Gönderen Konu: lütfen acil yardım... k-5 II mi k-5IIs mi kararsız kaldım :-(  (Okunma sayısı 10242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Ynt: lütfen acil yardım... k-5 II mi k-5IIs mi kararsız kaldım :-(
« Yanıtla #15 : 04 Şubat, 2013, 10:29:59 »
Zafer, alacagin makina ve lens su-toz vb dis etmenlere dayanalikli ekipmanlar. Su dan kastettigim alip suyun altina sokmak degil. Youtube da makinayi yikayanlar var, cesaret :) ben yapamam kullandigim K-5 e. ama soyle ornek vereyim.

Hava yagmurlu oldugunda (tam bir saganak degil) yada kar yagdiginda k-5 ve wr ozellikli lenslerimle cok rahat fotograf cekmeye devam ediyorum.

Norvec de yasadigimdan hava sartlari burda gunluk gulistanlik degil :) olsada toplam da 2 ay belki. Ama farki su pentax in, ben zorlu hava sartlarinda korumasiz fotograf cekerken, diger marka kullanicilari ya makina ve lenslerine yagmurluk takmis yada semsiye altinda cekmeye calisiyorlar. Bunun keyfine sende varacaksin mekinan ve lensin geldiginde. Yanlis bir secim degil, dogru karar vermissin.

Forumumuzda dogrudan yada dolayli marka degisikligine gidenler, ekipmanini yenileyenler alim satim kosesinde ilanlar aciyorlar. Oradan da lenslerini satan arkadaslarla gorusup alis veris yaparsin guvenli bir sekilde.

Bunun yaninda ebay de oldukca fazla oranda pentax in  (Gecmisten) K-M-A-F-FAJ-FA ve DA (gunumuze dogru) her serisinden lensi bulman olasi.

Onemli olan hangi aralikta calisacagin. Ileride kafandaki sorulara kendin cevaplar bulacaksin.

Alacagin makina Crop diye tabir edilen APS-C 23.7 X 15.7 CMOS sensorlu bir makina. Yani tam kare (FULL FRAME)

Tam kare ve crop ayri bir konu :) simdiden kafan karsimasin, her ikisinin de kendine gore artilari var.  Tam kare kullananlarin cogu  cropl lu makinalara uvey evlat muamelesiyle baktiklarindan bu tip elestirilere kulak asmamani tavsiye ederim.

Ben simdi K-5 kullaniyorum, yarin  bir gun (20 aralik 2012 -ki en sonunda pentax in yasal ilaninda full frame in yolda oldugu dogrulandi) belki bu yil icinde belki onumuzdeki yil tam kare makina ile pentax sahneye cikacagi dogrulandi) tam kare cikartsa da cikartmasa da ben K-5 ve serisi uzerinden devam edecegim. Ama FF cikartirsa da Pentax ile yola devam etmek ayri bir guzellik olacaktir.

http://www.pentaxforums.com/lensreviews/

Bu adresten pentax in su ana kadar cikartmis oldugu butun urun yelpazsesine ulasabilir daha detayli bilgilere ulasabilirsin.

Saygilarimla,

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #16 : 06 Şubat, 2013, 09:07:00 »
Merhaba Zafer, bir onceki yazida

Alacagin makina Crop diye tabir edilen APS-C 23.7 X 15.7 CMOS sensorlu bir makina. Yani tam kare (FULL FRAME) diye yazmisim.
Yani tam kare degil yazmayi unutmusum. Yanlis anlasilmasin. Simdi farkettim. Aceleyle yazmistim.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #17 : 06 Şubat, 2013, 12:33:08 »
Merhaba Zafer, bir onceki yazida

Alacagin makina Crop diye tabir edilen APS-C 23.7 X 15.7 CMOS sensorlu bir makina. Yani tam kare (FULL FRAME) diye yazmisim.
Yani tam kare degil yazmayi unutmusum. Yanlis anlasilmasin. Simdi farkettim. Aceleyle yazmistim.
farkettim hocam ama okadar üzerinde durmadım. okuduğum kadarıyla zaten pentax ın FF makiesi yokmuş. yinede bukadar titiz davrandığınız için teşekkür ederim.

Lütfen fikrinizi söyleyin

Başlatan SemihBirbir

Yanıt: 6
Gösterim: 3739
Son İleti 21 Eylül, 2013, 09:45:50
Gönderen: execute