu gövde tektir. Belkide böyle bir gövdeyi arayan olur. Bu arzda bir hizmettir.
     En güzel fotoğraf makinesi beğendiğiniz ve barışık olduğunuz gövdedir. Belli aşamadan sonrada alışık olduğunuz gövde en iyi fotoğraf makinesi olur. Ama yazılarıma şiddetli negatif tepki göstermek biraz anlamsız geliyor.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Aralık, 2012, 13:40:19 »
şu an konu tamamen kişisel tercihler üzerinden ilerliyor.K-01 bence başarılı bir modeldir fotoğraf kalitesi olarak özellikle rekiplerine nal toplatacak bir makine.tip olarak tasarımını sevenler olabilir sevmeyenler olabilir.ben retro tarzı hoşuma gittiği için olympus modelleri daha çok hoşuma gidiyor aynasızlarda...Nex serileri ele oturuş ve kullanım açısından bence rezalet...nex 7 görmedim o biraz daha başarılı olabilir...bu yazdıklarımın fotoğraf kalitesi dışındakiler tamamen kişisel yorumumdur.

Çevrimdışı asimkalkan

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ynt: PENTAX K-01 mirrorless interchangeable lens camera
« Yanıtla #13 : 15 Aralık, 2012, 14:43:34 »
    Şahsi amacım forumda hoşça vakit geçirmektir, fanatizm veya kullanıcıları yalnış yönlendirme olamaz. Kullanıcıyı yalnış bilgilendirmedikten sonra fanatizm kötü değildir. Pentax firmasıda piyasada mevcut olmayan standartta "PENTAX K-01" gövdeyi kullanıcıya sunmuş. Ama beğenilir veya beğenilmez. Bu gövde tektir. Belkide böyle bir gövdeyi arayan olur. Bu arzda bir hizmettir.
     En güzel fotoğraf makinesi beğendiğiniz ve barışık olduğunuz gövdedir. Belli aşamadan sonrada alışık olduğunuz gövde en iyi fotoğraf makinesi olur. Ama yazılarıma şiddetli negatif tepki göstermek biraz anlamsız geliyor.

Abi ben size tepki göstermedim ki Pentaxın yaptığı ürüne tepki gösterdim.

şu an konu tamamen kişisel tercihler üzerinden ilerliyor.K-01 bence başarılı bir modeldir fotoğraf kalitesi olarak özellikle rekiplerine nal toplatacak bir makine.tip olarak tasarımını sevenler olabilir sevmeyenler olabilir.ben retro tarzı hoşuma gittiği için olympus modelleri daha çok hoşuma gidiyor aynasızlarda...Nex serileri ele oturuş ve kullanım açısından bence rezalet...nex 7 görmedim o biraz daha başarılı olabilir...bu yazdıklarımın fotoğraf kalitesi dışındakiler tamamen kişisel yorumumdur.

Fotoğraf kalitesini neye göre kıyasladınız peki? Nal toplatacak dediğinize göre bi argümanınız olması lazım..

Retro sevmek ayrı bir meseledir yani o şekil meselesidir zaten hiç tartışılamaz o konuda kimse bişey diyemez.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 15 Aralık, 2012, 15:07:36 »
argümanlar tabiki var.çeşitli site incelemeleri, kullanıcı yorumları ve  kendi fotoğraf incelemelerim...tüm bunlar sonucunda K-01in diğer modellerden başarılı olduğunu söyleyebilirim. "nal toplatır" kelimesi galiba sony nex serisi kullandığınız için sizin açınızdan kabul edilemez bir cümle olabilir ama durumu ben böyle değerlendiriyorum.

Pentax K-01 ve Bellows "körük"

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 2819
Son İleti 07 Ocak, 2016, 15:59:44
Gönderen: Arkeolog08
pentax k-01 makineme kavuştum :) örnek fotolar yayında

Başlatan İhtiyar

Yanıt: 85
Gösterim: 31908
Son İleti 22 Mart, 2014, 20:04:35
Gönderen: K0RKMAZ