Gönderen Konu: Pentax'ın Yeni Modeli, Pentax K-3  (Okunma sayısı 59684 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax'ın Yeni Modeli, Pentax K-3
« Yanıtla #90 : 10 Ekim, 2013, 22:07:26 »
Bu arada cuma gecesi safak dogan gunes diyorum :) En son mart da izmirdeydim, insallah bir kazasiz belasiz evime yurduma gelicem cumartesi gunu. Izmirde olup da Fuji X20 merak eden forum kullanicilari olursa benimle temasa gecip bulusuruz, hem sohbet eder hem de merak edenler makinayi inceleyebilir.
Murat hocam sen ne X20 sinden bahsediyorsun, izmirin yarısı X-E1 ve X-Pro1 kullanıyor, en başta da osman özkol olmak üzere adamlar fuji gömüsü mü buldular ne, hepsinin elinde bir fuji

inşallah sağ salim gelirsiniz, yolunuz düşerse Konya'ya da beklerim. Selçuklunun başkentinde ve Hz. Mevlana diyarında çekilecek muhteşem sanat eserleri ve tarihi yerler var
« Son Düzenleme: 10 Ekim, 2013, 22:10:30 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #91 : 10 Ekim, 2013, 22:10:21 »
hocam ben ekipman doktoruyum :)
sıfırdan başladım, kendim öğrendim, araştırdım okudum, sordum, kesmedi, hepsini aldım elledim inceledim çektim, test ettim
bu segmentte olympus ve panasonic işbirliği iş yapacak gibi duruyordu ama çabuk söndüler çünkü sensörleri küçük,
nex ler güzel oyuncaklar ama herşeyden biraz biraz var onda video fotoğraf v.s.
Fuji ise buraya dikti gözünü ve diyor ki makinaları "arkadaş benim işim fotoğraf"
X-Pro 1 kullanıyorum ben de, 14mm f2.8 ve 35mm f1.4 lensleri ile muhteşem işler çıkarıyor, yakında 23mm f2 ve 2014 de çıkacak olan 56mm f1.2 ile bayağı can yakacak, tek kusuru bataryası 300 çekim dedi mi bitiveriyor,

Tavsiyelerinizden bu konuda birikiminiz oldugu cok asikar.
X-pro1 , fuji x20 yi aldiktan bir hafta sonra ciddi almayi dusundum ama elimde K-5 ve 8 mm den 400 mm ye kadar lens yelpazesi oldugundan karar vermesi guclesiyor. Zaman gostericek ama X-pro 1 bir afet. Bakalim, zaman ne gosterecek!

Not;Iki hafta once Oslo nun oldukca islek ve populer yerlerinden birinde fotograf cekerken birisinin seslendigini duydum bana, arkami dondugum de bir beyfendi (entellektuel)  elinde Leica M9 ile bana yaklasti. Inceleyebilirmiyim dedi kameranizi, onurdur dedim :) bir M9 kullanicisindan bun uduymak (lens olrak da Summicron 50 1,4 kullaniyordu adam. X20 nin keskinligine hayran kaldi (AA filtresi yok X20 de de). Ben inceleyebilirmiyi mdedim M9 :))))))) ? tabi dedi. B usayede M9 ile bir iki kare cekmeye calistim !!!!!!!!!! ;)

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #92 : 10 Ekim, 2013, 22:11:44 »
Murat hocam sen ne X20 sinden bahsediyorsun, izmirin yarısı X-E1 ve X-Pro1 kullanıyor, en başta da osman özkol olmak üzere adamlar fuji gömüsü mü buldular ne, hepsinin elinde bir fuji

inşallah sağ salim gelirsiniz, yolunuz düşerse Konya'ya da beklerim. Selçuklunun başkentinde ve Hz. Mevlana diyarında çekilecek muhteşem sanat eserleri ve tarihi yerler var

Valla cehilligime verin, bilemedik!
Forumdan bir kac kisiyi taniyorum, firsat buldukca da gorusuruz geldigimde. Ona mahsuben soylemistim, affola :)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 10 Ekim, 2013, 22:14:51 »
Valla cehilligime verin, bilemedik!
Forumdan bir kac kisiyi taniyorum, firsat buldukca da gorusuruz geldigimde. Ona mahsuben soylemistim, affola :)
estağfurullah, ben latife olsun diye söyledim. ama ciddi bir kullanıcı kitlesi var izmirde fujinin, vatan bilgisayar da çok acayip indirimler yapıyorlar, örneğin 14mm f2.8 lensi şu ara 950 ye falan alınabiliyor (özel görüşerek) yurt dışından bile ucuz, yalnız Konya ya gelirseniz 15 limited' ininiz başına bir iş gelebilir haberiniz ola, o lensi sizin ordaki fotono sitesinde gördüm bir keresinde 10 dakika sonra satıldı, sen mi aldın yoksa :)

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #94 : 10 Ekim, 2013, 22:18:18 »
estağfurullah, ben latife olsun diye söyledim. ama ciddi bir kullanıcı kitlesi var izmirde fujinin, vatan bilgisayar da çok acayip indirimler yapıyorlar, örneğin 14mm f2.8 lensi şu ara 950 ye falan alınabiliyor (özel görüşerek) yurt dışından bile ucuz, yalnız Konya ya gelirseniz 15 limited' ininiz başına bir iş gelebilir haberiniz ola, o lensi sizin ordaki fotono sitesinde gördüm bir keresinde 10 dakika sonra satıldı, sen mi aldın yoksa :)

K-3 basligini biraz mesgul ettik ,Itasdemir kardesimizle, kusura bakmayin.
DA 15 (valla HD si de cikti simdi :) ) mukemmel bir lens. Tavsiyem amerikadan getirtebilirsen ordan aldirt. Orda fiyatlar daha iyi, Norvec den de cok ucuz. Nerderyse yari fiyatinda.
Fuji, evet, prime lensleri 900 lira civarinda, hic de fena degil

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 10 Ekim, 2013, 22:25:40 »
dönecek olursak K-3 e, sanırım AA filtre yok, ancak olması istendiğinde sensörü mikro titreşim dalgaları ile titreterek bulanıklık verecek gibi, tam çözemedim orasını,

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #96 : 10 Ekim, 2013, 22:29:39 »
Dikkatimi çekti.fonksiyon tuşları falan bazılari farklı ve tuşlar birazdaha cıkıntılı hos olmus

Sent from my iPhone using Tapatalk
Sony A7ıı
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA
Sirui T-1005X Tripod ve G-10KX Ball Head
ThinkTank Urban Approach 5 Shoulder Bag
Gopro HERO4 Silver Edition
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı fipar

• Site Destekçisi
  • Üye
« Yanıtla #97 : 10 Ekim, 2013, 23:16:44 »
bazı forumlarda keşke K-3 de döner ekran olsaymış bir de dokunmatik ekran olsaymış gibi yorumlar görüyorum
şahsi kanaatim;
bir kere ekran dönüyor ama bir süre sonra bu dönme yüzünden kabloların yıprandığı ve ekranın temassızlık yaptığını söylemişti sony servisi, o yüzden mümkün olduğu kadar ekran aynı şekilde dursun demişti
ikinci olarak da bu dokunmatik ekran işi bana sadece pazarlama stratejisi gibi geliyor, en teknolojik marka şu anda sony olmasına rağmen A99 da kullanmadı bu dokunmatik işini, sanırım o kadar okkalı bir gövdede çok eğreti duracağını düşündüler

bence K-3 de ikisinin de olmaması bir dezavantaj değil, aksine çok daha tok duruyor

İlk hareketli LCD ekranlı makinem Sony A-300 idi.Sonra Nex-5N de bu özelliği kullandım,halen de kullanıyorum.
Şu an A-77 elime geçti (itasdemir'den aldığımı söylememe gerek yok sanırım  :D ) Bundaki fark ekranın hareketli olmasının yanısıra dönerek kapanıyor olması.
A-300 ve Nex-5N de hareketli ekran hiç mi hiç bir sorun yaşatmadı. Son derece kaliteli üretilmiş bir mekanizma ile üretilmişlerdi.
Yararına gelince makro çekimlerinde faydalı olduğu gibi göz hizası dışında LCD ile çececeğiniz her pozisyonda da inanılmaz faydalı.
NEX-5N de şunu yaşadım özellikle arka planda oluşan bokehi izlemek için LCD'den çekim yapmak şart.Öyleki küçük bir açı değişikliğinde bu etki kaybolabiliyor.Örneğin otlar veya yapraklar arasından süzülen gün ışığının etkisi gibi.Bunu yakalayabilmek için LCD ekrandan çekim yapmak kadar LCD ekranın hareketli olması da çok ama çok büyük bir kolaylık sağlıyor.
K-1/K10/K5-IIs/KP/K7/K100
77ltd-43 ltd-35 macro ltd-20-40 ltd-15 ltd
D FA 24-70mm f/2.8ED SDM WR/16-50 Star/50-135 Star 50mm macro/100mm macro

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 11 Ekim, 2013, 00:07:52 »
İlk hareketli LCD ekranlı makinem Sony A-300 idi.Sonra Nex-5N de bu özelliği kullandım,halen de kullanıyorum.
Şu an A-77 elime geçti (itasdemir'den aldığımı söylememe gerek yok sanırım  :D ) Bundaki fark ekranın hareketli olmasının yanısıra dönerek kapanıyor olması.
A-300 ve Nex-5N de hareketli ekran hiç mi hiç bir sorun yaşatmadı. Son derece kaliteli üretilmiş bir mekanizma ile üretilmişlerdi.
Yararına gelince makro çekimlerinde faydalı olduğu gibi göz hizası dışında LCD ile çececeğiniz her pozisyonda da inanılmaz faydalı.
NEX-5N de şunu yaşadım özellikle arka planda oluşan bokehi izlemek için LCD'den çekim yapmak şart.Öyleki küçük bir açı değişikliğinde bu etki kaybolabiliyor.Örneğin otlar veya yapraklar arasından süzülen gün ışığının etkisi gibi.Bunu yakalayabilmek için LCD ekrandan çekim yapmak kadar LCD ekranın hareketli olması da çok ama çok büyük bir kolaylık sağlıyor.
Turgay abi hayırlı olsun A77 makinan :)
abi ben bir sorun yaşadığım için söylemedim zaten, sizdeki makina sony yetkili servisinin sahibi bir arkadaşımın makinasıydı, bana verdiğinde kendisi daha ekranı hiç çevirmediğini söyledi, ben de neden dediğimde, böyle problemler çıkıyor, geliyor bize dedi, ben onun söylediklerini aktardım, yoksa ilk dijital fotoğraf makinam Canon S2 IS da da vardı katlanır ekran ve çok kullanışlı idi, hiç de problem çıkartmadı bana,
kullanışlılık konusunda hem fikirim, yerden fotoğraf çekersin, oh mis...
ama dokunmatik ekran profesyonel bir makinada hiç olmaz, çok eğreti durur gibime geliyor

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 11 Ekim, 2013, 10:02:54 »
Benim de ilk dijitalim M modu da olan Canon A80 di, halen durmaktadır, ufaklığın oyuncağı sayılır ama her şeyiyle çalışıyor. 2003 te ikinci el aldıydım. O zamanlar hem dijital çok kısıtlıydı hem pahalıydı.  600 küsür TL ye aldıydım. Yurtdışından gelmişti az kullanılmış ve kutusunda. Küçük de olsa LCD si açılır kapanır, ve içeriye doğru katlanıyor. Sorunsuz kullandım kaç sene. 3-4 sene önce lcd de bir arıza oldu, görüntü iyi almayan perde kaydıran tv gibiydi. Hatta fotoğrafı da aynı şekilde çekiyordu. Belli ki lcd de değil başka bir arıza vardı. Sağ olsunlar Erkayalara götürdüm ücretsiz tamir etmişlerdi. Ufaklıkla yaşıt halen taş gibi :) 4 mp 1/1.6" ccd sensör muadillerine göre sensör farkından sanırım çok da keskin çekimi var. Yani işin özü dedikleri kadar da pimpiriklenmeye gerek yok. Her ne kadar filmli, kayar klavyeli tellerde de bu sorun olsa da sürekli kullanılmayacağından fazla bir risk oluşturacağını sanmam.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı Mehmet ali

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 11 Ekim, 2013, 11:45:04 »
Fujinin mevzusu geçmiş hemen altarım aga :D Ahanda buraya yazıyorum fuji çok değil 5 sene sonra APS-C piyasasını bitirecek. (Yanlış adım atmayıp doğru stratejilerle ilerlerlerse)

Ben 5dm2 den sonra x100 kullandım 1 sene kadar abi yok böyle bi alet iso başarımı 5d'den daha iyi olan bi makina hemde apsc boyutunda sensör! X100 ile dünya kadar çekim yaptım raw işlediğim fotoğraf sayısı tamamının %10'u değildi sanırım makina jpege dönüştürürken artık ne yapıyorsa 3200 isoda ne gren oluyor nede keskinlik kaybı çok uğrajtım ilk başlarda raw çektiklerimde o kaliteye ulaşayım fotoşopta ama beceremedim ben, farklı bi işleme yöntemi var :) Lens açısıyla, ebatlarıyla, imaj kalitesiyle tam benim makinamdı x100 ama gel gör ki modelim hareketlenmeye başladı artık ve fuji beni çok üzdü ışık yetersiz ise doğru af neredeyse imkansızdı hal böyle olunca yeniden dslr aldım. ama x100s ile tüm sıkıntılar giderilmiş sanırım :)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 11 Ekim, 2013, 12:07:17 »
Fujinin mevzusu geçmiş hemen altarım aga :D Ahanda buraya yazıyorum fuji çok değil 5 sene sonra APS-C piyasasını bitirecek. (Yanlış adım atmayıp doğru stratejilerle ilerlerlerse)

Ben 5dm2 den sonra x100 kullandım 1 sene kadar abi yok böyle bi alet iso başarımı 5d'den daha iyi olan bi makina hemde apsc boyutunda sensör! X100 ile dünya kadar çekim yaptım raw işlediğim fotoğraf sayısı tamamının %10'u değildi sanırım makina jpege dönüştürürken artık ne yapıyorsa 3200 isoda ne gren oluyor nede keskinlik kaybı çok uğrajtım ilk başlarda raw çektiklerimde o kaliteye ulaşayım fotoşopta ama beceremedim ben, farklı bi işleme yöntemi var :) Lens açısıyla, ebatlarıyla, imaj kalitesiyle tam benim makinamdı x100 ama gel gör ki modelim hareketlenmeye başladı artık ve fuji beni çok üzdü ışık yetersiz ise doğru af neredeyse imkansızdı hal böyle olunca yeniden dslr aldım. ama x100s ile tüm sıkıntılar giderilmiş sanırım :)
x100 ü ilk çıktığı ay almıştım çok hoşuma gitmişti, sabit lensli olunca biraz sıkılmıştım aynı açıyı kullanmaktan sattım onu, şimdi X-Pro 1 ile takılıyorum, bu arada tabi, hem O-MD EM-5 hem de Panasonic GX1 ve Samsung NX210 deneyimlerim oldu, bütün bunlardan çıkardığım sonucu bir kaç mesaj yukarda yazdım, APS-C nin kralı olur mu emin değilim, ama aynasızların kralı olacağı çok aşikar, tabi rakiplerin eli de armut toplamıyor, ama bu günkü sonuç bu, gerçi yıllar önce kullandığım F30fd, F31fd ve S6500fd modelleriyle de zaten fuji rakiplerinin hep önündeydi gerek iso başarımı gerek renk sunumu ile, şimdi bunu aynasıza taşıdı. renk dizilimi farklı çünkü, bir de benim gördüğüm fotoğrafa çok odaklanmışlar, yanal unsurları fazla önemsemeden sadece imaj kalitesine odaklı çok iyi işler çıkarıyorlar

AF konusunda geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncelleme ile X-Pro 1 im yeni bir makina oldu sanki, hem çok hızlı AF hem de yüzde yüz AF.

işte ben tam bu noktada pentax a çok kızıyorum, bir güncelleme yayınlıyor bir tek çıkardığı flash yazılımı var içinde, arkadaş senin AF sorunun dillere destan, yazılımla millet 3 ay içinde nerden nereye getiriyor makinayı, sen 2009 da çıkardığın makinaya 6 kere yama göndermişsin, ama bu sorunu çözemiyorsun, çalış biraz bak millet aya çıktı

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 11 Ekim, 2013, 12:29:59 »
bu söylediğiniz modellerii çıkaran fuji firması ile finepixs1500 ve türevleri serisini çıkaran fuji firmaları farklı mı. s1500 ve türevleri ile kullanıcılarıyla dalga geçen bir fuji var. bir tarafta da sizlerin söyledikleri. aklım karıştı açıkçası. fujiye hiç bir itimadım kalmamıştı benim.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #103 : 11 Ekim, 2013, 12:41:17 »
bu söylediğiniz modellerii çıkaran fuji firması ile finepixs1500 ve türevleri serisini çıkaran fuji firmaları farklı mı. s1500 ve türevleri ile kullanıcılarıyla dalga geçen bir fuji var. bir tarafta da sizlerin söyledikleri. aklım karıştı açıkçası. fujiye hiç bir itimadım kalmamıştı benim.
Murat bey, bildiğiniz üzere, markaların birden fazla segment de ürünleri olur, D700 gibi bir şaheseri üreten nikon un da yerlerde sürünen bir sürü modeli olabildiği gibi fuji nin de kötü modelleri vardır ki var. işte burada kullanıcının araştırması, okuması, incelemesi ön plana çıkıyor, bir de kullanıcı yorumları, ben senin o dediğin modelleri hiç almadım, oysa gittiğimiz bir elektronik mağazasında bol miktarda ve ucuz ucuz bulundukları halde. işin özü biraz okumak, araştırmak,
gelelim kafanın karışmasına, çok doğal, çünkü dediğin gibi bir yanda çok övülen bir seri, diğer yandan tamamen kullanıcıyı kandırmak demeyelim de cezbetmeye yönelik boş seriler, ama yıllar önce siz fujiyi f31fd ile tanımış olsaydınız bu gün düşünceleriniz çok farklı olurdu.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 11 Ekim, 2013, 12:54:24 »
Murat bey, bildiğiniz üzere, markaların birden fazla segment de ürünleri olur, D700 gibi bir şaheseri üreten nikon un da yerlerde sürünen bir sürü modeli olabildiği gibi fuji nin de kötü modelleri vardır ki var. işte burada kullanıcının araştırması, okuması, incelemesi ön plana çıkıyor, bir de kullanıcı yorumları, ben senin o dediğin modelleri hiç almadım, oysa gittiğimiz bir elektronik mağazasında bol miktarda ve ucuz ucuz bulundukları halde. işin özü biraz okumak, araştırmak,
gelelim kafanın karışmasına, çok doğal, çünkü dediğin gibi bir yanda çok övülen bir seri, diğer yandan tamamen kullanıcıyı kandırmak demeyelim de cezbetmeye yönelik boş seriler, ama yıllar önce siz fujiyi f31fd ile tanımış olsaydınız bu gün düşünceleriniz çok farklı olurdu.
tabi ki dediğiniz gibi ürün yelpazesinden kaynaklanan bir durum. benim kızdığım nokta şirketlerin bilinçsiz tüketiciyi kandırması. bunu canon da nikon da diğer markalar da yapıyor. fakat fujinin yaptığı kadar yapmıyor. o da yetmez gibi elektronik mağazalarda ağız birliği yapılmış gibi bütün satıcılar müşterilere fujinin bu modellerini tavsiye ediyor. insanlara neyin ne olduğunu göstererek pazarlama stratejisi oluşturmak daha etik olur. bizler bildiğimiz için sıkıntı yok. fakat etrafımda fujinin 1500 ve türevlerini kullanan ve küfreden o kadar çok tanıdığım var ki anlatamam.
Abime telefonda bütçesine göre canonun dslr modellerinden birini almasını söylememe rağmen, satıcı ne dediyse artık, fujinin bu modellerinden birini kakalamış. o yüzden fujiye sinirliyim biraz :)
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

DSLR dünyasının en güçlü iki makinası karşılarştırması. Pentax 645D vs Nikon D3x

Başlatan cbaytan

Yanıt: 15
Gösterim: 16646
Son İleti 21 Ocak, 2013, 12:15:15
Gönderen: Korhan
Pentax'tan süper zum destekli, çift deklanşörlü kompakt: Optio VS20

Başlatan kampfar

Yanıt: 2
Gösterim: 6659
Son İleti 27 Ocak, 2012, 23:19:52
Gönderen: ercan69
Ricoh, Pentax fotoğraf makinesi bölümünü satın aldı

Başlatan adr

Yanıt: 12
Gösterim: 11043
Son İleti 04 Ekim, 2011, 14:57:50
Gönderen: gokhanakarsu
Pentax Türkiye Ürün Müdürü Serdar Ozansoy Röportajı

Başlatan PENTAX

Yanıt: 6
Gösterim: 7978
Son İleti 13 Ocak, 2012, 05:43:14
Gönderen: Baha
Pentax İngiltere Genel Müdürü ile Yapılan Röpörtaj Özeti..

Başlatan jetranger

Yanıt: 3
Gösterim: 6400
Son İleti 19 Ocak, 2012, 10:57:24
Gönderen: jetranger