Gönderen Konu: Fuji Xpro 1  (Okunma sayısı 34971 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Fuji Xpro 1
« : 24 Kasım, 2013, 21:08:41 »
Merhaba her kese. Iki gun once elime gecen yeni kameram Fuji Xpro 1 ile bir kac degerlendirme yazisi ve ornek fotograflar paylasmak istedim.

Islerimin yogunlugundan detayli bir incelemeyi yapip bunu yaziya dokmem zaman alacakti ama Yalcin Aydin isimli bir arkadasimizin incelemesinin linkin den cok daha detayli bilgilere ulasabilirsiniz.

http://www.yalcinaydin.com/2012/01/fuji-x-pro1/

DP review incelemesine soylenecek bir sey yok zaten. Her acidan merak edenler burdan da konuyu inceleyebilir.

http://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-pro1

Burdan da ayri ve farkli bir gozden bakilmis Xpro 1 e.

http://photographylife.com/reviews/fuji-x-pro1

Ben sadece bir kac ozelligine deginecegim. Tek tek ozelliklerini yazmak istemedim, internette kolaylikla bulunabilir.

Pentax K-5 in benim icin her zaman farkli bir yeri olacak, bu kesin. Fuji xpro 1 ile dun ilk deneme cekimlerini yaptim ki hava son derece kapali ve kotuydu (isik kosullarindan) ama oncelikle ISO performansinin soylendiginden bile daha iyi oldugunu gordum. 6400 lerde ilk cekimleri deneme olarak yapsam da sonra tamamen 6400 ISO larda cektigimin farkina vardim ki fotograflarda hic de rahatsiz edici bir kirlenme etkisini gormedim.
Xpro 1 her seyden once bir baslangic seviyesi makina degil. Hatta orta seviye de degil. profesyonel bir makina. Uzmanlar Sony Nex 7 ile Leica M9 arasina yerlestiriyorlar ki haksiz da degiller.

vizoru Hybrid vizor. Hem optik hem elektronik. Elektronik vizor cok kullanisli ki menu den cektiginiz fotograflara kadar vizorden de baka biliyorsunuz. Fakat Leica ve eskilerin analog makinalari gibi range finder bir vizor degil, bunu karistirmamak lazim.

Boyut olarak olympus ve sonyden buyuk olsa da gorundugu kadar agir degil. XE 1 ile ayn isensore sahip ve bu sensor su an APS c kameralarda en iyi sensor olarak kabul ediliyor. Sensorun onunde baska bir sey olmadigindan fotograflarda yuksek derecede netlik soz konusu, ayni zaman da sensorun ozelligi olarak Moire denen etkinin olusumu da aa filtre olmayan kameralar gibi degil. Cok daha temiz ve net.

Fuinin duyurdugu 14 - 18- 35mm ve 60 mm makro prime lensleri pentaxin limited lensleri gibi boyutlarda ve cok kaliteli. Elinize aldiginizda hissediyorsunuz ama bir Leica 35mm yada 50mm nin agirligi yok. Ben 35mm 1.4 ile aldim xpro 1 ve uzun bir sure 35mm ile cekim yapicam. Ama ilk firsatta 14mm ve 60mm makroyu da kolleksiyonuma katicam. 2014 yilinin ilk ceyreginde 56mm F/ 1 .2 ile kullanicilarin karsisina cikacak fuji, merakla bekliyorum bende bu lensi.

Fujinin duyuracagi resmi Leica M bayoneti de yakinda piyasalara girecek ve isteyen leica M serisinden bir lensi sorunsuzca kullanabilecek X kameralarda. bunun yaninda adaptor ile limited Pentax lenslerimi kullanabilecek olmam da buyuk kazanc benim acimdan.

Fiyat olarak malesef pek memnun edici degil. Biraz pahali. 35m mlens ile rahat bir Mark II ve bir L serisi lens alabilirdim (diger lenslerim isatip) ama gerek duymadim. Burada ihtiyaclar devreye giriyor. benim icin FF olup olmamasi cok onemli degil.

Son olarak, Xpro 1 ile kus cekimleri, cok hareketli goruntuler, spor karsilasmalari veya moda reklam cekimleri biraz sikinti verebilir (ki bir cok moda fotografcisi xpro 1 cekimlerinde kullansa da) . Bu yuzden, daha cok portre, sokak fotorgrafciligi alaninin meraklilarina hitap eden bir makina olarak gordum xpro 1`i.

Umarim yazdigim bir kac satir ve paylastigim inceleme linkleri , Fuji Xpro 1 i merak edenlere bir nebze yardimci olur.

Dun cektiklerimden bir kac kare;

hepsi 35mm F/1.4 lens ile cekildi.
« Son Düzenleme: 24 Kasım, 2013, 21:51:00 Gönderen: nordlys »

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Ynt: Fuji Xpro 1
« Yanıtla #1 : 24 Kasım, 2013, 21:10:09 »
23 11 2013

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #2 : 24 Kasım, 2013, 21:11:19 »
23 11 2013

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #3 : 24 Kasım, 2013, 21:12:08 »
23 11 2013

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #4 : 24 Kasım, 2013, 21:13:15 »
23 11 2013

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Kasım, 2013, 22:25:01 »
murat bey inceleme ve bilgilendirme için çok tşk. ederim.ben ziyaretinizde nex 6 ile kıyaslamak isterim.siz ikisinide kullandınız.fujiyi tercih etmemi saglıycak en bariz üstünlüğü nedir sizce.tekrar tşk.ederim
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #6 : 24 Kasım, 2013, 22:38:17 »
murat bey inceleme ve bilgilendirme için çok tşk. ederim.ben ziyaretinizde nex 6 ile kıyaslamak isterim.siz ikisinide kullandınız.fujiyi tercih etmemi saglıycak en bariz üstünlüğü nedir sizce.tekrar tşk.ederim

Kagit uzerinden konusursak Nex 6 bir adim onde. Her seyden once AF hizi ve video cekimi.
Yukarida yazmayi unuttum , video icin dusunulmemeli xpro 1 ki kameradan video ceken biri degilim o yuzdne benim icin en onemli yanlaindan biri bu oldu. Videodan ziyade goruntu kalitesi ve sensorunun mukemmel olmasi benim icin onemli.

Vizorlu kameralar hep hosuma gitmistir, bu eskilerin havasini (retro) veriyor ama alma nedenlerimden biri olarak sayilamaz. Fakat vizorunun hybrid olusu (hem manuel hem elektronik ve elektronik de menuden cektiginiz fotografa kadar her seyi gorebiliyorsunuz) beni fujiye cekti.

Bunun yaninda nex 6 sanirim 10 kare cekiyor saniyede, fuji 6 kare. birde xpro 1 de fahili flas yok ve daha agir sony  e gore.

Dynamic range fuj ide daha iyi ve fotograflarda 3d etkisini yakaliyorsunuz. Her ne kadar sony de cok yuksek isolara cikabiliyorsa kagit uzerinde fujide ki yumusaklik ve temizlik sony de daha zayif.

Ben uzman degilim, nacizane bildiklerimi yaziyorum ki hic bir zaman cok fazla teknigine detayli girmedim Pentax K-5 kullandigim zamanlarda da.
Su da aldatici olmasin, teknik olarak mukemmel denilen bir makina yok. Fuji xpro 1 ve Nex 6 nin iyi ve zayif olan yonleri mevcut.
Bahsettigim gibi en goze batan eksi xpro 1 icin AF hizi ve pil omru. Nex 6 icin menu sistemi ve Iso basarisi zayif.
Fujinin yeni cikaracagi LM motora sahip lensler ile bu yavasligi ortadan kaldiracagini dururmasi fuji kullanicilarini oldukca rahatlatti.
Ama bunun yaninda 2014 baslarinda Xpro 2 cikacagi neredeyse kesinlik kazandi. Fuji alacak arkadaslara tavsiyem biraz daha beklemeleri (Sanirim ff ile cikacak ve fiyati da tuzlu olacak )

Artilar ve eksiler, Haldun abi! Ben sokak agirlikli calisiyorum, her ne kadar elimdeki manuel de olsa 300 ve 400 mm prime lenslerimi adaptor yardimi ile kullanabilsem de xpro 1 de cekimlerimin agirlikli kismi sokak ve portre teskil ediyor. Bu yuzden ben Fuji xpro 1 dedim.
isan da gelmeyi planliyorum, olurda muzair bir zaman ayarlarsak size gonderirim yada beraber inceleriz...

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Kasım, 2013, 22:48:39 »
hayırlı olsun adaş. renkli fotoğrafta ekleseydin
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #8 : 24 Kasım, 2013, 22:50:31 »
Il kfirsatta eklerim Muratcim. Il kcekimlerde (ki aksam saatlerinde ve gece ciktim cekime) iso da oldukca zorlamak istedim. Sonuclar beni memnun etti.

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Kasım, 2013, 22:53:45 »
çok tşk ederim murat kardeşim.gönderme yok bu sefer buluşacağız.Allah nasip etsin yeterki.ben nex 6 yı yeni keşfediyorum.bilmiyorum ama beni çok şaşırtan performansı var.birde şu lcd ekranda diyafram ayarını enstane ayarını yaptığın an çıkan fotoyu göstermesi çok ilginç bir özellik olmuş.ne çektiğini görüyorsun yani :9ben bu fujiyi bir ara iyice düşünmüştüm ama nex 6 yı 400 euroya aldım. :)almazsam döverlerdi :)çok uygun geldi yani.bu arada saylonlular filipinlilere yardım topladığı foto çok hoş olmuş.:)bu arada deprem oldu şu anda :)
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #10 : 24 Kasım, 2013, 23:03:43 »
Enstantane ve diyafram ayarini degistirdiginizde gostermesi gercekten buyuk yenilik ve kolaylik ayni zaman da.
Fiyat olarak tabi ki cok uygun nex 6 ve sizin aldiginiz fiyat daha da uygunmus. Yanlis tercih degil. Vedib Bey in hep soyledigi bir sey var, gunumuzde firmalar kotu bir sey uretmiyorlar, hele ki pastanin hemen kapisildigi bir ortamda. Bu yuzden, nex 6 sizi uzun sure goturur.
Ama fuji xpro 1 ile fotograf cekmenizi sabirsizlikla bekliyorum ;)

Sensorun onunde baska bir filtre olmamasi, eski makinalar gibi mekanik bir ses veriyor ve, hos :)

Bu video da oldukca yavaslatilmis modda cekilmis ve sensorun calismasini cok rahat gosteriyor..

https://www.youtube.com/watch?v=zV0iMoT-3F8

Burda da perde sesi ve af sesi

https://www.youtube.com/watch?v=Ai1gyi5oX9w

Fuji xpro 1 almadan once ciddi ciddi Leica M9 dusundum. 50mm 1.4 summicron lens ile bana 14-15000 dolara mal olacakti. Xpro 1 1300-1400 dolara mal oldu. Fiyat oalrak ucrum var arada.
Sonuc olarak beklentilerimi fazlasiyla karsiladi xpro 1

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #12 : 24 Kasım, 2013, 23:23:59 »
Hepsi burada da sensorune soyle bir deginmisler...Asil yabanci sitelerde co kdetayli anlatilmis sensorunun yapisi.
Xpro 1 ile ilgilenenlere tavsiye ederim, baksinlar.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 25 Kasım, 2013, 00:21:58 »
murat bey hayırlı olsun yeni makinanız
ben X-Pro1 i epeyce bir süre kullandım 35mm f1.4 lensi ile birlikte.
Fuji fotoğrafı temel olarak almış, video ya da diğer özellikleri isteyenlere pek bir şey yok
benim işim fotoğraf diyor yani
lenslerine gelince, ben 35mm den sonra bir de 14mm f2.8 aldım ki, mutlaka tavsiye ediyorum murat bey, bu yıl en iyi lens seçildi, köşeden köşeye keskin olan 14mm bir lens daha görmedim, ama fuji bunu başarmış, şu aralar 23mm f1.4 lensi çıktı ki FF de 35mm e tekabül ediyor, 2014 de de 56mm f1.2 çıkacak ki, bu iki lens çok can yakacağa benziyor, X-Pro2 ile M9 u tahtından edeceği de söylenmiyor değil, bütün bu anlattıklarımdan sonra ben X-Pro1 imi sattım X-E1 aldım, nedenine gelince, X-Pro1 in ben optik vizörünü pek kullanmıyordum, artı flaş yoktu, artı daha büyüktü, artı AF hızı daha yavaştı artı daha pahalıydı, X-Pro1 in üstün yönlerine gelince, 1/8000 var, optik ve elektronik (melez) vizör var, ele daha iyi oturuyor, biraz daha büyük ve daha kaliteli bir ekran var vs.
Fujiyi merak eden arkadaşlara şunu söyleyebilirim, eğer işiniz fotoğraf çekmekse ve her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz iso başarımı olsun, fotoğraf yorumu olsun çok kaliteli bir makina arıyorsanız, hiç düşünmeyin, murat beyin de vurguladığı gibi 3200 iso da fotoğraf çekin ve tertemiz sonuçlar elde edin, lensleri de iddia ediyorum hepsi Limited ayarında ve türkiye garantili hem de 3 yıl garantili olarak bol bol bulunuyor :)
« Son Düzenleme: 25 Kasım, 2013, 00:36:23 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 25 Kasım, 2013, 00:26:44 »
Muratcım hayırlısı olsun tekrardan.
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Fuji XF 56mm F1.2 R Lensini duyurdu

Başlatan nordlys