Gönderen Konu: Dünyanın ilk havadan fotoğrafları  (Okunma sayısı 6555 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Dünyanın ilk havadan fotoğrafları
« : 01 Kasım, 2012, 16:20:24 »
Gelişmiş insansız hava araçları sağolsun, artık günümüzde havadan fotoğraf çekmek eskisi kadar zahmetli değil:

Örneğin yukarıdaki fotoğraf, Skypro Studio’nun insansız hava araçlarıyla çektiği örneklerden birisi. Tabii ki, fotoğraf makineleri de bize mükemmel sonuçlar elde etmemize olanak sağlıyor. Güncel cihazlardan bir örnek:

Peki fotoğrafçılığın ilk zamanlarında bu iş nasıl yapılıyordu? Aklınıza ilk olarak ne gelecek bilmiyorum ama örneğin Japonya’nın 1911′de ürettiği ilk uçağı ile değil:

Dünya’nın ilk havadan fotoğraflarının 1903 yılında Dr. Julius Neubronner tarafından güvercinlerle çekildiği tahmin ediliyor. Bu çok yeni bir haber değil ancak daha önce pek bahsi geçmediği için ilginizi çekebileceğini tahmin ediyoruz:

Tetikleme mekanizmasının nasıl çalıştığına dair fikrimiz yok ancak elde edilen sonuçlar da muhteşem:

bascek ten alıntıdır.
« Son Düzenleme: 01 Kasım, 2012, 16:21:28 Gönderen: Mourners »

Çevrimdışı spacebox

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dünyanın ilk havadan fotoğrafları
« Yanıtla #1 : 01 Kasım, 2012, 16:32:52 »
Gerçekten ilgi çekici bi durum, özellikle güvercinle yapılan bu iş daha da ilginç. Çok şaşırdım gerçekten 1900 lerde adam güvercine fotoğraf çektirmiş ???

Verilen bu bilgiler için teşekkürler:)
pentax k-r + 18-55 kit lens

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #2 : 01 Kasım, 2012, 17:07:13 »
ilginç bir yöntem, çok yaratıcı. günümüzde de denenebilir :D
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Kasım, 2012, 19:22:02 »
bazen benim de aklımdan geçiyor, şöyle ucuz yollu hafif bir compact makine, büyükçe bir uçurtmaya veya birden fazla uçan balona bağlanarak çekim yapılabilir diye düşünüyorum.

bilgiler için teşekkürler.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 01 Kasım, 2012, 19:59:35 »
bazen benim de aklımdan geçiyor, şöyle ucuz yollu hafif bir compact makine, büyükçe bir uçurtmaya veya birden fazla uçan balona bağlanarak çekim yapılabilir diye düşünüyorum.

bilgiler için teşekkürler.

kompaktlar uzaktan kumandayla çalışıyormu acaba ? valla denenebilir yani. :)
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 01 Kasım, 2012, 20:35:20 »
 onu uçurabildikten sonra bi ayar çekilir :)

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Kasım, 2012, 23:12:40 »
Az önce tvden haberlerde gördüm. Eleman balona video kamera takmış. Kadıköy sahilden bırakmış. Çekim devam ediyor tabi ki tahminen 35.000 metreye kadar çıkıyor balon. Ve patlıyor. 2 gün sonra  Bursa Gemlik yakınlarında ulaşmış kameraya. İnternet de bulamadım haberi.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Kasım, 2012, 23:15:02 »
Buldum haberi....

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/40498/21830498/1/kadikoy-den-ucurdu-gemlik-te-buldu.aspx

KADIKÖY'DEN UÇURDU, GEMLİK'TE BULDU

Uzay bilimine meraklı Egemen Şengül, arkadaşlarıyla birlikte 21 Ekim'de Caddebostan'dan uçurdukları balona kamera bağladı. Balon yaklaşık 35 bin metreye 2 saatte yükseldi. Balon yükselirken de olan biten herşeyi kamerasına kaydetti. Balon stratosfer tabakasına, yani Felix Baumgartner'in dünyaya atladığı hava katmanına ulaştığında patladı. Kamera hızla yere düşmeye başladı. O anlar da kayıtlara yansıdı. Şengül düşen kamerayı 2 gün boyunca aradı. Egemen Şengül, kamerayı yanına bağladığı GPS cihazı sayesinde Gemlik'te buldu. Şengül Türkiye'de amacının bu görüntüleri alan ilk kişi olduğunu söyleyerek "Uzay bilimlerine karşı hep merakım vardı.Dünyanın uzaydaki o görüntüsünü kendi çabamla elde etmek istedim" dedi. Deney yapmaya karar veren Şengül "İlk olarak ailemle görüştüm, ailem yaptığım masraflar nedeniyle havaya para atıyosun dediler,bende bir ilki başarmak istiyordum. Dünyanın o güzel görüntüsünü almak istedim,çok da güzel oldu" dedi

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Kasım, 2012, 23:34:31 »
Az önce tvden haberlerde gördüm. Eleman balona video kamera takmış. Kadıköy sahilden bırakmış. Çekim devam ediyor tabi ki tahminen 35.000 metreye kadar çıkıyor balon. Ve patlıyor. 2 gün sonra  Bursa Gemlik yakınlarında ulaşmış kameraya. İnternet de bulamadım haberi.

varmı k-5 ini uçuracak baba yiğit :D

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Kasım, 2012, 19:23:06 »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Kasım, 2012, 06:53:24 »
Uçurtma yardımıyla çok yukarıdan fotoğraflar çekilebilir aslında.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Kasım, 2012, 22:14:46 »
Uçurtma yardımıyla çok yukarıdan fotoğraflar çekilebilir aslında.

olabilir. tabi uçurtmanın ipini kopartmamak lazım :) geçen yaz 2 metreye yakın boyu olan bir uçurtma yapıp uçurmuştuk. baya yükseliyor. ama ipi koptuydu tabi :(

Çevrimdışı kemal_b_w

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Kasım, 2012, 23:19:55 »
Buldum haberi....

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/40498/21830498/1/kadikoy-den-ucurdu-gemlik-te-buldu.aspx

KADIKÖY'DEN UÇURDU, GEMLİK'TE BULDU

Uzay bilimine meraklı Egemen Şengül, arkadaşlarıyla birlikte 21 Ekim'de Caddebostan'dan uçurdukları balona kamera bağladı. Balon yaklaşık 35 bin metreye 2 saatte yükseldi. Balon yükselirken de olan biten herşeyi kamerasına kaydetti. Balon stratosfer tabakasına, yani Felix Baumgartner'in dünyaya atladığı hava katmanına ulaştığında patladı. Kamera hızla yere düşmeye başladı. O anlar da kayıtlara yansıdı. Şengül düşen kamerayı 2 gün boyunca aradı. Egemen Şengül, kamerayı yanına bağladığı GPS cihazı sayesinde Gemlik'te buldu. Şengül Türkiye'de amacının bu görüntüleri alan ilk kişi olduğunu söyleyerek "Uzay bilimlerine karşı hep merakım vardı.Dünyanın uzaydaki o görüntüsünü kendi çabamla elde etmek istedim" dedi. Deney yapmaya karar veren Şengül "İlk olarak ailemle görüştüm, ailem yaptığım masraflar nedeniyle havaya para atıyosun dediler,bende bir ilki başarmak istiyordum. Dünyanın o güzel görüntüsünü almak istedim,çok da güzel oldu" dedi

Havadaki görüntüleri veren daha uzun bi video var mı acaba? özellikle düşüş anını merak ettim :)
« Son Düzenleme: 22 Nisan, 2016, 14:20:36 Gönderen: vedib »
Ekipman>> Sony A7m3 / Sigma 35mm f1.4 art / Pentax K5 / Pentax 10-17mm fisheye / Pentax FA 50mm 1.4 / Pentax 100mm macro WR / Pentax 18-55mm WR

İnstagram>> https://www.instagram.com/ortodontist.kemal.kocacik/?hl=tr

Facebook >> https://www.facebook.com/kemal.kocacik
https://www.facebook.com/ortodontist.kemal.kocacik/

Otyam’ın namus borcu fotoğrafları

Başlatan kampfar

Yanıt: 1
Gösterim: 3190
Son İleti 07 Kasım, 2012, 21:29:26
Gönderen: vedib
Dünyanın En iyi Babası - Dave Engledow

Başlatan JoRDaN

Yanıt: 4