Gönderen Konu: lensi ters takarsak ne olur  (Okunma sayısı 5486 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ysrcr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
lensi ters takarsak ne olur
« : 28 Mart, 2013, 02:20:34 »
  olur mu ? olursa nasıl sonuç alınır ? gerekli malzemeler nelerdir? arkadaşlar bilgim olmadığı için size sorayım dedim  ;D  yani böle bişey var sanırım manuel lens var diyelim elimde ilk ne yapayım denemek istiyorum :)

Çevrimdışı Eagle Fly Free

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: lensi ters takarsak ne olur
« Yanıtla #1 : 28 Mart, 2013, 09:41:51 »
  olur mu ? olursa nasıl sonuç alınır ? gerekli malzemeler nelerdir? arkadaşlar bilgim olmadığı için size sorayım dedim  ;D  yani böle bişey var sanırım manuel lens var diyelim elimde ilk ne yapayım denemek istiyorum :)

Lensleri ters bağlayarak makro çekimler yapabilirsiniz.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Mart, 2013, 10:06:38 »

Öncelikle ters bağlama adaptörü "Pentax Reverse Adapter" gerekli. "Pentax Reverse Adapter" diye bahsedilen aparatın bir tarafı Pentax DSLR gövdeye bağlanacak şekilde diğer tarafıda objektifin filtre yuvasına bağlanacak şekilde dizayn edilmiştir. Orjinal Pentax imalatı olanlar 49mm ve 52mm olarak imal edilmiştir, diğer filtre çapları için uygun adaptör bilezikler kullanılmaktadır. Orjinal Pentax imalatı olanlar biraz fiyatı yüksek olduğundan genelde forum üyeleri kullanıcılar meraklarını gidermek amaçlı çin malı kalitesiz "reverse adapter" kullanmaktadır. Tavsiye ederim kullanmakta bir sakınca yoktur. Ters bağlama için en ideal objektif 28mm odak değerinde olan objektiflerdir. Bağlantı filtre yuvasından yapıldığından objektif marka ve modeli pek önemli değildir.

« Son Düzenleme: 28 Mart, 2013, 10:17:29 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı ysrcr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Mart, 2013, 14:30:50 »
Lensleri ters bağlayarak makro çekimler yapabilirsiniz.
teşekkürler :)

Çevrimdışı ysrcr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Mart, 2013, 14:35:59 »

Öncelikle ters bağlama adaptörü "Pentax Reverse Adapter" gerekli. "Pentax Reverse Adapter" diye bahsedilen aparatın bir tarafı Pentax DSLR gövdeye bağlanacak şekilde diğer tarafıda objektifin filtre yuvasına bağlanacak şekilde dizayn edilmiştir. Orjinal Pentax imalatı olanlar 49mm ve 52mm olarak imal edilmiştir, diğer filtre çapları için uygun adaptör bilezikler kullanılmaktadır. Orjinal Pentax imalatı olanlar biraz fiyatı yüksek olduğundan genelde forum üyeleri kullanıcılar meraklarını gidermek amaçlı çin malı kalitesiz "reverse adapter" kullanmaktadır. Tavsiye ederim kullanmakta bir sakınca yoktur. Ters bağlama için en ideal objektif 28mm odak değerinde olan objektiflerdir. Bağlantı filtre yuvasından yapıldığından objektif marka ve modeli pek önemli değildir.

vedib bey çok teşekkür ederim aslında dün gece lensi ters çevirip baktığımda fark ettim ;D benim 28 mm var "Pentax Reverse Adapter" satan var mı forumda  acaba veya nereden temin edebilirim .

Çevrimdışı ysrcr

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Mart, 2013, 23:56:06 »
bunun bir faydası olur mu body ye zarar verir mi? ve bide her lense uyar mı?  bilginiz var mı  ;D ( çok soru sordum)  http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-kamera-fotograf-lens-filtre-pentaxsamsung-slrdslr-icin-makro-adaptor-52882691/detay

Çevrimdışı HaypurTiryading

• Üye
  • Eski Fuji'ci. :)
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #6 : 29 Mart, 2013, 00:10:39 »
Uzatma tüpü değil mi o? Ters'le alakası yok onun.
Pentax K10D
Pentax DA 18-55 WR, DA 55-300, A 50mm f2, M 50mm 1.7
Revuenon Special 35mm f2.8, 135mm f2.8 - Panagor Macro Convertor

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Mart, 2013, 09:11:45 »
   Aceleniz yok ise "objektifi ters bağlama adaptörü" gelir sizi bulur. Kullanacağınız objektifin filtre yuvası çapını bilip almanızı tavsiye ederim. İnternet satış sitelerinde aratırsanız bulacağınızı tahmin ediyorum. İzmirde NecipTezel ve internet satış sitesinde var. Istanbul Hayyam ve çevresinde var. Orjinal Pentax 100-TL civarında iken; Çin malı adaptörü 10-20-TL civarında bulabilirsiniz. 
http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/pentax-dslr-objektifi-ters-takma-adaptoru-58mm-38802585

K-5 battery grip ve 70-200mm lensi alacak sling tarzda çanta modeli

Başlatan selman

Yanıt: 6
Gösterim: 2917
Son İleti 10 Mart, 2015, 21:49:15
Gönderen: ysf044
K Mount Lensi M 4/3 Govde de kullanmak

Başlatan zeda3000

Yanıt: 0
Gösterim: 1280
Son İleti 11 Ekim, 2016, 21:09:48
Gönderen: zeda3000
lensi yere düşürdüm...

Başlatan maximus11

Yanıt: 10
Gösterim: 4299
Son İleti 04 Ekim, 2013, 12:22:45
Gönderen: KAKIRMAN
Amerikadan Lens aldırtsam nasıl olur

Başlatan Taxonera

Yanıt: 12
Gösterim: 4365
Son İleti 10 Ağustos, 2014, 21:04:20
Gönderen: aghytn
Kus fotograflamak icin Hangisi en iyi olur.

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 19
Gösterim: 5339
Son İleti 14 Eylül, 2020, 20:10:41
Gönderen: ercan69