Gönderen Konu: SanDisk Eye-Fi  (Okunma sayısı 5068 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
SanDisk Eye-Fi
« : 23 Şubat, 2013, 17:52:59 »
[smg id=2086 type=preview align=center width=500 caption="SanDisk Eye-Fi"]

Kullanımını beğenmeye başladığım SDHC.

Diğer SDHC'lerden farkı adından da anlaşıldığı gibi kablosuz transfer özelliğidir. Çektiğiniz fotoğraflarınızı gerçek zamanlı otomatik olarak Facebook'ta paylaşabilir, Flick'e yükleyebilir yada ftp adresinize yedekleyebilir veyahut birebir kaliteyle bilgisayarınıza kopyalabilirsiniz. Stüdyonuz mu var? Yada düğün fotoğrafçısı mısınız? Veyahut konser fotoğrafçısı? .......

Mesela stüdyonuz varsa çektiğiniz her fotoğraf 3 saniye içinde otomatik olarak bilgisayarınıza kopyalanabilir ve çektiğiniz fotoğrafları müşterinize kolayca gösterebilirsiniz. Yada düğün fotoğrafçısıysanız, fotoğrafların baskısını yapan elemana otomatik olarak 3 saniye içinde kopyalanmasını sağlayabilirsiniz. Konser fotoğrafçısıysanız da tek merkeze anında fotoğraflarınızı toplayabilirsiniz.

Daha başka nimetleri de var ancak henüz keşfedemedim. Mesela 4gb modelinden satın aldınız. Yalnız 4gb ile sınırlı kalmıyorsunuz. Vereceğiniz komut sayesinde kartınızda son 500mb alan kaldığında, eski tarihten yeni tarihe doğru otomatik olarak bilgisayara kopyalanmış fotoğraflarınız SD kartınızdan silinebiliyor. Böylelikle sonsuz bir alana sahip olduğunuz anlamı doğabilir. :)

Hep mi olumlu? Yooo. :) Olumsuz yönleri de var elbette. Mesela aktarımları etkileyen en büyük etken internet bağlantımızdır. Bağlantımız yavaş ise kopyalama süreci de yavaşlamakta. SD kartımız class4 ise çekim ve kayıt hızı gene class4 kalitesinde. Ancak bilgisayara kopyalanması tamamen internet hızımıza bağlı.

K-5 ile 16 mp fotoğraf 5-6 saniye içinde bilgisayarıma kopyalandı. Genelde 6 mp çekim yapıyorum ki 2-3 saniye içinde kopyalama gerçekleşti. 1080 video kaydını da denedim ve başarılı. Yalnız bu sistem raw fotoğrafları kapsamıyor olabilir. Şuan kullandığım modem ne yazıkki problemli. 5-10dk'lık komşu ziyareti sırasında test ettim. :) Yeni bir modem satın aldım, geldiği an aklımda olan bu birkaç soruya da cevap bulacağım.
« Son Düzenleme: 26 Şubat, 2013, 20:30:26 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: SanDisk Eye-Fi
« Yanıtla #1 : 23 Şubat, 2013, 18:58:31 »
Güzel bir alet. :) Bilgi için teşekkürler.

Anlamadığım yerler var :)  Bu hafıza kartını fotoğraf makinesinden çıkartmadan fotoğrafları pc ye aktarabiliyoruz değil mi?

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Şubat, 2013, 19:08:29 »
Güzel bir alet. :) Bilgi için teşekkürler.

Anlamadığım yerler var :)  Bu hafıza kartını fotoğraf makinesinden çıkartmadan fotoğrafları pc ye aktarabiliyoruz değil mi?

Aynen öyle. Kartı çıkartmadan fotoğrafları bilgisayara aktarıyor. :)

Anlamadığın noktalar nedir? Doğaçlama yazdığım için anlam bozukluğu olabilir...
PENTAX K-3

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 23 Şubat, 2013, 19:20:29 »
Güzel bir kartmış. Tam bana göre.. Makineden çıkarıp bilgisayara takmak filan biraz beni  usandırıyordu.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #4 : 23 Şubat, 2013, 21:04:02 »
Dışardayız? İnternet yok diyelim? Veya nerden interneti çekiyor? Atıyorum bir Alış-veriş merkezinin wifisini kullanıp fotoğraf çektim öylesine, hangi bilgisayar ile bağlantı kuracak ki aktarma yapacak? Yoksa herhangi bir bilgisayarında açık olmasımı gerekiyor? Bağlantı durumunu pek anlamadım ben. Ama tabi ki güzel bir teknoloji.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Şubat, 2013, 22:51:41 »
Dışardayız? İnternet yok diyelim? Veya nerden interneti çekiyor? Atıyorum bir Alış-veriş merkezinin wifisini kullanıp fotoğraf çektim öylesine, hangi bilgisayar ile bağlantı kuracak ki aktarma yapacak? Yoksa herhangi bir bilgisayarında açık olmasımı gerekiyor? Bağlantı durumunu pek anlamadım ben. Ama tabi ki güzel bir teknoloji.

3G değil bu. Verici, SD kartın içinde. Alıcı, bilgisayar USB'sine taktığın SD kart okuyucu.

Ortalama 20 metre mesafedeki bilgisayarın ile kablosuz iletişim.

Alışveriş merkezinin wi-fi'sinden yararlanabilirsin. Ancak önce dizüstü bilgisayarını açmalısı. :)

Bu kart çok kullanışlı ve hiç kullanışlı değil. Yani normal bir kullanıcı için belki de yapılmış en saçma icat. Ama işin içinde olanlar için teknolojinin geldiği son nokta olarak nitelendirilebilir. Mesela konserler... Üniversitelerin düzenledikleri bahar şenliklerinde anlık reklama bazen ihtiyaç duyarlar. Mesela her çıkan şarkıcıda ilk 2 şarkıda fotoğraf çekip, daha sonra hemen bilgisayara atıp işleyip bunun şenlik reklamı amacında anlık yayınlanmasını sağlıyorduk. Ki bunun için yetkililer bayağı sıkıştırıyordu biz fotoğrafçıları. Facebook'ta paylaş, Twitter'de haberdar et felan.... Kapıdaki izdiham ilgi, ortam şahane felan filan. ;D

Bu kart sayesinde mesela, ben artık sadece fotoğrafımı çekerim. Ben dışında kaç fotoğrafçı varsa işte herkes sadece fotoğraf çeker. Ve bir merkezde çekilen her fotoğraf kablosuz biçimde derlenebilir. İstenilen editör tarafından müdahalede bulunularak paylaşılabilir. Kısacası konserlerde ciddi biçimde iş yükümü azaltır bir sistem. :) Olmazsa olmaz değil ama çok güzel bir sistem.

Tabi hız performans açısından geliştirilmeliler.
PENTAX K-3

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Şubat, 2013, 00:00:44 »
     Sanal dijital Teknolojiye yetişmek artık zor olacak.. 10 yıl önce hayal olan, şimdi gerçek oluyor.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #7 : 24 Şubat, 2013, 12:57:55 »
Ah gençlik ah, çok teferruat var bu kartlarda, kafam kaldırmıyor :)
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı potomya53

• Üye
  • Pentaxlover
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Mayıs, 2017, 18:30:11 »
Bu kartların en eski versiyonundan alacağım.(4GB Class 4 olanı) pentaxforums'ta araştırdım ama pek bir şey bulamadım. uyumluluk problemi yaşar mıyım? bir de cep telefonu ile uyumlu mu?

-eski modeller cep telefonu üzerinden çalışmıyor. flu card ve ya diğer markaların daha güncel modellerine yönelmekte fayda var.
« Son Düzenleme: 16 Mayıs, 2017, 02:23:44 Gönderen: potomya53 »
İstikbal Pentax'ta
Gözümüz Full Frame'de

Çevrimdışı potomya53

• Üye
  • Pentaxlover
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Mayıs, 2017, 23:43:01 »
aldım çalışıyor. ;D
eski eye-fi modeli elinde olup kullanamayanlar mophotos adlı uygulamayı kullanmaları gerekiyor.(ilk versiyonu, x2 ve mobi).
İstikbal Pentax'ta
Gözümüz Full Frame'de