Gönderen Konu: SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER  (Okunma sayısı 6276 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER
« : 02 Ağustos, 2013, 11:29:56 »
       Pentax tarafından 1987 yılında kullanıcıyla tanışan "SMC PENTAX-F 1.7X  AF ADAPTER" teleconverter "1.7X" büyütme oranı 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak piyasaya sunulmuşsa da günümüz de  kullanıcılar 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı "Digital Single-Lens Reflex" DSLR'lerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle  Pentax kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması ve fiyat performansı profesyonel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Ön ve arka bayonet metal yapıdadır. Teleconverter işlevi dışınde "manuel focus" objektifleri "auto focus" özelliği ile ön plandadır.   
      Pentax’ın "SMC PENTAX-F 1.7X  AF ADAPTER" optik dizilimi 4 grup içerisinde 6 optik eleman içerir. “IF” (Internal focus) İçten odaklamalı yapısı olduğu için focus esnasında "Digital Single-Lens Reflex" DSLR ile vida sürücü mekanizma focos işlevini objektif irtibatı olmadan yapar. Kullandığımız herhangi bir objektifte focus ayarını kaba bir şekilde yapmak esastır.
     Pentax’ın "SMC PENTAX-F 1.7X  AF ADAPTER” koyu gri “füme” renginde olup 135gr. ağırlığındadır. Bu aparatı incelediğimizde "Digital Single-Lens Reflex" DSLR gövde ile bağlantısında “vida sürücü” yapısı olduğu halde objektif bağlantı yerinde “vida sürücü” veya “power zoom” SDM bağlantısı olmadığı görülür. Objektifin auto focus veya manuel focus olmasının bir işlevi yoktur. “IF” (Internal focus) İçten odaklamalı yapısı olduğundan objektiften metre ayarı kaba bir şekilde yapılması gerekir.  Teleconverter işlevi dışında "manuel focus" objektifleri "auto focus" özelliği ile ön plandadır.   
     Pentax’ın "SMC PENTAX-F 1.7X  AF ADAPTER” aparatı auto focus işlevi dışında  tüm Pentax objektiflerde özelliklerini gövdeye iletmesi açısından sorunsuz bir şekilde kullanabiliriz. Gövde üzerindeki kontakt noktaları bu işlevleri yapar. Pentax kullanıcıları ve meraklıları "SMC PENTAX-F 1.7X  AF ADAPTER” ile ilgili istedikleri bilgilere ve ayrıntılara ulaşmakta zorluk çektikleri bir gerçek. Fotoğrafçılık siteleri ve forumlarında yeteri kadar ve doğru bilgiye ulaşılamamaktadır.
     Pentax’ın "SMC PENTAX-F 1.7X  AF ADAPTER” sıra dışı yapısı, çok kaliteli mekanik ve optik yapısı; odak düzleminde oluşan görüntü kalitesinin yüksek oluşu ilgi odağı olmasına sebep olmuştur.
     Pentax’ın “SMC PENTAX-F 1.7X  AF ADAPTER” aparatın ilk dizayn ve imalatı 1987 yılında Asahi Opt.Co., Pentax tarafından yapılmış olup, günümüzde aynı dizayn ve kalitede Pentax-RICOH IMAGING COMPANY, LTD. tarafından imal ve satışı yapılmaktadır.
http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/products/lens/k/converter/   

Türkiye'de 2013 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 500-TL.

Optik dizaynı ........................... : 4 grup 6 eleman
Gövde rengi ............................ : Koyu gri
Büyütme oranı ......................... : 1,7X
Bağlantı yapısı ......................... : Pentax-KA / KAF
Optik Kaplama ......................... : SMC (Super Multi Coating)
Netleme yapısı ......................... : IF olarak çalışıp Manuel yapıyı auto ve Vida sürücü yapar
Gövde Kılıfı .............................. : S70-70 yumuşak kılıf
Görüntü yapısı ......................... : 24X36mm
Ağırlığı .................................... : 135 gr (4.8oz.)
Ürün numarası ......................... : 30924 / 30925

« Son Düzenleme: 27 Kasım, 2017, 00:34:36 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos, 2013, 11:57:51 »
       Pentax’ın "SMC PENTAX-F 1.7X  AF ADAPTER" optik dizilimi 4 grup içerisinde 6 optik eleman içerir ve “IF” (Internal focus) İçten odaklamalı yapısı olduğu için focus esnasında "Digital Single-Lens Reflex" DSLR ile vida sürücü mekanizma focos işlevini objektif irtibatı olmadan yapar. Kullandığımız herhangi bir objektifte focus ayarını kaba bir şekilde yapmak esastır. "SMC PENTAX-F 1.7X  AF ADAPTER" incelediğimizde objektif bağlantı yerinde “vida sürücü” veya “power zoom” SDM bağlantısı olmadığı görülür. Kullanılacak objektif Pentax K bayonet yapısında olması tercih edilse bile herhangi bağlantı yapısında olan objektif kaba focus mesafesi yeterli ise "auto focus" işlevi sorunsuz yapılmaktadır. Kullanılan objektifin manuel veya auto focus olmasının hiçbir katkısı yoktur. "Auto Focus" otomatik metre ayarı aparatın “IF” (Internal focus) İçten odaklamalı yapısı gereği optiklerin ileri-geri hareket etmesiyle "auto focus" işlevini yapmaktadır.

Çevrimdışı gdere

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Makro Dünyası
Ynt: SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER
« Yanıtla #2 : 09 Şubat, 2016, 14:06:50 »
Sony gövdeye geçtikten sonra pek de kullanmadığım 1.7X AF adaptörümü satmayı düşünmeye başlamıştım ve durum tespiti yapmak için bir test etmeye karar verdim. Özel bir test değil, kabaca elde çekimler ama fikir veriyor.

Başta şunu söylemeliyim adaptör çok başarılı çalışıyor. Manual lensi tek başına kullanarak çektiğim 10 kadar fotoğrafın yarısında kendim manual netleme yaptığım için tam olarak odağı tutturamamışım. Net olmayanları silerek kıyaslama için içlerinden en keskin görünenlerinden seçtim.

1.7X adaptör kullandığım fotoğraflarda lens artık autofocus çalıştı ve hepsi odağı tutturdu. 2X civarı teleconverterler genellikle netliğe çok zarar veriyorlar. Fakat bu cihaz ile belirgin bir keskinlik düşmesi göremedim. Aksine detaylara çok şey kattı. Sanki gerçekten uzun odaklı bir lens kullanır gibiydim.

Test sonuçlarında tüm çekimlere Photoshop otomatik düzeltme uyguladım. Ek olarak keskinlik vermedim

Kullanılan donanım Pentax K-x gövde, Pentax 135mm f2.5 lens ve tabi 1.7X AF adaptörü. Tam kadraj fotoğrafların hemen altına tam boy fotoğraf linkini de veriyorum ki detaylı incelemek isteyenler bakabilsin.

İlk test 200m mesafedeki bir binanın çatısı. Lens f4 değeri ile kullanıldı.

Tam boy için
https://farm2.staticflickr.com/1667/24546632889_429af95161_o.jpg

TC takılı halde lens 230mm gibi oluyor. Aynı yer:

Tam boy için:
https://farm2.staticflickr.com/1624/24914255735_07c8cb7655_o.jpg

Kiremitlerin olduğu bölgeden 2 tane crop veriyorum ki küçük boyutta izleyenler için fark belirginleşsin.

Yukarıdaki iki fotoğrafta kiremitlerin üst sırasında ortalardaki kiremitin üzerinde beyaz bir leke var. TC takılı iken bu lekenin şeklini net olarak görüyorken lensi tek kullandığımda göremiyorum.

Şimdi de yakın mesafede neler oluyor ona bakalım. Bu sefer 4m mesafeden bir hedef seçtim.

135mm lens ile görünüm şöyle:

Tam boy için:
https://farm2.staticflickr.com/1448/24546622739_f4b3be2ca1_o.jpg

TC takılı olunca:

Tam boy için:
https://farm2.staticflickr.com/1692/24914253095_e0882fcb74_o.jpg

Yine detay bölgelerinden crop paylaşıyorum:

Az önceki testte olduğu gibi AF adaptör takılıyken daha fazla detay görmek mümkün. 135mm'de görünmezken 1.7X ile değirmenin gövdesindeki boyada fırça izleri seçilebiliyor.

Pentax'ı böyle bir ürün için tekrar tebrik ediyorum. Gerçekten eşi olmayan bir adaptör ve bu gidişle benimle kalmaya devam edecek.
* K-x
* DA18-55 * F35-70*M28 * M50f1.7 * K135f2.5 * K200 * TC2X-S * Bellows M
* Tamron90 * Samyang14 * Pentacon135 * 3M-5CA 500 * Mir1B 37 * Helios 44M4 * Jupiter 21M 200 * Jupiter 37AM 135 * Volna 9 50 * Tair 3S 300 * Vivitar 2x Macro TC * Raynox 250 * YN 560 II Flaş * El-Nikkor50 * Otamat101 20mm *  Pentacon Bellows M42 * Rodagon28 * Rodagon WA40 * Lomo8X *Lomo3.7X * Lomo20X * Zeiss 2.5X
* Newport M423 * Benro A0691 * Manfrotto 410
http://makrodunyasi.com

ASAHI PENTAX REAR CONVERTER K T6-2X

Başlatan vedib

Yanıt: 0
Gösterim: 2456
Son İleti 26 Kasım, 2017, 00:07:31
Gönderen: vedib
HD PENTAX-DA 1.4x AW AF REAR CONVERTER

Başlatan vedib

Yanıt: 10
Gösterim: 4739