Gönderen Konu: Polarize Filtreler  (Okunma sayısı 4966 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Polarize Filtreler
« : 30 Eylül, 2013, 10:12:02 »

Belli açılarda gelen ışık demetlerini engellenmesi yönünden polarize filtreler kullanılır. Işık, dalgalar halinda her yönden ilerler, istenmeyen yönde ilerleyen ışık dalgalarını engelleyerek odak düzlemi üzerinde görüntü oluşmasını sağlar. Kullanıcı belli bir disk üzerinde yer alan polarize filtreyi 360 derecelik açı ile istenmeyen görüntü yok olana kadar çevirerek görüntüyü elde eder. Bu istenmeyen görüntüler su, cam, oto kaporta yansımaları olduğu gibi metal yansımalarıda kapsar. Metalden yansıyan ışığın elektromanyetik doğası gereği polarize olmasa da belli açılardan gelen ışığı engellediğinden yaygın kanının tersi metal yüzeylerdede etkilidir.
      Polarize filtrelerin iki çeşidi vardır: Doğrusal  “Linear” ve Dairesel “Circular” polarize filtrelerin etkileri aynıdır. Ancak auto focus özellikli  fotoğraf makinelerinde “Linear filtreler” yapısı gereği mesafe ölçümünü yanılttığından auto focus özellikli SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerde “Circular filter” Dairesel polarize filtreler kullanılması gerekir.
     Kullanma amacı olarak geniş bir yelpazesi olsa da genellikle çok karışık yansıtıcı yüzeylerden gelen istenmeyen yansımaları bertaraf ederek daha kararlı görüntü kaydedilmesine yardımcı olur. Doğal ortamda mevcut su yansımalarını göl, nehir, deniz gibi fotoğraflarda gereksiz yansımaları engelleyerek daha kontrast görüntü kaydedilmesi sağlanır. Oto camlarındaki ve kaporta boya yansımalarını engelleyerek kararlı ve kontrast görüntü oluşmasına yardımcı olur.
     Pratikte kullanılan ama pek tavsiye edilmese de, iki aynı yapıdaki polarize filtrenin üst üste koyulup belli açılarda kendi eksenleri etrefında çevrilmesi suretiyle ışık geçirgenliğini azaltarak “ND” (Neutral Density) Nötr Yoğunluk filtreleri gibi kullanılması uygulaması yaygındır. Işığın belli açılardan iki defa kırılıp azaltılması veya yok edilmesi tekniğine dayanarak ışık miktarı azaltılmaktadır.
      Polarize filtrelerin çok geniş açılı objektifler için tasarlanmış  “slim frame”  ince çerçeveli yapıda olan modelleri günümüzde daha yaygındır. Klasik Polarize filtreler iki parçalı ve birbirinin üzerinde 360 derece kayan iki dairesel metal çerçeveden oluştuğundan kalınlık olarak fazla olduğundan çok geniş açılı objektiflerde köselerde kararma ve engelleme yaptığından “slim” ince yapılı modeli tercih edilmektedir.
     Piyasada  B+W, Cokin, Hoya gibi markaların çok çeşitleri olduğu gibi özellikle Fransız Cokin filtrelerin organik yapıda oluşu “plastik işe yaramaz” ön yargısı tamamen yanlıştır. B+W marka filtrelerin fiyatının yüksek oluşu kullanıcıları daha makul fiyatı olan Hoya marka filtrelere yönelmesine yol açmıştır. Çızik ve hasarlı olmadıktan sonra ikinci el filtre almanın bir sakıncası olmadığını bilmenizi isterim.

Filtre meraklıları için Kenko-Tokina-Hoya filtre sitesini gezmenizi tavsiye ederim     
 http://www.hoyafilter.com/hoya/      http://www.hoyafilter.com/      http://www.kenkotokinausa.com/

« Son Düzenleme: 30 Eylül, 2013, 10:41:34 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Polarize Filtreler
« Yanıtla #1 : 05 Şubat, 2014, 17:21:11 »
bugün filtreli ve filtresiz bir çekim yaptım. çekimi yaptıktan sonra farkettim, filtre gerçekten çok fazla etkiliyor fotoğrafı.

fotoğraflar üzerinde oynama yapmadım. sadece bir tık poz verdim.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #2 : 05 Şubat, 2014, 17:26:57 »
Murat abi, sensöründe toz var sanırım :/ Ankara'ya gel de bi kuru hava sıkalım :)
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Şubat, 2014, 17:33:19 »
Murat abi, sensöründe toz var sanırım :/ Ankara'ya gel de bi kuru hava sıkalım :)

:) temizletmeyi düşünmüştüm Serdinç, ama haftasına geri kirleneceğini bildiğim için tozlarla yaşamaya alıştırdım kendimi

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
« Yanıtla #4 : 05 Şubat, 2014, 17:41:32 »
:) temizletmeyi düşünmüştüm Serdinç, ama haftasına geri kirleneceğini bildiğim için tozlarla yaşamaya alıştırdım kendimi

:) Senin Ankara'ya yolun düşçekmiş abi :D Temizleyelim bi :D Neyse konuyu daha da dağıtmadan uzayayım burdan :)
Nikon D600
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Şubat, 2014, 18:01:30 »
:) geçen hafta Ankara'daydım. ama geç geldim biraz. bir saatliğine de olsa Baha ile görüştük.

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
« Yanıtla #6 : 05 Şubat, 2014, 19:33:53 »
:) geçen hafta Ankara'daydım. ama geç geldim biraz. bir saatliğine de olsa Baha ile görüştük.

Abi 45 dakika onceden haberimiz olursa gelememiz cok dogal ama dimi? :) bi daha ki sefer 1 gun onceden bari haberimiz olsun :D nyse, konuyu iyice cortlatmayalim. Paylasim icin de tesekkurler bu arada.
Nikon D600
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

Serdinç KAYA

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Şubat, 2014, 19:48:34 »
Serdinç e katılıyorum zaman konusunda... Bi de Chat te değil de başlıkta yazılmış olsaydı ben kesin gelirdim... Ki dışarıdaydım hemen yanınıza düşerdim... Neyse Kısmet değilmiş... =((( bir daha ki sefere inşallah...

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Şubat, 2014, 19:50:56 »
bir dahaki sefere inşallah. hava da pek iyi değildi o gün geldiğimde. Baha ile baya bir ıslandık :)

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Mart, 2014, 19:35:02 »
ilk fotoğraf filtresiz, ikinci filtreli. hiç bir dijital müdahele yoktur.

Çevrimdışı sydbarret

• Üye
  • Only a Pentax can beat another...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Nisan, 2014, 12:46:00 »
fark ortada... :)
Pentax K-7 Body+Meike Grip
Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM 
Sigma 70-200mm f/2,8 EX DG APO Macro HSM II
Yongnuo YN560 III