Gönderen Konu: E-bay deneyimleri...  (Okunma sayısı 10516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sydbarret

• Üye
  • Only a Pentax can beat another...
    • Profili Görüntüle
E-bay deneyimleri...
« : 27 Aralık, 2013, 15:27:35 »
E-bay den alışveriş konusunda deneyimleriz nelerdir, tecrübelerinizi paylaşır mısınız?
Örneğin ne gibi şeyler aldınız, ne kadar zamanda geldi, takıldığı oldu mu, 70 euro limiti geçerli mi vs. vs.
Pentax K-7 Body+Meike Grip
Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM 
Sigma 70-200mm f/2,8 EX DG APO Macro HSM II
Yongnuo YN560 III
Petrix V3001 Professional Tripod with Ball Head
Lowepro Off Trail 2

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: E-bay deneyimleri...
« Yanıtla #1 : 27 Aralık, 2013, 17:44:14 »
e-bay ile sınırlamayalım isterseniz.
e-bay dahil olmak üzere online satış yapan yabancı sitelerden ürün almışlığım var.
Problem şuradan kaynaklanıyor sanıyorum. Bizler, gümrük olayından fazlaca çekiniyoruz. Halbuki altı üstü ya KDV kadar (%18) veya %20 oranında bir gümrük vergisi ödeniyor.
Navlun ve ardiye ücretini de hesaplayıp, yurtdışından getirtmeyi düşündüğünüz ürünün gümrük vergisini de hesaba katarak nereden almanın daha kârlı olduğuna karar verebilirsiniz.
Bildiğim kadarı ile, normal şartlarda yurtdışından gelecek ürün bedeli 75 avro veya altı ise gümrüğe tabi değil. Ancak, bu demek değil ki gümrük memuru faturayı gördüğü zaman hemen olur verecek. Harhangi bir şüphe halinde o ürün ile ilgili işlem yapma yetkisine sahipler.
Örneğin, e-bay sitesinden ikinci el bir K-5 aldık diyelim. Fiyatı da 500 avro olsun. Allem edip kallem edip satıcıya 75 avro tutarında bir fatura kestirttik (ki ciddi satıcı o yola girmez, en fazlasından "tamir" faturası kesebilir). Ürün gümrüğe geldi, gümrük memrunun kıllığı tuttu şu kutuyu elime bir alayım dedi, baktı yaklaşık 1.5 kg. Bu ağırlıkta bu fiyat niye diye sorması muhtemeldir. Eğer faturanız tamir için kesilmiş ise bu durumda sizden daha önceki faturayı ister. Yok öyle değilse, siz istediğiniz kadar yırtının malın yenisinin değerinden işlem yapar (faturanız 75 avro ya adam kullanılmış olduğunu nereden bilecek?).
İster yeni isterseniz de kullanılmış ürün alacak olun, benim tavsiyem navlun, ardiye, gümrük bedelini de hesaplayıp fiyatı o şekilde iç piyasa ile karşılaştırın. Arada 250 doların altında bir fark varsa yurt içinden alın derim.

Deneyimlerime gelince.
Bu güne kadar e-bay, Adorama, AliExpress, amazon sitelerinden yasal yoldan getirttiğim hiçbir üründe problem yaşamadım. Makinemin gümrük vergisini ödeyip satın aldım, düşük fiyatlı ufak parçalar 150 metre ötedeki postaneye geldi oradan teslim aldım.
« Son Düzenleme: 27 Aralık, 2013, 17:48:38 Gönderen: arslanturegun »
Arslan Türegün

Çevrimdışı sydbarret

• Üye
  • Only a Pentax can beat another...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Aralık, 2013, 10:35:14 »
Yararlı paylaşımınız için teşekkürler...
Pentax K-7 Body+Meike Grip
Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM 
Sigma 70-200mm f/2,8 EX DG APO Macro HSM II
Yongnuo YN560 III
Petrix V3001 Professional Tripod with Ball Head
Lowepro Off Trail 2

Çevrimdışı e.yurdem

• Üye
  • Ertugrul Yurdem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Aralık, 2013, 15:19:54 »
ebay dealextreme vb sitelerden alışverişi genelde ucuz olan (150 TL altı) ve acelesi olmayan alımlarımda tercih ediyorum.
söz gelimi türkiyede 50 TL olan birşey ebay'de 10 tl ve acelesi de yok. keyfe keder gerekirse de 3-5 tane alıp eşe dosta da dağıtıyorum. :)
tek dezavantajı beklemek oluyor o kadar.

dikkat etmeniz gereken şey aynı türkiyedeki gittigidiyor gibi profillere bakmak. gerisi zaten standart.
örneğin geçende türkiye de bulamadığım bi all-in-one kart okuyucuyu ebay de bulmuş almıştım. ürün elime geçti herbölümü düzgün çalışıyor ama sd kartı okumuyordu. satıcıya mesaj attım. yenisini göndereceğini söyledi. :)
# Pentax K-5 #

+ Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC
+ Tamron AF 28-75mm f/2.8 SP XR Di LD Asp. (IF)
+ Pentax  SMC-A 50mm f/1.7
+ Zenit MC Helios-44K-4 58mm f/2
+ Prinzflex 135mm f/2.8 (K)

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Aralık, 2013, 17:09:19 »
Bu alışverişlerde Ertuğrul Beye katılıyorum.Acelesi olmayan genelde plastik malzemeleri satın alıyorum.Lens kapakları,pvc lcd koruyucular vb. Paketler halinde saat pilleri.Türkiye'de bulunmayan kablo dönüştürücüler.Hafıza kartları.Yüze yakın satın almam oldu bugüne kadar gelmeyen yok (nazar değmesin) Çin'den buraya 3-4 günde geliyor. 1 haftada İstanbul içi dağıtım yapamıyorlar. PTT işini düzgün yapsa en fazla 1 haftada elimizde olur.

ebay dealextreme vb sitelerden alışverişi genelde ucuz olan (150 TL altı) ve acelesi olmayan alımlarımda tercih ediyorum.
söz gelimi türkiyede 50 TL olan birşey ebay'de 10 tl ve acelesi de yok. keyfe keder gerekirse de 3-5 tane alıp eşe dosta da dağıtıyorum. :)
tek dezavantajı beklemek oluyor o kadar.

dikkat etmeniz gereken şey aynı türkiyedeki gittigidiyor gibi profillere bakmak. gerisi zaten standart.
örneğin geçende türkiye de bulamadığım bi all-in-one kart okuyucuyu ebay de bulmuş almıştım. ürün elime geçti herbölümü düzgün çalışıyor ama sd kartı okumuyordu. satıcıya mesaj attım. yenisini göndereceğini söyledi. :)

Çevrimdışı dpentan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Aralık, 2013, 17:22:52 »
e-bay'dan k30 aldım (geçen ay), fiyat çok uygun oldu ama istanbul dışında olduğumdan sanırım, 44. gün body elime ulaştı. takip numarası olduğu için nerede beklediğini genellikle öğrenebildim ama şöyle gariplikler de oluyor. yurtdışından uçağa yüklendikten 7 gün sonra istanbulda diye işleniyor. istanbuldan gönderildikten 10 gün sonra eskişehire geliyor vs...

Çevrimdışı gremlis

• Üye
« Yanıtla #6 : 29 Aralık, 2013, 22:57:22 »
bende ebay uzerinden hong kong'taki bir saticidan k-5 iis almistim. urun yaklasik 1 haftada geldi ve haliyle gumruge takildi. AB ulkeri ve Amerika disindaki bir ulkeden geldigi icin %20 KDV + DHL getirdigi icin onun antrepo hizmetini odemistim. (65TL) bu haliyle bile TR fiyatlarina kiyasla ucuza geliyor. satici guvenilirse ve devlet postasiyla yollamiyorsa yurtdisindan makina getirmek mantikli olabilir.

Bunun disinda 2. el olarak Kanada-GuneyKore ve Ingiltere'den lens almisligim var bazilari 150TL'yi geciyordu fakat gumruge takilmadi hic biri. Onun disinda 150TL alti sifir/faturali urunlerde zaten problem cikmiyor.

yani en kotu senaryoda %20 kdv + ardiye parasi veriyorsunuz.
http://hasansama.com

Pentax K-3, Pentax Mz-5
FA* 85mm f1.4, A 50mm f1.2, Sigma 30mm f1.4, Samyang 8mm f3.5 Fisheye
Sigma 150-500mm F5-6.3 APO DG OS HSM, DA 17-70 f4, FA 28-70mm

Çevrimdışı e.yurdem

• Üye
  • Ertugrul Yurdem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Aralık, 2013, 23:57:48 »

yani en kotu senaryoda %20 kdv + ardiye parasi veriyorsunuz.

hocam bu 20%'yi biliyorum da bu ardiye parası ya da ekstra masraflar işte -vergi hariç- onları nasıl hesaplayabiliriz. var mı belli kriterler bildiğiniz.
# Pentax K-5 #

+ Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC
+ Tamron AF 28-75mm f/2.8 SP XR Di LD Asp. (IF)
+ Pentax  SMC-A 50mm f/1.7
+ Zenit MC Helios-44K-4 58mm f/2
+ Prinzflex 135mm f/2.8 (K)

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Aralık, 2013, 08:49:34 »
hocam bu 20%'yi biliyorum da bu ardiye parası ya da ekstra masraflar işte -vergi hariç- onları nasıl hesaplayabiliriz. var mı belli kriterler bildiğiniz.

ekstra masrafları öğrenmenin en sağlıklı yolu, satıcının malı nasıl kargolayacağını öğrendikten sonra, o firma (örn. DHL, UPS, vb.) veya kurum (PTT) ile görüşmek.
Arslan Türegün

Çevrimdışı tugruldogan

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Ocak, 2014, 18:10:48 »
merhabalar.dıyelım kı amerıka veya japonyadan bır makıne aldım.fıyatı 500 usd.takıplı gonderı secdım ve mesela 30-45 dolar extra odeme yaptım.malzeme gonderıldı ve bızım gumruge geldı.bundan sonra neler oluyor? dıyelım %20 vergı var.ben bunu nereye oduyorum?bır de ornek 500 usd olan malzemeye toplamda ne kadar ekleme cıkar bu gumrukte acaba vergı harıcınde?

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #10 : 12 Ocak, 2014, 23:23:33 »
Hocam Türkiye'de gümrükte fiyatın %20sini vergi ödersin.en yakın PTT ye öder alırsın ürününü.benim öyle olmustu

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Sony A7ıı
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA
Sirui T-1005X Tripod ve G-10KX Ball Head
ThinkTank Urban Approach 5 Shoulder Bag
Gopro HERO4 Silver Edition
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Ocak, 2014, 09:05:43 »
merhabalar.dıyelım kı amerıka veya japonyadan bır makıne aldım.fıyatı 500 usd.takıplı gonderı secdım ve mesela 30-45 dolar extra odeme yaptım.malzeme gonderıldı ve bızım gumruge geldı.bundan sonra neler oluyor? dıyelım %20 vergı var.ben bunu nereye oduyorum?bır de ornek 500 usd olan malzemeye toplamda ne kadar ekleme cıkar bu gumrukte acaba vergı harıcınde?

iyi gunler

Yurt disindan aldiginiz urunun Izmir Posta merkez dagitim ofisinin icinde bulunan gumruk bolgesine gelir. Takipli postayi sik sik PTT web sitesinin den takip etmeniz lazim. Gumruge girdiginde teslim almak adina PTT ye takip numarasi ile gidin.

Orada danismaya takip numarasi le basvurun, Gumruk muayene memuru paketi onunuzde acar ve tespit yapar. Faturasini ve Paypal odeme makbuzunu da orda gourun. Sakina dusuk fatura kestirmeyin artik paypal dokumu de istiyorlar.

500USD+ 50 USD kargo olan urunun CIF degeri 550 USD dir ve vergi bundan hesaplanarak alinir. Yani 550 USD nin %20 si.

Ayrica ufak bir ardiye ucreti ve muayene ucreti. 5 TL yi gecmez.

Hepsi bu.

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 13 Ocak, 2014, 14:42:48 »
Fotoğraf gereçleri olmasa da aracım amerikan olduğu için Ebay ile alışverişlerim çok olmuştur. Hatta şuan bile istanbul gümrük kontrolünde kargo dahil 267 dolarlık parçam var. 1 haftaya elimde olur büyük bir ihtimalle.

Ebaydan alışveriş için korkmak çok yersiz. Sadece ürün faturanızı çakallık yapmaya kalkıp düşür göstermemeye dikkat etmeli. Gümrük memuru arkadaşlarla muhabbetim olduğu için söylüyorum bu  durumu. Neredeyse her paket açılıp bakılıyor ve içindeki mamülle fiyatı mantık olarak karşılaştırılıyor.
Tabiki bu paket açmanın ilk amacı yasadışı unsurların tespiti. Eğerki mamül ve değer mantıksız ise Gümrük memuru gel bakalım seninle bir görüşelim notu iliştiriyor paketinize. İşte hapı yuttuğumuz an :) Ama mamul ve değer mantıklı ise yasal sınırın üstünde ise vergi ödeyecek notu düşülüyor.
Biz de vergisini verip mamulümüzü alıyoruz, hemen lensimizi takıp çekmeye başlıyoruz :P

Misal benim en son siparişim 162 dolar mamül ve 105 dolar kargo parasından oluşuyor. Toplamda 267 dolar. Bunun yüzde 20 si hesaplanır. Yani 53.4 Dolar.
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 13 Ocak, 2014, 15:08:26 »
Biz bir kamera icin bu kadar endiseleniyoruz ama cidden dendigi gibi yersiz. Bende de klasik motorsiklet var surekli parca alirim. PTT gumrugune gidin adamlar isi abartmis dukkanina mal alan mi istersiniz, koli koli malzeme getiren mi. Yani sizin kici kirik makinaniz PTT icin olagan bir durum cidden arkadaslar. Elinde 12 tane PTT takip numarasi ile gumrukten sira bekleyen adam gordum. Herhalde bir TIR dolusu mali,  12 parca ya boldurup Postaneden ithal etmeye calisiyordu kim bilir :)

Çevrimdışı Canergnydn

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 13 Ocak, 2014, 15:13:31 »
Mesela Türkiyede 50mm 1.8 650 600 tl Şimdi ebay den baktım
http://www.ebay.com/itm/Pentax-SMC-DA-50mm-f-1-8-Lens-NEW-/131073210181?pt=UK_Lenses_Filters_Lenses&hash=item1e84927745

bu linki buldum 214 dolar diyor max 450tl $32.95 'da kargo görünüyor 100tl diyelim 550 ye geliyor bunun bir de vergisi mi çıkıyor sizce? değer mi ebay üzerinden almaya ucuza gelirmi yoksa hemen hemen Türkiyede satılan la aynı fiyatamı gelir?