Gönderen Konu: Nikon FF vs Pentax DSLR Buyrun Düelloya :)  (Okunma sayısı 15897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nikon FF vs Pentax DSLR Buyrun Düelloya :)
« Yanıtla #30 : 03 Mart, 2014, 16:39:12 »
Mehmet hocam farklı fotoğraf olduğunu nerden anladınız? Ben bi fark göremedim...

Aynı makineyle çekmiş olduğunu varsaysak bile; bu köpek kedi vs iki deklanşör arası sürede bile hareket edeceklerdir...

İki fotoğrafı indirip ps'de layerlar üzerine alıp ardarda göz işaretiyle üst üste önizleme yaptım... maalesef mikron derecede bile oynama yok... 
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 03 Mart, 2014, 16:54:57 »
Mehmet hocam farklı fotoğraf olduğunu nerden anladınız? Ben bi fark göremedim...

Aynı makineyle çekmiş olduğunu varsaysak bile; bu köpek kedi vs iki deklanşör arası sürede bile hareket edeceklerdir...

İki fotoğrafı indirip ps'de layerlar üzerine alıp ardarda göz işaretiyle üst üste önizleme yaptım... maalesef mikron derecede bile oynama yok... 

2 fotoğraf arasındaki en büyük fark köpeğin kulağının ucuna yakın yüzünde bulunan siyah noktanın farklı uzaklıklarda olması.Yani üstteki fotoğraf birkaç milim sağdan çekilmiş.

Köpeğin kafa kısmının arkasına denk gelen yerdeki (sarı çiçek olabilir) sarı bokehlerin üstteki fotoğrafta biraz daha fazla görünüyor olmaları.Bu durumda üstteki fotoğrafın bir kaç milim yukarıdan çekilmiş olabileceğini gösteriyor.

Alttaki köpeğin baş kısmının kapladığı alan daha büyük gibi ölçtüm :) ( Bu durumdan tam emin değilim lens farklılığından kaynaklı olabilir).

Ama benim düşüncem 2 ayrı fotoğraf. Ama tek makine ile seri çekim yapılmış olabilir.
« Son Düzenleme: 03 Mart, 2014, 17:00:13 Gönderen: PENTAX »

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 03 Mart, 2014, 17:02:45 »
Mehmet hocam paranoyak yaptı bu ticari destekli siteler hepimizi :D

Ama az kaldı... En hilesiz hurdasız testleri forumca yapıcaz inşallah :D

Kulağı şöyle, burnu böyle, yok çiçek şurda kuşkuları olmayacak :D

Buarada Serdinç'ten çok bahsinizi duydum... Ankara'ya yolunuz düşerse tanışmak isterim :)

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 03 Mart, 2014, 17:07:07 »
Mehmet hocam paranoyak yaptı bu ticari destekli siteler hepimizi :D

Ama az kaldı... En hilesiz hurdasız testleri forumca yapıcaz inşallah :D

Kulağı şöyle, burnu böyle, yok çiçek şurda kuşkuları olmayacak :D

Buarada Serdinç'ten çok bahsinizi duydum... Ankara'ya yolunuz düşerse tanışmak isterim :)

Aynen hocam :)
Ama D700 farkını gösteriyor. Ankara'ya geldiğimde görüşürüz.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #34 : 03 Mart, 2014, 18:48:06 »
Ooooooooooo,
ortalik karismis :)
Bu is carpanlilar ve  tam karelilere kadar gider :)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 03 Mart, 2014, 18:57:20 »
Ooooooooooo,
Daha dur. Ardindan aynasiz aps-c / aynasiz ff duellosu gelecek
« Son Düzenleme: 03 Mart, 2014, 19:07:42 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 03 Mart, 2014, 18:57:59 »
Ooooooooooo,
Allah rahmet eylesin Kemal Sunal'ın Seferoğulları Tellioğulları'nın işlendiği Tosun Paşa filmini hatırlattı.. :)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #37 : 03 Mart, 2014, 18:58:41 »
Allah rahmet eylesin Kemal Sunal'ın Seferoğulları Tellioğulları'nın işlendiği Tosun Paşa filmini hatırlattı.. :)

Aynen :)

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 03 Mart, 2014, 19:56:30 »

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Abi senin ömrüne bereket... Gözümden yaş geldi gülmekten... Allah'ta seni güldürsün... Eksik olmayasın...

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 03 Mart, 2014, 20:09:55 »
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Abi senin ömrüne bereket... Gözümden yaş geldi gülmekten... Allah'ta seni güldürsün... Eksik olmayasın...
Allah cümlemizi gülmekten ve güzelliklerden ayırmasın inşallah... Murat bey (@nordlys) çarpanlılar tam karelilere karşı yazınca aklıma o geldi..  ;D ;D ;D

Not: Kelimesi kelimesine öyle yazmadı ama azıcık eğip bükülürse bir şey olmaz dedim. Zamanında rahmetli T.Özal bile anayasa bir kere delinmeyle bir şey olmaz demişti ya... Herkes birer kere delerse kevgire döner o da ayrı mesele.. ::)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı ogeday

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 04 Mart, 2014, 01:14:21 »
Konu baya bi dallanıp budaklandı, ben tekrar toparlamaya çalışayım.

"FF standartı zaten belli dslr pentax kullanım kolaylığı renkleri vs herzaman söylenir ff sisteme ne kadar yakınız, ne kadar gerideyiz canlı canlı ... bize de yaşamak tecrübelerimizi paylaşmak düşer.. bu vesile ile de buluşma, tanışma ,kaynaşma, foto ekipman deneme, foto sohbeti ücretsiz olarak diğer katılımcı ve konuklara bonus olur

demiştim zaten burası net anlaşılmamış olabilir. FF FF dir, apsc apsc dir, four thirds, 2/3 vb fizik kuralları zaten belli. Sonuçta hepsinin fiziksel yapısı yetenekleri belli bu konuya girersek hiç çıkamayız, 2/3 bile kullanım amacına göre iyidir, 100 tl ye alırsın, çekeceğin ışık yeterlidir cebine sığar cebini yakmaz şimdi buna kötümü git d800e al mı diyelim. Bu tartışmanın içinden zaten biz değil kimse çıkamaz, çıkılsaydı binlerce sayfa makale yazılmaz, yazılmayada devam etmezdi. Hepsinin artısı ve eksisi var. (Adam gider hiç bi fotoğrafsal değeri olmayan makineyi gider tipi için alır mutlu olur, ) sonuçta  ayrıca bütçe ihtiyaç ve tarz meselesi…, ki iğne deliği (pin hole) karton kutular ile bile insanlar harika eserler ortaya koyabiliryor.

Burada amaç zaten sidk yarışıda değil, Konunun en başında belirmiştim zaten biz ff ye ne kadar yakın ne kadar gerideyiz diye, bahar gelmek üzere bahar gelmişken bi foto buluşması yapalım, foto buluşmalarında rutinlikten bahsedildiğini hep gördük. Yani foto buluşması için benimki bahane ve buluşma için ayrı bir renk yada atraksiyon ne derseniz deyin,

İnterneti inceleyin binlerce karşılaştırma yapıyor her ülkeden her amatör yada profesyonel, bu karşılaştırmaları yapanlar ne kadar tarafsız, yada yorum yapanlar ne kadar tecrübeli, bizim neyimiz eksik biz yaparsak ne gibi sıkıntı olur, sonuçta maksat muhabbet tecrübe edinmek, ya adamlar neleri karşılaştırıyor.

Böylece amatör olarak profesyonel karşılaştırmaya forum olarak bir başlangıç yapmış oluruz, yarın yeni bir çok makina çıkacak aynı sınıfta yada farklı sınıfta onlarla ilgili yorum çıksın diye bekleyip duruyoruz, biz bu işe bir küçük bir adım atar karşılaştırmaları nasıl yapalım konusunu açtığımız zaman bile ,bir çok incelecek değerlendirilecek olay, unsur ortaya çıkar bizim yaptığımız devede kulak olur, ama bir tecrübe olur, bir başlangıç olur. Ankarada hazır fatih, serdinç , baha ve bende bu ekipmanlar varken güncelken ve bu konuda uluslarası sitelerde bir test yapmışlarsa biz niye yapmayalım. D700 ile d600 değerlendirilir, düşük puan alanda pentaxla yüksek puan alan ile ( k-3 ile k-5iis bunlarda kendi arasında) değerlendirilebilir vb, başka ekipman getiren olursa buyursun diğer kullanıcılar da onu incelesin,  kendi bilgilerimize göre ortaya koyar yanlışlıklarımızı gideriz bilgi ve tecrübelirimizi artırırız, forum üyelerinden gelen geri dönüşlere göre eksiklerimizi giderir, yada kafa karıştıran konular varsa incelemeye çalışırız. Yada gider dilenci ve çiçek çekeriz buna da karşı değilim bunuda yapalım, ha yapılırmı yapılmaz mı bir araya gelirmiyiz onu bilmiyorum sonuçta yapılsa bile fotoğrafçılığın standartlarını zaten belirlemeyeceğiz amatörce uğraş aslı da maksat muhabbet. Ayrıca illa yapalım, yapılsın, yapılmalı vb. durumunda da değilim bir öneri.
Pentaxturk boyun askısı  ;)

Pentax Sevgisi, çeşitli lens body ıvır zıvır.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 04 Mart, 2014, 01:45:15 »
Ben sonuna kadar katılıyorum Oktay Abi...

Farklı makineleri tanımıyoruz...
Farklı optikleri tanımıyoruz...
Doğru dürüst kendi makinemizi bile tanımıyoruz...

İşte buluşmalarımızın da amacı bu olmalı...

Mesela Haldun Abi bi konuda yorum yapıyordu, söylediği tek kelime bakış açımı tamamen değiştirmeye ve o andan sonrasını sorgulamaya itti beni...
Aytekin Abi balıkgözü lensi ile bir kaç şey gösterdi; çok geniş açılı lenslere bakışımı değiştirdi...
Keza bi konuşma oluyor içinden bişey kapıyorsun...

Asıl amacımız da bu olmalı... Ve Elhamdürillah grubumuzda çok çeşitli ekipman bulunuyor... Bilgi niteliklerini yansıtabilecek, yol gösterebilecek, hayata dair bile bişeyler öğretebilecek dostlarımız, abilerimiz var...

Senin de dediğin gibi Oktay Abi, yararlanmak için bu tip buluşmaları sürekli düzenlemek çok çok iyi olacaktır...

Ne istiyoruz? Beklentimiz nedir? Makinemizi ne kadar iyi tanıyoruz? Optiklerimizin karakteristiğini biliyor muyuz? Başka ne ekipmanlarda ne var? Bana ne lazım? Amacım ne? vs soruların cevabını da bu sayede uygulamalı olarak görme şansımız oluyor...

Hem de belki de başka yerde rastlaşamayacağın güzel dostluklar kuruluyor...

Tekrardan bu güzel fikir için teşekkür ediyorum, tasarladığımız buluşmayı gerçekleştirmeyi de heyecanla bekliyorum...

:) :) :)

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 04 Mart, 2014, 07:44:22 »
bir öneri
forumları genelde sizlerde okuyorsunuz
buluşmalar nasıl oluyor

"bu haftasonu şurda buluşuyoruz, kesin olarak gelebilecek olanlar listeye ismini eklesin"

bitti gitti, yoksa biz burda 2 hafta bu konuyu tartışırız, ne buluşma olur, ne de test

hadi bakalım, önce tarihi belirleyelim,

şimdi baktım bu hafta sonu Ankara yağışlı gözüküyor,

önerileri alalım

Çevrimdışı xentinus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 10 Mart, 2014, 00:35:09 »
Tarih belirlerseniz,uygun olursam inşallah,ben de katılmak isterim.

Ankara da Pentax satıcısı.

Başlatan Selm

Yanıt: 13
Gösterim: 6645
Son İleti 10 Aralık, 2013, 17:28:34
Gönderen: ugurfoto
Mütevazi Pentax Gezisi

Başlatan Desperado

Yanıt: 1
Gösterim: 2324
Son İleti 16 Şubat, 2016, 19:24:31
Gönderen: Baha