Gönderen Konu: Tavsiyenize ihtiyacım var  (Okunma sayısı 5266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Selm

• Üye
  • Fotoğraf meraklısı,pentax aşığı
    • Profili Görüntüle
Tavsiyenize ihtiyacım var
« : 05 Ekim, 2013, 09:56:46 »
Öncelikle iyi forumlar :) Ben size bir soru sormak istiyorum.Bu ayın sonuna doğru 1000 liraya yakın para geçicek elime ve ben bu para ile DSLR-Like makineden terfi etmek istiyorum manual modda zoom yapmaktan sıkıldım artık :( Ben ilk K-R modelini inceledim elimle olmasada ama bir yöndende K20D cazip gelmekte.Bir de bunların + ları eksileri var internetten kulaktan dolma değilde bu iki makineyi kullanmış abilere sormak istedim sizce ileri derece amatör için hangisini önerirsiniz.Şu sorun olmasın K20D de auto modu yok felan denile bilir benim için pek sorun olacağını düşünmüyorum nedeni zaten ailem yarı profesiyonelde Auto kullandı ben genelde M yada P modunda kullandım.Makineyi 2. el alacağım.Birde forumda bir abimiz K-7 satıyor bütçeme uygun birde bunun hakkında yorum alabilir miyim?

Benim aklımda K-R Yeni nesil.
K20D başarılı büyük güzel tuş dizilimi
K-7 hakkında pek bir bilgim yok sadece K-5 in bir alt modeli diye biliyorum ve yeni nesil ve büyük ergonomik gövdesi var.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Pentax Sevgisi // Nikon D7000

http://500px.com/Selm

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tavsiyenize ihtiyacım var
« Yanıtla #1 : 05 Ekim, 2013, 10:36:06 »
Merhaba,

K10D ve K20D yi sadece internette gördüğümden haklarında bir şey söylemem zor. Okuduklarımdan iyi gövdeler olduğu anlaşılıyor. Her ne kadar K-r daha yeni bir teknoloji ve bazı teknik parametreleri iyi olsa da ilk etapta gövdeye fazla yatırım yapmadan K10D veya K20D temin etmek akıllıca olabilir. Zaten fotoğrafta gövdeden çok lensin etkisi var. Siz ne kadar iyi bir gövde alırsanız alın iyi bir lensiniz yoksa beklentileriniz boşa çıkabilir. Ha bugün 18-55mm ile harıkalar da yaratabilirsiniz, o tamamen sizin bilgi birikiminiz ve bu işe hakimiyetinize bağlı. K-r de bir sürü özellik var.  Her ne kadar üst lcd olan modellerin altında giriş seviyesi olsa da teknolojik olarak güzel bir cihaz. Sonuçları gayet güzel. Biraz orta seviyeye yakın olmak istiyorsanız K10D, K20D ile başlanabilir. Hatta K-7 de olabilir. Benim iş ve meşguliyetim dolaysıyla çok fazla çekim yapmaya fırsatım olamadan K-r yi K-30 a terfi ettim. Gerçi onun çekimi de halen 300 lerde :( Fotoğraf çekmek için zaman ayırmak gerekiyor. Daha öncesinde çekim modlarını, çekim tekniklerini ve daha da önemlisi bu bilgileri makinenize uygulamayı öğrenmek gerekiyor. Makinenin kitapçığını hatmetmek gerekiyor. O yüzden manuel modu olan kompakt/like bir makine ile bile bir sürü şey yapılabilir. Bütçeye göre saydıklarımdan biri ile en azından 18-55mm lensle olaya dalmakta fayda var. :) dSLR-Like de olduğu gibi yetmediği yerde bir üst modele terfi imkanı her zaman var. Gönlünüzce olur umarım..
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Ekim, 2013, 11:13:54 »
Merhabalar,

Merhaba,

... Zaten fotoğrafta gövdeden çok lensin etkisi var. Siz ne kadar iyi bir gövde alırsanız alın iyi bir lensiniz yoksa beklentileriniz boşa çıkabilir....

Bence de çok doğru bir görüş olduğunu belirtmekle başlayayım.

K-7, K20D'nin bir üst modeli. Hatta görüntü olarak neredeyse tıpatıp aynısı gibi. Dikkatle bakınca fark edilebiliyorlar.
K20D mi severek kullanıyorum. Kallavi makinadır. Ağırlığa aldırış etmem diyorsanız çok seversiniz. Ama elime para geçse düşünmeden K-5 (belki de K-3) serisine de terfi ederim. O ayrı! :).

K-r'yi sadece Koray'da gördüm.  Pentax olduğu için zaten kafadan iyidir diye düşünüyorum :).

Bütçe kısıtlı ve fakat K-7'ye yetiyor ise bence onu alın derim. İyi iki lensle de sizi uzun süre götürecek bir setiniz olur. Profesyonel değilseniz kit lensleri de küçümsememek lazım. Canon'un kit lensi ile ödül almış ve sergiler açmış fotoğrafçılar tanıyorum :).
Arslan Türegün

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Ekim, 2013, 11:43:06 »
bahsettiğiniz tüm modelleri kullandım

k10d-- çok sağlam gövde, harika renkler, ccd sensör, iso da 400 den sonra noise başlar -- 500-700 aralığında
k20d-- k10d nin cmos sensöre sahip birebir kopyası, iso da biraz daha iyi ama renkler k10d kadar değil -- 600-800 aralığında
k-r -- giriş seviyesi, üst ekran yok, bariz bir şekilde malzeme kalitesi düşük k10-k20d ye göre, iso ve fotoğrafları iyi 650-800 aralığında
k-7 -- k-5 in bir önceki modeli, birebir aynı gövde k-5 ile, sadece iso olarak k-5 in gerisinde 700-900 aralığında

benim yazdığım rakamlar temizliğine ve çekim sayısına göre bu forumda satıldığını gördüğüm rakamlar, öncelikle bütçenize göre bir seçim yapın, yukarıdaki abilerin dediği gibi lens de çok önemli, ama bu body lerden hangisini alırsanız alın sizi yarı yolda bırakmaz uzun uzun yıllar gönül rahatlığı ile fotoğraf çekebilirsiniz.

iyi forumlar

Çevrimdışı Selm

• Üye
  • Fotoğraf meraklısı,pentax aşığı
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Ekim, 2013, 21:34:34 »
Yorumlarınız için teşekkür ederim k-7 yi yabana atmış forumlarda acımazsız eleştirilerinden sonra bu makineyi almak için can atıyorum :) zaten portre lens olarak helios bulunmakta elimde zenit et ile gelen lens m42 batonatle birlikte elimde var bana zaten 18-55 lensin öğrenen kadar tyeteceğini düşünüyorm.
Pentax Sevgisi // Nikon D7000

http://500px.com/Selm

Çevrimdışı Fromdusktilldawn

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 14 Ekim, 2013, 18:27:50 »
bahsettiğiniz tüm modelleri kullandım

k10d-- çok sağlam gövde, harika renkler, ccd sensör, iso da 400 den sonra noise başlar -- 500-700 aralığında
k20d-- k10d nin cmos sensöre sahip birebir kopyası, iso da biraz daha iyi ama renkler k10d kadar değil -- 600-800 aralığında
k-r -- giriş seviyesi, üst ekran yok, bariz bir şekilde malzeme kalitesi düşük k10-k20d ye göre, iso ve fotoğrafları iyi 650-800 aralığında
k-7 -- k-5 in bir önceki modeli, birebir aynı gövde k-5 ile, sadece iso olarak k-5 in gerisinde 700-900 aralığında

benim yazdığım rakamlar temizliğine ve çekim sayısına göre bu forumda satıldığını gördüğüm rakamlar, öncelikle bütçenize göre bir seçim yapın, yukarıdaki abilerin dediği gibi lens de çok önemli, ama bu body lerden hangisini alırsanız alın sizi yarı yolda bırakmaz uzun uzun yıllar gönül rahatlığı ile fotoğraf çekebilirsiniz.

iyi forumlar

Hocam K-r yi tavsiye etmiyor musunuz ? 500px de ben bir kullanıcının K-r ile bazı resimlerini gördüm son derece keskin resimlerdi

Edit: Mesajın içeriği /quote kodu ile karışmıştı. Düzeltildi.
« Son Düzenleme: 14 Ekim, 2013, 18:53:09 Gönderen: bFeeL »

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Ekim, 2013, 20:41:39 »
K20D hariç hepsini kullandım.Amaç fotoğraf çekmekse hepside iyi fotoğraflar üretir.Zaten neyle çekerseniz çekin sonucu belirleyen şey ışık ve kompozisyondur.Ancak ps kullanmakta bunlar kadar önem arzediyor.Ne kadar paranız varsa o kadar iyisine sahip olabileceğinizi düşünerek benim size tavsiyem kr ile birlikte kaliteli bir lens kullanmanızdır.Çünkü ne kadar iyi body alırsanız alın önündeki objektifin kalitesi oranında imaj verecektir.Elleriniz büyük ise k-r ve k-x rahatsız edecektir.K-20 sevilen bir model RAW kalitesi ciddi derecede iyi diye biliyorum.Dediğim gibi maddi gücünüz doğrultusunda davranmayı becerebilirseniz (ben beceremiyorum  :)) vede işin özü ile ilgileniyorsanız k-20 yada k-r farketmeyecektir. Fotoğraf tekniğine PS ye hakim olabilirseniz nette paylaşılan fotolara ulaşmak uzak sayılmaz.Ancak bu işin imaj kalitesi ile ilgili kısmı ve geçici birşey. Kalıcı fotoğraflar için bambaşka bir eğitim lazım  ;) Şimdiden yeni seçiminiz hayırlı olsun.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Ekim, 2013, 23:18:24 »
Hocam K-r yi tavsiye etmiyor musunuz ? 500px de ben bir kullanıcının K-r ile bazı resimlerini gördüm son derece keskin resimlerdi

K-r yi tavsiye ederim hatta epeyce bir süre de kullandım, ancak body kalitesi olarak giriş seviyesidir,

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Ekim, 2013, 23:25:37 »

500px de hangi kullanıcı o merak ettim :)