Gönderen Konu: Bu bozuk bir piksel mi yoksa toz mu?  (Okunma sayısı 6987 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yLdRy

• Üye
    • Profili Görüntüle
Bu bozuk bir piksel mi yoksa toz mu?
« : 27 Nisan, 2013, 22:29:04 »
Merhaba arkadaşlar! Uzun uğraşlar sonunda ben de K-5 sahibi oldum. Ancak makineyle ilgili bir sıkıntım var. Bu konuda fikir bazında yardımlarınızı bekliyorum. Makinemin sensöründe sürekli yeşil renk veren bir piksel var. İlk çektiğim fotoğraflar tek bir piksel olduğundan dolayı farketmemiştim bunu ama video çekeyim dediğimde ekranın ortasında aşırı şekilde sırıtıp, kendini belli edince anladım. Hatta video da ikinci bir sıkıntılı piksel daha var ama o daha az belli ve zaten artık tamamen kayboldu. Ekranın ortasına yakın olansa çok rahatsız edici ve videoda çok belirgin. Fotoğraflarda da o noktayı kontrol ettiğimde bütün fotoğraflarda o pikselin yeşil renk verdiğini gördüm. Makine henüz sıfırken ilk çektiğim fotoğraftan itibaren hepsinde vardı. İLk anda bataryası tamamen boş geldiği için onun şarjını beklerken lensin camlarını sildim ve hatta sonra elimdeki diğer lensi taktım, batarya dolduğunda ilk işim toz sökme ve sensör hata giderme işlemlerini yapmak oldu. Toz sökme işlemini bir kaç kez yaptım. Ardından bir kaç fotoğraf daha çektiğimde hafif belli olanın kaybolduğunu ama ekranın ortasına yakın ve en çok rahatsız edici olanın durduğunu gördüm. Yalnız bu yeşil piksel artık sadece videoda görünüyor, fotoğraflarda artık yok. Videodan bir türlü kaybolmadı. Bu sorunun sensörden kaynaklandığına eminim çünkü iki ayrı objektifle denedim ve objektifleri de temizledim. Ancak bu sensöre yapışmış bir toz mudur? Yoksa sensörde bulunan hatalı bir piksel midir emin olamıyorum. Sıfır makineyi de elime aldığım gibi servise göndermeyi istemiyorum. Düşüncelerim bunun hatalı bir piksel olduğu yönünde ağır basıyor ve makineyi doğrudan geri gönderip değişim talep etmeyi düşünüyorum. Sizlerin bunun ne olduğuyla ilgili daha kesin ve doğruya yakın fikirleri olacağına eminim.Çektiğim fotoğrafların ve bir videonun sahnesini ekliyorum. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu da ilk çektiğim video daki görüntü

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bu bozuk bir piksel mi yoksa toz mu?
« Yanıtla #1 : 27 Nisan, 2013, 22:34:21 »
abi bu ölü piksel olmalı, benim tahminim bu yönde, 16 milyon pikselden biri veya bir kaçı görevini yapmıyor, siyah bir şeye odaklayın, tam kadrajı doldursun bu çekin bilgisayara atın büyütün sağdan sola ve yukarıdan aşağıya tarayın bakalım, farklı renkte yanan pikseller var mı kaç tane, ondan sonra daha net konuşuruz
« Son Düzenleme: 27 Nisan, 2013, 22:36:06 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı yLdRy

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Nisan, 2013, 22:36:12 »
Bu arada eklemek istiyorum, şimdi aklıma geldi. İlk çektiğim fotoğraflarda jpeg kalitesi 3 yıldız iken artık o noktanın görünmediği fotoğraflarda jpeg kalitesi 4 yıldız, yani en kayıpsız kalite. Bunun hatırlayınca tekrar jpeg kalitesini değiştirip çekim yapmak geldi aklıma, şimdi onu deneyeceğim.

Çevrimdışı yLdRy

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Nisan, 2013, 22:38:55 »
abi bu ölü piksel olmalı, benim tahminim bu yönde, 16 milyon pikselden biri veya bir kaçı görevini yapmıyor, siyah bir şeye odaklayın, tam kadrajı doldursun bu çekin bilgisayara atın büyütün sağdan sola ve yukarıdan aşağıya tarayın bakalım, farklı renkte yanan pikseller var mı kaç tane, ondan sonra daha net konuşuruz

Hem jpeg kalitesini değiştirerek hem de dediğini uygulayarak bir kaç kare çekicam üstat. Örneklerde bir şeyler yakalarsam yüklerim çektikten sonra.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Nisan, 2013, 22:49:55 »
Piksel Mapping/Remapping işlemi ile hatalı pikseller temizlenebilir.

http://pentaxdslrs.blogspot.com/2009/07/daily-photo-tip_18.html
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı yLdRy

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Nisan, 2013, 23:03:39 »
Değişik jpeg kalitelerinde siyah nesnelere ait bir kaç kare çektim, elimden geldiğince inceledim ama artık fotoğrafta bu piksel çıkmıyor. Videoda ise hala devam ediyor. Yalnız video da ilk zamanlarda olduğu kadar parlak değil. İlk başlarda çok çok parlaktı, şimdi ise daha sönük. Videonun renk kalitesi de bozulmuş, sanırım ayarlarıyla oynadığımdan oldu ve piksel de ondan daha sönük çıkıyor. Az önce çektiğim videonun görüntüsünü paylaşıyorum.

Çevrimdışı yLdRy

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 27 Nisan, 2013, 23:06:11 »
Piksel Mapping/Remapping işlemi ile hatalı pikseller temizlenebilir.

http://pentaxdslrs.blogspot.com/2009/07/daily-photo-tip_18.html

Dediğiniz işlemi iki gündür bir kaç kez yaptım. Sonuç hala değişmedi. Sadece fotoğraflardan kayboldu ya da belli olmuyor fotoğraflarda ama videoda hala var o nokta. Toz sökme seçeneğini ise "başlangıç işlemi" kutusunu işaretledim, makine her açılışta kendiliğinden artık hep yapıyor.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Nisan, 2013, 12:46:16 »
Resim ve video çözünürlüğünü değiştirmek belirsizleşmesine sebep olabilir.
Madem garantisi var servise veya satın alınan yere ulaştırmak. Tek dezavantaj bu biraz zaman alabilir. Hele TR dışındaysa.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı yLdRy

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Nisan, 2013, 13:35:44 »
Bir de henüz bir kaç gün önce alınan bir cihazın 40XXXX seri numaralı olması biraz garip değil mi? Ben 43XXXX ya da en kötü ihtimal 42XXXX seri numaralı bir cihaz bekliyordum. 40XXXX biraz fazla eski bir üretim değil mi bugüne nazaran?

Makine sorunsuz olduğunda serinin hiç bir önemi yok. İsterse 30 la başlasın ancak böyle sorun çıktığı zaman insanın aklına "Sorunlu diye iade edilen bir cihaz mı?" sorusu geliyor.
« Son Düzenleme: 28 Nisan, 2013, 13:39:24 Gönderen: yLdRy »

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 28 Nisan, 2013, 21:05:58 »
Bir de henüz bir kaç gün önce alınan bir cihazın 40XXXX seri numaralı olması biraz garip değil mi? Ben 43XXXX ya da en kötü ihtimal 42XXXX seri numaralı bir cihaz bekliyordum. 40XXXX biraz fazla eski bir üretim değil mi bugüne nazaran?

Makine sorunsuz olduğunda serinin hiç bir önemi yok. İsterse 30 la başlasın ancak böyle sorun çıktığı zaman insanın aklına "Sorunlu diye iade edilen bir cihaz mı?" sorusu geliyor.
bence de seri numarası çok eski, çünkü bir yıl önce aldığım K5 in seri numarası bile 42 idi, şu an elimdeki K5 6 ay önce alınmış onun seri numarası da 4431501 :(

Çevrimdışı yLdRy

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Nisan, 2013, 23:49:11 »
Alıntı
bence de seri numarası çok eski, çünkü bir yıl önce aldığım K5 in seri numarası bile 42 idi, şu an elimdeki K5 6 ay önce alınmış onun seri numarası da 4431501 :(

Teşekkürler bilgi için, bu durumda ürün en az 1,5 yıl önce falan üretilmiş. 2012 doğumlu olma ihtimali bile neredeyse yok, hatta kesin 2011 üretim ama ithalatı 2012 de yapılmıştır  :(

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Nisan, 2013, 00:04:01 »
Benim K5 i  Temmuz 2011'de Andorra'dan aldım. Üretim tarihi 11 Nisan 2011 dir. Seri 404 ile başlıyor. Belki fikir verir size. Photo Me ile bakılabiliyor sanırım üretim tarihine
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Çevrimdışı yLdRy

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 29 Nisan, 2013, 01:32:10 »
Benim K5 i  Temmuz 2011'de Andorra'dan aldım. Üretim tarihi 11 Nisan 2011 dir. Seri 404 ile başlıyor. Belki fikir verir size. Photo Me ile bakılabiliyor sanırım üretim tarihine
Benim K-5 bu sitedeki tüm K-5 lerin dedesi oluyor anlaşılan, bendekinin serisi 401 le başlıyor   >:(
Bilgi için çok teşekkürler. Şimdi baktım Photo me ile ve tarih 4 mart 2011. 2 yaşından büyük makine.
Bu photo me ne muhteşem bir şey böyle, her şeyi söylüyor. Makine benim elime geçmeden önce 2 kere pil ve bir kere grip takılmış. Şuan saat geç olmasa daha kurcalayacaktım ama yarın bakarım artık. Her şeyi söylüyor bu yazılım.
« Son Düzenleme: 29 Nisan, 2013, 01:46:48 Gönderen: yLdRy »

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 29 Nisan, 2013, 09:39:56 »
Benim K-5 bu sitedeki tüm K-5 lerin dedesi oluyor anlaşılan, bendekinin serisi 401 le başlıyor   >:(
Bilgi için çok teşekkürler. Şimdi baktım Photo me ile ve tarih 4 mart 2011. 2 yaşından büyük makine.
Bu photo me ne muhteşem bir şey böyle, her şeyi söylüyor. Makine benim elime geçmeden önce 2 kere pil ve bir kere grip takılmış. Şuan saat geç olmasa daha kurcalayacaktım ama yarın bakarım artık. Her şeyi söylüyor bu yazılım.

:)

Çevrimdışı EcMaRnE

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 29 Nisan, 2013, 10:18:58 »
Bu sanırım hot pixel. Isınmadan dolayı yeşilleşmiş gibi geldi bana. Bu arada Büyük büyük dedesini kullanıyorum ben bu makinenin 39'la başlıyor seri numarası. Sensör hatası tamamiyle şans işi.