Gönderen Konu: Havale Masrafını Kim Öder?  (Okunma sayısı 14833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cevdet32

• Üye
  • **
  • pentax k5ııs
    • Profili Görüntüle
Havale Masrafını Kim Öder?
« : 05 Şubat, 2014, 10:24:07 »
Merhaba pentax dostları en son yaptıgım satışda başıma gelen durumdan bahsedeyim
kapıda ödemeli olarak gönderdigim ürünün havale masrafına alıcı itiraz etmiştir alıcı yaşadıgı yer itibariyle postaneye arabasıyla gidip almış.
1100TL ÜCRETE 10 TL HAVALE ÜCRETİ KONULMUŞ ALICI 10 TL İÇİN BEN BU 10 TL İÇİN BU KARGOYU TESLİM ALMIYORUM GERİ GÖNDERİYORUM DEMİŞTİR BENDE BU DURUMU İZAH ETTİM 10 TL BENIM HESABIMA GECEN BİR PARA DEGİL HAVALE MASRAFI OLDUGUNU SÖYLEDİM TELEFONDA BİRAZ GERGİNLİK YASANDI BENDE GÖNDERDİGİM URUN GERİ DÖNMESİN KARGODA BAŞINA BİRŞEY GELİR DİYE ALIYA SİZ ALIN KARGONUZU BEN SİZE 10 TL Yİ HAVALE YAPAYIM DEDİM VE GÖNDERDİGİ BANKA HESABINA 10 TL +3 TL HAVALE MASRAFI ÖDEDİM

SİZCE BURADA KİM HAKLI KİM HAKSIZ YORUM SİZE KALMIŞ...

Çevrimdışı eminakca

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Havale Masrafını Kim Öder?
« Yanıtla #1 : 05 Şubat, 2014, 10:43:53 »
Ben sahsim adina cok alisveris yaptim eger ilanda havale kargo masrafi konusulmamissa kargoyu alici oder havale eft gibi masraflarda aliciya aittir. Tabi aksi konusulmussa is degisir. Alan arkadasi tanimam ama 1100 tl de 10 lira nin lafida edilmez ayiptir..

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Şubat, 2014, 10:45:54 »
havale masrafı dediğiniz şey kargo ücreti mi, eğer kargo ücreti ise bu iki tarafın karşılıklı taa en baştan anlaşmasına bağlıdır.

örnekle açıklamak gerekirse, ülkemizde tapu masrafları hep alıcıya yıkılır, oysa kanunen tapu masrafları iki taraf için Yüzde 50/50 dir, ama kimse bunu bilmez, bilse de işine gelmez, ev alıyorsun kardeşim öde tapu masraflarını, ödemiyorsan alma gibi tehditvari bir üslup kullanılır, garibim bulmuş kafasına göre bir ev o da hiç sesini çıkarmaz, kuzu kuzu öder tapu parasını.

Ülkemizde Ptt kargonun çalışma mantığı şudur, kapıda ödemede parayı malı alandan alır, götürür sizin ptt hesabınıza yatırır bunun için de 2-3 lira bir para keser yatırılan tutarın içinden. ama hoş olmamış, keşke taa en baştan konuşulsa bu tür şeyler

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #3 : 05 Şubat, 2014, 10:46:12 »
Tam anlamıyla yapılan büyük bi ayıp olmus.havale masrafını alıcı karsılar.bu hep böyledir

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
Sony A7ıı
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA
Sirui T-1005X Tripod ve G-10KX Ball Head
ThinkTank Urban Approach 5 Shoulder Bag
Gopro HERO4 Silver Edition
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı acemi_fotografci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Şubat, 2014, 10:55:24 »
Bu sorunun muhatabı benim. Hangi ticari ilişkide havale masrafını alıcı ödermiş? Ben ürün için 1100 TL + Kargo diye anlaşmışım. Havale masrafını da karşıya yüklemek bence uyanıklık.

Üstelik satıcıdan banka hesap numarası istenmiş ve hesap numarası olmadığını söylemiş ve sadece posta çeki hesabı olduğunu belirtmiştir. PTT'nin posta çeki hesabı için kestiği komisyonu neden ben ödeyeyim. Bu olayda bu kesintiyi bildiğim için satıcıyı uyararak banka hesabını istedim. Ama satıcı banka hesabı için benim banka hesabım yok, arkadaşımın hesap numarasını vereyim deyince güvenli alışveriş için tarafımca kapıda ödemeli alşıveriş tercih edilmiştir.  Yani satıcı doğruyu da söylemiyor.

10 liranın lafı mı olur diyen arkadaşlara da bir sözüm var. 1100 liralık mal satan neden 10 liranın hesabını satıcı yapıyor? 
« Son Düzenleme: 05 Şubat, 2014, 12:29:12 Gönderen: acemi_fotografci »

Çevrimdışı cevdet32

• Üye
  • **
  • pentax k5ııs
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Şubat, 2014, 10:58:06 »
ALİ BEY PTT DE OLSA BANKA DA OLSA ALICI HER ZAMAN HAVALE MASRAFINI ÖDER BİR İLKİ SİZDE YAŞADIM AYRICA HANGİ SATICI DERKİ ALICIYA HAVALE MASRFI SİZE AİT VEYA ABANA AİT DİYE

Çevrimdışı cevdet32

• Üye
  • **
  • pentax k5ııs
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Şubat, 2014, 10:59:51 »
ARADAKI FARKI BELKİ ANLAYABİLİRSENİZ 1100 TL İÇİN 10 TL HAVALE ÜCRETİ NERDE BANKADAN EFT İLE YAPILAN 10 TL YE 3 TL MASRAF ÜCRETİ ALINDI

Çevrimdışı acemi_fotografci

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Şubat, 2014, 11:08:29 »
Alıntı yapılan: itasdemir
Ülkemizde Ptt kargonun çalışma mantığı şudur, kapıda ödemede parayı malı alandan alır, götürür sizin ptt hesabınıza yatırır bunun için de 2-3 lira bir para keser yatırılan tutarın içinden. ama hoş olmamış, keşke taa en baştan konuşulsa bu tür şeyler 

Sayın İtasdemir,

Tamda durum budur. Satıcı PTT'nin kestiği masrafıda alıcıya yüklemeye çalışmıştır.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Şubat, 2014, 11:22:08 »
Bu sorunun muhatabı benim. Hangi ticari ilişkide havale masrafını alıcı ödermiş. Ben ürün için 1100 TL + Kargo diye anlaşmışım. Havale masrafını da karşıya yüklemek bence uyanıklık.

Üstelik satıcıdan banka hesap numarası istenmiş ve hesap numarası olmadığını söylemiş ve sadece posta çeki hesabı olduğunu belirtmiştir. PTT'nin posta çeki hesabı için kestiği komisyonu neden ben ödeyeyim. Üstelik bu olayda bu kesintiyi bildiğim için satıcıyı uyararak banka hesabını istedim. Ama satıcı banka hesabı için benim banka hesabım yok, arkadaşımın hesap numarasını hesap numarasını verince güvenli alışveriş için tarafımca kapıda ödemeli alşıveriş tercih edilmiştir.  Yani satıcı dopruyuda söylemiyor.

10 liranın lafı mı olur diyen arkadaşlara da bir sözüm var. 1100 liralık mal satan neden 10 liranın hesabını satıcı yapıyor?
+1
eğer bahsedilen kesinti bu ise, bu tamamen satıcıdan kesilir, adam hem malın parasını vermiş, hem kargosunu ödemiş, daha ne yapsın Allah aşkına olmadı yıllık hesap işletim ücretini falan da mı ödeseydi,

cevdet beyin bu parayı ödemesi gerekirdi ve bu konuyu da buraya hiç taşımaması gerekirdi. benim kanaatim bu yönde

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Şubat, 2014, 11:33:30 »
"Alıcı sıfatı" aksi konuşulup anlaşılmadığı takdirde bazı yükümlülükler getiriyor maalesef...

Benim de geçen başıma geldi... Kargo ücreti bi geldi ufacık bir kutu ürün için 15liraya yakın... Adam adresinden aldırmış kargoyu onun ücreti, sms ihbar ücreti, telefon ihbar ücreti bide o kadar büyük olmamasına karşın 2 desi yazılmış vs... İstemeye istemeye de olsa ödemek durumunda kaldım... Adam yoğun ise kargoya bırakamazsa ben de ürüne zamanında ulaşamam sonuçta...

Adamın da banka hesabı yokmuş, PTT'nin de uygulaması bu şekildeyse ödenip alınır... Aksi uygulanan bir prosedür olsa PTT satıcıdan keserdi ücreti... Ama sorumluluk alıcıya ait şu durumda... Tamam kabul; bu tip masrafların sadece Alıcıya çıkması sinir bozan bir durum ama durum böyle maalesef...

Ama bana sorarsanız 10 lira için 3 lira için konuyu buraya taşımak şık değil... Gereksiz bir polemik yaratmış... Soru sorulcaksa da kendinizi dahi katmadan; bu tip alışveriş olsa mesela, kim katlanmalı yada böyle böyle olsa genel prosedür nedir diyip sadece bilgi edinmek amacıyla sorulabilir, en azında suçlama yapmadan prosedür hakkında ne düşünüldüğü ortaya çıkardı...

Ama laflar ağızdan çıkmış bi kere  :-\
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı cevdet32

• Üye
  • **
  • pentax k5ııs
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Şubat, 2014, 11:34:47 »
İTAŞDEMİR BEY BEN BU GÜNE KADAR YAPTIGIM ALIŞ VERİŞİN HADDİ HESABI YOKTUR BEN KAC DEFA ÜRÜN ALDIYSAM HER DEFASINDA HAVALE ÜCRETİNİ BEN ÖDEDİM KAC DEFA ÜRÜN SATTIYSAMDA HEP ALICI ÖDEMİŞTİR VE BUNU HERKESDE BÖYLE YAPAR

AYRICA NEDEN SAHIBINDEN VE GİTTİDİ GİDİYOR GİBİ SİTELERDE GET İLE ALIŞ VERİŞ YAPANLAR ÜRÜNÜN FİYATI ÖRNEGİN 500 İSE GET İLE SATIYORKEN 550 YAPIYOR DİYE BUNUDA DÜŞÜNDÜNÜZMÜ BEN SÖYLİYEYİM BU 50 TL FAZLALIGI SİTE KOMİSYON OLARAK KESİYOR SATICILAR NEDEN BU PARAYI EKLIYOR OZAMAN 500 OLARAK GET DEN SATIS YAPSIN ELINE 450 GECSIN OZAMAN

AYRICA BEN HER 3 AYDA BİR BANKAYA AİDAT ÖDEMEYE MECBUR DEGILIM VE 3 YILDIR PTT BANKASINI KULLANIYORUM 1 DEFA BİLE BENDEN KART PARASI İSTEMEMİŞTİR NEDEN BOYLE BIR AVANTAJIM VARKEN BANKAYLA CALISAYIM AYRICA BANKA İLE ALİ BEY UCRETI HAVALE ILE BANA GÖNDERSEYDİ HAVALE ÜCRETİNİ ÖDEMEYECEKMİYDİ

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Şubat, 2014, 11:40:24 »
İTAŞDEMİR BEY BEN BU GÜNE KADAR YAPTIGIM ALIŞ VERİŞİN HADDİ HESABI YOKTUR BEN KAC DEFA ÜRÜN ALDIYSAM HER DEFASINDA HAVALE ÜCRETİNİ BEN ÖDEDİM KAC DEFA ÜRÜN SATTIYSAMDA HEP ALICI ÖDEMİŞTİR VE BUNU HERKESDE BÖYLE YAPAR

AYRICA NEDEN SAHIBINDEN VE GİTTİDİ GİDİYOR GİBİ SİTELERDE GET İLE ALIŞ VERİŞ YAPANLAR ÜRÜNÜN FİYATI ÖRNEGİN 500 İSE GET İLE SATIYORKEN 550 YAPIYOR DİYE BUNUDA DÜŞÜNDÜNÜZMÜ BEN SÖYLİYEYİM BU 50 TL FAZLALIGI SİTE KOMİSYON OLARAK KESİYOR SATICILAR NEDEN BU PARAYI EKLIYOR OZAMAN 500 OLARAK GET DEN SATIS YAPSIN ELINE 450 GECSIN OZAMAN

AYRICA BEN HER 3 AYDA BİR BANKAYA AİDAT ÖDEMEYE MECBUR DEGILIM VE 3 YILDIR PTT BANKASINI KULLANIYORUM 1 DEFA BİLE BENDEN KART PARASI İSTEMEMİŞTİR NEDEN BOYLE BIR AVANTAJIM VARKEN BANKAYLA CALISAYIM AYRICA BANKA İLE ALİ BEY UCRETI HAVALE ILE BANA GÖNDERSEYDİ HAVALE ÜCRETİNİ ÖDEMEYECEKMİYDİ

Cevdet hocam, genel forum jargonunda büyük harf ile yazmak bağırmak vs anlamı taşıdığı için hem de yazı bütünlüğünü bozduğu için zaman zaman moderatör arkadaşlarımız tarafından uyarılmakta... Bilginize...
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı cevdet32

• Üye
  • **
  • pentax k5ııs
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Şubat, 2014, 11:42:13 »
TEŞEKKÜRLER BİLMİYORDUM FATİH BEY

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Şubat, 2014, 11:44:07 »
sevgili fatih, ben alıcı ürüne fazla kargo ödemesin diye paro kart çıkarttım kendime, yurt içi ile her gönderide yüzde 25 indirimli olarak gönderiyorum, üstelik eğer alabilirse şubeden teslim olarak gönderiyorum ki boşuna masraf etmesin diye, ama bizim gibi adamlar azaldı artık

cevdet bey, siz ne derseniz deyin, ne kadar alışveriş yaptığınız ya da ne kadar kargo gönderdiğiniz beni ilgilendirmez, ama ptt ile bir kaç kez alışverişim oldu, her seferinde ücreti ptt hesabıma yatırırken içinden keserler ve eksik olarak yatar yani, 500 lira ise yatacak para hep 497 yatar ve ben buna katlanırım. bir de çiğ olmamak gerekir, ne güzel işte satmışsın almışsın bunları konuşmak bile ayıp,

öte yandan, alıcı herşeye katlanır mantığının yanlış olduğunu size tapu kanunu ile açıkladım ama sanırım kimsenin işine gelmiyor

Çevrimdışı cevdet32

• Üye
  • **
  • pentax k5ııs
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 05 Şubat, 2014, 11:50:10 »
Abi ben sadece basitçe bır soru sordum çünkü ödemem olduğu ıçin kullanmak istediğim halde zararına satmak zorunda kaldım. Onunda sıkıntısı oluyor ıster istemez. Ben ürünlerı aldığım zaman ile bu günü kıyaslayınca zaten dolar kaybından acayip zarardayım.

Demek ıstedığım şuydu mesela hepsiburada.com'dan bir ürün alsak 500 TL'ye. Ödemeyi havale ile yaparken havale masrafını o 500 TL'den kestırıp 490 TL göndersek, malı gönderırler mi?

Ben bu basit mantıktan yazmıştım. Siz dırek bana yüklenincede o sinirle tanıyamadım valla, takma isimleri aklımda tutamamak gibi bir sorunum var sonradan sen yazınca hatırladım. Forumda da yeniyim anca çözüyorum sağını solunu. Yoksa özelden yazardım. Keşke sende buraya yazcağına özelden yazsaydın bellı kı hatırlamıyorum farketmemişim. İşin özü ben masumane bir düşünceyle, biraz da kırıklıkla yazmıştım. Banka hesabı olmayan birinin 10 Tl için patronundan havale yapmasını istemesi bile dert düşünsenize.

Ne oldu bundan sonra alışveriş yaparken tektek herşeyi yazacağım. Bu durum için de tatsızlık olmasın, ben arkadaşa hakkımı helal ediyorum. Yine belirteyim kesinlikle adını sanını anmamıştım bu konuda dikkat etmiştim en başta.
« Son Düzenleme: 05 Şubat, 2014, 13:42:06 Gönderen: cevdet32 »