Gönderen Konu: BİRKAÇ UZUN POZLAMA ÇALIŞMAM İÇİN YORUMLARINIZI-ELEŞTİRİLERİNİZİ BEKLİYORUM...  (Okunma sayısı 5524 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umutcanyel

• Üye
    • Profili Görüntüle
BİRKAÇ UZUN POZLAMA ÇALIŞMAM İÇİN TECRÜBELİ HOCALARIMIN VE ARKADAŞLARIMIN YORUMLARINI VE ELEŞTİRİLERİNİ MERAKLA BEKLİYORUM....sAYGILAR
Pentax K20 D..
Pentax SMC-A 50mm F 1.7
Pentax D 18-55 AL F 3.5-5.6
Pentax 10-17 FISHEYE
PENTAX 77mm LIMITED EDITION
HANIMEX  24mm ..
VIVITAR VMC 70-210
Tamron AF 28-75 SP
Sigma 105mm f2.8 Macro
Zenit ET ( SLR ) Helios 44M4 f2

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
İyi bir fotoğrafçı olmasam bile iyi bir izleyici olduğuma inanıyorum.Yorumlarımıda bu şekilde algılarsanız sevinirim.Öncelikle iyi bir fotoğraf
birşey anlatmalıdır.Sadece tekniği uygulamak tek başına yeterli değildir.Etkileyici uzun pozlamalar gnelde gece mavi saatte yada günbatımı ve gün doğumu saatlerinde çekilir.Ama doğru saatte doğru teknikde yetmez.Kadraj ve kompozisyonda doğru olmalıdır.

Belki çok çok iyi bir örnek değil ama mesela bu fotoğraf sağdaki demir parmaklıkları ve soldan gelen araçların ışığını ve yolu diyagonale oturtmuş.Her iki taraftanda kadrajın içine doğru yol aldığınızı hissettiriyor.Ayrıca mavi saate çekilmiş olması güzel bir fon oluşturmuş.Yolun ve ışığın kesiştiği noktada diğer bir ilgi noktası olarak soldaki bina yükseliyor ve sonra gözümüz diğer binaları gezmeye başlıyor.Bu şekilde dengede sağlanmış.Tabii fotoğrafın eleştirilecek yanlarıda var ama bu tekniği kullanırken aynı zamanda fotoğrafın diğer doğrularınında devrede olması gerektiğine güzel bir örnek  teşkil ediyor.Tabii tek uzun pozlama örneği bu değil.Böyle bir fotoğraflada birşeyler anlatmak mümkündür ve illede bu saatlerde ve ışık şartlarında olmakda gerekmez.

Umarım kendi payıma yararlı bir iki şey söyleyebilmişimdir.Bu örneklerden yola çıkarak çektiğiniz kareleri sizde eleştirebilirsiniz.Selamlar.

Çevrimdışı umutcanyel

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ilginiz için teşekkür ederim yok pozlamasında pozlama yaptığım yer bi üst geçitdi..Tam orada kapalı bir cam vardı ortalayamafom yolu o yüzden birde geç bi saat seçerek sanırım biraz daha görselliği azaltmışım haklısınız sağol eleşriletniz için..
Pentax K20 D..
Pentax SMC-A 50mm F 1.7
Pentax D 18-55 AL F 3.5-5.6
Pentax 10-17 FISHEYE
PENTAX 77mm LIMITED EDITION
HANIMEX  24mm ..
VIVITAR VMC 70-210
Tamron AF 28-75 SP
Sigma 105mm f2.8 Macro
Zenit ET ( SLR ) Helios 44M4 f2

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Karpuzcu fotoğrafı süpermiş. Kim çektiyse tebrik ederim...

Çevrimdışı osmanmert

• Üye
    • Profili Görüntüle
Slm,

karpuzcu fotoğrafı gerçekten iyi olmuş.. karpuz satan arkadaş o esnada hiç hareket etmemiş galiba.
Kr, 18-55, 35, 55-300

Çevrimdışı runo15

karpuzcu fotoğrafı bir yarışmada ödül almıştı orada gördüm bu fotoğrafı ama hangi yarışma hatırlayamadım.
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax-DA 18-55mm F3.5-5.6 AL WR
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi MC UV Haze 49mm Filtre
Marumi DHG 58mm CPL Filtre
B+W 58mm ND 3.0-1,000X Filtre
Marumi 52mm UV Filtre
Dijital Ekranlı Kablolu Kumanda
Sırt Çantası ve Bir sürü ıvır zıvır.

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
Arkadaşın ve söylediklerini üzerine çok söyleyecek birşey bulamıyorum. çok iyi özetlemiş ve fotoğrafları kıskandıracak seviye de güzel :D bende öylesine bir tane ekliyim dedim. bence kadrajlar konudan uzak olmasıyla beraber oldukça dar kalmış gibi duruyor. PS olarak ta birşeyler katınca çok güzel şeyler çıkıyor gerçekten :) uzun pozlama gerçekten zordur. ::)
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı mremre

• Üye
    • Profili Görüntüle
karpuzcu ve son foto güzelmiş elinize sağlık, daha güzellerini bekleriz.

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşın ve söylediklerini üzerine çok söyleyecek birşey bulamıyorum. çok iyi özetlemiş ve fotoğrafları kıskandıracak seviye de güzel :D bende öylesine bir tane ekliyim dedim. bence kadrajlar konudan uzak olmasıyla beraber oldukça dar kalmış gibi duruyor. PS olarak ta birşeyler katınca çok güzel şeyler çıkıyor gerçekten :) uzun pozlama gerçekten zordur. ::)
Fotoğraflar bana ait değil. :) uzun pozlama pek uğraştığım birşeyde değil.

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
valla kiminse çok güzel :) fotoların birini daha önce gördüğüm var ama diğerini ilk defa gördüm. uzun pozlama gerketen kolay değil. bir de uzun pozlamalarda 15-20 sn den ziyade (tabi kompozisyona göre değişir.) bulb tercih ediyorum genelde. yüksek diyaframda daha keskin ve güzel sonuçlar oluyor. ve filtreler de uzun pozlamalar için iyidir herzaman :)
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

yıldız pozlama

Başlatan haldun31

Yanıt: 26
Gösterim: 8512
Son İleti 12 Ocak, 2017, 16:12:22
Gönderen: Julian Casablancas
Mimar Sinandan birkaç iz düşümü (K10D/FA-28-200 mm)

Başlatan drgunaydin

Yanıt: 0
Gösterim: 1884
Son İleti 13 Ocak, 2014, 22:18:52
Gönderen: drgunaydin
Birkaç Fotoğraf da Benden Olsun..... bY u.C.y ...

Başlatan umutcanyel

Yanıt: 9
Gösterim: 3901
Son İleti 08 Ocak, 2014, 15:54:40
Gönderen: umutcanyel
Birkac foto

Başlatan umit.cukurel

Yanıt: 14
Gösterim: 6606
Son İleti 31 Ağustos, 2015, 18:20:20
Gönderen: umit.cukurel
Uzun pozlama denemesi