Gönderen Konu: Fotograflarda olusan yesil besgen leke!:/  (Okunma sayısı 3772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı balikjinekologu

• Üye
    • Profili Görüntüle
Fotograflarda olusan yesil besgen leke!:/
« : 11 Şubat, 2014, 21:44:15 »
Merhaba arkadaslar ilk defa dslr makina kullaniyorum ve makinam k5. Makinayi alali bir agi gecti ama maalesef okuldan dolayi yeni yeni fotograf cekebiliyorum. Bugun oylesine dolasirken bi kac fotograf cekeyim dedim fotograflarin bazilarinda besgen seklikde bir yesil leke gorunuyor. Lensim 18-55 WR. Ornek olarak neredeyse ayni yerden cektigim 2 fotoyu koyuyorum sol birinde sol altta besgen seklindeki yesil lekeyi gorebilirsiniz. Bir kac fotograftada ayni durum mevcut. İllaki bilen arkadaslarimiz vardir bi bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkurler :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Çevrimdışı execute

• Üye
  • Özgür Sinan Başer
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fotograflarda olusan yesil besgen leke!:/
« Yanıtla #1 : 11 Şubat, 2014, 22:14:41 »
UV filtre kullanıyor iseniz ışık yansımış olabilir.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Şubat, 2014, 22:28:01 »
Direkt keskin ışık objektifin ön lensine çarptığında kullandığınız objektifin diyafram yaprak sayısı kadar köşeli olur. Diyafram en açık konumda iken yuvarlak bir şekil alır. Kit lensiniz 6 diyafram yapraklı olduğundan 6 köşeli bir leke şeklinde olur, ayrıca bokeh yapısı da 6 köşeli oluşur. Bu lekenın oluşmasını istemiyorsanız fotoğraf çekerken objektifi keskin güneş veya direk ışık kaynaklarından korumanız gerekir.

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 11 Şubat, 2014, 22:36:33 »

Direkt keskin ışık objektifin ön lensine çarptığında kullandığınız objektifin diyafram yaprak sayısı kadar köşeli olur. Diyafram en açık konumda iken yuvarlak bir şekil alır. Kit lensiniz 6 diyafram yapraklı olduğundan 6 köşeli bir leke şeklinde olur, ayrıca bokeh yapısı da 6 köşeli oluşur. Bu lekenın oluşmasını istemiyorsanız fotoğraf çekerken objektifi keskin güneş veya direk ışık kaynaklarından korumanız gerekir.

Vedip hocam tesekkurler yeni olmama ragmen sizin yazilarinizin cigunu okudum ve okuyacagim yeni oldugum icin kafam karisiyor sadece :) ben parasoley ya da uv filtre kullanmadim. Yeni oldugum icin biyle seyler gorunce "acaba ne oldu yaa?" diyorum kendi kendime :) lekenin 6 gen oldugunun farkina siz soyleyince vardim :) son ornek olarak bir foto daha ekliyorum ve "kotu kadraj vs vs" nedeniyle siz ustalarin affina siginiyorum :)

Çevrimdışı ufukozer

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 12 Şubat, 2014, 12:42:14 »
Ters ışıktan kaynaklı ışık yansıması. Sorun değil merak etmeyin.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
« Yanıtla #5 : 12 Şubat, 2014, 13:39:56 »
Bunlar flare oluyor işte.(Daha doğrusu bir kısmı) Aşırı ışıktan, kısık diyaframdan ve kötü sensörden kaynaklanır. K-5 te kötü sensör diye bir durum yok, aşırı ışık direk sensöre geliyor o yüzden. Eğer diyaframı sonuna kadar kısıp direk yüsek ışık kaynağına doğru çekim yaparsan çok daha enteresan şeyler göreceksin. :D
« Son Düzenleme: 12 Şubat, 2014, 13:42:07 Gönderen: CemilAL »

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
« Yanıtla #6 : 12 Şubat, 2014, 13:40:36 »
Aman diyim güneşe falan bakma dostum dikkatli ol.

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 12 Şubat, 2014, 17:13:16 »

Bunlar flare oluyor işte.(Daha doğrusu bir kısmı) Aşırı ışıktan, kısık diyaframdan ve kötü sensörden kaynaklanır. K-5 te kötü sensör diye bir durum yok, aşırı ışık direk sensöre geliyor o yüzden. Eğer diyaframı sonuna kadar kısıp direk yüsek ışık kaynağına doğru çekim yaparsan çok daha enteresan şeyler göreceksin. :D

Tesekkuler kardesim cok yardimci oldunuz acemiyim yavas yavas ogrenecegim herseyi :) ayrica ne gibi seyler gorecegim bi denesem mi? :P

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 12 Şubat, 2014, 17:14:11 »

Ters ışıktan kaynaklı ışık yansıması. Sorun değil merak etmeyin.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tesekkur ederim :)

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
« Yanıtla #9 : 12 Şubat, 2014, 21:59:16 »
Bazen hiç bir şey görünmüyor da ışıktan flare den ötürü :P o kadar değişik şeyler bekleme yani :P

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #10 : 13 Şubat, 2014, 18:31:31 »
vedib bey endişenizin cevabını vermiş bende bir konuda sizi aydınlatmak isterim özellikle telephoto 100mm + ve üstü lensler kullanırken güneş ışığına dik açılarda çekim yapmamaya dikkat edin sensörünüze zarar verebilirsiniz , ayrıca
Aman diyim güneşe falan bakma dostum dikkatli ol.
Cemil beyin uyarısına dikkat etmelisiniz güneşe uzun süre bakmak başta geçici körlüklere , ışık dan kaynaklı baş ağrılarına ve çeşitli göz hastalıklarına sebep olabilmektedir. Bol fotoğraflar :)

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 13 Şubat, 2014, 23:18:34 »

vedib bey endişenizin cevabını vermiş bende bir konuda sizi aydınlatmak isterim özellikle telephoto 100mm + ve üstü lensler kullanırken güneş ışığına dik açılarda çekim yapmamaya dikkat edin sensörünüze zarar verebilirsiniz , ayrıca  Cemil beyin uyarısına dikkat etmelisiniz güneşe uzun süre bakmak başta geçici körlüklere , ışık dan kaynaklı baş ağrılarına ve çeşitli göz hastalıklarına sebep olabilmektedir. Bol fotoğraflar :)

Cook tesekkurler dusunceleriniz cok aydinlatici ve ogretici oluyor bu forumun yardimseverligini seviyorum :)

Sensörde Toz-Leke, Tekerlekte Sorun

Başlatan Tonguç

Yanıt: 11
Gösterim: 4583
Son İleti 07 Eylül, 2011, 02:28:06
Gönderen: burkkan