Gönderen Konu: lütfen acil yardım... k-5 II mi k-5IIs mi kararsız kaldım :-(  (Okunma sayısı 10305 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
Sevgili dostlar,
Fotoğrafcılık dünyasına ilk giriş makinem nikon d5100 ile 18-105 kit lens oldu. Amatör manada fotoğraf çekiyor kulüplere yada derneklerenin faliyetlerine katılmaya çalışıyorum. Birçok kimse gibi bende bolca internette araştırdım ve okudum. Moriere hatası, keskinlik vb gibi daha bir çok şey. lensler sabit zoom geniş açı... Aslında bir çok bilgi birbirinin tekrarı gibiydi. Nedense d5100 artık bana yetmemeye başladı. Bunun birinci nedeni tamamen acemi oluşum ikinci nedeni doyumsuzluğum üçüncü nedenim ise yağmurlu ve karlı havalarda fotoğraf çekme hevesim. Niyetim başlangıçta çevremdeki insanların büyük çoğunluğunun canon kullanıyor olmalarından dolayı canon 7D veya nikona alışmış olmam sebebinden nikon D7000 di. Ama hangi yazıyı okudumsa karşıma k-5 çıktı daha sonra işin içine girince birde k-5 II VE k-5IIs çıktı. İşte burda herşey girdi birbirine :-( zaten pentax bilmediğim markaydı ve sanırım çevremde pentax kullanan tek kişi olacağım. Bunun hem canikonlar tarfından dalga geçmelerini hemde tekliğin gururunu yaşayacağım :-) Şimdi asıl problem şu. k-5 II bhphoto da 18-105 kit lensle 1400$ civarında. k-5 IIs body 1100$+18-105 lens 550$ civarında. Bu sonuçlar doğrultusunda kesin kararım k-5 II veya k-5 IIs almaktır inşALLAH. Şimdi siz değerli pentaxianlar sorayım diyorum;
1- Amerikadan getirtmeye kalkarsam 4-5 ay beklemek zorunda kalacağım. Çünkü k-5 IIs sadece bhphotoda body olarak var. Almanyadan getirtirsem bir iki hafta içinde getirtebilirim ama oda sadece k-5 II oluyor. II ile IIs arasındaki fark benim gibi bir amatör için beklemeye değermi.
2- Özellikle doğa fotoğrafı, börtü böcek çekmeyi ve portre çekimi yapmak hoşuma gidiyor. Ama bunun yanındada tabiki diğer çekimlerde yapabilmek için makro, iç mekan düğün gibi bütçem el verdikçe almam elzem olan objektifler neler olabilir. Nedenleriyle yazarsanız sevinirim.
Fazla uzatmamak adına burda bitireyim. Şimdiden cevap veren herkese teşekkür derim. Umarım en kısa zamanda bende bir pentax sahibi olarak aranızda yer alırım.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
Ynt: lütfen acil yardım... k-5 II mi k-5IIs mi kararsız kaldım :-(
« Yanıtla #1 : 03 Şubat, 2013, 17:22:07 »
Son bir şey daha satrun.de de k-5 II
18-55 wr+50-200 wr = 1250 € iken
18-105 wr = 1340 € civarında. bunun hikmeti sebebi ne olaki?

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #2 : 03 Şubat, 2013, 18:15:53 »
Bence kesene hangisi uygunsa onu al. K5 zaten üst düzey bi makinaydı, onun üst modelleri de çok iyi olacaktır.

Sent from my ST18i using Tapatalk 2
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #3 : 03 Şubat, 2013, 18:29:07 »
ertu bey keseme ikiside uygun maddiyat konusunda en azından kit lenslerle birlikte almmda sıkıntım yok. Sadece en uygun fiyata en iyisinin peşindeyim. ;-) o yüzden değerli yorumluranızı bekliyorum.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Şubat, 2013, 20:52:52 »
K-5
K-5 II
K-5 IIs

sizin için bu 3 modelde de fark yok. :) Bu 3 gövde de sizi uzun yıllar tatmin eder. Gönül tabiki almışken en iyisini almanızı ister yani K-5 IIs. Ama alamıyorsanız da çok takmaya değmez. Çünkü K-5 II ve K-5 çok iyi birer gövde.

Siz K-5 II alsam üzülür müyüm diye sordunuz ama ben K-5'i almanız durumunda bile üzülmeyeceğinizi dile getirdim. :)

Hayırlı olsun şimdiden.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Şubat, 2013, 20:58:06 »
ff makina çıkaçakmış bence  onu bekleyin .yada şimdilik banada arkadaşlar söyledi efsane k10 makinası varmiş onu alın.idare edin nasıl olsa bu makinalar bir yıl sonra daha ucuza bulabilirsiniz.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #6 : 03 Şubat, 2013, 21:03:17 »
ertu bey keseme ikiside uygun maddiyat konusunda en azından kit lenslerle birlikte almmda sıkıntım yok. Sadece en uygun fiyata en iyisinin peşindeyim. ;-) o yüzden değerli yorumluranızı bekliyorum.

Merhabalar,

Butce sikintisi olmadigini belirtmissiniz. K-5 dahi isinizi fazlasiyla gorecektir. Ama butcede zorlama olmayanlara bir k-5 kullanicisi olarak IIs i oneririm.  Af biraz daha kararli. Onun disinda a.a filtresi yok.  Kimine gore mukemmel bir ozellik kimine gore degil. Ama af. un kararli olmasi ve bir kac diger ozellikten dolayi II s varken k-5 alma. K-5 II neredeyse k-5 ile ayni. Boyle bir serinin cikmasi bile sacma olmus. II s netlik ve af anlaminda biraz daha iyi.

K-5 II neredeyse K-5 ile ayni.
ama K-5 IIs evet, dise dokunur yenilikler var.

K-5 II oyle cok hareketli goruntuler yada video cekimleri icin yeterli bir makina degil. Bunu da goz onune almak gerekir.

K-5 IIs alacak isek su durumda AA filtresini iyice bilmek gerek.

Anti Aliasing filtrenin olmamasi ve olmasi durumundan kisaca konusmak gerekirse;

Bu konuda da kullanicilar ikiye bolunmus durumda. Bir kismi olmasi gerektigini savunurken bir diger kisim olmamasi yonunde dusunmektedirler.

Ozellikle karisik renk ve motiflerin oldugu bir karede sensor detaylari secerken sorun yasar. Islemci bu farkli renk ve motiflerin arasina ara tonlar atarak yumusatir. Yani doldurur. Moire diye adlandirilan goruntu bozukluklarini en aza indirir.
 Anti aliasing filtrelerin gorevi ise bu istenmeyen durumlarin olusmamasi icin goruntuyu yumusatarak sensore iletir. Ama ayni zamanda bu filtreler yumusatici (tonlarda ve objelerde) etkisinden dolayi fotograf da keskinlikte kayiplara da neden olmaktadir.

K-5 II s ve nikon d800 e de bu filtreler kullanilmadi. Ama bu filtrelerin olmamasindan kaynakli sorunlara nasil bir cozum bulunduguda fotograf dunyasinda merak konusu bu aralar.

Anti-aliasing , kisaca ; resimlere karşı yumusatici görevi yapar

Moire; Cekilen objede birbirine benze yakin çizgiler gibi desenlerde  makine detayları tam olarak secemeyebiliyor.Bu durumda orada gercekte olmayan çizgileri sensor ekler. Bu da düz çizgilerin aralarında yatay çizgiler olusur ya da dairesel görüntüler oluşmasına sebep olur. Aslinda rahatsiz edici bir goruntudur.
Moire nin ne demek oldugunu su fotografda daha iyi gormekteyiz.

ikinci fotograf da ise

D800 (aa filtre var)  D800E (aa filtre yok) moire etkisi acik bir sekilde izlenmektedir.

Her nekadar lightroom gibi programlar ile bu etki azaltilmaya calisilsa da tamamen yok edilememektedir.

AA filtreli bir sensor mu yoksa AA filtresiz bir sensor mu? Karar kullanicya bagli. Her ikisinin de artisi ve eksisi var. Ama su daha iyi demek pek dogru bir davranis olmasa gerek,

Saygilarimla.

(K-5 candir ;) )

« Son Düzenleme: 03 Şubat, 2013, 21:13:16 Gönderen: nordlys »

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #7 : 03 Şubat, 2013, 21:12:07 »
öncelikle yapmış olduğunuz değerli yorumlar için teşekkür ederim. Telefondan bğlandığım için hepinize ayrı ayrı cvp veremiyorum özür dilerim. öncelikle k-5 te af sorunu vrmış diye duydum o yüzden hiç ona yönelmedim. ikinci olarak ben ff bir makine en az beş yıl düşünmüyorum. kendim içinde gerekli görmüyorum. bekleme konusuna gelince okadar sabırlı biri değilim malesef :-( k10d efsane bir makine imiş ama d5100 i satıpta onu almanın çok mantıklı olmaycağını düşünüyorum. moireye gelince hocam onunla ilgli okadar okudumki kafam allak bullak oldu. İşte sizin düşüncenizde AA filtresinin olup olmaması benim gibi bir amatörü nasıl hangi yönle etkiler? sonuçta iki makine arasında 150$ gibi az bir mebla var. son olarak ta ikinci mesajımdaki sorum. 18-55 wr + 50-200 lense sahip k-5 ii 1246 $ kadarken 18-105 wr 1346$ kadar. bunun hikmeti sebebi ne dirki acaba?
« Son Düzenleme: 03 Şubat, 2013, 21:30:06 Gönderen: zaferguler »

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #8 : 03 Şubat, 2013, 21:38:18 »
bir şey daha bir çok sitede ii ile iis bir birinin devamı olmadığı ayrı amaçlar içn üretilmiş iki farklı makine olduğu yönünde yorumlar. Saygılar.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #9 : 03 Şubat, 2013, 21:47:56 »
bir şey daha bir çok sitede ii ile iis bir birinin devamı olmadığı ayrı amaçlar için üretilmiş iki farklı makine olduğu yönünde yorumlar. Saygılar.

II ile IIs in farkli oldugunu az once yazdigim yazida belirttim.  Cok fazla hareketli goruntuler uzerine cekim yapari mderseniz IIs yok degil derseniz II alin. Ama anladigim kadariyla k-5 dahi sizi fazlasiyla tatmin edecektir. Af sorunu olarak bakmamak lazim. Yani buyuk bir sorun olarak ben gormuyorum. Dusuk isik kosullarinda netleme de zorluk yasayabilirsiniz o kadar, af cok kararli olamayabiliyor.Ama k-5 de af sorunu var diyerek haksizlik yapmamak lazim.

Lens olarak da 18-135 li olani tercih eden,  sahsen ben 18-135 derdim. Bir co karaligi kapsiyor. Tam bir tak gez lensi.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #10 : 03 Şubat, 2013, 22:11:44 »
II ile IIs in farkli oldugunu az once yazdigim yazida belirttim.  Cok fazla hareketli goruntuler uzerine cekim yapari mderseniz IIs yok degil derseniz II alin. Ama anladigim kadariyla k-5 dahi sizi fazlasiyla tatmin edecektir. Af sorunu olarak bakmamak lazim. Yani buyuk bir sorun olarak ben gormuyorum. Dusuk isik kosullarinda netleme de zorluk yasayabilirsiniz o kadar, af cok kararli olamayabiliyor.Ama k-5 de af sorunu var diyerek haksizlik yapmamak lazim.

Lens olarak da 18-135 li olani tercih eden,  sahsen ben 18-135 derdim. Bir co karaligi kapsiyor. Tam bir tak gez lensi.
hocam öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Hocam ağırlıklı olarak haraketsiz fotoğraf çekerim diye düşünüyorum. Haklısınız bana k-5 te yeter ama d5100 deki hataya düşmek istemiyorum. 18-105 te ise bende sizinle aynı fikirdeyim sanırım. başlangıç için iyi bir lens diye düşünüyorum. tabi ara sıra öğrencilerimizi katıldıkları spor müsabakalarında fotğraflarını çekiyorum. erzincandada deniz olmadığı için martıda çekemem :-)  ama ara sıra uçan güvercin çekme teşebbüslerimde olmuştu. hocam peki bu makinem için olmazsa olmaz lensler nedir sizce? yani şu anda sanırım k-5 ii yi alıcam gibi.
« Son Düzenleme: 03 Şubat, 2013, 22:23:00 Gönderen: zaferguler »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 04 Şubat, 2013, 02:53:58 »
Yaklaşık 2 hafta önce K-5 satın aldım. Sanırım AF sıkıntısı olan bir cihazı satın almak akıl kârı olmazdı. :)

Size K-5 II ve K-5 IIs varken K-5 alın diye bir tavsiyede bulunmam. K-5 IIs farklı bir gövde. Neticede yeni ve piyasanın tepkisi tam olarakta belli değil. Size en iyi model K-5 II gibi görünüyor.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #12 : 04 Şubat, 2013, 07:30:11 »
Yaklaşık 2 hafta önce K-5 satın aldım. Sanırım AF sıkıntısı olan bir cihazı satın almak akıl kârı olmazdı. :)

Size K-5 II ve K-5 IIs varken K-5 alın diye bir tavsiyede bulunmam. K-5 IIs farklı bir gövde. Neticede yeni ve piyasanın tepkisi tam olarakta belli değil. Size en iyi model K-5 II gibi görünüyor.
teşekkürler bende aynı fikirdeyim. 18-105 wr lensle bismillah diyelim. paramız oldukça da diğer lensleride alırız inşALLAH. :-)

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #13 : 04 Şubat, 2013, 09:58:56 »
Merhaba Zafer,

Olmazsa olmaz lensler nedir diye sormussun dun gece ama ben erken yattigim icin simdi cevap yazabiliyorum.

18-135 gercekten iyi bir lens ve iyi bir baslangic olabilir. Genisten teleye dogru uzanan bir aralik. Bu lensi kullandikca araliklar arasindaki farki daha iyi kavramaya baslarsin ve sonrasinda genis aci, prime diye tabir edilen 50mm ler, yari tele, tele ve super tele olmak uzere sabit odaklilara yonelirsin. Ileride pentax in limited lenslerini gordukce ve okudukca onlara daha bir yakinlik duyacagindan kuskum yok, hele ki boyutlari ve kaliteleriyle bas donduruyorlar. Canon lenslerinde L ne anlama geliyorsa Limited da o pentax icin.

Simdilik bunlarla fazla kafa yorma, baha  nin da belirttigi gibi k-5 gibi bir makina problemli olsa o niye alsin, ben niye kullanayim ve daha bir cok kisi k-5 modelini tercih etsin. Pentax  ailesinin diger makinalari da kucumsenmemeli.

Bunu sitemizde degerli yazilariyla ortama farkli tatlar katan Vedib abimiz olsun, reis kullanici adli abimiz ve digerleri (kucuk buyuk) pentax lenslerinin goruntu kalitesinin leica lenslerine en yakin kalitede bizlere sundugunu bu forumda ve diger forumlarda da okursun (yabanci).

Benim icin Pentax (benzetme yapmak gerekirse) Garibanin Leicasi.

Bir hususu da soylemek gerekirse, ulkemizde pentax in dagitimci. merkezli yeni yeni olusumlar soz konusu. Lens sikintisi yasamazsiniz. Ama ikinci el piyasasi bir Nikon-Canon da degil. Uygun adaptorlerle 70 lerden gunumuze gelen lensleri de kullanabilirsiniz. Pentax in en buyuk artisi bence bu. 40 dolarlik bir M 50mm 1.7 harikalar yaratan bir lens ornek vermek gerekirse ama tam manuel kullanimi var. Simdilik bunlari dusunmeyin ama forumda yeterli dokuman ve yorum mevcut. Okudukca en uygun lensin hangisi olduguna kendiniz karar vermelisiniz.

Kimse su en uygun bu en uygun lens diyemez, ahkam kesmis olur. DA 18-135 F/3.5-5.6 WR i kullandikca araliklardaki farki anlayacaksiniz.

Bende fotograf meraki doga, yabani yasam diye basladi ve oyle yola ciktim. Ama su an tamamen Sokak fotografciligi uzerine calisiyorum. Yani kullandigim lensler 50 mm ve alti. Bir tane 70 mm limited var onu da daha cok portre ve biraz daha farkli amaclarda kullaniyorum.

Simdiden hayirli olsun, forumda,  bu merak ettiiginiz lensi kullanan arkadaslar da var, onlara da danisin ama iyi bir lens, bundan suphem yok.

Son olarak ;

pentaxforum.com sitesi, dunyadaki butun pentax kullanicilarinin bulustugu bir yer, oradan da genis olcude yararlanabilirsiniz ve kullanicilarin utun karsilastirmalarindan bir seyler ogrenebilirsiniz.

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
« Yanıtla #14 : 04 Şubat, 2013, 10:08:09 »
Merhaba Zafer,

Olmazsa olmaz lensler nedir diye sormussun dun gece ama ben erken yattigim icin simdi cevap yazabiliyorum.

18-135 gercekten iyi bir lens ve iyi bir baslangic olabilir. Genisten teleye dogru uzanan bir aralik. Bu lensi kullandikca araliklar arasindaki farki daha iyi kavramaya baslarsin ve sonrasinda genis aci, prime diye tabir edilen 50mm ler, yari tele, tele ve super tele olmak uzere sabit odaklilara yonelirsin. Ileride pentax in limited lenslerini gordukce ve okudukca onlara daha bir yakinlik duyacagindan kuskum yok, hele ki boyutlari ve kaliteleriyle bas donduruyorlar. Canon lenslerinde L ne anlama geliyorsa Limited da o pentax icin.

Simdilik bunlarla fazla kafa yorma, baha  nin da belirttigi gibi k-5 gibi bir makina problemli olsa o niye alsin, ben niye kullanayim ve daha bir cok kisi k-5 modelini tercih etsin. Pentax  ailesinin diger makinalari da kucumsenmemeli.

Bunu sitemizde degerli yazilariyla ortama farkli tatlar katan Vedib abimiz olsun, reis kullanici adli abimiz ve digerleri (kucuk buyuk) pentax lenslerinin goruntu kalitesinin leica lenslerine en yakin kalitede bizlere sundugunu bu forumda ve diger forumlarda da okursun (yabanci).

Benim icin Pentax (benzetme yapmak gerekirse) Garibanin Leicasi.

Bir hususu da soylemek gerekirse, ulkemizde pentax in dagitimci. merkezli yeni yeni olusumlar soz konusu. Lens sikintisi yasamazsiniz. Ama ikinci el piyasasi bir Nikon-Canon da degil. Uygun adaptorlerle 70 lerden gunumuze gelen lensleri de kullanabilirsiniz. Pentax in en buyuk artisi bence bu. 40 dolarlik bir M 50mm 1.7 harikalar yaratan bir lens ornek vermek gerekirse ama tam manuel kullanimi var. Simdilik bunlari dusunmeyin ama forumda yeterli dokuman ve yorum mevcut. Okudukca en uygun lensin hangisi olduguna kendiniz karar vermelisiniz.

Kimse su en uygun bu en uygun lens diyemez, ahkam kesmis olur. DA 18-135 F/3.5-5.6 WR i kullandikca araliklardaki farki anlayacaksiniz.

Bende fotograf meraki doga, yabani yasam diye basladi ve oyle yola ciktim. Ama su an tamamen Sokak fotografciligi uzerine calisiyorum. Yani kullandigim lensler 50 mm ve alti. Bir tane 70 mm limited var onu da daha cok portre ve biraz daha farkli amaclarda kullaniyorum.

Simdiden hayirli olsun, forumda,  bu merak ettiiginiz lensi kullanan arkadaslar da var, onlara da danisin ama iyi bir lens, bundan suphem yok.

Son olarak ;

pentaxforum.com sitesi, dunyadaki butun pentax kullanicilarinin bulustugu bir yer, oradan da genis olcude yararlanabilirsiniz ve kullanicilarin utun karsilastirmalarindan bir seyler ogrenebilirsiniz.
öncelikle yorumunuz için teşeşkür ederim. Yine kafamdaki soruları okumuşcasına yorumlaışsınız. Bende aynı kanıya varmıştım. 18-105 wr ile başlayıp ilerde kendime bir set kuracam sanırım. Başlangıç olarak bhphotovideo.com dan k-5 II+18-105 wr lens+grip+batarya 1700$ civarında alıp getirteceğim. Bunun için arkadaşımın bir kaç ay sonra döneceği için az sabretmem gerekiyor ama olsun buna değeceğini düşünüyorum. ;)

Lütfen fikrinizi söyleyin

Başlatan SemihBirbir

Yanıt: 6
Gösterim: 3785
Son İleti 21 Eylül, 2013, 09:45:50
Gönderen: execute