Gönderen Konu: FUJI X20  (Okunma sayısı 21649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
FUJI X20
« : 02 Ağustos, 2013, 23:41:19 »
Selamlar

Gecen gun aldigim Fuji X20 ile ilk izlenimlerimi paylasmak istedim. Xpro1 dusunmustum ama bazen disari ciktigimda farkli aralikda lens veya filtre vb gibimkaygilar olmadan sadece disari cikip fotograf cekmek istedigimden X20 de karar verdim. Boylece K-5 biraz daha yedek kamera olarak kullanicam  elimdeki 8mm den 400 mm kadar lens secenekleriyle. Ic mimari cekimlerinde nasil ki oldukca genis aciya ihtiyac varsa yabani yasam vb cekimlerde de tele yada super tele lensler ile cekim yapmak durumunda K-5 i kullanmaya karar verdim. Uzerinde gelen sabit zoom lensi fevkalede mukemmel. Cebinize koyup disari cikip ciddi anlamda guzel fotograflar cekebileceginiz bir kamera Fuji X20.

Oncelikle kompak kamera olarak nitelendirilse de bence onun biraz daha otesinde bir kamera yapmis Fuji.
Teknik ozelliklerini tek tek yazmak yerine asagidaki linkde hepsini gorebilir merak edenler.

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x20/2

ikinci linkde kisa ve oz bir sekilde anlatmislar X20 yi.

https://www.youtube.com/watch?v=suhYGsRHRPQ

Sn de 12 kare gibi bir hiza da sahip ve perde sesini merak edenler burdan izleyebilir.

Fujifilm X20 Shutter Burst Sound

Bir onceki X10 un guncellenmis hali olarak lanse edilse de Fujinin aciklamalarina gore 50 farkli gelistirme yapilmis. Bu bir guncellemeden zoyade yeni bir kamera demek aslinda. Asil gelistirme af da. X10 af olarak oldukca yavas. Elektronik vizoru de gelistirilen ve goze carpan yeniliklerden. Her nekadar vizor %85 gorus alanini kapsasa da ben sikayetci degilim. oldukca kullanisli ve vizorden diyafram, iso ve pozlama gibi temel degerleri gorebiliyorsunuz. Sensor de aa filtre de kullanilmamis. 12 megapiksel olmasina ragmen aa filtresinin olmamasi fotograf da goruntu kalitesini her acidan arttiran bir ozellik.

X20 nin buyuk abisi sayilan Xpro 1 deki menu ve kisa yollarin neredeyse hepsi X20 de mevcut. Ozellikle kamera arkasindaki Q dugmesi. Bu dugmeye bastiginizda bir cok ozellige kolayca ve kisa yoldan ulasabiliyorsunuz.

Genel olarak menusune deginecek olursak, oldukca basit ve kullanisli.

Kamerada acma kapama dugmesi yok. Lensi sola dogru cevirdiginiz de makina cok hizli bir sekilde kullanima hazir hale geliyor.

Vizorun yaninda bir sensor yeraliyor. Gozunuzu vizore yaklastirdiginiz da lcd deki goruntu kapaniyor ve degerler vizore geliyor.

Birer HDMI ve mini USB girisine sahip.

En cok elestirilen yonu X20 nin bataryasi. Bataryasi tam dolu iken 200-250 kare cekebiliyorsunuz. Ben pek lcd ekrani kullanmiyorum o yzuden bu rakam biraz daha artiyor. Ama ebay den yan sanayi de olsa 2 pil daha siparis ettim ki 5-10 dolar arasi.

Yuksek iso larda cok basarili oldugu soylenemese de bu biraz da goreceli.  Iso 800 uzerinde bir kac cekim yaptim ve hic bir sekilde problem gormedim. Tabi ki bir K-5 in ISO basarisini beklememek lazim.

Gorunusu eski makinalari hatirlatiyor. Siyah ve gumus olmak uzere iki farkli versiyonda piyasada. Ben gumus olanini aldim.

Kamera yapi olarak    Magnesium alloy kapli. K-5 gibi zor hava kosullari (yagmur, toz vb ) dayanikli degil ama elde durusu oldukca iyi. O kadar da kucuk bir kamera degil.

Islemci olarak EXR Processor II kullaniyor ki bu islemci X100s ve Xpro 1 de kullanilmis. Abilerinden pek kalir yani yok islemci olarak.

28–112 mm lense sahip ve sabit lens (Maksimum diyafram acikligi F2.0 - F2.8 ).

Macro focus mesafesi 1cm ve oldukca basarili.

Kamera 353 gr agirliginda.

Farkli cekim modlari olan yerin hemen yanindaki pozlama dugmesi oldukca kullanisli.

Makinayi sessiz moda aldginizda fotograf cektiginizi bile hissetmiyorsunuz, o kadar sessiz.

Video cekimi H264. Bir de video kalitesi elestirilen diger basliklardan biri. Bir cok ozelligi barindiran (ki bazi ozellikleri bir cok dslr de yok) bir kameradan her seyi dort dortluk beklemek biraz haksizlik olur diye dusunmekteyim. Fiyat olarak biraz yuksek ama sonuna kadar hak ediyor. Fiyati biraz daha dusuk olabilirdi.

Lens secenekleri dusunmek istemeyip her an yanininzda olmasini istediginiz tarzda bir kamera. bunu nyaninda samsung, sony ve olympus da kompak sinifra guzel modeller ile piyasada. Sony fiyat olarak biraz daha pahali. Kullanim acisindan X20 biraz daha profesyonel diyebilirim.

Tesekkurler Fuji!

Bir kac kareyi paylasayim cektiklerimden (Sokak fotograflari bolumunde paylasmistim)

X20 ile cektiklerimi burazda paylasmaya calisacagim.

Almak isteyenlere tavsiye ederim.

Not: Uzerindeki lens biraz siradisi capa sahip oldugu icin adaptor ile filtre ve parasoley kullanimi mumkun. Ebay den 20-30 dolara b usekilde bir set bulabilirsiniz. Lens degistirilemez oldugu icin Bir UV filtre tavsuye ederim lensi korumasi acisindan. Parasoley zaten olmazsa olmazlardan.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos, 2013, 22:24:47 Gönderen: nordlys »

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Ynt: FUJI X20
« Yanıtla #1 : 02 Ağustos, 2013, 23:51:27 »

Fuji X20

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #2 : 02 Ağustos, 2013, 23:52:04 »

Fuji X20

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Ağustos, 2013, 01:24:24 »
Murat eline emeğine sağlık. Oku oku bitmedi.

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Ağustos, 2013, 16:54:35 »
Ben de bir kompak makine almaya karar verdiğimde, incelemelerim sonucu Fujifilm X20 de karar kılmıştım.
Aklıma takılan bu kompak makine işini bir an evvel bitireyim derken bir kampanyada Samsung EX2F ye rasladım ve aldım. Çok güzel bir makineydi fakat vizör olmaması yüzünden sattım.
 Sonra Panasonic GX1 aldım. Bunun da vizörü yok ama opsiyonel olarak harici bir EVF takılabiliyor.Bu da güzel bir makine. Oldukça kompak yapıda m 4/3 sistem sensörü ve değiştirilebilir lensleri var. Fakat vizör lens filan derken baktım ki iş büyüyor, satışa çıkardım. Birisi Olympus OMD E-M5 ile takas teklif etti. Takas yaparak bir OMD M5 sahibi oldum. Mükemmel bir makine...Fakat buna da lens dizmek gerekiyor.
 DSLR iki ayrı sistemi bir arada kullanmak biraz zor.Mecburen birisi yatıyor.
Herhalde bunu da satıp, başa dönerek bir Fuji X20 alacağım.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #5 : 03 Ağustos, 2013, 21:30:43 »
Murat eline emeğine sağlık. Oku oku bitmedi.

Tesekkurler Mehmet, daha detayli teknik inceleme daha iyi olabilirdi belki, genel hatlariyla da olsa umarim merak edip almayi dusunenlere yardimci olur.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos, 2013, 22:19:10 »
Bu gunden bir kac kare

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #7 : 03 Ağustos, 2013, 22:20:03 »
2

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #8 : 04 Ağustos, 2013, 11:11:49 »

Temmuz basinda yapilan bir incelemeyi paylasmak istedim ve Pentaxforums dan cikan oldukca detayli bir inceleme.
Merak edenler buradan daha cok bilgie ulasabilirler.

http://www.pentaxforums.com/reviews/fuji-x20-review/introduction.html

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #9 : 14 Ağustos, 2013, 21:29:26 »

Dun cektiklerimden bir kac kare.
Ilk fotograf, Oslo Universitesi Hukuk Fakultesi

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #10 : 14 Ağustos, 2013, 21:31:37 »

Norvec Parlementosu

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #11 : 14 Ağustos, 2013, 21:34:38 »
Oslo Akershus Kalesi ve civari

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #12 : 16 Ağustos, 2013, 23:42:34 »
Fuji X20

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Ağustos, 2013, 01:59:02 »
Elinize, gözünüze sağlık Murat Bey ... Resimler çok güzel...
Hayrından umutsuzum, getirme bari şerrini,,,

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #14 : 19 Ağustos, 2013, 15:32:59 »
Fuji X20

Cumartesi gunu Oslo-Kiel (almanyanin en kuzeyinde yer alan bir sehir) Gemi turundan bir kac kare. Daha fazlasini onumuzdeki gunlerde yuklerim. Yolculuk 14 saat surdu ve harikuleydi.  Osloya ziyarete gelenlere tavsiye ederim Oslo-Kiel gemi turunu.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos, 2013, 15:36:59 Gönderen: nordlys »

Fuji XF 56mm F1.2 R Lensini duyurdu

Başlatan nordlys

Yanıt: 36
Gösterim: 11345
Son İleti 26 Mart, 2014, 08:47:57
Gönderen: itasdemir
Amatörce Fuji X-E1 İncelemesi

Başlatan srknsntrk

Yanıt: 15
Gösterim: 10876
Son İleti 24 Haziran, 2013, 19:55:32