Gönderen Konu: çok yeni bir üye fakat çok kararsızda olan bir üyeye yardım  (Okunma sayısı 11359 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Turan Birinci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
herkese öncelikle hayırlı günler..biraz uzun yazıcam ama net olaya çalışıcam..elimde şuan ismini bile bahsetmek istemediğim bi hs30exr var..tahmin edersinizki ben bunu öyle çok ucuza almadım ama resimleri pcde cropladıgımda resmen makinadan soğudum..şuan evde yatıyor satışa çıkardım..birçok manul ayarı öğrendim ama..hatta 2 ay kadar canon 550d de kullandım..ve anladım ki bi dslr makinaya geçme zamanım geldi..tabi o dakikadan sonra büyük bir çıkmaza girdim..modeller,ıso performansları, af hızları, kıyaslamalar karşılaştırmalar vs vs..tabi burda esas oğlanların lensler oldugunu biliyorum..

gel gelelim konumuza : önce d90 dedim..sonra çok karışık hemde eski üretimli oldugu için vazgectim..aslında beni cezbeden 2 ekranlı olmasıydı benimde istediğim buydu ilk başta..sonra arştırınca lenslerinin canonlara göre pahalı oldugunu ısodada çok aman aman olmadıgını gördüm..he bide oynar ekranlı olmaması..çünkü benim begenmediğim hs30 makinam bu konuda bana çok yardımcı oldu...belkide en begendiğim tek noktası buydu :p derken canon 60d yi araştırdım bi süre..aslında halada aklımın bi ucunda ama maliyeti sıkıntı benim için ..benimde şuan ki bütçem maximum 2000 civarı (2.el alıcam)..ama yine karşılaştırmalarda orda burda daha önce hiçte adını duymadıgım teknik açıdan 10 numara ama diğer hususlarda hep şüpheli bakılan bi marka gördüm ..PENTAX k-5..

sonra baktım nelerle karşılaştırıyolar makinayı yuh dedim..nikon d7000 ler canon 7dler falan filan..tabi fiyat olarak 2. elde bunların nerdeyse yarısı..zaten benim bütçem 60dye ucu ucuna yeterken 7d yi hiç düşünmedim..canon d7000e hiç girmiyorum çünkü onuda bütçeden dolayı eledim..ama pentaxın 2. eli istediğim gücümün yetebileceği aralıklarda..işte bu noktada niyet ettim kolları sıvadım..sonra baktım ki herkes lensler bulunmaz yok şöyleböyle diyo..gerçi ben bana laızm olan lenslerin ismini değerlerini dahi bilmiyorum şuan (18-105 falan filan diye yazılan kısımlar )..düz mantıkla açıklayayım..tam bir makro hayra ve hastasıyım..hangi lens gerekli değer olarak bilmiyorum..birde ornito düşünüyorum..tabi önümüzdeki 5 6 ay bu iki lensten sadece birini alıp onun üzerine yoğunlaşıcam malum bütçeden dolayı..yanlız ornito için k-5 in af hızı yeterlimi hiç bilmmiyorum..

k-5 vurulma sebeplerim : ıso performansı, keskinlik, fotograf croplandıgında minimum düzeyde detay eksiltmesi  ( bu noktada sanırım lens daha öncelikli), dayanıklılık ( bu benim için %50 çok öenmli), tabi birde f/p oranı..

ama kafama takılan : bana lazım olan lensleri ne derece ve hangi fiyatlara bulabilirim yaklaşık olarak ? birde istiyorum ki gövde beni 4 5 sene belki dahada ileri götürsün..bunu bana verir mi ? ilerde çok paramda olsa full frame almam sanırım..çünküben bi amatörüm ve hep öyle kalıcam para kazanmıcam bu işten..o yüzden crop gövde dedikleri bu dslr dan en iyilerinden birini almak istiyorum..

buraya kadar okuyan ve bana yardımcı olmak isteyen arkadaşların değerli yorumlarını ve tamamiyle objektif önerilerini bekliyorum..

sizce daha bu işe girişmemiş bir kişi olarak bana ne önerirsiniz ..bütün markaların bütün modellerini önerebilirsiniz yazdıklarım,beklentilerim doğrultusunda..
pentax k-5
SMC Pentax A  50 mm 1.7
Pentax-F Zoom 28-80 F3.5-4.5
SMC Pentax-DA 18-55 mm  3.5-5.6 AL
Tair-3C 300 mm 4.5

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
bu yazıyı ben mi yazdım acaba :) aynı yollardan geçtim 2 yıl önce. 500 küsür liraya canon sx200 aldım. 1 yıl kullandım, sonra dslr ile tanıştım. benim çektiklerimin baya bir kalitesiz olduğunu anladım. makineyi bir yakınıma hediye ettim. yaklaşık 3 ay marka araştırması yaptım. az daha 7d alıyordum, fakat kaçırdım. hala içimde uhdedir 7d almamış olmak.
fotoğrafın en uç iki noktasına vurulmuşsun :) bu da gayet normaldir. aynı sıkıntı bende de var. sürekli makro lens ve tele lens bakıyorum. kalitelisinin fiyatları hatırı sayılır.
Pentax K5'i yaklaşık 2 yıldır kullanan birisi olarak şunu söyleyebilirim. her yönden oldukça iyi. taş gibi sağlam makine. kavgada bile kullanabilirsin :) fakat af performansı kit lenslerle hayal kırıklığı. kit lenslerinin af'leri çok gürültülü. bende 18-55mm wr ve 55-300 da-l var. ornito için 55-300 çok yetersiz. af performansı kötü. daha kaliteli limited ve star serisi lenslerle af'si nasıl bilmiyorum.
iso performansı gerçekten çok iyi. bu da seni daha özgür kılıyor. özellikle yaban fotoğrafçılığı yapacaksan. K5 IIs'in af performansının çok daha iyi olduğu söyleniyor. onun fiyatının düşmesini de bekleyebilirsin.

Diğer marka ve modeller hakkında bilgim yok.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı Turan Birinci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
işte o af performansı hayal kırıklığı dedinizya zaten çekinerek ama içten içe heyecanla istediğim o makinaya karşı olan isteğime bir darbe vurdunuz :( gerçi  belki darbelere karşıda dayanıklıdır k5 in heyecanıda ne bileyim :) ama işin şakası bi yana bu af konusu gerçekten bahsedildiği kadar can sıkıyor mu ? yada şöyle açıklamaya çalışayım bi nebze.. daha önce ornito yapmadım ama yapmak istiyorum ..dolayısıyla bunun için gerekli olan af hızı nedir bilmiyorum..bu k5 af hızıyla olası bir kareyi kaçırma ihitmalim nedir..yani nasıl izah edeyim..havada süzülen bir yada bırakalım ornitoyu bir spor müsabakasına girsem (futbol) burda koşan bir futbolcunun yada vuruş yapacak bir oyuncunun karesini yakalamama yetmez mi bu af hızı ?

örneklerim biraz abes olabilir mazur görün :)
« Son Düzenleme: 03 Ekim, 2013, 13:19:34 Gönderen: Turan Birinci »
pentax k-5
SMC Pentax A  50 mm 1.7
Tair-3C 300 mm 4.5

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
işte o af performansı hayal kırıklığı dedinizya zaten çekinerek ama içten içe heyecanla istediğim o makinaya karşı olan isteğime bir darbe vurdunuz :( gerçi  belki darbelere karşıda dayanıklıdır k5 in heyecanıda ne bileyim :) ama işin şakası bi yana bu af konusu gerçekten bahsedildiği kadar can sıkıyor mu ? yada şöyle açıklamaya çalışayım bi nebze.. daha önce ornito yapmadım ama yapmak istiyorum ..dolayısıyla bunun için gerekli olan af hızı nedir bilmiyorum..bu k5 af hızıyla olası bir kareyi kaçırma ihitmalim nedir..yani nasıl izah edeyim..havada süzülen bir yada bırakalım ornitoyu bir spor müsabakasına girsem (futbol) burda koşan bir futbolcunun yada vuruş yapacak bir oyuncunun karesini yakalamama yetmez mi bu af hızı ?

örneklerim biraz abes olabilir mazur görün :)
galiba bir tek ben varım bu forumda pentax ın AF sinden şikayet etmeyen :)
ya da çok sevdiğimden midir nedir, kusurlarını görmüyorum belki
şimdi şöyle düşün arkadaşım
7d body ------------ 1800 - 2000 aralığında
K-5 body ----------- 1250 liraya forumda satan var (benim ki 1350 lira :))
bir kere 7d de titreşim önleyici yok, sensör olarak daha küçük, full frame parası
K-5 de SR var, yağmura dayanıklı, taş gibi ucuz makina
yüz kere bin kere K-5 derim, yanına da bir tane Tamron 90mm f2.8 Macro aldınmı cebinden çıkacak para taş patlasa 1950 lira, oysa sadece 7d nin body si bu fiyat ve sana K-5' den fazla sunacağı hiç bir şey yok
neden bu kadar iddialıyım, çünkü 7D yi kullandım ...
ornito için AF gerekli olduğu kadar sanırım SR (sarsıntı önleyici) de gerekli olacaktır, bu ise canon gövdelerde yok, mecburen bütün lenslerinizi IS (görüntü sabitleyici) li almanız gerekecek, geçtiğimiz hafta ben canon 70-200 L f2.8 lensi 1900 liraya sattım, oysa aynı lens IS lı olsaydı 3 bin liracık olacaktı, aradaki paraya ben boy boy lens dizerim be. bilmem anlatabiliyor muyum
« Son Düzenleme: 03 Ekim, 2013, 13:50:17 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
galiba bir tek ben varım bu forumda pentax ın AF sinden şikayet etmeyen :)
ya da çok sevdiğimden midir nedir, kusurlarını görmüyorum belki
şimdi şöyle düşün arkadaşım
7d body ------------ 1800 - 2000 aralığında
K-5 body ----------- 1250 liraya forumda satan var (benim ki 1350 lira :))
bir kere 7d de titreşim önleyici yok, sensör olarak daha küçük, full frame parası
K-5 de SR var, yağmura dayanıklı, taş gibi ucuz makina
yüz kere bin kere K-5 derim, yanına da bir tane Tamron 90mm f2.8 Macro aldınmı cebinden çıkacak para taş patlasa 1950 lira, oysa sadece 7d nin body si bu fiyat ve sana K-5' den fazla sunacağı hiç bir şey yok
neden bu kadar iddialıyım, çünkü 7D yi kullandım ...
ornito için AF gerekli olduğu kadar sanırım SR (sarsıntı önleyici) de gerekli olacaktır, bu ise canon gövdelerde yok, mecburen bütün lenslerinizi IS (görüntü sabitleyici) li almanız gerekecek, geçtiğimiz hafta ben canon 70-200 L f2.8 lensi 1900 liraya sattım, oysa aynı lens IS lı olsaydı 3 bin liracık olacaktı, aradaki paraya ben boy boy lens dizerim be. bilmem anlatabiliyor muyum
benim af'de sıkıntı yaşamam elimdeki lenslerden kayanklanıyor olabilir. ornitoda elindeki makine ve lens çok önemlidir. ama ondan daha önemlisi sensindir. http://www.ogunturkay.com/ bu siteye bakmanı tavsiye ederim. fotoğrafların hepsi Pentaxla çekilmiş.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Günümüz DSLR gövdelerin büyük çoğunluğu kontrast algılamalı olduğundan AF hızı tüm rakip firmalardaki gövdelerde aynıdır; kullanıcıların teknik bilgiye vakıf olmadığından gövdenin hızlı veya yavaş fokus yaptığını sanıyor.
Bu konuda en önemlı ekipman objektiftir. Optik düzeltme ihtiva eden objektifler hızlı netleme yapar; profesyonel kullanıcılar optik düzeltme ihtiva eden objektiflerden mümkün olduğu kadar uzak durmaktadır. Büyük odak uzaklığına sahip ve optik düzeltmesi olmayan objektifler yavaş fokus yapar. Günümüzde IF (Internal focus) İçten odaklamalı objektiftirler daha hızlı focus yaptığından amatör kullanıcılar tarafından daha fazla kabul görmektedir.
Pentax'ta en bariz örneği "SMC PENTAX-DA* 1:1.4 55mm SDM" ile "SMC PENTAX-FA 1:1.4 50mm" objektifler arasındaki yapı farkında kendini hemen belli ediyor. Doğal yapıdakı ve sabit gruplu objektifler metre turu tamamlanana kadar beklemek zorundadır, optik düzeltme ihtiva eden objektiflerde metre tur mesafesi çok kısa olduğu için hemen auto fokus sonuçlanıyor. Marka önemli değildir bu durum bütün objektiflerde söz konusu oluyor.
Gürültülü metre ayarı ise objektifin mekenik veya motor vasıtasıyla hareketiyle ilgili, Pentax marka objektifler büyük çoğunlukla mekanik yapılı ve arıza oranı çok çok düşüktür,
Hızlı olsun yavaş olsun kullanıcıların bu durumu abarttıklarını düşünüyorum, gürültülü fokus veya sessiz fokus olayınında pek ciddiye alınır tarafı yok, marka sözkonusu olmayıp, izah ettiğin durum tüm objektiflerin yapısıyla ilgilidir, Kendinizi yakın hissetiğiniz ekipmanla daha başarılı olacağınıza inanıyorum.

Çevrimdışı Turan Birinci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bütün arkadaşlara öncelikle teşekkür ediyorum..

caucassian arkadaşımızın göndermiş olduğu linklteki resimler tam 12den vurdu ne demek istediğimi..ben bunu istiyorum işte..ama bu resimleri çekebilmek için gerekli olan ekipman ve bunun maliyeti nedir onu bilmiyorum :)

vedip arkadaşımızın söylediklerini bu az teknik bilgimle anlamaya çalışsamda şunu söylemeliyim ki benim için gürültü şu bu önemli değildir..isterse elimdeki bir bazuka olsun ama ortaya koyduğu ürün pürüzsüz ve net olsun bana yeter..

bide gözüme şu forumdaki resimler çarptı..bu konuyu daha göreli yarım saat falan oldu ve gerçekten en derin yarayı bu konu verdi bana k 5 hakkında..ne kadar gerçek bilmiyorum ama k-5le k-5iis arasında muazzam fark var :S eğer gerçekten bu kadar abes fark varsa hiçbizaman k 5 i alsam bile ona ısınamam..ilgili link : http://forum.donanimhaber.com/m_65569173/mpage_3/tm.htm
« Son Düzenleme: 03 Ekim, 2013, 15:06:02 Gönderen: Turan Birinci »
pentax k-5
SMC Pentax A  50 mm 1.7
Tair-3C 300 mm 4.5

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
bütün arkadaşlara öncelikle teşekkür ediyorum..

caucassian arkadaşımızın göndermiş olduğu linklteki resimler tam 12den vurdu ne demek istediğimi..ben bunu istiyorum işte..ama bu resimleri çekebilmek için gerekli olan ekipman ve bunun maliyeti nedir onu bilmiyorum :)

vedip arkadaşımızın söylediklerini bu az teknik bilgimle anlamaya çalışsamda şunu söylemeliyim ki benim için gürültü şu bu önemli değildir..isterse elimdeki bir bazuka olsun ama ortaya koyduğu ürün pürüzsüz ve net olsun bana yeter..

bide gözüme şu forumdaki resimler çarptı..bu konuyu daha göreli yarım saat falan oldu ve gerçekten en derin yarayı bu konu verdi bana k 5 hakkında..ne kadar gerçek bilmiyorum ama k-5le k-5iis arasında muazzam fark var :S eğer gerçekten bu kadar abes fark varsa hiçbizaman k 5 i alsam bile ona ısınamam..ilgili link : http://forum.donanimhaber.com/m_65569173/mpage_3/tm.htm
dostum sen biraz daha okumaya devam edersen K-3 falan çıkacakmış, onu bekliyeyim diyeceksin :)
bizim önerilerimiz hep f/p olarak olur.
bahsettiğin bütçe ile alabileceğin en iyi makina ve lensi tavsiye ettim, keşke biri de bana böyle yardım etse :)
K-5 IIs in sadece body fiyatı elindeki bütçeyi tüketir, ucuna ne takacaksın o zaman
bende şu anda K-5 ve K-5 IIs aynı anda var, çok kıymetli karşılaştırmalarım da var ama özel teşekkür etmediğin için söylemem :)

Çevrimdışı Turan Birinci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
dostum sen biraz daha okumaya devam edersen K-3 falan çıkacakmış, onu bekliyeyim diyeceksin :)
bizim önerilerimiz hep f/p olarak olur.
bahsettiğin bütçe ile alabileceğin en iyi makina ve lensi tavsiye ettim, keşke biri de bana böyle yardım etse :)
K-5 IIs in sadece body fiyatı elindeki bütçeyi tüketir, ucuna ne takacaksın o zaman
bende şu anda K-5 ve K-5 IIs aynı anda var, çok kıymetli karşılaştırmalarım da var ama özel teşekkür etmediğin için söylemem :)

aslında haklısınız bunun sonu bucağı yok..ama acaba gerçekten o derece fark varmı çok çok merak ediyorum..o örnekleri paylaşsanızda paylaşmasanızda gerekli açıklamalarınız ve yardımlarınız için yüksek teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim :P  (bence bi örneği hakettim :) )
pentax k-5
SMC Pentax A  50 mm 1.7
Tair-3C 300 mm 4.5

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
 Amerika, Avrupa ve özellikle Rusya'da hala "Pentax*ist" DSLR gövdeler kullanılmakta iken Türkiye'de "Pentax K-5" gövdeyi beğenmemek tavırlarını anlamakta zorluk çekiyorum.
 Günümüzde kendi kategorisinde 16X24mm sensör boyutuyla en güzel gövde Pentax K-5 ve türevleri gövdelerdir. Gözünüz kapalı Pentax K-5 DSLR gövdeyi ve türevlerini alabilirsiniz, gerisi boş teferruat. Alıp kullandığımız gövdelerin özelliklerini tanımadan elden çıkarıyoruz. Büyük ısraf.....   

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
Ynt: çok yeni bir üye fakat çok kararsızda olan bir üyeye yardım
« Yanıtla #10 : 03 Ekim, 2013, 15:41:53 »
aslında haklısınız bunun sonu bucağı yok..ama acaba gerçekten o derece fark varmı çok çok merak ediyorum..o örnekleri paylaşsanızda paylaşmasanızda gerekli açıklamalarınız ve yardımlarınız için yüksek teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim :P  (bence bi örneği hakettim :) )
tamam şimdi oldu :) o zaman açıklayayım
şimdi K-5 ile K-5 IIs aynı makina değil
birincisi arka ekran K-5 IIs de daha farklı bu iyi bir şey gün ışığında yansımayı önlüyor
ikincisi K-5 IIs de AF çok daha hızlı ve kararlı bu zaten çok iyi bir şey
üçüncüsü K-5 IIs de AA filtre yok bu da özellikle macro çekimlerde çok daha fazla detay demek bu da çok iyi bir şey
ancak
K-5 bu fiyatlara düşmüşken,
bütçen sadece K-5 IIs body sine yetiyorken
henüz K-5 IIs in ikinci elleri pek piyasada yokken
senin alacağın makina
K-5 dir,
« Son Düzenleme: 03 Ekim, 2013, 15:45:42 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 03 Ekim, 2013, 15:57:46 »
arkadaşlar kusuruma bakmasınlar ve bu söyleyeceklerimi ukalalık olarak algılamasınlar

canon da kullandığım body ler 1Ds Mark III, 1D Mark IV, 5D, 7D, 60D

Nikon da kullandığım body ler D90, D300s, D7000, D700, D3, D600

Sony de kullandığım body ler A77, A99

Olympus da kullandığım body ler E-PL3, O-MD EM-5

Fujifilm de kullandığım body ler X100, X-Pro 1

Pentax da kullandığım body ler K-r, K-10D, K20D, K-7, K-30, K-5, K-5 IIs

sonuç mu?

Pentax Başkadır
K-5 ve türevleri :) tasarım ve mühendislik harikasıdır

« Son Düzenleme: 03 Ekim, 2013, 16:47:49 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı Turan Birinci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 03 Ekim, 2013, 16:10:50 »
tamamiyle haklısınız tekrar teşekkür ederim..insan bi an işte  ordan ona ondan ona sürükleniyo..ama bi durup düşündüğümüzde ortada ki bütçe belli ve bütçeyle alınacak en iyi makina sanırım k-5..şimdi internetten makro çekimlerine birde portre gelişigüzel çekilmiş resimlere bakıyorum ..makrolar muazzam..ama bir kaç forumda genel olarak çekilmiş resimlerde netlik sorunu oldugunu düşündüm..şahsen kimse yanlış anlamasın ama ben elimdeki hs30exr le bile netleme konusunda sıkıntı yaşamazken bu kişiler o makinalarla nasıl olduda pürüzsüz bir netleme yakalayamadılar merak ettim..buda sanırım kişiden yada lensten kaynaklanan bişey..herneyse ben az çok kararımı verdim sanırım :) şimdi elimdeki makinanın satışını beklemekten çok yapacak bişeyim kalmadı :)
pentax k-5
SMC Pentax A  50 mm 1.7
Tair-3C 300 mm 4.5

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #13 : 03 Ekim, 2013, 16:34:51 »
Bu konuya bende bir katkıda bulunayım, k10d, k-x, k10d kullandıktan sonra şu an K-5 kullanıyorum.

K-5 daha önce kullandığım gövdelere göre çok farklı ve çok üstün.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Ekim, 2013, 16:41:35 »
Bilinmelidir ki fotoğrafı makine değil kişi çekiyor. Dolaysıyla işin ehli elindeki ekipmanla harikalar yaratabilir. Önemli olan amacı belirleyip bilgi ve birikimle sonucu ortaya çıkartmaktır.  Uyguladıkça kendi içinde de çekim birikimi gerektiği anlaşılacaktır. Portre, Manzara, Makro.. vb. Makro apayrı bir dünya, farklı ekipmanlar, tecrübe ve sabır gerektirir. Sonuçta donanım bir yere kadardır, gerisi kişiye kalmıştır. O yüzden şu bu kararsızlığına düşmeden mevcut imkanlarla kesiştirip makineyi almanız, fazla kalan bütçe ile de lense yatırım yapmanızı naçizane öneririm. Yukarıda fotoğrafı kişi çeker derken aslında ayrıntıya girince lens çekere sözü getirebiliriz. Çünkü en iyi gövdeyi de alsanız iyi bir lensiniz yoksa sizi imrendiren keskinliği yakalamanız zordur.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

herkese selamlar yeni bir pentax sevdalısı

Başlatan osonmez2

Yanıt: 10
Gösterim: 4005
Son İleti 14 Aralık, 2013, 09:46:15
Gönderen: arslanturegun
PentaxTurk'e yeni kan :)

Başlatan ilbey666

Yanıt: 15
Gösterim: 7168
Son İleti 18 Aralık, 2011, 02:09:37
Gönderen: Baha