Gönderen Konu: Nikon FF vs Pentax DSLR Buyrun Düelloya :)  (Okunma sayısı 15895 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Melcom

• Üye
  • Melik BAYKARA
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nikon FF vs Pentax DSLR Buyrun Düelloya :)
« Yanıtla #15 : 03 Mart, 2014, 11:42:47 »
vedib abinin dediğine göre f değeri ff de ve crop sensörde aynı sadece sensör boyu farklı daha geniş açı elde ediyor ben böyle anladım ibrahim abinin dediğine göre f değeri croplu sensörlerde değişiyor benim mantığıma sığmasada olabilir hangisi doğru :D
PENTAX K-3
TAMRON 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD [IF]
SMC PENTAX-F 35-135mm F3.5-4.5

"Fotoğraf çekmek insanın gözünü,aklını ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir."

(Henri Certier-Bresson)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 03 Mart, 2014, 11:48:33 »
vedib abinin dediğine göre f değeri ff de ve crop sensörde aynı sadece sensör boyu farklı daha geniş açı elde ediyor ben böyle anladım ibrahim abinin dediğine göre f değeri croplu sensörlerde değişiyor benim mantığıma sığmasada olabilir hangisi doğru :D
eğer böyle olsaydı, photozone gibi dünyanın en ünlü inceleme sitelerinde bizim 77mm limited lensi incelerken diyafram değerini 1.8 yazardı, oysa öyle yazmamış, ne yazmış,

Specifications
Equiv. focal length   115.5 mm (full format equivalent)
Equiv. aperture   f/2.7 (full format equivalent, in terms of depth-of-field)

Optical construction   7 elements in 6 groups
Number of aperture blades   9
min. focus distance   0.7 m (max. magnification ratio 1:7.1)
Dimensions   64 x 48 mm
Weight   270 g
Filter size   49 mm (non-rotating)
Hood   built-in, telescope-style and barrel shaped   
Other features   -
« Son Düzenleme: 03 Mart, 2014, 11:58:48 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı Melcom

• Üye
  • Melik BAYKARA
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 03 Mart, 2014, 11:55:38 »
bu işin en kolayı kendimizin test etmesi imkanı olan arkadaşlar FF ve crop sensörlü makineyi aynı mesafeden çekecekler aynı ayar ve lenslerle FF photoshopta aynı boyda croplayacaklar :D sonra bakacaz varmı bi fark :D
« Son Düzenleme: 03 Mart, 2014, 11:56:38 Gönderen: Melcom »
PENTAX K-3
TAMRON 17-50mm f/2.8 XR Di-II LD [IF]
SMC PENTAX-F 35-135mm F3.5-4.5

"Fotoğraf çekmek insanın gözünü,aklını ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir."

(Henri Certier-Bresson)

Çevrimdışı runo15

« Yanıtla #18 : 03 Mart, 2014, 12:00:21 »
Croplu makinede f degeri 1.5 kati kadar artar. Fakat ornek vermek gerekirse. 50mm f1.4 du ele alalim. FF makinede 50mm f1.4 deger de cekilen foto cropluda 75mm f2.1 e esit olur. Ama verdigi alan derinliği ayni olur. Bunun nedeni alan derinliğinin sadece f değeri ile değil ayni zamanda odak uzakliği ile de doğrudan alakali olmasindan kaynaklanir.
Ama bu benim dusuncem ff kullananlar daha iyi bilir
« Son Düzenleme: 03 Mart, 2014, 12:05:03 Gönderen: runo15 »
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax-DA 18-55mm F3.5-5.6 AL WR
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi MC UV Haze 49mm Filtre
Marumi DHG 58mm CPL Filtre
B+W 58mm ND 3.0-1,000X Filtre
Marumi 52mm UV Filtre
Dijital Ekranlı Kablolu Kumanda
Sırt Çantası ve Bir sürü ıvır zıvır.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 03 Mart, 2014, 12:05:55 »
bu işin en kolayı kendimizin test etmesi imkanı olan arkadaşlar FF ve crop sensörlü makineyi aynı mesafeden çekecekler aynı ayar ve lenslerle FF photoshopta aynı boyda croplayacaklar :D sonra bakacaz varmı bi fark :D

Sürekli aynı testler yapılıyor zaten...

Rica edicem; konuyu sensör boyutunda tartışmak isteyenler diğer topikte tartışsınlar...

Bunca konuşmanın seyrini ve içeriğini gereksiz yönlendirmelerle saptırmayalım...

FX vs. Crop  Sensör tartışma topiği:

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,798.0.html
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 03 Mart, 2014, 12:29:56 »
    DSLR dünyasında en doğru ölçü 24X36mm odak düzlemi olan "FF" gövde diye tabir ettiğimiz gövdelerdir. Bunun tartışma yapılması yanlıştır. Yaygın olarak kullandığımız crop gövdeler de bu ölçü ve oranlarda dizayn edilmektedir. En ideal gövdeler Tam kare "FF" gövdelerdir.
    Benim izah etmeye gayret gösterdiğim, objektif ile sensörün birbirinden tamamen bağımsız çalıştığıdır. Odak değeri, diyafram değeri,görüş açısı, perspektif olarak optik bükülme veya optik yığılmanın gövdeye bağlı olarak değişmeyeceğidir.
    Uluslararası satış siteleri de reklam amaçlı 50mm objektif için 75mm yazdıklarınada şahit oluyorum. Belkide göreceli olarak böyle izah etmektedirler.  Şunu bilmenizi isterim tek fark objektifin ürettiği ve odak düzleminde oluşan görüntünün crop sensörde bir kısmının kaydedilmesi, kenarlarının kırpılmasıdır. Kalite olarak hiçbir fark olmaz. Bu duruma itiraz edildiği için ben dahil çoğu fotoğrafçı dile getirmek istemez.   

Çevrimdışı runo15

« Yanıtla #21 : 03 Mart, 2014, 12:37:49 »
    DSLR dünyasında en doğru ölçü 24X36mm odak düzlemi olan "FF" gövde diye tabir ettiğimiz gövdelerdir. Bunun tartışma yapılması yanlıştır. Yaygın olarak kullandığımız crop gövdeler de bu ölçü ve oranlarda dizayn edilmektedir. En ideal gövdeler Tam kare "FF" gövdelerdir.
    Benim izah etmeye gayret gösterdiğim, objektif ile sensörün birbirinden tamamen bağımsız çalıştığıdır. Odak değeri, diyafram değeri,görüş açısı, perspektif olarak optik bükülme veya optik yığılmanın gövdeye bağlı olarak değişmeyeceğidir.
    Uluslararası satış siteleri de reklam amaçlı 50mm objektif için 75mm yazdıklarınada şahit oluyorum. Belkide göreceli olarak böyle izah etmektedirler.  Şunu bilmenizi isterim tek fark objektifin ürettiği ve odak düzleminde oluşan görüntünün crop sensörde bir kısmının kaydedilmesi, kenarlarının kırpılmasıdır. Kalite olarak hiçbir fark olmaz. Bu duruma itiraz edildiği için ben dahil çoğu fotoğrafçı dile getirmek istemez.   

Yani demek istiyorsunuzki. Mesela pentax k10d icin ayni sensorun ff lisi uretilse ve 15mp olsa. Ve biz bu makine ile cekilmis goruntuyu 1.5 carpan olarak ortadan 10mp seklinde kirpsak. K10d ile ayni goruntu kalitesini elde etmiş oluruz. Doğrumu anladim.
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax-DA 18-55mm F3.5-5.6 AL WR
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi MC UV Haze 49mm Filtre
Marumi DHG 58mm CPL Filtre
B+W 58mm ND 3.0-1,000X Filtre
Marumi 52mm UV Filtre
Dijital Ekranlı Kablolu Kumanda
Sırt Çantası ve Bir sürü ıvır zıvır.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #22 : 03 Mart, 2014, 12:43:09 »
Valla ben çok memnun olurum :D Hatta hemen Oktay Abi'ye bu kadar güzel bir teklifte bulunduğu için ayrıca teşekkür edeyim huzurlarınızda :)
Daha önce bu link paylaşılınca da söylemiştim... Bu testleri kaldırın atın... Gerçeği yansıtmaktan çok uzak...

Kimse bana bu fotoğrafın iki farklı makineyle çekilmiş olabileceğini söylemesin...

Evet aynı poz mümkün değil değişik makine ile.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 03 Mart, 2014, 13:12:14 »
eğer böyle olsaydı, photozone gibi dünyanın en ünlü inceleme sitelerinde bizim 77mm limited lensi incelerken diyafram değerini 1.8 yazardı, oysa öyle yazmamış, ne yazmış,

Specifications
Equiv. focal length   115.5 mm (full format equivalent)
Equiv. aperture   f/2.7 (full format equivalent, in terms of depth-of-field)

Optical construction   7 elements in 6 groups
Number of aperture blades   9
min. focus distance   0.7 m (max. magnification ratio 1:7.1)
Dimensions   64 x 48 mm
Weight   270 g
Filter size   49 mm (non-rotating)
Hood   built-in, telescope-style and barrel shaped   
Other features   -

İbrahim Bey; Photozone ünlü olsada bu yazdıkları tamamen yalnıştır. Photozone olması optik fiziğini değiştirmez. Odak uzaklığı için "gibi olur" yazması kabul edilebilir ama diyafram değerinin değiştiği kesinlikle kabul edilemez.
    Amacımız amatör ruh ile düelloya katkı sağlamak, konuyu değiştirmemek ve hoşça paylaşımlar tek amacımız olsun,,,,,
(Not: Pentax DSLR çarpanı 1:53 olduğundan Photozone yanlış hesaplama yapmıştır. Odak değeri 117,81 olması gerekir)
« Son Düzenleme: 03 Mart, 2014, 13:15:58 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 03 Mart, 2014, 13:22:09 »
evet başlasın o halde, düelloya evet diyenleri görelim

1- fatihtekin88
2- serdinç, (nick ini yazmak kolay değil)
3- ogeday
4- bfell
5- ...

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 03 Mart, 2014, 13:56:51 »
,
« Son Düzenleme: 03 Mart, 2014, 14:02:10 Gönderen: haldun31 »
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #26 : 03 Mart, 2014, 14:15:51 »
Çok çok hoş bir buluşma olacağını düşünüyorum... En azından Pentax'a gönül vermiş biri olarak gerçek anlamda markadan beklentilerimizi tazeler diye düşünüyorum... Amaç "hangi makine iyi" sorusunun cavabını bulmak değil; "Bir fotoğrafçı olarak bize gerçekten neyin gerektiği" olmalıdır...

Kesinlikle katılıyorum Pentax'ın bir çok kullanım kolaylığı var ve belirtmek istediğim temel nokta : X Markası Beginner ve Orta Segment makinalarında özellikle lenslerin optik kalitesi yüzünden ciddi anlamda para tuzağı oluyor. Ciddi miktarda parası olan bu teknolojilerin tadını çıkartabiliyor ancak ucuza gerçek fotoğraf kalitesini onca marka arasından sadece Pentax ' da buldum ve bu yüzden kendime Pentaxian diyebiliyorum lakin bu diğer markalara karşı bir ön yargım olduğu anlamına gelmiyor...

Canon ve Nikon kaliteli fotoğraf vermiyormu illaki veriyor ve çok ta başarılılar özellikle FF ' de ancak bir set oluşturmak bir üniversite öğrencisi için büyük masraf...

İhtiyaçlarımızı en uygun şekilde karşılayabildikten sonra herhangi bir markanın taraftarlığını yapmak anlamsız... Pentax olan sevgimin sebebi de bana vermiş olduğu esneklik FF gövde alsam 24-70 için binlerce lira biriktirmem gerekir ancak Manuel lensler istediğim zaman istediğim lensi deneyebilmek konusunda kolaylık sağlıyor bu sevginin nedeni budur.

FF ve Pentax Crop makinaların karşılaştırmasını çok istiyorum Review sitelerine kesinlikle güvenmiyorum en azından elimizdeki makinaların hangi konularda başarılı hangi konularda başarısız olduğunu görmüş oluruz tabiki Fiyat Performans etkenini de göz önünde bulundurarak bu etkeni göz önünde bulundurmayacaksak FF Body ler ile Orta Format makinaları karşılaştıralım yada 30-40 bin dolarlık Orta Format makina alıp şu makina daha mı iyi sorusunu rafa kaldıralım?

Bilinçli kullanıcı olmakta yarar var :)

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 03 Mart, 2014, 15:01:13 »
Bu konu defalarca değişik ortamlarda tartışıldı, FF ve Crop üretildikçe de sürecek.

Aslında biz amatör kullanıcıların beklediği ekonomik olarak tuzlu olsa da FF nin kaliteli olması gerektiği. Tabi ki teknolojik olarak arada fark olabilir. Fakat burada kastedilen FF nin analogdan esinlendiği için bir standart olmasıdır. Bunun yanında sensör ebadından dolayı da üretim maliyetinin ve dolaysıyla da arz maliyetinin yüksek olması. Birileri de 35x50 diye bir ölçüyü standart almış olabilirdi. Neden yapmadı; çünkü analogda alışılan bütün fotoğraflarıyla, hakkında yazılarıyla, eserleriyle vb. bu standart üzerinden olmasıdır. Halbuki kalite başka bir şeydir ve parametreleri bellidir. Birim alana daha az pixel/nokta sığdırmak veya pixeller arası mesafe, optik kalite, işlemci gücü vs. ile alakalıdır. Crop larda olayın özü alttaki örneklerde de olduğu gibi sadece sensörün gördüğü alan adı üzerine kırpılmıştır. Aynı lensle her iki gövde ile çekilen aynı nesneleri kapsayan (crop luda 75mm, ff de 50mm gibi) ürettikleri fotoğraf tamamen aynıdır. Fark eğer çarpan oranını bozan bir pixel oranı varsa o fazla pixel i olan daha fazla detay içerecektir.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 03 Mart, 2014, 16:17:47 »
Valla ben çok memnun olurum :D Hatta hemen Oktay Abi'ye bu kadar güzel bir teklifte bulunduğu için ayrıca teşekkür edeyim huzurlarınızda :)

Daha önce bu link paylaşılınca da söylemiştim... Bu testleri kaldırın atın... Gerçeği yansıtmaktan çok uzak...

Kimse bana bu fotoğrafın iki farklı makineyle çekilmiş olabileceğini söylemesin...

Kıyas için mekanizmalı tripodlar var... Görmüşsünüzdür bir yerlerde... Çift Dslr taşımak için bir düzenek... Sadece 3-4 derece farkla iki fotoğraf çeker... Onu da dipdibe konduğu zaman makineler böyle bi durum oluşur...  Crop bile yapsanız; derece farkı olacaktır... Sensör aynı noktadan aynı kareyi çekmesi gerekir bu tip iki fotoğrafı oluşturabilmesi için... Ama birbiri içinden fotoğraf çeken body üretilmedi daha :D

Hiç abartısız; tek karenin ışığı açılmış ve keskinliği azaltılmış... Başka izahı olamaz...

Bu 2 fotoğraf aynı fotoğraf değil. Ama aynı makineyle çekilmiş olabilirler.

Çevrimdışı Eagle Fly Free

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 03 Mart, 2014, 16:37:52 »
Araya bir iki tane de aynasız sıkıştırsanız tadından yenmez ;)

Ankara da Pentax satıcısı.

Başlatan Selm

Yanıt: 13
Gösterim: 6644
Son İleti 10 Aralık, 2013, 17:28:34
Gönderen: ugurfoto
Mütevazi Pentax Gezisi

Başlatan Desperado

Yanıt: 1
Gösterim: 2324
Son İleti 16 Şubat, 2016, 19:24:31
Gönderen: Baha