Gönderen Konu: Nasıl Yıldız Manzara Fotoğrafı Çekilir İpuçları  (Okunma sayısı 21695 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
Ynt: Nasıl Yıldız Manzara Fotoğrafı Çekilir İpuçları
« Yanıtla #15 : 08 Ağustos, 2014, 00:33:44 »
Kusura bakmayın ajansta işler yoğun pek ilgilenemedim , öncelikle sigma 10-20 gayet kaliteli bir lens , fotoğrafları RAW olarak çekmiyorsanız zaten DSLR makinalara ihtiyacınız yok makinaların espirisi kalmıyor.

10 mm oldukça geniş açıları net veren odak mesafesi şöyle düşünelim                20mm de gördüğünüz alanı A4 boyutlarındaki bir kağıda resmediyorsunuz.                                         
                                                                                                                                                  10mm de daha geniş alanı yine A4 boyutlarındaki kağıda resmediyorsunuz.
bunun sonucunda objeler 20mm deki kadar yer kaplayamıyor yani küçülüyor. Buda size daha küçük ve tatsız yıldızlar verecektir.
28 mm ve 35 mm kullanmak yıldızları oldukça doygun almanızı sağlayacaktır. Çok geniş açılar kullanırsanız açık diyaframda corner image quality de distortion elde etmeniz oldukça doğal 180derecelik kavisli bir görüntü düz bir zemine kayıpsız aktarmak bu devirde imkansız. Eğer ileride lensin odak mesafesine göre esneyip bükülebilen sensörler yapılabilirse optik sapmalar düzeltilebilir.

sigma 10-20 ile yıldız fotografı cekmeye calıstım cektım ama sonucları pek tatmın edıcı degıldı, fotografın kenarları camur gıbı bulanık olmustu merkezde netlık ıdare eder nıtelıkteydı belkıde ben beceremedım cekmeyı ama bu tur fotograflar ıcın tamron 17-50 gıbı bır lens bence daha ıdeal

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 08 Ağustos, 2014, 19:22:23 »
açı daralınca yıldızlar büyüyecek. fakat bu defa da daha kısa pozlamak zorunda kalacağız. bu da yıldızların parlaklığını tam olarak alamamıza sebep olacak. geniş açıda hem daha uzun pozlanabilir, hem de daha çok yıldızı kadraja sığdırmış oluruz. Samanyolunu çekmek için crop sensörlü makinelerde 15mm'den aşağı olması lazım diye düşünüyorum.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 08 Ağustos, 2014, 19:23:45 »
dün gece Kayseri Sultan Sazlığı'nda 90 dakika boyunca çekim yaptım. 30'ar saniyeden 154 kare çektim. bunlardan time-lapse hazırladım. umarım beğenirsiniz.
http://youtu.be/jZmgwpaiYZQ

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 08 Ağustos, 2014, 19:36:07 »
dün gece Kayseri Sultan Sazlığı'nda 90 dakika boyunca çekim yaptım. 30'ar saniyeden 154 kare çektim. bunlardan time-lapse hazırladım. umarım beğenirsiniz.
Zaman karşısında diğer tüm değer birimleri anlamını yitirir. Yıldızlar seninle gurur duyuyor
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 08 Ağustos, 2014, 19:37:11 »
Zaman karşısında diğer tüm değer birimleri anlamını yitirir. Yıldızlar seninle gurur duyuyor

:) iyi güldürdün valla beni. Eyvallah Gökhan :)

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #20 : 10 Ağustos, 2014, 03:36:32 »
Elinize sağlık güzel çalışma olmuş , sondaki fotoğraf montaj yıldızlar o fotoğrafa ait değil müsait bulunduğunuz bi ara 28mm ile benzeri bir çalışma yapınız montajladığınız circulation wide angle bir lense ait değil yıldızları o kalınlıkta ve ışıkda kumlama yapmadan alabilmenin tek yolu dar açı kullanmaktır. Montaj yapacaksanız hocam önceden alt fotoğraftaki yıldızları temizleyin PS üzerinde clone yada healing brush kullanarak bir kaç dakikada temizleme işlemi yapabilirsiniz.

:) iyi güldürdün valla beni. Eyvallah Gökhan :)

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 01 Eylül, 2014, 19:16:05 »
Elinize sağlık güzel çalışma olmuş , sondaki fotoğraf montaj yıldızlar o fotoğrafa ait değil müsait bulunduğunuz bi ara 28mm ile benzeri bir çalışma yapınız montajladığınız circulation wide angle bir lense ait değil yıldızları o kalınlıkta ve ışıkda kumlama yapmadan alabilmenin tek yolu dar açı kullanmaktır. Montaj yapacaksanız hocam önceden alt fotoğraftaki yıldızları temizleyin PS üzerinde clone yada healing brush kullanarak bir kaç dakikada temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Tam olarak anlayamadım hocam söylediklerinizi.

videodaki karelerin hepsi tamron 17-50mm f:2,8 ile çekildi. 17mm iso:3200 veya 6400'dü 30'ar saniye pozlandı. en sondaki karede videodaki karelerin ps'de birleştirilmesiyle oluşturuldu.

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #22 : 01 Eylül, 2014, 21:47:36 »
Anladım tüm fotoğrafları birbiriyle birleştirmeniz unreal bir hal vermiş 15 er dakikalık 12 poz çekip pozları birleştirirseniz işinize yarar 3 saatte bir yıldızlar tam tur atıyor

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 02 Eylül, 2014, 09:42:10 »

Görsellik ve müzik hoş olmuş,, elinize sağlık Murat Bey,, tabii biraz sabır ister

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 02 Eylül, 2014, 19:50:27 »
Bir de ben denedim 100 dakikada çekilen 150 civarı fotoğraftan,  ''from the balkony''   sigma 10-20 ve K5ii ile :))

http://youtu.be/6cXzVLCwHYA
« Son Düzenleme: 02 Eylül, 2014, 21:36:03 Gönderen: gokhans »
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 02 Eylül, 2014, 19:54:39 »
Anladım tüm fotoğrafları birbiriyle birleştirmeniz unreal bir hal vermiş 15 er dakikalık 12 poz çekip pozları birleştirirseniz işinize yarar 3 saatte bir yıldızlar tam tur atıyor

teşekkürler bilgi için. müsait bir zamanda denemeye çalışırım.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 02 Eylül, 2014, 19:55:27 »
Görsellik ve müzik hoş olmuş,, elinize sağlık Murat Bey,, tabii biraz sabır ister

teşekkürler Vedi Hocam. biraz da cesaret istiyor :) benim gibi tek başına çıkıyorsan araziye

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 02 Eylül, 2014, 19:58:13 »
Bir de ben denedim 100 dakikada çekilen 150 civarı fotoğraftan,  ''from the balkony''   sigma 10-20 ve K5ii ile :))
http://youtu.be/nn3B9u8h4JI
eline sağlık. anten ayrı bir hava katmış. evin balkonu olmasına rağmen yıldızlar iyi görünmüş. en sondaki birleştirilmiş kare, önceki karelere göre biraz sönük kalmış. yıldızlar çok belli olmuyor son karede.

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 02 Eylül, 2014, 20:14:39 »
eline sağlık. anten ayrı bir hava katmış. evin balkonu olmasına rağmen yıldızlar iyi görünmüş. en sondaki birleştirilmiş kare, önceki karelere göre biraz sönük kalmış. yıldızlar çok belli olmuyor son karede.

Hangi programla birleştirmek lazım bilemedim. Bende Corel Paint Shop Pro var %90 PS benzeri onda blend photo diye bir şeyle yaptım ?
Aslında tek tek fotolar da çok belirgin ama birleşmedi çatır çatır çizgiler  :-[
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 02 Eylül, 2014, 20:51:33 »
ps kullanıyorum birleştirmek için. tüm kareleri aynı layerde topluyorum. ondan sonra hepsini lighting yapıyorum. layerlerin bulunduğu kutucukta üst tarafta bir sekme var. orada normal yazar, ona tıklayınca disolve, darken, multipy, lighten vs. gibi seçenekler çıkıyor. onlardan lighting yazanı seçiyorum.
o söylediğin programı bi ara kullanmıştım. hoş program. ama biraz daha farklı.

hepsini aynı karede toplamak için bir metod varmış ps'de. ben yaptıktan sonra farkettim :) files-script-stack ... olması lazım. iş yerinde olduğum için bakamıyorum. onu seçtikten sonra bir menü geliyor. oradan fotoğrafları seçiyorsun. ps onların hepsini aynı layerda topluyor. biraz uzun sürüyor ama tek tek yapmaktan iyidir :)

İyi Fotoğraf ve Sanata Yönelik Fotoğraf Nasıl Olmalı

Başlatan cbaytan

Yanıt: 6
Gösterim: 28632
Son İleti 22 Nisan, 2012, 12:25:54
Gönderen: REİS
High-key nedir nasıl yapılır

Başlatan vedib

Yanıt: 0
Gösterim: 4096
Son İleti 20 Mayıs, 2017, 09:39:16