Gönderen Konu: nikon d5100 mü yoksa pentax k-30 mu?? !YARDIM ÇAĞRISI!  (Okunma sayısı 14063 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mrl.ztrk

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar.. Aylardır araştırıyorum uğraşıyorum çabalıyorum tam net bi karara vararak d5100 almaya karar verdim bu sefer karşıma k-30 çıktı inceledim hoşuma gitti. Açıkcası beni etkileyen af motorunun vr sinin gövdede olması ve suya çamura vs dayanıklılığı. Sizce hangisini tercih etmeliyim ? Portre doğa özel gün çekimleri falan yapmayı düşünüyorum acaba hangisi benim için uygun olur 2.000 liralık bi bütcem var bikaç ay sonra lens takviyesi yapıcam ama şimdilik kitle almayı düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir??  ( bunuda geldim pentaxın forumunda soruyorum ama hadi hayırlısı xD )

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: nikon d5100 mü yoksa pentax k-30 mu?? !YARDIM ÇAĞRISI!
« Yanıtla #1 : 20 Aralık, 2012, 15:51:16 »
   Öncelikle Pentax K-30 alacaksanız "bFeel" nikli Bahattin'le irtibata geçmenizi tavsiye ederim. Sizi daha sağlıklı yönlendireceğini sanıyorum. Aşağıdaki linki gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
       http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,1791.0.html
« Son Düzenleme: 20 Aralık, 2012, 15:54:43 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Aralık, 2012, 16:07:37 »
Pentax forumuna sormanız demek sizi K-30'a ikna etmemiz demek. :)) :))

Şaka bir yana bu tarz konularda en azından ben elimden geldiğince tarafsız olmaya çalışıyorum. Öncelikle şunu bilmeli, artık yeni üretilen hiçbir gövde kötü değil. :) Tamamen kişisel tercihlere dayalı bir pazar var. D5100 yada K-30 hangisini alırsanız alın pişmanlık yaşamassınız sanıyorum. Güncel gövdeler sonuçta.

Pentax dışı markaların giriş seviyesi statüsündeki gövdeleri kalitesiz oluyor, bu bir gerçek. O yüzden yüksek bütçe ayıramayanların alacağı tek gövde bence K-30. :) Yüksek bütçeniz olsa başka marka olmak üzere birkaç gövde önerebilirdim ama düşük bütçeli gövdeler grubunda K-30'dan iyi bir gövde bence yok.

Gövde dayanıklılığı ve titreşim engelleyici etkenleri zaten 1-0 öne götürüyor Pentax'ı. Kısacası K-30 tarafımda tavsiye edilir bir gövde. :) Sormak istediğiniz özel bir soru varsa lütfen..
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı mrl.ztrk

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Aralık, 2012, 16:15:31 »
Pentax forumuna sormanız demek sizi K-30'a ikna etmemiz demek. :)) :))

Şaka bir yana bu tarz konularda en azından ben elimden geldiğince tarafsız olmaya çalışıyorum. Öncelikle şunu bilmeli, artık yeni üretilen hiçbir gövde kötü değil. :) Tamamen kişisel tercihlere dayalı bir pazar var. D5100 yada K-30 hangisini alırsanız alın pişmanlık yaşamassınız sanıyorum. Güncel gövdeler sonuçta.

Pentax dışı markaların giriş seviyesi statüsündeki gövdeleri kalitesiz oluyor, bu bir gerçek. O yüzden yüksek bütçe ayıramayanların alacağı tek gövde bence K-30. :) Yüksek bütçeniz olsa başka marka olmak üzere birkaç gövde önerebilirdim ama düşük bütçeli gövdeler grubunda K-30'dan iyi bir gövde bence yok.

Gövde dayanıklılığı ve titreşim engelleyici etkenleri zaten 1-0 öne götürüyor Pentax'ı. Kısacası K-30 tarafımda tavsiye edilir bir gövde. :) Sormak istediğiniz özel bir soru varsa lütfen..

aslında ikinci el bi k-5 almalımıyım diye sordum kendime ama onlarında galiba bi üretim sorunu varmış? düzeltilmiş olanlarda 2.el olarak bulunurmu oda bi soru işareti benim için. bide k-7 yi ikinci el olarak almayı düşündüm ne beni vazgeçirdi hatırlamıyorum ama bi sebepten ondanda vazgeçtim :))

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Aralık, 2012, 16:22:26 »
aslında ikinci el bi k-5 almalımıyım diye sordum kendime ama onlarında galiba bi üretim sorunu varmış? düzeltilmiş olanlarda 2.el olarak bulunurmu oda bi soru işareti benim için. bide k-7 yi ikinci el olarak almayı düşündüm ne beni vazgeçirdi hatırlamıyorum ama bi sebepten ondanda vazgeçtim :))

Size özel mesaj attım K-5 ile ilgili.

Kesinlikle Türkiye pazarına girmedi bile o seri. ABD'de özellikle büyük oranda yayıldı ve zaten firma tarafından toplatıldı. Türkiye distribütörü bu konuda hassas davranıyor. :) Garanti konusunda da Apple şirketiyle yarışır politika izliyorlar desem yeridir. :)) Yakın çevremden 2 ürün garantiye gönderildi, ve 1 hafta gibi kısa bir süre içinde birebir değişim hakkı verildi. 8 ay kullandığı gövdeyi arkadaşım sıfır olarak yeniden aldı. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Aralık, 2012, 17:08:30 »
öncelikle sitemize hoş geldiniz sorunuzun cevapları aslında sizin isteklerinizi karşılamasına ve ne isdeğinize kalmiş bir konu iki makinada aslında birbirlerinden farkları yok artıları ve eksileri var birbirlerinin özelliklerine  göre
5100 alsanız vr li ve tamron vc li lenslere yönelebilirsiniz ki lens ve titreşim olayından başlarsak bunlarda fiyatları bellidir
5100 de ekranın oynama avantajı vardır bu video çekimlerinde çok işinize yarar diye uzar gider
pentax k30 düşünürseniz eğer yagmura çamura dayanma bazında ele alırsak merak etmeyin yıllardır deneyimimdir korkmayın pentax bu konuda ve pentax kullananlar  kendilerini biraz aldatırlar  canon ve nikon yada herhangi bir marka ilede saatlerce yağumrun altında çekim yapabilirsiniz.
ve pentaxda lens olaylarına bakarsanız piyasa araştırması yaparak karşılaştırabilirsiniz fiyatları ve kalitelerini
size tek tavsiyem kafanız çok karışır bence fazla nette soru sormamanız ha kötü anlamda almayın bence bir an evvel bir makina alın ve foto çekmeye çıkın markası önemli değil zaten bir süre sonra lens alma hastalığı başlıyacakdır ki bu herkezde olur ala sata deneye boza kendi kendinize öğreneceksiniz ve en önemlisi makina ve lens almadan bu işin eğtimini alın eğer yeni başlıyorsanız ve fotoşhop dersleri
umarım yardımcı olabilmişimdir şimdiden ışığınız bol olsun fotolarınzı bekliyoruz

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #6 : 20 Aralık, 2012, 20:27:13 »
Bence 5100'ün K30'a karşı 2 artısı var, video konusunda hareketli ekran ve harici mikrofon girişinin olması.. K30 bunlardan yoksun.. öte yandan geriye kalan ne varsa K30 elbette en iyi tercih o sınıfta. İkinci el bir K5 alma düşünceniz de varsa zaten hiç durmayın. Öte yandan önünde çeşitli markalar varken ve ne çekeceğinizi belirlemişken.. Alabileceğiniz lensleri belirleyerek, bunların piyasada sıfır ve ikinci el bulunabilirliklerine bir göz atın ve öyle karar verin derim..
FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı csahin260

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Aralık, 2012, 21:26:57 »
5100 çok zayıf bir ürün bence onun yerine sony nex almanızı tavsiye ederim ki zaten kullanım alanınıza da cevap verecek ayrıca fotoğraf kalitesi ve iso başarımı gerçekten çok iyi.bizzat kendim kullandım ayrıca taşımasıda çok rahat.ancak 2.el k5 düşünüyorsanız düşünmenize gerek yok alın :)değerlendirmek isterseniz konuşabiliriz kullanmakta olduğum sıfırdan farksız bir makinem var.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #8 : 20 Aralık, 2012, 23:03:46 »
bende fikir olarak k-5 tavsiye ederim.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı mrl.ztrk

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Aralık, 2012, 10:03:35 »
öncelikle sitemize hoş geldiniz sorunuzun cevapları aslında sizin isteklerinizi karşılamasına ve ne isdeğinize kalmiş bir konu iki makinada aslında birbirlerinden farkları yok artıları ve eksileri var birbirlerinin özelliklerine  göre
5100 alsanız vr li ve tamron vc li lenslere yönelebilirsiniz ki lens ve titreşim olayından başlarsak bunlarda fiyatları bellidir
5100 de ekranın oynama avantajı vardır bu video çekimlerinde çok işinize yarar diye uzar gider
pentax k30 düşünürseniz eğer yagmura çamura dayanma bazında ele alırsak merak etmeyin yıllardır deneyimimdir korkmayın pentax bu konuda ve pentax kullananlar  kendilerini biraz aldatırlar  canon ve nikon yada herhangi bir marka ilede saatlerce yağumrun altında çekim yapabilirsiniz.
ve pentaxda lens olaylarına bakarsanız piyasa araştırması yaparak karşılaştırabilirsiniz fiyatları ve kalitelerini
size tek tavsiyem kafanız çok karışır bence fazla nette soru sormamanız ha kötü anlamda almayın bence bir an evvel bir makina alın ve foto çekmeye çıkın markası önemli değil zaten bir süre sonra lens alma hastalığı başlıyacakdır ki bu herkezde olur ala sata deneye boza kendi kendinize öğreneceksiniz ve en önemlisi makina ve lens almadan bu işin eğtimini alın eğer yeni başlıyorsanız ve fotoşhop dersleri
umarım yardımcı olabilmişimdir şimdiden ışığınız bol olsun fotolarınzı bekliyoruz

teşekkürler tavsiyeleriniz için.. yalıtımlı makine olarak pentax diğerlerine göre fiyat olarak daha cazip bana göre, birde lens konusunda her ne kadar herkes nikon canon avantajından bahsetsede onlarda maliyet olarak çok yukardalar. eminim nikonda canonda çok kaliteli makineler üretiyordur ama yeni başlayan biri için maliyet en başta geliyo galiba o yüzden kafam karışmıştı. grafik tasarım eğitimi alıyorum içinde fotoshopda var bide bu sene fotoğrafçılık okumaya başladım umarım iyi bişeyler çıkartırım
« Son Düzenleme: 24 Aralık, 2012, 12:50:09 Gönderen: mrl.ztrk »

Çevrimdışı muhammedaltug

• Üye
  • **
  • Mimarlık öğrencisi
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Aralık, 2012, 10:26:45 »
Eger fotograf ve renk kalitesi onemliyse Pentax k30 sizin icin iyi bir secimdir. Suan kullanmaktayim. Benm icin eksileri Nikon d5100 e gore sesli ve yavas af. Baska eksigi yok artilari cok diyebilirim. Zaten yukarida da arkadaslarimiz bahsetmis. Ve pentax kullanacaksaniz yurt disindan size lens veya govde getirebilecek bir tanidiginizin olmasi buyuk gereklilik :)
..

Çevrimdışı mrl.ztrk

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 24 Aralık, 2012, 14:37:50 »
birde lens dayanıklılığı konusu var pentaxda wr, star serisi diye geçiyo. nikonda suya çamura karşı dayanıklı lens almak için lenslerde hangi ibarelerin olması gerekiyo ??

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #12 : 24 Aralık, 2012, 15:37:52 »
birde lens dayanıklılığı konusu var pentaxda wr, star serisi diye geçiyo. nikonda suya çamura karşı dayanıklı lens almak için lenslerde hangi ibarelerin olması gerekiyo ??

Pentax'ın lenslerinde sadece Star serilerinde değil suya ve toza dayanıklı lensleri. Kit lensleride var, 18-55mm WR , 18-135mm , 100mm Macro WR vs vs. Aklıma gelen bunlar şimdilik.
Nikon veya canonda'da Water Proff denilen bir özellik. Aynı ibare diye biliyorum ben.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı Ferhat0316

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 24 Aralık, 2012, 20:48:31 »
Bütçe eğer 2000 tl ise bence hiç düşünmeyin bütçeyi biraz daha zorlayıp K-5 alın derim. Bir daha yıllarca arkanıza bakmazsınız.
Alttaki linkete K-5 ile Nikon D7000 nin bir kıyaslaması var. D5100 ile kıyaslanamaz bile
http://kiyas.la/fotograf-makinesi/karsilastir/Pentax-K-5-vs-Nikon-D7000
« Son Düzenleme: 24 Aralık, 2012, 20:54:53 Gönderen: Ferhat0316 »
K-5+ K1000 + SMC Pentax-DA 12-24mm F4 ED AL [IF] +SMC PENTAX DA 18-55mm f3.5-5.6 AL WR+SMC PENTAX-A 50mm f1.7+Pentax SMC-FA 100mm F2.8 Macro WR Lens+PENTAX smc DA L 55-300mm F4-5.8 ED+Tamron AF 17-50mm F/2.8 Di-II LD+Pentax fgz540 flaş
+Manfrotto 055XPROB+Manfrotto 498RC2 Midi Ball Head+LOWEPRO FLIPSIDE 400 AW+Cullman Protector Maxima 330

Çevrimdışı mrl.ztrk

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Aralık, 2012, 10:07:57 »
Bütçe eğer 2000 tl ise bence hiç düşünmeyin bütçeyi biraz daha zorlayıp K-5 alın derim. Bir daha yıllarca arkanıza bakmazsınız.
Alttaki linkete K-5 ile Nikon D7000 nin bir kıyaslaması var. D5100 ile kıyaslanamaz bile
http://kiyas.la/fotograf-makinesi/karsilastir/Pentax-K-5-vs-Nikon-D7000
bencede kıyaslanamaz bile:)) şuan düşündüğüm k30 ama bütçemi biraz daha sıkabilirsem umarım k5 olur ama zor tabi e hayırlısı artık:))

Pentax K-30 Türkçe Kullanım Kılavuzu

Başlatan Baha

Yanıt: 0
Gösterim: 4189
Son İleti 14 Eylül, 2012, 20:44:40
Gönderen: Baha
Pentax K-30 Firmware Update / Güncellemeleri

Başlatan Baha

Yanıt: 42
Gösterim: 22756
Son İleti 10 Haziran, 2014, 23:14:49
Gönderen: cumuta