Gönderen Konu: PENTAX Digital Camera Utility 4  (Okunma sayısı 4772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı spacebox

• Üye
    • Profili Görüntüle
PENTAX Digital Camera Utility 4
« : 28 Nisan, 2012, 14:37:31 »
Arkadaşlar dijital fotoğraf işleme işine bu programla başladım. Biraz program karışık fakat yavaş yavaş öğreniyorum birşeyler. Benim size sormak istediğim ise fotoğrafa ne zaman ne gibi müdahaleler yapacağımız ile ilgili. Yani ben şuanda sadece programı karıştırıyorum keskinlikle kontrastla fln oynamalar yapıyorum. Demek istediğim herzaman fotoğrafta dijital müdahaleye gerek varmıdır. ya da niye gerek vardır? Daha ben bu programda imza bile yazamıyorum fotoğraf üzerine o derece bilmiyorum anlıcanız:D Ligthroom 3 kullandım o biraz daha basit fakat şuan bu programa merak sarmış durumdayım bu programın kolay kullanımı konusunda bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum.
pentax k-r + 18-55 kit lens

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: PENTAX Digital Camera Utility 4
« Yanıtla #1 : 28 Nisan, 2012, 19:10:18 »
Bu programları buradan tarif etmek de öğrenmek de zor.
Bence bunlarla uğraşmayın.Lıghtroom-4 ve Photoshop CS-5 veya & öğrenmeye çalışın.

Fotoğraf dünyasında PS ye başvurmayan yok gibidir.Fakat kimi hafif renk,ışık ve kontras ayarı yapar bırakır.
Bazı fotoğrafçıların da olayı abarttıklarını görürüz.Fakat bazı manzaralarda dramatik abartılara da ihtiyaç duyulur.
Kimi de böylece fotoğrafı aslından çok farklı hallere sokarak dramatize eder.
Benim görüşüm fotoğrafı digital bazı işlemlere tabii tutmak gereklidir.Ama fotonun aslını bozmadan,aşırılığa kaçmadan yapmak lazım.

Çevrimdışı spacebox

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Nisan, 2012, 19:42:11 »
Reis bey anlattıklarınız evet yapılıyor fakat ben şimdi çektiğim fotoğrafa baktığım zaman ne yapıcağıma dair hiç bir fikrim yok o yüzden sordum ztn nezaman ne gibi müdahaleler gerekli olur diye. Heralde deneyerek göze hoş gelene kadar bir şekilde ayarlamalar yapılıyor.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Nisan, 2012, 20:19:06 »
Dijital işleme konusunda Photoshop (PS) tartışmasız tek'tir, PDU ve diğerleri onun yanında amatör kalır, LightRoom ise profesyonel fotoğrafçıların bir çok fotoğrafını bütün halinde (bulk) işlemek için oda Adobenin bir yazılımıdır. Size diğer kolay yollara  sapmadan, vaktiniz olduğunca ve acilen PS öğrenmenizi tavsiye ederim.

Fotoğraflarını organize etme konusunda bir çok opsiyon var. size benim kullandığım "fastStone" yazılımını tavsiye edebilirim.

Fotoğraflarınızda başarılar.

Çevrimdışı spacebox

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Nisan, 2012, 20:43:50 »
Dijital işleme konusunda Photoshop (PS) tartışmasız tek'tir, PDU ve diğerleri onun yanında amatör kalır, LightRoom ise profesyonel fotoğrafçıların bir çok fotoğrafını bütün halinde (bulk) işlemek için oda Adobenin bir yazılımıdır. Size diğer kolay yollara  sapmadan, vaktiniz olduğunca ve acilen PS öğrenmenizi tavsiye ederim.

Fotoğraflarını organize etme konusunda bir çok opsiyon var. size benim kullandığım "fastStone" yazılımını tavsiye edebilirim.

Fotoğraflarınızda başarılar.

ben ozaman PS öğrenmeye çalışıyım programa hakim olduktan sonra fotoğraf işleme olayına girerim.Çünkü çektiğim fotoğrafa baktığım zaman nasıl işlem ve ne yapacağımı bilmiyorum. Bu kafamdaki belirsizliğin fotoğraf bilgimin zayıflığı ile ilgisi var sanırım. Peki bunu nasıl giderebilirim? Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Nisan, 2012, 20:50:31 »
Hatıra amaçlı fotoğraflarınız hariç, iyi fotoğraf çekmek istiyorsanız fotoğraflarınıza deneme yanılma yoluyla ilkönce bir arka plan ve üstünede bir ön plan koymayı öğrenin, bu konuda işe başlamak için biraz daha bilgi veren yazımı okuyabilirsiniz. Fotoğraf işleme iyi fotoğrafa sadece yardımcı sekonder bir işlemdir, fotoğrafınızın ilkönce iyi fotoğraf olma alt yapısı varsa ne yapacağına karar verebilirsiniz.

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=1145.0
« Son Düzenleme: 28 Nisan, 2012, 21:38:37 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı sadi

• Üye
  • PENTAXPERVER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 06 Eylül, 2013, 19:27:41 »
Benim bu ''Pentax Digital Camera Utility 4'' programı ile ilgili bir sorunum var... Bu program benim bilgisayarda bir türlü açılmıyor. Ne zaman bu programı açmaya kalksam ''PTXUTL40.EXE bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor.'' mesajı geliyor. Hata raporu gönder diyor. Hata raporu göndersem de göndermesem de programı açmıyor. Yeniden yükleme yaptım defalarca ama aynı hatayı veriyor. Sorunu nasıl çözebilirim?
Pentax k7
smc da 18-55mm wr
smc da l 55-300mm
smc-m 50mm f1.7
sigma 10-20mm
meyer trioplan 100mm f2.8
Vanguard Adaptor 46 sırt çantası

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 09 Eylül, 2013, 08:15:16 »
Öncelikle en son sürümü yüklediğinizden emin olun (galiba 4.35).

" :\Documents and Settings\\Local Settings\application data\Pentax\Digital Camera Utility 4\CheckInfo.ini " adlı dosyanın silinmesi veya adının değiştirilmesi yönünde bir öneri var Pentax forumlarında.

Arslan Türegün

ACDSee For Pentax 3.0

Başlatan gokhanakarsu

Yanıt: 11
Gösterim: 10741
Son İleti 28 Şubat, 2019, 22:01:34
Gönderen: seymen
Camera RAW / RAW Fotoğraf İşleme Yöntemi

Başlatan JoRDaN

Yanıt: 39
Gösterim: 18026
Son İleti 01 Ağustos, 2013, 14:18:41