Gönderen Konu: Pentax K5 ve K7 arasındaki farklar...  (Okunma sayısı 14086 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
Pentax K5 ve K7 arasındaki farklar...
« : 26 Eylül, 2011, 19:03:05 »
Arkadaşlar  K7 ile K5 arasında ki farkları iyi  bilen biri varsa açıklama yaparsa çok mutlu olurum...
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı seckinfbc

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax K5 ve K7 arasındaki farklar...
« Yanıtla #1 : 26 Eylül, 2011, 21:38:35 »
Arkadaşlar  K7 ile K5 arasında ki farkları iyi  bilen biri varsa açıklama yaparsa çok mutlu olurum...
tek bildiğim isonun k-7 de berbat olması
Pentax K-7

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Eylül, 2011, 21:50:42 »
K7'de bildiğin tüm ayarlar tüm özellikle geliştirilerek tekrar piyasaya sürülmüş K5 olarak. K7'den K5'e geçmek bence pekte anlamlı olmaz; bu tamamen şahsi fikrim. :)

Gürültü giderici devasa güzellikte. Yüksek iso az gren. :)

Fokuslama hızı gene geliştirilmiş. 720'lik HD kayıt, 1080'e yükseltilmiş.

Aklıma ilk gelen bunlar. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #3 : 27 Eylül, 2011, 13:46:58 »
bence k-7 çok başarılı bir model olmadı.ardından çıkan k-5 çok daha iyi sonuçlar veriyor örnek fotoğrafları inceleyerek bu yorumu yapıyorum.yine fikrimce k-x ve k-7 geçiş modelleriydi sonra daha başarılı modeller olan k-r ve k-5 çıktı...
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Eylül, 2011, 21:03:25 »
bence k-7 çok başarılı bir model olmadı.ardından çıkan k-5 çok daha iyi sonuçlar veriyor örnek fotoğrafları inceleyerek bu yorumu yapıyorum.yine fikrimce k-x ve k-7 geçiş modelleriydi sonra daha başarılı modeller olan k-r ve k-5 çıktı...

Fotoğrafın ışıktan ibaret olduğunu düşünürsek K5 ve K7 yan yana olsa ben gözüm kapalı K7 seçerim. Çünkü başarı anlayışı kişiden kişiye gerçekten değişiklik gösteriyor. Bir üretici ışığa endeksli bir model üretiyorsa bence bundan gurur duymalı çünkü profesyonel kitleye hitap ediyordur. CCD sensörlerden bile çok gren yapan bir CMOS sensör bence bir başarısızlık değil. Ama ne yazıkki artık işten anlayan kitleden para kazanılmıyor. :)

Artık hedef kitle, megapiksel ile gren ile oluşturuluyor. Ve benim korktuğum tek konu da bu. Pentax'n CCD sensör ile bol bol gren yapan cihazlar üretmesini istedim. Bakınız orta formatlar, CCD ve 1600 iso son. Düşünsene 40bin avro veriyorsun, ve ışık sistemin olmadan fotoğraf çekmen çok güç. :) Bu orta formatlarda bir terslik mi var?

K5 veyahut Canon'un gururu 5dMarkII..... Buyrun raw çekin. :) O güzelim 6400 12800 isolar pırtttt..... Ha ben K5 5dMarkII kötüdür demiyorum. Olanağım olsa yüksek iso JPEG kalitesi güzel gövde almak isterdim. Kim istemez tertemiz fotoğrafı? :) Ama bunun bir başarı ölçüsü olmasına karşıyım. Hedef kitleyi iyi düşünmeli.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #5 : 28 Eylül, 2011, 14:34:48 »
zaten biz prof ortamlarda fotoğraf çekmediğimiz için bu şekilde değerlendirmemiz gerekir.fotoğrafta ışık tabiki en önemli faktör ama herkes fotoğraf sanatçısı değil forumlarda %90 gördüğümüz kişiler bu işten para kazanmıyor zevk için yapıyor.bu kişilerin özel stüdyoları yok.özel ışıkları yok.o yüzden İSO başarısı iyi bir model daha mantıklı olacaktır.hem sadece iso başarısı değil diğer yönlerden de k-5 - K-7 den daha iyi bir model.ha başarı anlayışı kişiden kişiye göre değişir diye bir yorumda çok mantıklı gelmiyor bana. o zaman k100D - k-7 den daha başarılı bir model diyelim.ortada olan sonuçlar vardır.bunlar rakamsal sonuçlar birde uygulamadaki gerçek sonuçlar. benim değerlendirmem kesinlikle ve kesinlikle K-5... k-7 asla k-5 ile karşılaştırılamaz...
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #6 : 23 Kasım, 2011, 23:52:44 »
Ya k7 kullandığım dönemlerde fotoğraf çektiğim zaman fotoğrafın ne tarafa döndürürsen otomatik dönüyordu fotoğrafta. Fakat k5te bunu yapamadım. Yani yok o özellik menüde fotoğraf döndürme diye bir terim var onu işaretlediğinde dik olan fotoğraflar dik gözüküyor ama k7deki gibi makinenin ne tarafa çevirildiğinde ki o dönüşüm olmuyor. K5'te galiba yok o özellik. Bilenler varmı ?Ben epey karıştırdım malesef bulamadım.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4

www.hikmetsir.com

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 23 Kasım, 2011, 23:58:24 »
ya hikmet  ogun sen dediginden beri ariyorum o lanet zimbirtiyi bende bulamadim ama dur birilerine soracagim

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Kasım, 2011, 00:40:40 »
Ya k7 kullandığım dönemlerde fotoğraf çektiğim zaman fotoğrafın ne tarafa döndürürsen otomatik dönüyordu fotoğrafta. Fakat k5te bunu yapamadım. Yani yok o özellik menüde fotoğraf döndürme diye bir terim var onu işaretlediğinde dik olan fotoğraflar dik gözüküyor ama k7deki gibi makinenin ne tarafa çevirildiğinde ki o dönüşüm olmuyor. K5'te galiba yok o özellik. Bilenler varmı ?Ben epey karıştırdım malesef bulamadım.

menüde nerede bilmiyorum ama özellik var....

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Kasım, 2011, 00:49:55 »
var oldugunu biliyorum cildirtti beni mehmet bir turlu bulamadim bu cordin hiko tr de soktu kafama bulamiyorum

Çevrimdışı adr

• Üye
  • http://ahmetderici.blogspot.com/
    • Profili Görüntüle
    • ahmetderici (adr) yildiz
« Yanıtla #10 : 24 Kasım, 2011, 01:42:44 »
Gövdelerin ikiside aynı bunu yapısal olarakta görebiliyoruz.

K7 de kullanılan Samsung üretimi CMOS yapıdaki (K20D ile aynı ancak 2 kanal yerine 4 kanallı çıkış) APSC boyutlarında sensör.

K5 te kullanılan Sony üretimi CMOS yeni nesil dahili konvertörlü (analog dijital çevirici) 4 kanal APSC sensör bulunuyor.

Tüm Pentax gövdelerde kullanılan sensörler üreticileri hangi firma olursa olsun tamamen "Pentax" tarafından tasarlanarak

ayrı bir firmaya ürettirilen sensörler. Bu konuyu çoğu arkadaş farklı yorumlayabiliyor, Nikon'da aynı şekilde sensörünü kendi tasarlıyor.

Bunlar en bariz değişiklik, bunun yanında;

* İşlemci her iki modelde PRIME II ancak perde sistemi (K5 te daha sessiz) ve bellek (ram) farklı bu nedenle K7 saniyede

5.2 kare RAW çekim yaparken K5 saniyede tam 7 kare RAW işleyebiliyor. (40) Bunu çift işlemcili bir Canon 7D nin saniyede 8 kare

işleyebilmesi ile karşılaştırırsak Pentax gövdelerde kullanılan PRIME II (Pentax Real IMage Engine) tek işlemcinin daha güçlü

olduğunu gösteriyor.

* Netleme sistemi konusunda yine K5 yeni nesil SAFOX IX+ ile çok daha hızlı ve kararlı bir hale getirilmiş.
   (K7 de SAFOX VIII+ sistemi kullanılıyor ancak buda hız konusunda iyi bir model)

* Her iki gövdede yine dünyada bir ilk olan 77 bölge ışık ölçüm sistemi yer alıyor.

* K5 Full HD video desteğini 1080P olarak sunuyor.

* ISO performansı konusu tartışmaya açık bir konu. Burada K5 dünyanın en iyilerinden biri ancak

makineleri piyasanın yaptığı gibi salt ISO performansı ile değerlendirmek çok yanlış bir tutum.

* Bu bağlamda bana göre iyi ışık kullanımında hala K10D nin imaj kalitesi dijital APSC lerde 1 numara.

« Son Düzenleme: 24 Kasım, 2011, 01:48:55 Gönderen: adr »
New Jersey

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #11 : 24 Kasım, 2011, 02:06:58 »
Gövdelerin ikiside aynı bunu yapısal olarakta görebiliyoruz.

K7 de kullanılan Samsung üretimi CMOS yapıdaki (K20D ile aynı ancak 2 kanal yerine 4 kanallı çıkış) APSC boyutlarında sensör.

K5 te kullanılan Sony üretimi CMOS yeni nesil dahili konvertörlü (analog dijital çevirici) 4 kanal APSC sensör bulunuyor.

Tüm Pentax gövdelerde kullanılan sensörler üreticileri hangi firma olursa olsun tamamen "Pentax" tarafından tasarlanarak

ayrı bir firmaya ürettirilen sensörler. Bu konuyu çoğu arkadaş farklı yorumlayabiliyor, Nikon'da aynı şekilde sensörünü kendi tasarlıyor.

Bunlar en bariz değişiklik, bunun yanında;

* İşlemci her iki modelde PRIME II ancak perde sistemi (K5 te daha sessiz) ve bellek (ram) farklı bu nedenle K7 saniyede

5.2 kare RAW çekim yaparken K5 saniyede tam 7 kare RAW işleyebiliyor. (40) Bunu çift işlemcili bir Canon 7D nin saniyede 8 kare

işleyebilmesi ile karşılaştırırsak Pentax gövdelerde kullanılan PRIME II (Pentax Real IMage Engine) tek işlemcinin daha güçlü

olduğunu gösteriyor.

* Netleme sistemi konusunda yine K5 yeni nesil SAFOX IX+ ile çok daha hızlı ve kararlı bir hale getirilmiş.
   (K7 de SAFOX VIII+ sistemi kullanılıyor ancak buda hız konusunda iyi bir model)

* Her iki gövdede yine dünyada bir ilk olan 77 bölge ışık ölçüm sistemi yer alıyor.

* K5 Full HD video desteğini 1080P olarak sunuyor.

* ISO performansı konusu tartışmaya açık bir konu. Burada K5 dünyanın en iyilerinden biri ancak

makineleri piyasanın yaptığı gibi salt ISO performansı ile değerlendirmek çok yanlış bir tutum.

* Bu bağlamda bana göre iyi ışık kullanımında hala K10D nin imaj kalitesi dijital APSC lerde 1 numara.

Güzel bir paylaşım. Teşekkürler. Fakat ben hala bulamadım o sorunu !! :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4

www.hikmetsir.com

Çevrimdışı lucky06

• Üye
  • Uğur KILIÇ
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 24 Kasım, 2011, 23:00:05 »
mrb ahmet abi. ben diyarbakırdan hatırlarsın uğur..   hala K-r kullanıyorum ama mali durumlardan dolayı henüz istediğim gibi bir lens alamadım. lens için para ayırmak mı yoksa k-5 e geçip biraz daha 18-55, 55-300, 35-70 ve 50mm f1.7 ile devam edeyim mi tavsiyen ne olur..  saygılar.....
http://uklc.blogspot.com/
Pentax K-5
Pentax K10D
Tamron AF 70-200mm f/2.8 Di LD IF
Pentax DA 12-24mm f/4 AL ED IF
Pentax smc FA 50mm f/1.4
Pentax smc M 50mm f/1.7
Pentax D-BG4 Battery Grip

Çevrimdışı adr

• Üye
  • http://ahmetderici.blogspot.com/
    • Profili Görüntüle
    • ahmetderici (adr) yildiz
« Yanıtla #13 : 25 Kasım, 2011, 00:23:49 »
Uğur merhaba, tekrar hoşgeldin. Profilindeki portreyi ben çekmiştim unuturmuyum kardeşim ayıpsın  ;)

Lense yatırım herzaman daha mantıklı olur ancak K5 e geçmek için bazı ihtiyalar hissetmeye başladığında

gövde değişimine gitmen daha doğru bir karar olur. Gövde olarak Kr sana yeterli geliyorsa parayı gövde

yerine örneğin ihtiyaca göre 50-135mm - 100mm wr - tamron 70-200mm gibi ileri seviye objektiflere

yatırmanı tavsiye ederim.
New Jersey

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 26 Kasım, 2011, 22:51:50 »

Bu işi otomatik yapan bir ayar var mı ki?
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Pentax K-5 almak üzereyim. Lütfen yardım edin

Başlatan illetyus

Yanıt: 17
Gösterim: 11124
Son İleti 21 Temmuz, 2013, 16:42:59
Gönderen: aghytn
Pentax, K-5 sahiplerine €80 ya da €50 geri odeme yapiyormus

Başlatan Kuvvet

Yanıt: 15
Gösterim: 7828
Son İleti 31 Mayıs, 2012, 21:26:26
Gönderen: munzurlu
pentax k5 i bilgisayardan kontrol etmek için??

Başlatan mrl.ztrk

Yanıt: 5
Gösterim: 4327
Son İleti 27 Haziran, 2013, 22:17:31
Gönderen: cumuta
Pentax K-5 Türkçe Kullanım Kılavuzu

Başlatan Baha

Yanıt: 9
Gösterim: 13456
Son İleti 27 Mayıs, 2013, 02:40:19
Gönderen: Baha
Pentax K-5 Firmware Update / Güncellemeleri