Gönderen Konu: Raw işlemeden öncesi ve sonrası  (Okunma sayısı 4791 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yussuf1907

• Üye
    • Profili Görüntüle
Raw işlemeden öncesi ve sonrası
« : 08 Şubat, 2013, 01:59:49 »
Üstad abilerim fotoğraf işleme olmazsa olmaz bi işlem deniyor bende yavaştan öğrenmeye başlıyorum. Peki başlamadan önce raw formatı pef ve dng var bunlar nedir? renk boşluğu s RGB ve Adobe RGB var bunlar nedir? Bir de işlem yaptıktan sonra 12 mb'lık bir fotoğraf 1.5 - 2 mb oluyor ve jpeg olarak kaydoluyor. Bunun böyle jpeg olarak kaydolması ve boyutunun bu kadar düşmesi normal mi? Kullanmamız gereken ayarlar nelerdir? Bu arada Lightroom 4 kullanıyorum şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Raw işlemeden öncesi ve sonrası
« Yanıtla #1 : 08 Şubat, 2013, 08:17:55 »
Fotoğrafların digital işlemden geçirilmesiyle ilgili, birçok forum topiği ve elektronik döküman var.
Sorularınıza tek tek cevap vererek bunları açıklamamız mümkün değil. Öncelikle bunları okumalısınız.
Basçek.com ve benzeri sitelerde PS işleme teknikleri anlatılıyor. Bunları okuyunuz.

DNG ve PEF, RAW formatlarıdır. DNG daha eski, fakat oturmuş sağlam bir formattır. Birçok fotoğraf editöründe zorlanmadan açılır.
Bu formatlarda fotoğraf işlemek detaylar üzerinde daha esnek çalışmanızı sağlar.Renk, ışık, kontras vs. daha kolay ve detaylı ayarlarsınız.
Fotoğrafınıza son şeklini verdiğinize inandığınız biçimiyle JPEG olarak kaydedersiniz. JPEG sıkıştırılmış bir format olduğundan boyutu da küçüktür. 20MB lık bir DNG, JPEG te 8-10 MB civarında olur.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #2 : 08 Şubat, 2013, 08:26:06 »
Reis şu RAW olayına ben hiç alışamadım. Oldu bitti jipeg çekerim fotoğrafları. Sizce bu raw gereklimidir.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı Eagle Fly Free

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Şubat, 2013, 08:51:09 »
RAW çekmenin en basitinden şöyle bir avantajı var; fotoğraf üzerinde düzeltmeler ya da düzenlemeler yaptığınızda fotoğrafınız hasar görmüyor ve bu işlemlerin sorunsuz bir şekilde geri dönüşü yapılabiliyor. Aşağıdaki linkte çok güzel bir örnek verilmiş.

http://halkboyleistiyor.blogspot.no/2012/07/rawun-gucu-tek-ornek.html

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 08 Şubat, 2013, 09:06:38 »
Daha detaylı anlatanlar çıkacaktır ama ben basitçe bahsedeyim.
Tam olarak öyle olmasa da, RAW (tam Türkçe olarak HAM) dediğimiz format eskinin negatifi olarak çok basitçe tanımlanabilir. Renk, doygunluk, beyaz dengesi, ışık vs tüm bilgiler bu dosya formatında birleştirilmeden ham olarak durduğu için de boyutu büyüktür. İşlendikten sonra sıkıştırılmış bir veri içeren JPG (veya JPEG) formatı bu nedenle daha düşük boyuta sahiptir.
Çoğu imalatçı kendi RAW formatını oluşturmuştur, Pentax PEF, Nikon NEF, Canon CRW (eski) ve CR2 (yeni) vs., DNG ise Adobe firmasının RAW formatıdır (bana göre Pentax'ın en önemli artılarından biri).
sRGB (Standart RGB) mikropsoft ve HP nin ortaklaşa ortaya çıkarttığı renk profilidir.  LAB (Lightness a b) renk profilinde tanımlanmış görülebilir renklerin %35 ini kapsar.  İnternette ve bir çok dijital baskı ekipmanında kullanılmak üzere tavsiye edilen profildir. Adobe RGB ise normal RGB profiline göre daha geniş bir gam sağlar. LAB (Lightness a b) renk profilinde tanımlanan görülebilir renklerin % 50 sinden biraz fazlasını kapsar. Hangi profili kulanıyor olursanız olun, fotoşop ile yapacağınız renk, doygunluk, pozlama vb gibi ayarlamalarda 8 bit yerin 16 bit kullanmanız renk geçişlerinin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Eğer fotoğraflarınızı çoğunlukla web sitelerine atıyorsanız sRGB kullanmakta büyük sakınca yok. Baskı için ise (yanılmıyorsam) dijital baskıcıların kullandığı sistem de sRGB.
Ben çok sık baskı almıyorum, aldığım baskılar ise çoğunlukla fotoğraf kağıdına oluyor. Bildiğim kadarı ile bu tür makinalar da Adobe sistemi destekliyor. Baskıya götürdüğümde Adobe RGB ile işlemiş olduğumu söylüyorum her ihtimale karşı.
« Son Düzenleme: 08 Şubat, 2013, 09:09:58 Gönderen: arslanturegun »
Arslan Türegün

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Şubat, 2013, 09:22:30 »
Reis şu RAW olayına ben hiç alışamadım. Oldu bitti jipeg çekerim fotoğrafları. Sizce bu raw gereklimidir.

Negatif ile Polaroid farkı gibi bir şey :).

Her ikisinin de dezavantajlarını yazayım.
JPEG çekiyorsanız :
1- Beyaz dengesi (WB) doğru yapmalısınız. Hatta iyi fotoğraf için her karede ayrı ayrı yapıması elzemdir.
2- Renk, doygunluk vs ayarlarını doğru yapmalısınız. Bir çok kompakt makinede (DSLR makinelerde de) portre, manzara, gece vb gibi ön tanımlı ayarların olması bu yüzdendir.
3- Işık ölçümünü RAW'a göre çok daha hassas olarak yapmanız gerekir. Yine ilk maddedeki gibi her poz için ayrı yapılsa çok daha iyidir.
4- Koray'ın da bahsettği gibi, RAW (negatif) olduğu gibi kalır ve siz ondan sonsuz tane farklı jpeg üretirsiniz.
5- Jpeg, sıkıştırılmış bilgi içerdiği ve sadece 8 bit olduğu için, ister istemez özellikle renk geçişlerinde sıkıntı yaşarsınız (poster efekti).

RAW çekiyorsanız:
1- Bol miktarda SD veya CF kart taşımanız gerekir. Boyutu büyüktür.
2- Cart diye internete koyup gönderemezsiniz, illa ki (işlemeden dahi) görüntülenebilir bir formata (png, bmp, tiff, jpeg ...) dönüştürülmesi gerekir.
3- İşlenmemiş hali görüntülenebilir diğer formatlara göre sıkıcıdır :) .
Arslan Türegün

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #6 : 08 Şubat, 2013, 09:32:12 »
Valla uzun uzun uğraşmak yerine işi jipek olarak makinede bitirmek lazım, öyle güzel çekmeliyim ki, fotoğrafı makineden bilgisayara kaydettiğim de bir tık bile kurcalamamam lazım, ancak bazı durumlarda ki bazan gerek oluyor fotoğrafı biraz işlemek müdahale etmek gerekiyor tabiki.

Mesela makinden çıktığı gibi bir fotyoğraf.

« Son Düzenleme: 08 Şubat, 2013, 09:41:37 Gönderen: MC145 »
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı yussuf1907

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Şubat, 2013, 13:03:49 »
Yunus abi baya bi araştırdım yalnız kafama en çok takılan şey raw işledikten sonra fotoğrafın boyutunun 2mb nın altına düşmesi. Bunu göremedim sitelerde. Yani sizde de mi böyle oluyo? Bendeki normal jpeg çekim boyutu 6-7 mb civarı. Bi yerde yanlış mı yapıyorum?

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Şubat, 2013, 13:44:27 »
JPEG kaydederken seçilen sıkıştırma oranına göre dosya boyutu değişir. Kullanılan programlar arasında ufak da olsa farklılıklar olabilir. Mesela fotoşop buna 0 - 12 arası kalite değeri vermiş, Paint Shop Pro ise yüzde cinsinden kalite değeri kullanıyor.

Aşağıdaki örnek ekran görüntüsü Paint Shop Pro ile %50 kalitede kaydedildi ve dosya boyutu 67 kb. (Yazıların etrafındaki bozulma bariz belli olsun diye o şekilde yaptım.)

Fotoşop ekranında görünen fotoğrafın RAW orijinali -----> 23,1 MB.

Üzerinde ekstra hiç işlem yapmadan kaydedilirse :

JPEG 12 kalite ---> 8,13 MB
JPEG 8 kalite ----> 1,54 MB
JPEG 5 kalite ----> 893 Kb.

Umarım yardımcı olmuştur.
« Son Düzenleme: 08 Şubat, 2013, 13:52:39 Gönderen: arslanturegun »
Arslan Türegün

Çevrimdışı yussuf1907

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Şubat, 2013, 18:40:00 »
Teşekkür ederim Arslan abi çok açıklayıcı olmuş. Tüm sorularımın cevapları herkes tarafından ayrı ayrı verilmiş gibi oldu herkese teşekkür ederim.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Şubat, 2013, 20:38:20 »
Ayrıca JPEG fotoğrafı birden fazla kez işleyip kaydettikçe kalitesi o derece azalacaktır. Bence işledikten sonra tekrar sıkıştırmadan %100 kalitede kaydetmekte fayda var. Zaten JPEG 12/14 bit RAW'dan 8 bite kayıplarla sıkıştırılmış bir de kaydetme esnasında kayıp olmasın.

Fotoğrafta kalite ve emek verilecekse RAW+JPG şart. Biraz yer ısrafı getirse de işlememiz gereken karelerde keşke demememizi sağlayacaktır.

Belki bu işlem Mehmet bey için gereksiz. Çünkü kendisi zaten çok güzel kareler kadrajlayıp yakalamakta. :)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!