Gönderen Konu: K-5 ya da diğerleri için yardım  (Okunma sayısı 3771 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dogan124

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
K-5 ya da diğerleri için yardım
« : 08 Kasım, 2013, 22:17:53 »
Merhaba,

Uzun zaman ara verdikten sonra tekrar amatör fotoğrafçılık aklıma düştü. 1992'de rus pazarından aldığım Zenith fotoğraf makinası ile başlayan sevdam, 1995 yılında Japonya'da bulunduğum sürede aldığım Pentax sfx-n ile devam etmişti. İlave bir zoom lens ve çeşitli filtrelerle 2000 li yılların başlarına  kadar pek çok fotoğraf çektim. Ancak dijital makinaların çıkmasından sonra slr makinamız kutusunda beklemeye başladı.

Şimdi dslr bir makina alarak tekrar fotoğraf dünyasına geri dönmek istiyorum. Bildiğim kadarıyla pentax dslr makinalarda eski lensleri kullanma imkanı var. Elimdeki eski lenslerim :

28-80mm 28-80 mm 3.5-4.5 (makrolu)    http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=2258.0
Smc 100-300mm f/4.5-5.6                       http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=1754.0

Her ikisi de AF özellikli

Burada tecrübeli arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var. Sizce bu lensler ve bir miktar da filtre pentax markası üzerinden devam etmeye değer parçalar mı dır ? Yoksa pentax dslr bir makina alsam bile bu lensler çok da kullanışlı olmayacağı için işe yaramazlar mı?

Makina konusunda da kit lensi ile kx, kr ve k5 arasında gidip geliyorum. k5'in içlerinde en iyisi olduğunu biliyorum ve aklıma da yatıyor. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle fazla vakit ayıramazsam diye boşa para harcamaktan korktuğum için daha düşük maliyetli kx ya da kr yi de düşünüyorum. Alacağım makine sanırım 2. el olacak.

Görüşlerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Selamlar,
Doğan

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Ynt: K-5 ya da diğerleri için yardım
« Yanıtla #1 : 08 Kasım, 2013, 23:17:07 »
Merhabalar Dogan

Elindeki lensler yabana atilacak lensler degil. Bu birazda zevk meselesi. ben genelde sabit odakli lensleri tercih ediyorum. Ama tak gez anlaminda  elindeki 28-80 gayet de ideal.

K-5 de eski lensler konusuna deginecek olursaak, sadece k-5 degil pentaxin tum modellerinde kullanabilrisin ki m42 diye tabir edilen lens guruplarindan elimde 15 e yakin var ve bazilari 1960 lardan. Bir cok fotografi bu lenslerle cekiyorum, limited lenslerin yaninda!

K-5 su aralar fiyat olarak da dena sayilmaz. K-5 her turlu is gorur. Ustu biraz daha fantaziye girer.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Kasım, 2013, 00:53:27 »
Doğan bey merhaba. :)

nordlys'in de dediği gibi yabana atılacak lensler değil. En azından 2. el fiyat olarak cazip gövde arayan biri için gayet ideal sayılabilir. :) Dijital gövdelerle de uyumsuzluğu yok bu yazdığınız objektiflerin. K-5 almanızı tavsiye ederim ama 3 gövde arasından. Kesinlikle daha uzun ömürlü olacaktır K-5.

Hatta bugün 13.15'te Sıhhiye'de buluşmayı planladık bir kaç arkadaşla. Gelmek isterseniz K-5 (ve diğer arkadaşların gövdeleri ne ise) denemiş olursunuz.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Kasım, 2013, 09:24:56 »
selam hocam 100 300 ve 28 80 makro modlu lensleri k5 ile sorunsuz kullandım

100 300 ile çok güzel kuş ve kelebek fotoğraflarım var

28 80 ile geniş açı manzara portre çektim iki lenste k5 ve diğer makinelerle sorunsuz calışır

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Kasım, 2013, 10:03:31 »
Doğan Bey, foruma hoş geldiniz.
Elinizde mevcut bahsettiğiniz objektifler tüm Pentax DSLR gövdelerle tam uyumludur. Hangi gövdeyi alırsanız alın yabancılık çekmeyeceksiniz. Sizde mevcut her iki objektif "bFeel" nikli adminimiz Bahattin'de mevcut ve Pentax K-5 ile sorunsuz kullanmaktadır. Bana göre bu objektiflerin eksi yönü hantal ve eski teknolojik yapıda oluşları, "FF" tam kare görüntü ürettiklerinden crop sensörlü Pentax DSLR gövdede güzel görüntü oluşturuyor olmaları büyük avantaj.

Çevrimdışı dogan124

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Kasım, 2013, 10:12:48 »
Görüşlerini ileten değerli forum üyelerine çok teşekkür ederim.

Tercihim netleşti. Uygun bir k-5 bulmaya çalışacağım.

Davetiniz için teşekkür ederim Bahattin Bey. Bugün halletmem gereken bir kaç işim var gelmem zor görünüyor. Fotoğraf için zaman ayıramamak en büyük endişemdi, yüzleşmeye başlıyorum galiba. İnşallah daha sonraki organizasyonlarda makinamı da almış olarak tecrübelerinizden istifade etmek mümkün olur.

Selamlar,

Doğan

pentax k5 i bilgisayardan kontrol etmek için??

Başlatan mrl.ztrk

Yanıt: 5
Gösterim: 4295
Son İleti 27 Haziran, 2013, 22:17:31
Gönderen: cumuta
Pentax k5 için en başarılı lens

Başlatan shellbymrt

Yanıt: 15
Gösterim: 10528
Son İleti 13 Ağustos, 2012, 20:51:48
Gönderen: ercan69
Pentax k5 icin lens önerisi