Gönderen Konu: K-3 mü K-5 IIs mi ACİLL !!!!  (Okunma sayısı 14664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
K-3 mü K-5 IIs mi ACİLL !!!!
« : 20 Şubat, 2014, 22:49:00 »
Herkese akıl veren ben, düştüm bir dipsiz kuyuya :)
çıkarın beniiiii :)
arkadaşlar mevzu şu
daha önce ben K-5 IIs sıfır aldım kullandım daha sonra K-3 e hazırlık maksadıyla sattım
fakat K-3 kullanıcılarına sorduğumda ve internetten forumları okuduğumda K-3 ün çok iyi bir makina olmasına rağmen K-5 IIs den aman aman bir fotoğraf kalitesi yönüyle üstünlüğünden bahseden görmedim, duymadım, tamam teknolojik olarak bazı artıları var, çift kart yuvası, AF noktası sayısı ve dinamik AF noktaları, ekran, 24 mp, video vs.
ama ben bunların hiçbiriyle ilgili değilim. benim bir tek derdim var FOTOĞRAF kalitesi
şimdi bir arkadaşım bana K-5 IIs veya K-3 alacak, aralarında 900 TL gibi bir fiyat farkı var, çok şükür bunu karşılayacak gücüm de var
şimdi siz olsanız ne yapardınız, almışken bir kez alınır daha teknolojik ve daha yeni bir makina olması nedeniyle al K-3 mü derdiniz, ibrahim bey amaç fotoğrafsa o aradaki fiyat farkına bir tane sıfır kapalı kutu 18-135 alınır, bence ikinci seçeneği değerlendir mi derdiniz,
yarın akşama kadar bu konuyu netleştirmem lazım
bu sefer ben sizden yardım istiyorum
hadi bakalım
pamuk eller klavyeye :)

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
Ynt: K-3 mü K-5 IIs mi ACİLL !!!!
« Yanıtla #1 : 20 Şubat, 2014, 22:59:48 »
Ah ah bu da sorulurmu :)))

Varsa imkanın son modeli al tabi, ama inanın iyi lensiniz oldumu  k-5 ile de aynı kalitede fotoğraf çekersiniz, fark sadece bazı kolaylık avantajları.

Ama hastalık bizdeki daima yeni çıkana merak salma. Aslında aceleci olmamak lazım.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Şubat, 2014, 23:03:55 »
ilk yorum için mehmet abi çok teşekkür ediyorum
mehmet abi yalnız IIs i kullandım dedim ya, aynı lens ile hem K-5 de çektim hem IIs de, arada çok fark var, bunu bilmenizi isterim, IIs harbi harbi olmuş bir makina

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Şubat, 2014, 23:05:23 »
Teknolojinin sonu yok. Hele elektronik teknolojisinin..
K3 te seneye alışılmış bir makine olarak kimsenin ilgisini çekmeyecek belki de..
Çünkü gözümüz yeni çıkan makinelerde olacak.
K5 yeni çıktığında, yerli-yabancı, herkes göklere çıkarıyordu. Gerçekten de çıktığı yıl bir çok platformda en iyi DSLR makine seçildi.
K5 halen kulvarındaki en iyi makinelerden biridir.
Maksat fotoğraf ise K5 fazlasıyla yeter. Hele hele K5 II ve IIs ise çok bile gelir.
Ama ben her sene yeni çıkan makineden almayı isterim, bu benim özel zevkim , imkanım da var, diyorsanız, o zaman tabii ki K3.
2015 te de artık K1 mi çıkar, FF mi çıkar, başka kodlu bir şey mi çıkar?.. O zaman da onu alırsınız. :)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Şubat, 2014, 23:08:16 »
yunus abi teşekkür ediyorum
burada şunu da eklemek de fayda var sanırım Sıfır IIs için vereceğim rakam ikinci el K-5 fiyatlarından (serdinç in fiyatı hariç) 500 lira gibi yukarıda

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #5 : 20 Şubat, 2014, 23:21:25 »
Merhabalar :)
Ricoh ciddi geliştirmeler ve yeni atılımlar ile Pentax ı çok daha ileriye taşıyabileceğini özellikle yeni tanıtılan lensleri ve başarıları ile ortaya koydu , önerim bir müddet daha beklemeniz. Teknolojik gelişim olarak her 3-4 senede bir makinalar tamamen değişir ;
K-5 Fotoğraf kalitesi yerinde hafif bir makinadır.
K-5II Fotoğraf kalitesi aynı focus ve bir kaç elektronik hız konusunda Update kategorisine uygun bir makinadır .
K-5IIS Fotoğraf kalitesi yazılım olarak geliştirilmiş yan dallarda yazılımsal olarak debug güncellemesi yapılmış yeni bir makinadır.
K-3 Donanım olarak hızlandırılmış yazılım olarak orta nitelikleri teşkil eden bir makinadır (fotoğraf kalitesinde devrimsel bir gelişim olmaması bu nedenledir)

K-3 Duyurulalı uzun bir zaman oldu ve DSLR kategorisinde daha gelişmiş bir makinanın geleceği yakındır

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Şubat, 2014, 23:25:00 »
hocam k3 denemek isteği olmasa ikinci k5 2 s alıcam ama k3 denemek lazım ne de olsa yeni

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Şubat, 2014, 23:44:47 »
şu an forumda 60-70 kişi aktif, görüş belirten 5-6 kişi, haydi beyler pamuk eller klavyeye
bu arada bu ikilemde kalan şu an 3 kişiyiz, bakalım gelecek yorumları bekliyoruz

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Şubat, 2014, 23:55:27 »
Merhabalar :)
Ricoh ciddi geliştirmeler ve yeni atılımlar ile Pentax ı çok daha ileriye taşıyabileceğini özellikle yeni tanıtılan lensleri ve başarıları ile ortaya koydu , önerim bir müddet daha beklemeniz. Teknolojik gelişim olarak her 3-4 senede bir makinalar tamamen değişir ;
K-5 Fotoğraf kalitesi yerinde hafif bir makinadır.
K-5II Fotoğraf kalitesi aynı focus ve bir kaç elektronik hız konusunda Update kategorisine uygun bir makinadır .
K-5IIS Fotoğraf kalitesi yazılım olarak geliştirilmiş yan dallarda yazılımsal olarak debug güncellemesi yapılmış yeni bir makinadır.
K-3 Donanım olarak hızlandırılmış yazılım olarak orta nitelikleri teşkil eden bir makinadır (fotoğraf kalitesinde devrimsel bir gelişim olmaması bu nedenledir)

K-3 Duyurulalı uzun bir zaman oldu ve DSLR kategorisinde daha gelişmiş bir makinanın geleceği yakındır
hmm, çok enteresan geldi sınıflandırmanız ve tahminleriniz, çok teşekkürler

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Şubat, 2014, 00:02:07 »
şöyle bir boyutla devam edelim o halde,
K-5 fotoğraf olarak her türlü yeter deniyor ya,
şu an kullanmış olduğum K-7' nin de bana göre K-5 ten iso hariç hiç de geriye kalır yanı yok
benim iso ile hiç işim olmuyor, zira gündüzleri çekiyorum çoğu zaman, akşamları lazım olursa evde çok güzel bir flaşım var takıyorum onu ohh, misss, olmadı iso konusunda canavar X-E1 im var, 3200 iso da banamısın demiyor
hal böyleyken, yani benim gibi amatör biri için çok hesaplı durumdaki K-7 ile devam edip @tuyuncu beyin dediği gibi beklemek mi lazım bir süre daha, hem bu süre zarfında K-3 ler biraz ucuzlar belki

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #10 : 21 Şubat, 2014, 00:44:05 »
@tuyuncu beyin dediği gibi beklemek mi lazım bir süre daha, hem bu süre zarfında K-3 ler biraz ucuzlar belki

2014 Sonbahar sonlarına doğru yeni Pentax DSLR bekliyorum K-3 II olarakmı gelir K-2 K-1 olarakmı gelir bilmiyorum ama gelecek olan makinanın K-3 den çok daha ileri bir makina olacağını tahmin ediyorum. Bu zaman aralığında ihtiyacınızı karşılayacak bir makinaya sahipseniz bekleminiz en doğru karar olacaktır kendi açımdan

Çevrimdışı mremre

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Şubat, 2014, 00:47:21 »
İbrahim bey K-3 mü? K-5 IIS mi diye sorarsan K-5 IIS derim
K-5 IIS mi yeni makine mi dersen de, kendini tutabileceksen  sonra pişman olmayacaksan yeni makine derim :)
olaya maddi açıdan da bakıyorsanız eğer, yeni makine gelesiye kadar K-5 iis'in fotoğraf kalitesi verdiğiniz para açısından sizi tatmin edecek mi? yeni makine geldikten sonra K-5 iis'i elden çıkartırken kaça çıkartacaksınız? kullandığınız süre boyunca fotoğraf kalitesi açısından edeceğiniz zarara değecek mi?
ama bir de şu var; yeni makine-ler hangi alanda ne kadar ileriye taşıyacak?
pentax aspc sensörde evet çok iyi, bunu daha ne kadar ileri götürebilir?
aspc sensörden mi devam edecek yoksa farklı bir sensör mü kullanacak?
farklı bir sensör kullanırsa dezavantajları olur mu?
« Son Düzenleme: 21 Şubat, 2014, 00:51:46 Gönderen: mremre »

Çevrimdışı runo15

« Yanıtla #12 : 21 Şubat, 2014, 01:17:08 »
şöyle bir boyutla devam edelim o halde,
K-5 fotoğraf olarak her türlü yeter deniyor ya,
şu an kullanmış olduğum K-7' nin de bana göre K-5 ten iso hariç hiç de geriye kalır yanı yok
benim iso ile hiç işim olmuyor, zira gündüzleri çekiyorum çoğu zaman, akşamları lazım olursa evde çok güzel bir flaşım var takıyorum onu ohh, misss, olmadı iso konusunda canavar X-E1 im var, 3200 iso da banamısın demiyor
hal böyleyken, yani benim gibi amatör biri için çok hesaplı durumdaki K-7 ile devam edip @tuyuncu beyin dediği gibi beklemek mi lazım bir süre daha, hem bu süre zarfında K-3 ler biraz ucuzlar belki
İbrahim abi sende para var ve illa harciyacak yer ariyorsun. Elindekiker yetiyorsa neden masraf yapiyorsun. Sende biliyorsun yaptigin masraf sonucunda alacagin netice elindekikerden cokta üstün olmayacak. Ya gec FF bir govdeye yada direk al orta format makine. Başka türlü yapacagin masraf bosuna olacak. En azinda bir iki sene bekle bence :)
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax-DA 18-55mm F3.5-5.6 AL WR
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi MC UV Haze 49mm Filtre
Marumi DHG 58mm CPL Filtre
B+W 58mm ND 3.0-1,000X Filtre
Marumi 52mm UV Filtre
Dijital Ekranlı Kablolu Kumanda
Sırt Çantası ve Bir sürü ıvır zıvır.

Çevrimdışı excil

• Üye
  • Piscem natara doces
« Yanıtla #13 : 21 Şubat, 2014, 01:19:00 »
İbrahim abi henüz elime  geçmeyen K-3 deneyimlerime dayanarak söylüyorum:) abi senin denemediğin gövde kalmadı 2015 deki fujiye yatırım yapmak istiyorsan k-3 al elinden çıkarması kolay olur :)
PentaxTürk Kemer :) K-3 Pentax { 40mm DA l 70mm DA Limited  l DA 10-17mm Fisheye l M 50mm 1.7 } Sigma { 105mm Macro } l   BK-777C Ball Head Tripod  Metz 48 AF-1

https://www.flickr.com/photos/117217262@N02/
http://500px.com/gkok2012

[email protected]

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Şubat, 2014, 08:19:30 »
aslında benim gibi biri için K10D nin verdiği fotoğraf kalitesi bile çok, @vedip abi hep der ya hani, daha avrupada bir çok fotoğrafçı yeni yeni K10D makinalara geçerken, biz neleri tüketmişiz de neleri beğenmiyoruz :)
ama işte bir tek lens ayarı yapılabiliyor olması onu dezavantajlı kılıyor hele ki AF konunusda insanı çıldırtıyor olması cabası
öte yandan bunun bir üstüne çıktığınızda karşınıza K-7 geliyor uygun fiyatlı olarak, K-5 ile aynı gövde bir çoğuna göre IQ olarak K-5 ten bile iyi olduğu söyleniyor, bana göre de K-5 ten sadece iso konusunda geride, bu yüzden şu anda hem gövde kalitesi olarak hem bir çok özelliğinin üst seviye olmasından ötürü, fiyat olarak da K-5 lerden epeyce aşağıda olması hasebiyle benim geçiş makinam K-7 oldu, aslında şu anda bana yetmeyen hiçbir şeyi yok, yani eksikliğini hissettiğim hiçbir noktası yok,
tam böyle düşünürken, caddeden geçen güzel kadın misali bir anda aklımı karıştırıverdi şu K-3 ve K-5 IIs :)
bir de elimde çok iyi bir aynasız olan X-E1 ve lensleri olunca aslında yaptığımın israftan başka tarif edilir yanı yok  :-[