Gönderen Konu: KODAK No.I KODAL BROWNIE PLIANT SIX-16  (Okunma sayısı 7502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
KODAK No.I KODAL BROWNIE PLIANT SIX-16
« : 18 Ekim, 2012, 17:05:18 »

“Kodak No.I Kodal Brownie Pliant Six-16” fotoğraf makinesi  65X110mm ebadında görüntü üreten ve 616 kodlu Roll film kullanılan basit yapılı körüklü fotoğraf makinesidir. Objektif olarak “Kodak Anastigmat Lens 1:6.3 127mm” kullanılmış olup objektif mekanizmasında focus ayar kadranı ve diyafram halkası yoktur. En açık değerde pozlama yapılır. Pozlama zamanlama fonksiyonu olarak “T” ve “I” değerleri vardır.  1932-1937 yıllarında Kodak firması tarafından üretilip piyasaya sürüldü. Bu fotoğraf makinesinda kullanılan orjinal "116" ve "616" kodlu Roll film modeli uzun yıllar önce üretimdan kaldırılmıştır.
         Sadece güneşli havalarda güneşte öptüratörle “I” modunda fotoğraf çekilebildiği gibi Tripota yerleştirilip “T” modunda zamanlı fotoğraf çekiminde kullanılır. “T” modunda deklanşöre basıldığında objektif yaprakları açılıp pozlama başlar, ikinci defa deklenşöre basılınca pozlama biter. Film olarak şu an piyasada mevcut olmayan 8 pozlu 616 kodlu Roll film kullanılmaktaydı. 
         “Kodak No.I Kodal Brownie Pliant Six-16” fotoğraf makinesini  günümüzde kullanma durumu mevcuttur. Orjinal film boyutuna yakın  5mm daha dar olan ve piyasada yaygın olarak bulabileceğiniz 120 kodlu Roll filmi kullanabiliz. Üzun süre kullanmadığımız “Kodak No.I Kodal Brownie Pliant Six-16” fotoğraf makinesinin  ilk etapta körük mekanizmasının yıpranmadığı ışık kaçırıp kaçırmadığını güneşe karşı tutup iç taraftan bakmak gerekir. Eğer az olsa bile ışık geçırmediğinden emin olduktan sonra 120 kodlu Roll filmi film çevirme mekanizmasının olmadığı yere yerleştirip; boş olan Roll film makarasını  film çevirme mekanizmasına geçirdikten sonra takmış olduğumuz filmin kağıt lider kısmını “oklar “gelinceye kadar çevirmemiz gerekir.  Daha sonra arka kapağı kapatıp arka kırmızı kapak penceresinden “1” rakamı gelene kadar çevirmemiz gerekir. Fotoğraf makinesinde “1” rakamı gelince fotoğraf çekmeye hazırdır. Objektifin üzerindeki  45 derecelik prızma vizörden kadraj yapılıp güneşli  ortamdaki  obje veya manzaranın fotoğrafı çekilmeye hazırdır. Objektif üzerindeki  45 derecelik prızma vizör ayrıca yatay kadraj için kendi ekseninde 90 derece dönme fonksiyonundadır. Objektif “I” pozisyonunda iken deklanşöre basılıp fotoğraf çekilmiş olur. İkinci poz için arka kapak kırmızı penceresinden “3” getirilip ikinci poz çekilmek için hazır olur. "Kağıt sırtı numaraları yön olarak 16 poz "4,5X6cm uyum açısından 8 poz 6X9cm" olarak dizayn edildiğinden tek rakam nolu son“15” nolu fotoğrafı çektikten sonra film kağıt şeridi bitene kadar sarıp film rulo kağıdı üzerindeki bantla yapıştırıp film banyo işlemi için gövdeden çıkarın.  Dikkat edilmesi gereken tek şey 616 kodlu Roll film üretimden kalktığı için; 5mm daha dar olan ve piyasada mevcut 120 kodlu Roll filmin fotoğraf makinesi  film yuvasına oturmasını sağlamaktır. Bunu kendi çabanızla başaracağınıza inanıyorum. Eğer satın aldığınız  “Kodak No.I Kodal Brownie Pliant Six-16” fotoğraf makinesinde eski 616 kodlu filmin boş makarası var ise iyi korumanızı tavsiye ederim. Filmi fotoğrafçıda banyo ettirmeye verdiğinizde eski boş makarayı tekrar istemeyi unutmayın.

(Not:İnternet ortamında diğer fotoğraf forumlarında bilgiye ulaşmanız ve faydalanmanız amacıyla konuların ve ekipmanın orjinal adını yazmaya gayret ediyorum.)

« Son Düzenleme: 18 Ekim, 2012, 22:55:40 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: KODAK No.I KODAL BROWNIE PLIANT SIX-16
« Yanıtla #1 : 18 Ekim, 2012, 19:27:52 »
abi verdigin bilgiler icin cok tesekkur ederim en kisa zamanda film alip denemeye calisacagim ve bu konuda ozelden basinizi biraz agritacagim simdiden yardimlariniz icin tesekkur ederim

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Ekim, 2012, 23:24:50 »

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Ekim, 2012, 17:42:17 »
vedib bey abi koruklerine bakdim isik falan gecirmiyor herseyi saglam saat gibi isliyor ve roll 120 film buldum yarin almaya gidecegim
« Son Düzenleme: 19 Ekim, 2012, 17:45:36 Gönderen: ercan69 »

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Ekim, 2012, 18:09:12 »
vedib bey abi bugun filmi aldim ama takma olaylari cok zor bir 120 filmi takmak icin adapta lazim ikinci yol karanlik odada takilmasi gerekliymis sizin usdeki verdiginiz fotoda olan sagli sollu bobin yerleri var oradaki bobinlerin birine once ters sarilip sonra diger bobine farkli sarildikdan sonra filmi terseden cekmek gerekiyormus yani 1 inci kareden cekilmesi gerekirken 35 inci kareden cekmeye baslayip birde bitiriyormusuz hayirlisi bakalim ne sonuc cikacak magzadaki insanlarin isi oldugu icin makinayi birakdim haftaya cumartesi alip bir makara bitiririm bakalim sonuclari ne olacak

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Ekim, 2012, 18:53:42 »
     Aldığınız 120 kodlu Roll filmi normal aydınlık ortamda Fotoğraf Makinesi kapağının menteşeli olan tarafındaki yuvaya satın aldığınız yeni filmi kağıt ucunu açıp yerleştirmeniz yeterli. Karşı taraftaki yuvaya boş makara ve yerleştirdiğiniz yeni filmin kağıdını bu boş makaradaki yarık yuvaya geçirip filmi "oklar" gelene kadar sarıyorsunuz. Kağıt sırttaki "Oklar" geldikten sonra makinenin kapağını kapatıyorsunuz ve arka kapak üzerindeki kırmızı pencerede "1" rakamı gelene kadar çeviriyorsunuz. "1" rakamını görünce fotoğraf çekmeye hazırdır.
    Yukarıda elemanın anlattıkları tamamen yalnıştır. 120 kodlu film sizin fotoğraf makinesi için 8 pozluktur ve ilk pozun bulunduğu yönde bantla film kağıdına yapıştırılmıştır. Ters yöne sarılıp tekrar makineye takılacak olursa, film bantsız olduğundan sıkışır ve dönmez. Ayrıca bu filmde 35 diye birşey yok. En son rakam "16" dır ve siz rakamların tek olanlarını kullanıyorsunuz. Yani.. 1-3-5-7-9-11-13 ve 15 rakamından sonra kapağı açmadan bir süre sarıyorsunuz. Kağıt rulo bitince üzerindeki bantla yapıştırıp banyo edilecek yere veriyorsunuz. Film takmak çok basit...
    Bende bu fotoğraf makinesinin benzeri var ve yakın tarihe kadar kontakt baskı amaçlı fotoğraf çekiyordum.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Ekim, 2012, 20:25:38 »
sagolasin vedib abi ben 35 rakamini ornek olarak verdimde size guveniyorum son derece dogrudur dediginiz artik birdahaki filmi aldigimda sizin dediginizi yapacagim ve ilgimi cekdi t modunda cekdimi sanki uzun pozlaam gibi yapiyor ve yanlis anlamadiysam onceki yazinizda t modu tripot takildigi zaman kullanmak lazim gibi anladim ve tripot takma imkani olurmu bu makinaya birde flahs kullanilabilirmi

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Ekim, 2012, 11:03:46 »

"KODAK No.I KODAL BROWNIE PLIANT SIX-16" fotoğraf makinesinin ön kapağının yan tarafında eski standartta (3/8") geniş yapıda tripot yuvası var. Yukarıda şeklini ve fotoğrafını koyduğum vida adaptör dönüştürücü ile  yeni standatr (1/4") normal yapıda tripot yuvasına dönüştürüp normal tripotu kullanabilirsiniz. Fotoğraf makinesi eksesuarı satıcılarında ucuza bulabilirsiniz. (Önce tripot yuvasını kontrol edin uygun yapıda olabilir)
     "T" (time) modu genelde "B" bulp moduna benzer. Deklanşöre ilk bastığınızda öptüratör açılır ve pozlama başlar; ikinci defa bastığınızda öptüratör kapanır ve pozlama biter. "B" bulp modunda çalışma esası basılı kaldığınız süre kadar öptüratörün açık kalıp pozlama yapmasıdır. "T"(Time) modu uzun pozlama için kullanılır.
     "KODAK No.I KODAL BROWNIE PLIANT SIX-16" fotoğraf makinesinde senkron yuvası mevcut olmadığından kablo ile flaşlı çekim yapma olanağı yok. Ama çözüm olarak karanlık ortamlarda "T" modunda deklanşöre bastıktan sonra flaşı manuel olarak çaktırırsanız; flaşlı çekim yapmış olursunuz. Pratik gerektirir.     
« Son Düzenleme: 26 Ekim, 2012, 21:02:37 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 03 Kasım, 2012, 18:43:36 »
vedib bey abi bugun 16 pozu bitirdim ama cikacaklarini zannetmiyorum sebebi ise simdi birinci pozu cektik diyelim 2poza getirdim ve dikkat ettim kendi kendine 2 numarasini geciyor ve siyah nokta var ona geliyor bende teknik yaptip kendi kendime 2 numarayi biraz geriye alidim spnra film siyah nokta yerine 2 ustune gelmeye basladi bakalim nasil bisiyler cikacak geci dukkanin onunde sacma sapan ne varsa iki dakikada cekdim bitirdim haftaya cumartesi alacagim fotolari umarim cikmisdir

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 03 Kasım, 2012, 19:58:33 »
     Aldığınız 120 kodlu Roll filmi normal aydınlık ortamda Fotoğraf Makinesi kapağının menteşeli olan tarafındaki yuvaya satın aldığınız yeni filmi kağıt ucunu açıp yerleştirmeniz yeterli. Karşı taraftaki yuvaya boş makara ve yerleştirdiğiniz yeni filmin kağıdını bu boş makaradaki yarık yuvaya geçirip filmi "oklar" gelene kadar sarıyorsunuz. Kağıt sırttaki "Oklar" geldikten sonra makinenin kapağını kapatıyorsunuz ve arka kapak üzerindeki kırmızı pencerede "1" rakamı gelene kadar çeviriyorsunuz. "1" rakamını görünce fotoğraf çekmeye hazırdır.
    Yukarıda elemanın anlattıkları tamamen yalnıştır. 120 kodlu film sizin fotoğraf makinesi için 8 pozluktur ve ilk pozun bulunduğu yönde bantla film kağıdına yapıştırılmıştır. Ters yöne sarılıp tekrar makineye takılacak olursa, film bantsız olduğundan sıkışır ve dönmez. Ayrıca bu filmde 35 diye birşey yok. En son rakam "16" dır ve siz rakamların tek olanlarını kullanıyorsunuz. Yani.. 1-3-5-7-9-11-13 ve 15 rakamından sonra kapağı açmadan bir süre sarıyorsunuz. Kağıt rulo bitince üzerindeki bantla yapıştırıp banyo edilecek yere veriyorsunuz. Film takmak çok basit...
    Bende bu fotoğraf makinesinin benzeri var ve yakın tarihe kadar kontakt baskı amaçlı fotoğraf çekiyordum.
Boşuna kendinizi heder ettiniz.... yukarıdaki alıntıda bahsettiğim gibi tek numaralırı kullanıp 8 poz çekecektiniz.Yani numaraları bir atlayıp 1-3-5-7-9-11-13 No:15'te bitirecektiniz. Sonuçta 8 poz çekeceğinize 16 poz çekmeniz demek fotoğraf kareleri üst üste çıkacak. Sonuçta bu film orjinal filmi değil... izah ettiğim gibi çekmeniz gerekirdi. 6X11cm film karesi sözkonusu ama 6X9cm olarak çekseydiniz sadece uçları üst üste gelecek ve istediğiniz gibi sonuç elde edecektiniz.  Sağlık olsun 2.filmde dikkat edersiniz; film banyo edildikten sonra incelediğinizde neyi izah ettiğimin farkına varacaksınız.

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 03 Kasım, 2012, 20:40:27 »
hahaha amma güldüm
vedip abinin dediği gibi fotoğrafları alınca ne demek istediğini daha iyi anlıycan ercen abi ;D

sokakta nasıl baktılar sana körüklü makinayla çekim yaparken onu merak ettim şimdi.ben hiç sokakta körüklü makinayla çekim yapan görmedimde ;D yadırgamıştır ahali ;D

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Kasım, 2012, 21:45:52 »
 ;D valla oyle bir konuya degindinizki guneyim anlatamam her gecen bakiyor uzaydan gelmis gibi hissettim kendimi  ;D bravo valla bu konuyu benden once yakaladiniz guneyim olmaz boyle bisiy millette makinanin krali var hergecen bakiyor  olmaz boyle bisiy.heralde koruklu makina ile cekim yapan ilk beni gorduler dediginiz gibi ondan bakiyorlardi millet simdi anladim nedenini jetonumu dusurdunuz valla ;D

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 03 Kasım, 2012, 21:48:04 »
sagol vedib bey abi ikinci filimde dediginiz gibi yapacagim 1 kareyi cekip 3 getirip cekecegim hep bir atlayacagim anladim ikinci filmde basaracagim insallah

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 03 Kasım, 2012, 21:49:44 »
 :)namissiz avrat bana bahsetmedi bundan ;D

KODAK BROWNIE Kutu Fotoğraf Makinesi

Başlatan vedib

Yanıt: 2
Gösterim: 4475
Son İleti 28 Haziran, 2013, 10:47:03
Gönderen: oenaj