Gönderen Konu: Linhof Technika IV  (Okunma sayısı 2636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Linhof Technika IV
« : 14 Ocak, 2013, 19:15:41 »

Profesyonellerin vazgeçilmezi Büyük Format "Large Format" fotoğraf makinelerinin en popüler gövdeleri arasında olan "Linhof Technika IV" fotoğraf makinesi forum fotoğrafçılığında bilinenin aksine herşeyi manuel olan fotoğraf makinesi gövdesidir. Kendi özel adaptörü ile 120 kodlu film kullanıldığı gibi; shett film (tabaka film) ve günümüzde dijital arkalıkla kullanılabilmektedir. 4X5 inç.(9X12cm) ebadında film düzlemine sahip olan gövde, kullanıcının kullandığı aparat gereği daha küçük ebatlerda çekim olanağı sunuyor, özellikle film veya sensör ebadı ne kadar ise o kadar kayıt yapılabilmektedir. ISO ayarı mevcut olmayan gövdede, pozlama değeri için herhangi bir ölçüm aparatı mevcüt değildir. Kullanıcı 1)Kurma kolu 2) Optüratör değeri 3) Diyafram değeri 4) film karesi koruması ve 5) Metre "focus" ayarını kendi olanaklarıyla veya harici aparatla ölçüp uygulaması gerekir. Objektifleri standart ve pahalı olsada "shift" özelliği gövdede mevcut olduğundan gövdeyi ve film düzlemini istediğiniz konum ve açıda kullanabilirsiniz.
            Ben eski kullanıcı olmakla birlikte kullanımda biraz acemilik çekeceğimi, forumda kullanabilecek arkadaşların sayısının hemen hemen yok veya kısıtlı olabileceğini düşünüyorum. Herşeyi auto olmadığı fotoğrafçılığın başka bir dünya olduğunu, iyi veya kötünün göreceli olduğunu hatırlatmak istedim. İkinci elde ucuz olmasada elinize geçerse değerlendirmenizi tavsiye ederim.

« Son Düzenleme: 16 Ocak, 2013, 18:42:20 Gönderen: bFeeL »

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Linhof Technika IV
« Yanıtla #1 : 15 Ocak, 2013, 09:45:18 »
                   "Linhof Technika IV" gövdeyi görsel olarak tanımanızda fayda var. Aşağıdaki linki izlemenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Linhof Technika IV
« Yanıtla #2 : 09 Şubat, 2013, 04:01:58 »
Sanıyorum ki bu cihaz, özellikle K1000 tarzı tam manuel slr kullanıcılarının dikkatini çeker türden. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.