Gönderen Konu: Sony NEX serisi  (Okunma sayısı 2796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Sony NEX serisi
« : 27 Aralık, 2012, 21:07:09 »

Sony NEX serisinde "Sony NEX-7" veya "Sony NEX-5N" için kötü gövde diyecek bir kullanıcı olduğunu sanmıyorum. Ama fotoğraf forumlarında yere göğe sığdırılmıyor. Forum müdavimlerinin herhalde fotoğraf bilgi birikimi ve kültürü olmadığını düşünüyorum. Üretici firma temsilcileri ve pazarlamacıları gibi hareket etmelerini anlamakta zorluk çekiyorum, Benim gibi Fiyat/performans araştırması yapınca neyin ne olduğunu çoğu kişi bildiği halde okuyup geçiyor. Piyasada rangefinder/compact gövdeler 100-200-TL fiyatla ve çok kaliteli görüntüler kaydaderken "değiştirilebilir lensli aynasız gövdeler" tercih edilmesini moda diye yorumluyorum.
      Yakın tarihe kadar çok ilgisiz ve gereksiz "FF" full frame/half frame(APS-C) seçimini beceremez iken ne kadar tüketici toplum olduğumuzu görerek hayıflanıyorum. Çoğumuz ihtiyaçlarımız doğrultusunda gövde seçme yerine; en iyi gövdeyi alma çabasındayız. Aldığımız gövdenin çoğu özelliklerini tanımadan ve kullanmadan elden çıkarma gayreti gösteriyoruz.
      Temennim marka ayırımı yapmadan ihtiyaçlarımız doğrultusunda fotoğraf makinesi gövdesi alıp, suyunu çıkarana kadar kullanmak olsun.   
« Son Düzenleme: 07 Şubat, 2013, 15:59:57 Gönderen: bFeeL »

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
Ynt: Sony NEX serisi
« Yanıtla #1 : 27 Aralık, 2012, 21:25:58 »
abi söylediklerine katılıyorum tamamen.fakat bu konuları forumlarda tartışmıştık arkadaşlarla sonuç olarak zaten dedikleri şey keyfi olarak alıp kullanıyorum kime ne benim keyfimden gibi yorumlar yazıldı çizildi.haklılık noktası var tabi kimsenin keyfine karışmak değil kimsenin amacı ihtiyacı karşılayacak bodyler alınsın öneriyoruz ama burada birinci öncelik keyf zaten diye düşünüyorum.fotoğraf 2. planda kalıyor benim fikrimce.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Aralık, 2012, 22:14:55 »
         Gökhan Bey... Çoğu forumlar gibi Fotoğraf forumlarının amacı bilgi paylaşımı ve dostça hoşça vakit geçirmek olduğunu hep yazmaya çalışırım. İnatlaşmak, hakaretvari bir davranış sergilemek ego tatmininden ziyade cehalettir. Başka forumlarda yakın zamanda geçirdiğin deneyim bunun göstergesidir. Belki farkındasınız PentaxTürk'ün kuruluş amaçlarından biride budur, ama bir yere kadar önleyemiyorsunuz. Gruplaşmalar ve sanal düşmanlıklar almış başını gidiyor.... Bu işi bilenler bilgi birikim ve kültürünü aktaramadan hızla böyle ortamlardan kaçıyor veya böyle ortamlara gelmiyor.
         Sırf aksilik olsun diye "keyfi olarak alıp kullanıyorum kime ne benim keyfimden" deme lüksüne sahip değil, tanımadığın kişiler senin keyfine katlanmak zorunda değil. Madem almışsın ve aldığını paylaşıyorsun forumda bilgi paylaşımı yapacaksın; paylaşım yapmayacaksan izlersin veya foruma girmezsin. Sorunumuz cehalet ve tahammülsüzlüktür. Bu günümüzün müzmin hastalığı "varoş kültürü"dür.
                  http://blog.milliyet.com.tr/varos-kulturu-nedir-/Blog/?BlogNo=173559

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #3 : 27 Aralık, 2012, 22:21:05 »
         Gökhan Bey... Çoğu forumlar gibi Fotoğraf forumlarının amacı bilgi paylaşımı ve dostça hoşça vakit geçirmek olduğunu hep yazmaya çalışırım. İnatlaşmak, hakaretvari bir davranış sergilemek ego tatmininden ziyade cehalettir. Başka forumlarda yakın zamanda geçirdiğin deneyim bunun göstergesidir. Belki farkındasınız PentaxTürk'ün kuruluş amaçlarından biride budur, ama bir yere kadar önleyemiyorsunuz. Gruplaşmalar ve sanal düşmanlıklar almış başını gidiyor.... Bu işi bilenler bilgi birikim ve kültürünü aktaramadan hızla böyle ortamlardan kaçıyor veya böyle ortamlara gelmiyor.
         Sırf aksilik olsun diye "keyfi olarak alıp kullanıyorum kime ne benim keyfimden" deme lüksüne sahip değil, tanımadığın kişiler senin keyfine katlanmak zorunda değil. Madem almışsın ve aldığını paylaşıyorsun forumda bilgi paylaşımı yapacaksın; paylaşım yapmayacaksan izlersin veya foruma girmezsin. Sorunumuz cehalet ve tahammülsüzlüktür. Bu günümüzün müzmin hastalığı "varoş kültürü"dür.
                  http://blog.milliyet.com.tr/varos-kulturu-nedir-/Blog/?BlogNo=173559

haklısın abi ne diyeyimki...bazen bizimde tahammül edemediğimiz durumlarımız oluyor, fakat bir fotoğraf ana teması forumunda fotoğraf ve fotoğrafçılık konusunda fikirlerimizi paylaşınca bile tepki görünce insan, bazen kontrolden çıkabiliyor :)
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Aralık, 2012, 14:03:23 »
                     Sony NEX serisinin iyi olduğunu yazdım ama bu tercih olayıdır, bir fotoğrafseverin mesajını paylaşayım.
"Nex serisinden slr serisine geçen biri olarak itiraf etmeliyimki slr makinanın zevki başka tamam ağırdır taşıması zordur ama zevki başkadır gerek lens çeşitliliği gerek imaj performansı tartışılmaz bu biraz göreceli bi durum herkes bişey der bana göre fotoğraf çekeceksem vizör olmalı makinayı tuttuğumda iki parmağım boş kalmamalı makinayı tam kavramalıyımki fotoğraf çektiğimi hissedeyim"

Aşağıdaki linki incelediğinizde SLR ve Compact gövdelerin farkları biraz daha belirginleşiyor.
http://www.photozone.de/slr-vs-rangefinder
« Son Düzenleme: 28 Aralık, 2012, 14:16:32 Gönderen: vedib »

Sony A7II _ Eski Manuel Lensler + Dijital Fotoğraf Makinesi Birlikteliği İçin

Başlatan Serdar11

Yanıt: 0
Gösterim: 2736
Son İleti 10 Aralık, 2016, 16:03:31
Gönderen: Serdar11
Sony'nin son bombası Cyber-Shot DSC-RX100

Başlatan gokhanakarsu

Yanıt: 6
Gösterim: 5325