Gönderen Konu: çok yeni bir üye fakat çok kararsızda olan bir üyeye yardım  (Okunma sayısı 11355 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: çok yeni bir üye fakat çok kararsızda olan bir üyeye yardım
« Yanıtla #15 : 03 Ekim, 2013, 17:11:31 »
Ben de yorum yapmak istedim,
Konu hobi için aps-c bir Dslr makina almaksa tüm bu af , keskinlik vs işleri sizin (bizim) ölçmekte zorlanacağımız birer teferruattan ileri gitmez diye düşünüyorum. Makina için aslolan ergonomi ve sağlamlık ( pentax açık ara öndedir), fotoğraf için ise ışık ve kompozisyondur, diyerek, seçiminin seni daha çok ve iyi fotoğraflar çekmeye teşvik etmesini diliyorum.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı CemDeniz

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 03 Ekim, 2013, 18:31:03 »
Öncelikle bütçenize göre doğru makineleri araştırmışsınız. 2 yıldır K-5 kullanıyorum. Makinemden memnunum, bir süre daha kullanmayı düşünüyorum. Her ne kadar ekipman, teknik servis konularında sıkıntı yaşasam da. Çünkü Pentax ciddi bir virüs :D K-5 + makro objektif + flaş ile çekemeyeceğiniz makro yok. Ornito konusuna hiç girmiyorum. Bence sizde bunu unutun :) Bütçeniz bu makineye el veriyorsa alın ve başka makineleri düşünmeyin. Fotoğraf hobi olarak kalacaksa ve sabırlı biriyseniz Pentaxınızla mutlu olursunuz.
Cem Deniz ARSLAN

Çevrimdışı Turan Birinci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 04 Ekim, 2013, 10:57:00 »
gökhans bey değerli görüşleriniz için teşekkür ederim ama olurda bundan bi sene sonra ornito yapmayı düşünüyodum..bulunduğum ilçe fotoğraf için çok ideal bir yerde..olurda ornito yapmak istersem k 5 yeterli gelirmi gelmez mi onu merak ediyoum bide :)

cem deniz bey ornito konusunu unutun demişsiniz..bunun sebebini biraz daha açabilirmiyiz :) mazur görün çok teknik bilgim yokta..k 5 yeterli gelmediği içinmi unutmalıyım yoksa başka sebepten dolayımı bunu söylediniz..yetersiz gelirse elimden pek bişey gelmez yinede k 5 almaya %75 80 karar verdim ama yinede neden öyle dediğinizi merak ettim..
pentax k-5
SMC Pentax A  50 mm 1.7
Pentax-F Zoom 28-80 F3.5-4.5
SMC Pentax-DA 18-55 mm  3.5-5.6 AL
Tair-3C 300 mm 4.5

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #18 : 04 Ekim, 2013, 11:03:33 »

cem deniz bey ornito konusunu unutun demişsiniz..bunun sebebini biraz daha açabilirmiyiz :) mazur görün çok teknik bilgim yokta..k 5 yeterli gelmediği içinmi unutmalıyım yoksa başka sebepten dolayımı bunu söylediniz..yetersiz gelirse elimden pek bişey gelmez yinede k 5 almaya %75 80 karar verdim ama yinede neden öyle dediğinizi merak ettim..

Pentax ornito çekimi için mevcut lensleri çok pahalı olduğundan demiş olmalı.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı Turan Birinci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 04 Ekim, 2013, 11:13:03 »
Pentax ornito çekimi için mevcut lensleri çok pahalı olduğundan demiş olmalı.

eğer sadece sebep lens pahalılıysa hiç sorun değil..çünkü zaten bunu yaklaşık 1 sene sonrasında düşünüyorum..aldıgım bi gövdeyle uzun yıllar gitmeyi düşünüyorum o yüzden gövdenin teknik özellikleri bu uğraşa yeterli gelirmi onu merak etmiştim..eğer cem bey lens pahalılığı için unutun demişse o zaman gövdeden yana bir yetersizlik söz konusu değil demektir :)
pentax k-5
SMC Pentax A  50 mm 1.7
Tair-3C 300 mm 4.5

Çevrimdışı oenaj

• Üye
  • Zonguldakspor
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 04 Ekim, 2013, 11:24:09 »
Temmuz ayında bende k5ii + 18-135mm lens getirtmiştim forumdaki hikmet arkadaşımdan,türkiye fiyatlarına göre daha uygundu , gayette memnunum , seviyorum makinami , ayrı bi çekiciliği var :) bence biran önce kararını ver pişman olmazsın , yoksa uzun süre forumları araştırmaya devam edersin canon , nikon , pentax , kararsızlığın devam eder hep,
Hayrından umutsuzum, getirme bari şerrini,,,

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #21 : 04 Ekim, 2013, 11:37:35 »
Merhaba Turan Birinci
Cok fazla uzatmadan bir iki lekime paylasmak istedim cunku arkadaslar genel hatlariyla her seyi sana soylemisler.
Oncelikle Ornito alaninda agirlikli kullanirim ve buna uygun bir tele lens diyorsan (yada super tele) manuel disinda af li lensleri unut. Da 300 mm bu alanda en iyisi ki fiyat olarak da pahalidir. Forumda Haldun Bey bu lensi kullaniyor k io bile, bazen DA 300 un yetersiz kaldigini soyluyor mesafe acisindan.
Ben 300mm yada 400 mm sabit odakli lensler kullaniyorum ama bunlar da 1970 li yillardan kalma. Yani tamamen manuel. Sonuclardan memnunmusun diye sorarsan oldukca memnunum derim. Benim isimi goruyor ki cogunlukla manuel cekim yapiyorum. Ve bu lensleri 200-300 lira gibi ucretlere vede oldukca temiz kondusyonda buldum. Bunlar M42 bayonetli oldugundan baska bir govde secimi yapsamda bunlari her zaman kullanirim.

Limited lenslerden de DA40 mm ve DA 70 mm limited lenslerin af hizlarinin oldukca iyi oldugunu soylemek isterim. Her ikisi de bende var ve cok memnunum. Ornito yada turevi cekimler yapmayacaksan en azindan bir DA 40mm limited isini fazlasiyla gorur. 

Bir spor musabakasinda hareketli bir goruntuyu cekme ile ilgili bir seyden bahsetmissin. Bu durumda gidilecek marka Nikondur. Nikon Cano n her ikisi de iyi ama bahsetmis oldugun cekimleri yapabilmen icin o lenslere bir servet odemen gerekir. Nikon, canon a gore biraz (cok degil) fiyat olarak ucuzdur ama ucan kacan her seyi cekersin.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 04 Ekim, 2013, 11:40:12 »
kesinlikle unutmayın ornitoyu. sadece pentaxta değil, her markada ornito masraflı iştir. benim almayı planladığım lens smc da 300mm f:4 forumda Haldun Abi'de var.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı Turan Birinci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 04 Ekim, 2013, 12:21:16 »
teşekkür ederim bütün arkadaşlara..kafamdaki soru işaretlerine cevap buldum az çok..öyle çok araştırmıcam artık çünkü zaten bütçemi aşamam bu aralar..elimdeki makinayı sattığım takdirde yeni makinem olarak k 5 alıcam sanırım..
pentax k-5
SMC Pentax A  50 mm 1.7
Tair-3C 300 mm 4.5

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 04 Ekim, 2013, 12:29:31 »
teşekkür ederim bütün arkadaşlara..kafamdaki soru işaretlerine cevap buldum az çok..öyle çok araştırmıcam artık çünkü zaten bütçemi aşamam bu aralar..elimdeki makinayı sattığım takdirde yeni makinem olarak k 5 alıcam sanırım..

tam alkışşşşş diyecektim son kelime işi berbat etti. "sanırım" mı ?

Çevrimdışı Turan Birinci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 04 Ekim, 2013, 12:35:56 »
hayatta hiç bi zaman kesin olarak konuşmayı sevmemde :) önümüzdeki bayramdan sonra elimdeki tenekeyi satabilirsem yine o aralıklarda uygun bir k 5 bulabilirsem alıcam..bir olumsuzluk olmadıgı sürece tabi :)
pentax k-5
SMC Pentax A  50 mm 1.7
Tair-3C 300 mm 4.5

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #26 : 04 Ekim, 2013, 15:15:43 »
Bir dipnot.. bir önceki sayfada Ogün Türkay fotoğraflarını beğenmişsiniz.. Ogün abi bir sohbetimizde sigma 50-500mm kullandığını ancak bu lensin çöp bir lens olduğunu söylemişti.. Pentax için alınabilecek 500mm'ler de başka ne lens var bilgim yok.. Ama yeni başlayan birisi olarak bu lensle ne derece randıman alabilirsiniz bu da muamma olurdu.. Pentax ile ornitonun zorluğu canon'daki gibi lens çeşitinin olmaması o alanda.. Yoksa ornito için crop sensör avantajlıdır ki crop'da pentax en iyisi zaten :)
FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 04 Ekim, 2013, 15:51:44 »
Bir dipnot.. bir önceki sayfada Ogün Türkay fotoğraflarını beğenmişsiniz.. Ogün abi bir sohbetimizde sigma 50-500mm kullandığını ancak bu lensin çöp bir lens olduğunu söylemişti.. Pentax için alınabilecek 500mm'ler de başka ne lens var bilgim yok.. Ama yeni başlayan birisi olarak bu lensle ne derece randıman alabilirsiniz bu da muamma olurdu.. Pentax ile ornitonun zorluğu canon'daki gibi lens çeşitinin olmaması o alanda.. Yoksa ornito için crop sensör avantajlıdır ki crop'da pentax en iyisi zaten :)
fotoğrafların kalitesi tamamıyle Ogün Bey'den kaynaklanıyor. hemen hemen hepsine baktım sitesindeki karelerin. kendisi de Pentax kullanıcılarına ornito için 300mm f:4'ü öneriyor şiddetle.

Çevrimdışı Turan Birinci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 04 Ekim, 2013, 15:52:59 »
zaten ilk aşamada düşünmüyorum ben bu ornito çekimlerini..1 1bucuk sene sonrası için..fiyatıda makul geldi açıkcası 2.eli ni bulabilirsek tabi 1500 2000 civarlarında bulabiliyormuşuz yanlış bi arama yapmadıysam..ama şöylede bişey gözüme çarptı arama yaparken..sizin ogün beyin sigma 50-500 lensle çekti dediğiniz resimleri bi başka forumda bi başka kişi canon bayonet 50-500 le çekilmiştir diye bi beyanda bulunmuş..gerçi kimin ne dediğinin çok önemi yok ama benim tek merak ettiğim nokta şu : k 5 te 50-500 lensle bu fotograf kareleri yakalanabiliyorsa sorun yok..gerisi azim ,yetenek,tecrübedir..

ilgili link : http://forum.donanimhaber.com/m_62628703/tm.htm
pentax k-5
SMC Pentax A  50 mm 1.7
Tair-3C 300 mm 4.5

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 04 Ekim, 2013, 16:05:44 »
zaten ilk aşamada düşünmüyorum ben bu ornito çekimlerini..1 1bucuk sene sonrası için..fiyatıda makul geldi açıkcası 2.eli ni bulabilirsek tabi 1500 2000 civarlarında bulabiliyormuşuz yanlış bi arama yapmadıysam..ama şöylede bişey gözüme çarptı arama yaparken..sizin ogün beyin sigma 50-500 lensle çekti dediğiniz resimleri bi başka forumda bi başka kişi canon bayonet 50-500 le çekilmiştir diye bi beyanda bulunmuş..gerçi kimin ne dediğinin çok önemi yok ama benim tek merak ettiğim nokta şu : k 5 te 50-500 lensle bu fotograf kareleri yakalanabiliyorsa sorun yok..gerisi azim ,yetenek,tecrübedir..

ilgili link : http://forum.donanimhaber.com/m_62628703/tm.htm

genel manada lensin ne kadar başarılı olduğunu göstermek amacı ile Ogün Bey'in fotoğraflarını örnek göstermiş.

herkese selamlar yeni bir pentax sevdalısı

Başlatan osonmez2

Yanıt: 10
Gösterim: 4000
Son İleti 14 Aralık, 2013, 09:46:15
Gönderen: arslanturegun
PentaxTurk'e yeni kan :)

Başlatan ilbey666

Yanıt: 15
Gösterim: 7157
Son İleti 18 Aralık, 2011, 02:09:37