Gönderen Konu: Battery Grip Nedir? Ne işe yarar?  (Okunma sayısı 3678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
Battery Grip Nedir? Ne işe yarar?
« : 14 Ekim, 2014, 23:11:37 »
Şimdiye kadar hiç grip kullanma ihtiyacı duymamıştım.
Ancak 50-135mm lensin ağır oluşundan dolayı tutuşun rahatsız ediyor olması grip ihtiyacını hissettirdi bana.
Ancak Grip hakkında bu güne kadar hiç bir kullanma tecrübem olmamıştı.
Grip olayı kafama takılınca araştırmaya başladım. Aşağıya paylaştığım yazıyı buldum.
Yazılanlara bakılırsa hissettiğim ihtiyaç durumunun gerçekten bir gereksinim olduğunun tam farkına varmış olmam da yanılmamışım.

Battery Grip Nedir?
Battery Grip, DSLR’larımızın alt kısmına tripod bağlantı noktasından takılan aksesuarlardan biri olup amaçları makinelerimize ilave enerji üretmektir. Battery Gripler, makinelerimize almış olduğumuz yedek bataryayı da sürekli olarak kullanıma hazır bulundurmasının yanında, içlerindeki pil kızakları sayesinde  (alkalin) de çalışabilme özellikleri vardır ki bu en büyük avantajlarından biridir. Alkalin pil çok kolay bulunabildiği için uzun süreli seyahatlerde veya çekimlerde yanınıza şarj ünitesini bulundurmak istemeye bilirsiniz.

Battery Grip Ne İşe Yarar?
Battery Grip‘ler makinelerimize ilave enerji kaynağı yaratması dışında da kullanımı kolaylaştırıcıergonomik avantajlar da sağlamaktadır. Battery Grip takıldıktan sonra makinemizin ağırlığı arttığından ve boyutu büyüdüğünden daha rahat tutuş sağladığı gibi titremeyi azaltıcı etkisi de olmaktadır. Makinenizi yatay değilde dikey tuttuğunuz zamanda üzerinde bulunan ilave deklanşör düğmesi özellikle portre çekimlerinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Üzerinde bulunan ilave tekerlek ile de diyafram ve estantene ayarlarını kolay ve hızlı yapma imkanı tanır. Battery Grip’lerin diğer bir özelliği ise çok para vermiş olduğumuz makinelerimizin alt kısmını çizilmelere karşı korumasıdır.
Battery Grip’lerin özelliklerini ve bizlere sağladığı avantajları sıralayacak olursak;
•   Tüm battery gripler hem pille hem de bataryayla çalışır.
•   İki adet pili aynı anda kullanma imkanı sunarak çekim sayısını ikiye katlar, özellikle uzun çekimler de pil derdimizi ortadan kaldırırlar.
•   Makinemizin tutuşunu kolaylaşır. El titremesini en aza indirirler.
•   Üzerindeki deklanşör ile aynı zamanda dikey konumda çekim yapılabilir.
•   İlave tekerlek sayesinde diyafram ve estantene ayarlarını kolay ve hızlı yapma imkanı tanır.
•   Bazı modellerde seri çekim sayısını saniyede 1-2 kare arttırır.
•   Makinenin alt kısmını çizilmelere karşı korur.

Konu hakkın da daha bişeyler yazılıp paylaşılması gerekiyorsa sitemiz de teknik konu paylaşan Abilerin ilgileneceklerini umuyorum.
« Son Düzenleme: 14 Ekim, 2014, 23:12:58 Gönderen: MC145 »
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı MC145

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • facebook
Ynt: Battery Grip Nedir? Ne işe yarar?
« Yanıtla #1 : 08 Şubat, 2017, 13:36:32 »
Nihayet bir grip elde ettim,.

kullanımın da öğrenmek istediklerim var...

Gövdenin menülerinde pil seçimleri var.
Gövde, pil kutusu, yada ikisi birden seçenek.
Bilmediğim için soruyorum, acaba makine pillerin ikisini birden kullanarak mı pilleri bitiriyor (batary)
yoksa sıraylamı bitiyor bataryler..

Grip kullanan yada bilgisi oaln arkadaşlardan bilgi paylaşımı istirham ediyorum.
K-1

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Şubat, 2017, 16:16:10 »
Auto yapinca once govdedeki bitiyordu sanirim. Cunku bir sure cekim yaptiktan sonra gripi cikardigimda dusuk pil uyarisi aldigimi hatirliyorum.

Gerci ben agirliktan cogu zaman govdedeki pili cikarip sadece grip kullaniyordum.

Grip iyi hos ta gereksiz agirlik gibi geliyor bana. Bir yedek pil tasimak daha cazip.

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Şubat, 2017, 01:45:50 »
ben genelde ikisi birden de tutuyorum hocam ez az iki pili  2 ayda şarjladım en fazla 6 ay şarjlamadan kullandığım oldu k5 ve k5 2 s le

Çevrimdışı MC145

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #4 : 09 Şubat, 2017, 08:09:20 »
Konuyu canlandırdığımda bir arkadaşım Watsaptan bana yardımcı olmaya çalıştı.
Konu anlaşıldı, Griple beraber takılan pil veya batary yedek resmen. Grip gövdeyi elimizin kavramasını rahatlattı, küçük parmağım boşta kaldığı için makinenin köşesi avucumun içini acıtıyordu bu konuda rahatlatma oldu. Diğeri ekstra yük. Ama makinenin görüntüsü de koca külüstür oldu. Bir avantajda çantamızda hiç açılmamış 6 adet kalem pil yedek olarak bulundurabiliriz. Olası beklenmedik şarj bitmesine karşı.
« Son Düzenleme: 09 Şubat, 2017, 08:10:45 Gönderen: MC145 »
K-1

hangi filtre ne işe yarar ?

Başlatan burkkan

Yanıt: 3
Gösterim: 3765
Son İleti 21 Eylül, 2011, 23:15:58
Gönderen: burkkan