Gönderen Konu: Crop Sensörün Full Frame Sensörden Üstünlükleri  (Okunma sayısı 23228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
Ynt: Crop Sensörün Full Frame Sensörden Üstünlükleri
« Yanıtla #15 : 16 Ekim, 2013, 14:00:44 »
Yukarda verilen bilgiler gercekten cok guzel

Ama digital teknolojinin , sehir efsanleri ile harmanlanmasi bu sektorde de karsimiza cikiyor anlasilan.

Zamaninda 1-2 Mega pixel olan compact digital fotograf makinalari DSLR ile kagit ustunde kapisamiyacak durumda iken teknoloji nin avantajlari ile aldi basini gitti. Artik 15 Mega pixel compactlarda hic bir sey. Bu tuzaga ilk fotografcilik merakimda bende dustum ve Fuji Film den Semi Pro diye sirf 15 Mega pixel , 30X zoom var diye aldigim makinanin sonunda hicte oyle bir ise yaramadigini , su anda ki K10D nin teknik kiyaslamada hepi topu 10 Mega pixelcik olmasina ragmen fotograf farkinin x100 oldugunu ogrenmem tabiki zaman aldi.

Canon ve Nikon gibi firmalarin FF icin yapmak istedikleri seyde sanirim aynen bu. FF cok buyuk bir fark oldugunu , FF makina alanin 10 Kaplan gucunde fotograf cekip , daha makina ile tanismasinin 3. gununde fotograf sergisi acacak duruma gelebilecekleri imajini yaratmaya calisiyorlar. Bu sekilde pahali FF makinalar benim gibi bu isin basinda olan daha bu isin mantigini kavramamis bilgisiz kullanicilar icin harika bir ticari tuzak olacak.

FF makina almak , bir statu buyuk bir evrim degisimiymis gibi lanse ediliyor. Sahsi gorusum ihtiyaclari karsilayan bir makina en iyisidir. K10D nin sensorlari Sony ve Sony 2013 icin uretmis oldugu makinalarda halen ayni sensor var. Sadece FF bagli kalmak ve bunu takinti etmek aslinda tamda fotograf makina ureticilerinin market tuzagiymis gibi geliyor bana.,
yazdıklarınıza katıldığım yerler var, katılmadığım yerler var

katıldığım yerler, eğer size APS-C yetiyorsa bu FF işini hiç de takıntıya dönüştürmeye gerek yok, dediğiniz gibi onu alınca üç gün sonra fotoğraf sergisi açacak güce (10 kaplan gücü) :) erişmeyeceksin

ne varki bu forumdan bildiğim ve bu işi ticari olarak yapan arkadaşlar için FF çoğu zaman kaçınılmaz oluyor, şöyleki,

siz 16mp lik Pentax K-5'in 1 birim büyüklüğündeki sensör boyutunuz ile farz-ı mahal 1600 iso ya kadar noissiz fotoğraf çekebilirken,

12 mp lik nikon d700, 1,5birim büyüklüğündeki sensörü ile 3200 iso ya kadar noissiz fotoğraf çekebilme imkanı sunması özellikle düşük ışıkta ve flash kullanma imkanının bulunmadığı durumlarda o arkadaşlara inanılmaz bir hareket serbestisi kazandıracaktır.

ben hobi amaçlı fotoğraf çekiyorum, bu güne kadar hiç 1600 iso da fotoğraf çekmedim, o yüzden APS-C sensör bana her türlü yetiyor, hatta çoğu zaman seviyorum bile

açı olarak da örneğin yakın bir arkadaşım var birlikte fotoğraf çekmeye çıkıyoruz, onun D700 ü var 16mm fisheye ile çekerken ben de K-5 IIs var 10-17 fisheye lensimi 10mm e aldığımda ondan daha geniş bir açı da yakalamış oluyorum, eğer iş açı ise onu lenslerle her türlü çözersiniz, ama iş sadece açı değil.
sizce K-5 IIs + 10mm fisheye nin fotoğrafı ile D700 + 16mm fisheye nin fotoğrafı aynı olur mu? açı olarak belki aynı açııyı yakalarsın, peki sensör farkını ve piksel yoğunluğunu ne yapacaksınız

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 16 Ekim, 2013, 14:14:29 »
Aslinda ayni seyi soyluyoruz

Hobi amacli ayda 2-3 defa eline makina alan bir adam ne yapsin FF makinayi. Mark II alip 1 sene boyunca kit lens ile gezinen adam biliyorum. Cunku buyuk elektronik marketteki satici bu en iyi, bu harika bu, sahane diye adami kafalayip satmis.

Acikcasi ben bu isin cok basindayim ve cidden kendimi yetersiz ve bilgisiz hisediyorum. Su anda K10D benim icin yeterli iken yeni nesil bir FF makina cidden gereksiz bir masraftan baska bir sey degil. Cunku o makinayi gercekten nasil kullanmam gerektigine dair en ufak bir fikrim yok.

Çevrimdışı LeblebiTozu

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 16 Ekim, 2013, 14:16:02 »

Aslinda ayni seyi soyluyoruz

Hobi amacli ayda 2-3 defa eline makina alan bir adam ne yapsin FF makinayi. Mark II alip 1 sene boyunca kit lens ile gezinen adam biliyorum. Cunku buyuk elektronik marketteki satici bu en iyi, bu harika bu, sahane diye adami kafalayip satmis.

Acikcasi ben bu isin cok basindayim ve cidden kendimi yetersiz ve bilgisiz hisediyorum. Su anda K10D benim icin yeterli iken yeni nesil bir FF makina cidden gereksiz bir masraftan baska bir sey degil. Cunku o makinayi gercekten nasil kullanmam gerektigine dair en ufak bir fikrim yok.

Yalnız mark ii nin yanında gelen 24-105 emin olun çok iyi bir lens...

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 16 Ekim, 2013, 15:40:43 »
Benim cihaza yada FF makinalara karsi bir itrazim yok. Tam tersi bunlar fotografciligin gelismesinin harika isaretleri. Sorun bunlarsiz cekilen fotograf fotograf degildir imajinin cizilmesi ve gereksiz bir takinti olusmasi. Piyadasa FF makina aldinmi bu is tamamdir imaji ciziliyor. Makina saticilarinin hepsi FF makina alir isen bambaska boyutlarda resim cekersin diyor, ama kimse ya arkadas sen bu makinayi kullanmayi biliyormusun diye sormuyor.:) F1 aracida muhetesem bir otomobil ama surucusu iyi ise. :)

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 16 Ekim, 2013, 23:25:45 »

ff (yani tam çerçeve) ile asp-c arasında lens haricinde fark oluşturan bir şey olmaz diye düşünüyorum ,
karşılaştırmada aynı sensörün ff ve asp-c versiyonunu ve aynı objektifi kullanırsanız sonuç bedi beyin yazdığı gibi ff'in kırpılmışı olur .

örn ff ile çekilmiş bir fotoğrafı ele alın kırpın asp-c kıvamında görüntüde bir değişiklik varmı ?

alan derinliği , açı ... meselesi için ise 40mm ile değil 20mm ile çekersin.

ama ayrıntıyı unutmayalım, aynı sensörün ff ve kırpılmışını göz önüne alacaksınız .
d700 ün sensörünün pixelleri daha büyük ve görüntü üretmek için gerekli sinyali oluşturma şansıda daha yüksek buda iso ve detay olarak yansır.

bunu yaparsak sensör boyunu değil eski zamanlardaki gibi filmleri karşılaştırmış oluruz. yok fuji yok kodak yok kodacrom .....

şöyle düşüne biliriz aldık 35mm filmi kestik asp-c boyuna , bi şekilde taktık makineye çektik ne değişir.

ff makineler şu an asp-c lerden üstün, sebebi daha iyi grafik işlemci,büyük pixel boyutu,daha hızlı işlemci, ff objektif ..... gibi avantajları olması
« Son Düzenleme: 16 Ekim, 2013, 23:30:27 Gönderen: cumuta »
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 17 Ekim, 2013, 00:22:45 »
Tabi ki FF bir gövde ile HF (Half Frame/yarım çerçeve/16x24/Kroplu) bir gövde arasında sensör haricinde de farklar vardır. Farklı kategorilerde olmalarından dolayı bundan daha doğal bir şey olamaz.
Belki asıl takınılan nokta olarak soruyu şöyle sormak gerekir;
Yukarıda da verdiğim resimdeki gibi FF bir gövdenin oluşturduğu bir görüntüyü HF bir gövde ile nasıl elde edebiliriz?
Bunun iki cevabı var; ya kadrajdan uzaklaşmak gerekiyor ya da daha geniş açı ile çekmek gerekiyor. Yani sonuçta yuvarlak hesap olarak 75mm de her iki gövdenin çektiği görüntü HF de kırpılmış halde sensöre yansıyor ya, biz bunu sensöre yansıdığı gibi izlemiyoruz ki. Sonuçta monitörde kırpılmış diye kırpılmış izlemeyeceğiz, tam çerçeve izleyeceğiz. O zaman da tüm karşımızdakiler görüntüye yansısın istiyorsak FF nin yakalayacağı ebattaki bir görüntü için yukarıdaki iki şarttan birini yapmak gerekiyor.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

volkan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 15 Şubat, 2015, 19:48:31 »
mesela bence d3300 var, alalı daha 6-7 ay oldu, ilk zamanlar bayaa fotograf cekmeye çalıştım ama şimdi dolapta duruyor, başkalarının çektigi fotograflara bakınca, kendi makinem bana çok başitmiş gibi geliyor, özelliklerini karıştırınca, birsürü çekim özelligi buluyorum ama genelde onlara dokunmuyorum, mesela genellikle ayarlar auto da duruyor, iç mekan, fortre, floresan, beyaz vs.  bu ayarlara hiç dokunmadım, belkide dokunsam daha güzel fotolar cekerdim,  11 af noktası bana az geliyor, bi ara lens almayı dusundum, bir fotografcıya sordum bu konuyu, o da bana dedi ki  ''  BENCE DAHA ÜST MODEL AL DAHA İYİ FOTOLAR CEKECEKSİN, BU KAMERA GİRİŞ SEVİYESİ''  DEDİ,  yani d7100 alıyımmış, ondan sonra lens almayı düşüneyimmiş dedi, bende kararsız kaldım, şimdide FF makineleri görünce aklım karıştı :D:D:D:D

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 17 Şubat, 2015, 15:38:45 »
mesela bence d3300 var, alalı daha 6-7 ay oldu, ilk zamanlar bayaa fotograf cekmeye çalıştım ama şimdi dolapta duruyor, başkalarının çektigi fotograflara bakınca, kendi makinem bana çok başitmiş gibi geliyor, özelliklerini karıştırınca, birsürü çekim özelligi buluyorum ama genelde onlara dokunmuyorum, mesela genellikle ayarlar auto da duruyor, iç mekan, fortre, floresan, beyaz vs.  bu ayarlara hiç dokunmadım, belkide dokunsam daha güzel fotolar cekerdim,  11 af noktası bana az geliyor, bi ara lens almayı dusundum, bir fotografcıya sordum bu konuyu, o da bana dedi ki  ''  BENCE DAHA ÜST MODEL AL DAHA İYİ FOTOLAR CEKECEKSİN, BU KAMERA GİRİŞ SEVİYESİ''  DEDİ,  yani d7100 alıyımmış, ondan sonra lens almayı düşüneyimmiş dedi, bende kararsız kaldım, şimdide FF makineleri görünce aklım karıştı :D:D:D:D

Nikon gövdelere çok hakim değilim. Ama 1000 lira civarı olanlar sadece düğmeye basıp teknik bazı terimleri öğrenmek bir şeye başlamak için. Ama "üst modeli al daha iyi" demek biraz da yanlış. Çünkü öyle FF düşüncesi girer aklına, sonra başka bir şey sonra daha da başka bir şey ve sonu gelmez. 2000-2500'ini geçmeyen güncel bir gövde alırsan (bu fiyata FF yok sanırım) yeter de artar. Ondan sonra da ne çekmekten hoşlanıyorsan o alana özel güzel bir objektif alır mutlu alır fotoğraf çekmek istersin..... :)

Bak burası Pentax forumu. :P Ehehe bu işin şaka kısmı tabi ama Pentax gövdelere hakimiyetim iyi olduğundan bu tavsiyede bulunuyorum; K-30'un ikinci eli çok dipte. 1000-1500 arası ve genelde az kullanılmış gövdeler bunlar. Farklı markalara göre eşdeğer gövdeler daha pahalı diye sana K-30 öneririm. Daha üst gövdeye ihtiyaç duyacağını sanmıyorum. Yada biraz daha bekle K-S2'ler iyi deniliyor. 2 ay içinde elimize geçer. Deneriz bakarız senin ihtiyaçlarını karşılar ise almanı tavsiye ederiz. :)

Ama yani amatör insanlar için Pentax kesinlikle başka da alternatif önermem. Titreşim engelleme özelliği ile sağlam gövde ile manuel objektif uyumundan dolayı kesinlikle Pentax. :) Üst segment için bazı koşullardan dolayı belki başka marka tavsiyesi edinebilir. Sonuçta gövdeyi almak yetmiyor Türkiye piyasasında. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #23 : 17 Şubat, 2015, 17:35:12 »
D3300 fotoğraf kalitesi olarak oldukça iyi bir makine. daha iyi bir makineden ziyade nasıl öyle iyi fotoğraf fotoğraf çekebilirim diye düşünmeniz daha iyi olur.

İzmir de saat kulesi altında fotoğraf çekiyordum. Bir genç çift yaklaştı hatıra için kendi telefonları ile fotoğraflarını çekmemi istedi. O arada böyle bir fotoğrafla cep telefonun dan daha iyi fotoğraf çekilebileceğini ima etti. Bende ona vereyim makineyi sen çek bende cep telefonuyla çekeyim dedim. Tamam dedi benim makineyle çekti bende onun makineyle. Cep telefonuyla çekebileceğinin aynısını çekti. Daha iyi bir fotoğraf çekemedi. Fotoğraf kalitesi olarak cep telefonundan daha kaliteli bir şeyler çeksede iyi bir fotoğraf değildi. Bende cep telefonunu aldım. Aşağıya eğilim aşağıdan yukarı doğru bir kadraj oluşturdum. Gövde hizasından biri solda biri sağda olacak şekilde omuzlarının bir kızmına kadar aldım. ortalarına da saat kulesini üst tarafındaki bir kısmını oturtum. Biraz da telefonu sola doğru yatırtıp farklı bir kadraj verip çektim. Baktıklarında çok hoşlarına gitti. İş fotoğraf makinesinde değil çeken kişinin kurgusu ve bakış tarzında. Işığı ortamı kullanamasında.

Bir Türk kızı Amerika da ciddi bir fotoğrafçılık kursuna gitmiş. Daha ilk dersin başında herkese makinelerini sağ ellerine alıp hava kaldırmalarını sonrada sallamalarını istemişler. Herkes şaşkınlıkla yapmış. Sonrada başınıza vurun demiş. Başlamışlar başlarına vurmaya. Bu şimdi nedemek diye sormuş öğretmen. kimse bir cevap verememiş. İş makinede değil iş kafamızda.

FF makineler Croplu makinelerden fotoğraf kalitesi, dinamik aralık, düşük iso başarısı vb. nedenlerden dolayı daha iyidir. İyi fotoğraf çekemiyorum diye FF ye yöneliniyorsa yalnış. İşi profesyonel olarak yapıyor, sürekli sergiler açıyor iseniz FF ye yönelmek gerekir. Diğer türlü elimizdeki makineler hobi ve amatörler için yeterlidir. Pentax, Nikon, Sony 23.2mm sensörü ile %10 küçük 22mmlik Canon arasında bu kadar fark varken. FF ve Crop arasında fotoğraf kalitesi ciddi bir beklememek imkansız.

« Son Düzenleme: 17 Şubat, 2015, 17:44:26 Gönderen: rocker_tr »
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5
Nikon 55-200mm f/3.5-4.5 G ED VR

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 10 Temmuz, 2017, 14:11:22 »
“Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış” atasözü bu konu için biçilmiş kaftan.
      “Crop” kelime anlamıyla Türkçe karşılığı “kırpılmış” demektir. “FullFrame” tam çerçeve veya Türkçe karşılığı olarak kullandığımız “Tam kare” tercümesi yerleşiktir. Günümüz bilge fotoğraf makinesi kullanıcıları hatalı olarak ve Fotoğraf makinesi üreticilerinin tuzağına düşerek 24X36mm ebadında görüntü kaydeden gövdelere “FF” gövde tabirini kullanmaktadır. Aslında üreticinin imal ettiği DSLR fotoğraf makineleri tamamı crop yani kırpılmış görüntü kaydeden gövdelerdir.
      Kullanıcılar objektifin odak düzleminde hangi ebatta görüntü oluşturduğunu üreticilerin beyanları dahilinde biliyorlar. Gerçekte her objektifin odak düzleminde oluşturduğu görüntü ebadı değişik boyuttadır. Full Frame gövde ise objektifin oluşturduğu dairesel “circular” görüntünün köşegen azami ebadı kare olduğu için Türkçede doğru tercümesi “tam kare” olarak kullanıcının görmesi ve insiyatifi doğrultusunda köşegen görüntüyü kaydetmesi gerekir.
      DSLR gövdelerin tamamı crop, amatör, compact yapıdadır. Üreticilerin ve kullanıcıların DSLR gövdeleri giriş, orta ve üst seviye olarak gruplandırması tuhaf bir sınıflandırma olduğu bilinen bir gerçek. 

Full Frame ( Doğrular ve Yanlışlar )

Başlatan vedib

Yanıt: 26
Gösterim: 28804
Son İleti 08 Şubat, 2015, 16:08:58
Gönderen: vedib