Gönderen Konu: masaüstü bilgisayarım bozuldu  (Okunma sayısı 4547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
masaüstü bilgisayarım bozuldu
« : 29 Haziran, 2013, 22:59:01 »
başlıkta da söylediğim gibi pc bozuldu :( düğmesine basınca kısa bir süreliğine açılır gibi yapıyor, fakat geri kapanıyor. power de sıkıntı vardır düşüncesiyle bilgisayarcıya gittim. poweri değiştirdi, fakat sıkıntı devam etti. hatta açma-kapama düğmesi devre dışı kaldı. anakarta direk güç gelmeye başladı. ancak windows gene de açılmıyor. bilgisayarcı anakartta kısa devre olabilir, anakartı değiştirelim dedi. anakartı değiştirdik, fakat yine de düzelmedi. şimdi de işlemcide sıkıntı olabilir diyor. elleme kalsın dedim ben de şimdilik. sıkıntı sizce ne olabilir.
dip not: daha öncede windows başlamama sorunu olmuştu, anakarttaki bağlantı noktalarının hepsini çıkartıp taktığımda düzeliyordu.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Ynt: masaüstü bilgisayarım bozuldu
« Yanıtla #1 : 29 Haziran, 2013, 23:22:05 »
Selam Murat
Masa ustu bilgisayar ve teknolojisi ile universite yillarimda cok ilgilendim.
Oncelikle dogru bir teknik servise goturmek cok onemli (EN son Turkiye iznimde yanimda bir telefon getirdim. Iphone 4. Adam sorun pil dedi. Degistirdi olmadi. Su dedi bu dedi velhasil bana 300 lira gibi bir masraf cikardi. Odedik, bir sure kullandim simdi gene ayni sorun)

Senin bilgisayara gelince; Sorunun power supply olmasi dusuncen cok dogru ilk bakista. Ama hala devam eden bir sorun var ve anakarttada sorun bulunamiyso bakilacak tek yer RAM (ler). Kullandigin hizda  baska bir ram ile acmayi deneyin. RAM ler de genelde sikinti yaratabiliyor.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Haziran, 2013, 23:25:21 »
sorun ramde olsa pc açılır. mavi ekran çıkar

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Haziran, 2013, 23:26:38 »
bios ekranı açılıyormu

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Haziran, 2013, 23:44:13 »
Bayağı çok olasılığı var. :( Aynı şehirde olsak tek tek parça kontrolü yapardım da abi mesafe çok. Power en bozulmayacak parça. En çok problem anakart ve ram'de oluyor. Anakartı değiştirmeden önce keşke kontrolü yapılsaymıştı. Boşa masraf olmuş. Ram testi şart. Ram problemi varsa mavi ekran hatası çıkmayabilir. 4 slot ram yuvası varsa farklı kombinasyonda takmayı denemelisin. Yada bios pilini çıkarıp geçmişi unutsun anakart. Bazen yanlış sistem algısı da ekranın gelmesine engel oluyor. Kendi kendine açılıp kapanabiliyor cihaz, ama hep siyah ekran.

Yani zibil gibi olasılık var. :( Ama inan çok basit bir hatadır. Zaten bilgisayar dediğimize bakmayın, gayet ilkel mantığa sahip şeyler bunlar.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz, 2013, 17:43:03 »
anakartı geri iade ettim zaten. henüz bir masraf yapmadım. power kesin bozuk. onun dışında bilgisayar açılmıyor. ama biosa kadar mı geliyor, yoksa hiç mi bir şey gelmiyor bilmiyorum. onu sormayı unuttum. power bozuk olduğu için de deneyemiyorum. bilgisayarcıya bir sormam lazım. biosa kadar açılıyorsa bence de ram ya da harddiskte sıkıntı vardır.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Temmuz, 2013, 17:50:45 »
açma düğmesinin takılı kalması veya kısa devre yapması bilgisayarın açılıp 1-2 sn sonra geri kapanmasına sebep olur mu acaba?

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Eylül, 2013, 17:25:16 »
sıkıntı anakarttaymış. bilgisayar servisinin talihsizliği sonucu yeni anakartı denediğinden monitörden görüntü alamamış. başka bir arkadaşlar tekrar değerlendirdiğimizde tek sıkıntının anakart olabileceğine karar verdik. hazır da servisin getirdiği anakart da vardı zaten. taktık, monitörden görüntü aldık. fakat eve getirdim bilgisayarı. açılıyor, monitöre görüntü geliyor, windows başlama sürecine giriyor, ondan sonra bir cızırtı gelip kapanıyor. kısa devre yapan parça hangisi acaba. ya da kısa devre mi var?

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 01 Eylül, 2013, 20:08:16 »
Türkçe adını bilmiyorum, safe mode ile de açılmıyor mu?
Arslan Türegün

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Eylül, 2013, 20:24:36 »
windowsta sıkıntı yok. cızırtı sesinden kaynaklanıyor. bir yerde şase var ama nerde

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Ekim, 2013, 20:08:23 »
hdd kablosunu
fdd kablosunu
cd-dvd kablosunu...

yani sadece power+işlemci+ekrankartı+ram+varsa ses kartı kalsın gerisinin kablolarını sök

yani sadece ana bileşenler kalsın

pc'yi aç

1-normal açılış olur bios açılış ekranını görürsen sorunsuz açılırsa ve işletim sistemi bulunamadı gibi bir mesaj gelirse

sadece hdd yi tak açılırsa power yetersiz geliyordur
win yükleniyor ama açılmıyorsa ve hdd'yi dinle sürekli "klik" sesi geliyorsa ya hdd ölmüş

2- açılmaz ise sorunun çözümü anakart hoparlöründe ,anakart hoparlörünü bağla (anakart kitapçığında veya internette bulcan)

çıkan sesi karşılaştır.

Sürekli Ses Güç kaynağı arızası
Birçok kısa bip Anakart arızası
1 uzun Bellek tazelenmesinde hata
1 uzun 1 kısa Anakart veya BIOS çipi arızası
1 uzun 2 kısa Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
1 uzun 3 kısa Ekran kartı arızası
2 uzun 1 kısa Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
2 kısa Bellek parity (eşlik) hatası
3 kısa Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
4 kısa Timer hatası
5 kısa İşlemci hatası
6 kısa Klavye işlemcisi hatası
7 kısa İşlemci hatası
8 kısa Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
9 kısa BIOS ROM hatası
10 kısa CMOS okuma/yazma hatası
11 kısa Tampon Bellek Hatası

"alıntıdır Johnny_ 'ye teşekkürler"

hiç ses yok açılma yok ise
önce ramlerini sök ve aç hata sesi verir ise
çift ram varsa sırası ile birer birer sök çalıştır. slotları değiştirip tekrar tekrar hepsini dene 

gene aynı ise ekrankartı ve işlemci tek tek sökerek dene

unutma her seferde tek bilwşwni sök ve bilg ekstra güç çeken ne varsa dvd,hdd ... hepsinin kablosunu sök
sadece ekrankartının ekstra güç girişi varsa onu sakın sökme

kimseyi suçlamak istemem ama hep aynısını derler "anakart bozuk o bozuk power bozuk ...."
« Son Düzenleme: 08 Ekim, 2013, 20:10:29 Gönderen: cumuta »
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 08 Ekim, 2013, 20:20:45 »
Çok teşekkürler. öncelikle sorunu çözdüğümü belirteyim. buraya yazmayı unutmuşum. ondan dolayı özür diliyorum.
gelen ses uyarı sesi değildi, power'dan elektrik kaçağı gibi bir cızırtı sesi geliyordu, pc başlama işlemi oluyor, fakat 3 sn içinde güç kesiyordu. power'da sıkıntı olduğuna kanaat getirdik. eski power zaten zayıftı, bana da bahane oldu. 500watt'lık power aldık. bilgisayarı çalıştırdık. bu aradaki git geller yüzünden windowsta çökmüş :) windows'u da yükledik. ondan sonra sıkıntı yaşadığım konu diz üstü bilgisayara format atamama idi. o da açılışta dvd'yi görüyor fakat başlatamıyordu. onu da http://www.chip.com.tr/makale/windows-7-yi-usb-den-kurun_12496.html bu linkte anlatıldığı şekilde usb'den başlatarak formatladık. çok da güzel oldu.

tekrardan özür diliyorum, sorunu çözdüğüm hakkında bilgilendirme yapmadığım için ve teşekkür ederim.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Ekim, 2013, 20:25:05 »
np geçmiş olsun
zenith 122
Pentax ME Super