Gönderen Konu: Sensör Üzerindeki Tozlar  (Okunma sayısı 6121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CanerYavuz

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sensör Üzerindeki Tozlar
« : 09 Nisan, 2014, 21:47:28 »
Arkadaşlar herkese merhaba, bu hafta ilk pentax makinemi alarak pentax ailesine katılmış oldum ancak bugün çektiğim bir fotoğrafta toz zerrelerine rastladım. İlk olarak lenste olduğunu düşündüm ve lensi mikrofiber bez ile sildim fakat tozların gitmediğini fark ettim. Daha önce hiç sensör temizlemedim. Sizce bunu nasıl temizleyebilirim, pompa iş görür mü yoksa bunu bilen birinin mi temizlemesi lazım?

Fotoğraflar:
http://i.imgur.com/wJzX27n.jpg
http://i.imgur.com/46H5xuk.jpg

Çevrimdışı CanerYavuz

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sensör Üzerindeki Tozlar
« Yanıtla #1 : 09 Nisan, 2014, 21:51:56 »
Söylemeyi unutmuşum makine 2.el Pentax K10D

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Nisan, 2014, 21:54:08 »
Merhaba
öncelikle acemi olduğunuzu varsayarak :) kesinlikle bu işe girişmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
2. si lensin sanırım sadece ön ve arka camlarını sildiniz. peki lensin içini kontrol ettiniz mi?
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı CanerYavuz

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Nisan, 2014, 22:02:58 »
Merhaba
öncelikle acemi olduğunuzu varsayarak :) kesinlikle bu işe girişmemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
2. si lensin sanırım sadece ön ve arka camlarını sildiniz. peki lensin içini kontrol ettiniz mi?

Evet sadece ön ve arka kısmı sildim. İçini açmadım, dış kısımdan baktığımda da pek bir şey göremedim.

Çevrimdışı runo15

« Yanıtla #4 : 09 Nisan, 2014, 22:04:10 »
hocam sensörün baya kirli. Bir adet sensör temizliği için kullanılan hava pompasından edin. Sonra Makinenin şarjı full dolu iken makineni aç ve şu adımları izle

menü tuşuna bas
2 kere sağa gel (Set-Up) menüsüne gel yani.
aşağı doğru in. (Dust Removal) yazan yere gel ve ok de. Sensör titrer ve makine kendini temizlemeye calısır. Bu işlemi 8-10 defa yap eğer işe yararsa hava pompasına gerek kalmaz.

Eğer yaramassa şu adımları izleyin.
Lensi gövdeden cıkarın. Makinenizi açın.
menü tuşuna bas
2 kere sağa gel (Set-Up) menüsüne gel yani.
aşağı inin ve (sensor cleaning) yazan yere girin.
Mirror Up yazan yere OK diyin. Ayna kalkacak ve perde açılacak.
hava pompası ile içerisine hava pompalayın ama hava pompasının ucunu içeri sokmayın.
5-6 kez hava bastıktan sonra makinenin on-off tuşundan off konumuna getirin ve makinenizi kapatın. Perde ve ayna kapanacaktır.
Hemen ardından lensinizi makinenize geri takın.

Dikkat: Sensör temizleme işlemlerini tozsuz ortamda yapmalısınız (banyo bu iş için evdeki en uygun ortamdır)

Eğer hava pompanız yok ise elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz ama mesuliyet kabul etmem.
Ben k10d makinemi elektrik süpürgesi ile temizliyorum

Ayna ve perdeyi Mirror Up yaparak kaldırdıktan sonra süpürgeniz borusunu makineye hafif yaklaştırarak kontrollü biçimde makinedeki tozları cekmesini sağlıyorum. (süpürge borusunu makinenin içine sokmayın ve kenar köşelerde hava boşlukları olsun. Yani vakum yaptırmayın)

Süpürge banyonun kapısından dışarda olsun. Kapıdaki aralıktan sadece borusunu banyoya sokun. Süpürgeler çektikleri havayı dışarı üflerler. Bu yüzden tozları bulunduğunuz ortama üflememesi için bunu yapınız. Elektrik süpürgesinin içine parça kaçmasını önlemek için ince kadın çorabı ile borunun ağızına file yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Not: makinede sensör temizliği yaparken makineninizi aşağı doğru tutun yani lens takılan yer aşağıda olsun. Dışardan havada uşuşan ufak tefek tozların tekrar içeriğe girme riski azalır.
« Son Düzenleme: 09 Nisan, 2014, 22:18:06 Gönderen: runo15 »
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax-DA 18-55mm F3.5-5.6 AL WR
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi MC UV Haze 49mm Filtre
Marumi DHG 58mm CPL Filtre
B+W 58mm ND 3.0-1,000X Filtre
Marumi 52mm UV Filtre
Dijital Ekranlı Kablolu Kumanda
Sırt Çantası ve Bir sürü ıvır zıvır.

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Nisan, 2014, 22:10:12 »
Lensi çıkardığınız da diyaram bıçaklarını hareket ettiren bir pim var arka kısmında. onu çekin. bıçaklar açıldığında ışığa doğru lensi tutarak tek gözünüz ile dürbün gibi lensi yaklaştırarak içini konrol edebilirisiniz. bence lensi kontrol etmeden sensör temizliğine girişmeyin derim. lensten de olabilir. Çektiğiniz fotoğrafların diyafram açıklığını nedir acaba. sanırım en kısık diyafram da çekilmiş.
Bu arada k10d de var mı bilmiyorum ama sensör temizlemeyi de açabilirsiniz menüden :)
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı runo15

« Yanıtla #6 : 09 Nisan, 2014, 22:11:06 »
Yok ben bunlara kalkışmam dersen ve uzman eline bırakayım dersen nazmi kılıçer'e gönder makineni. Ben en son 1 sene önce temizlettim kendisine.  40tl ücret almıştı o zaman. +10tl gidiş +10tl geliş kargo ödedim toplam 60tl ye patladı bana. Ama makinenin sensörü, vizörü filan pırıl pırıl geldi. O günden beri sık sık lens değiştirsemde dikkat ettim ve süpürge ile kirlendikce düzenli olarak temizledim. Halen daha vizörüm ve sensörüm temiz sayılır. Beni idare ediyor en azından. :) F16 üzerinde cıkan ıfak tefek lekeleri photoshopla temizliyorum.
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi 52mm UV Filtre

Çevrimdışı runo15

« Yanıtla #7 : 09 Nisan, 2014, 22:14:50 »
Lensi çıkardığınız da diyaram bıçaklarını hareket ettiren bir pim var arka kısmında. onu çekin. bıçaklar açıldığında ışığa doğru lensi tutarak tek gözünüz ile dürbün gibi lensi yaklaştırarak içini konrol edebilirisiniz. bence lensi kontrol etmeden sensör temizliğine girişmeyin derim. lensten de olabilir. Çektiğiniz fotoğrafların diyafram açıklığını nedir acaba. sanırım en kısık diyafram da çekilmiş.
Bu arada k10d de var mı bilmiyorum ama sensör temizlemeyi de açabilirsiniz menüden :)

k10d de sensör temizleme var ama başarısı tartışılır. Arkadaşın gösterdiği fotorğaflarda sensör camur gibi. :) hava basma veya hava çekme yöntemi ile temizlemek daha iyi netice verecektir. :)

Lekeler lensten değil sensörden kaynaklı. Lensin içinde Çok toz olsa dahi fotoğraflara bu kadar yansımaz.
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi 52mm UV Filtre

Çevrimdışı kemal

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 09 Nisan, 2014, 22:19:33 »
k10d de sensör temizleme var ama başarısı tartışılır. Arkadaşın gösterdiği fotorğaflarda sensör camur gibi. :) hava basma veya hava çekme yöntemi ile temizlemek daha iyi netice verecektir. :)

Lekeler lensten değil sensörden kaynaklı. Lensin içinde Çok toz olsa dahi fotoğraflara bu kadar yansımaz.
valla benim bir lensim vardı öyle. f11 in üzerinde bildiğin aynı böyle çıkıyor du fotoğraflarda :) gerçi sadece 2 tane toz vardı ama.
hatta ben de önce gidip sensör temizlettim o lens yüzünden :) sonra lensi kontrol edince gördüm tozları.
Canon 7D + Battery Grip

Çevrimdışı runo15

« Yanıtla #9 : 09 Nisan, 2014, 22:22:52 »
valla benim bir lensim vardı öyle. f11 in üzerinde bildiğin aynı böyle çıkıyor du fotoğraflarda :) gerçi sadece 2 tane toz vardı ama.
hatta ben de önce gidip sensör temizlettim o lens yüzünden :) sonra lensi kontrol edince gördüm tozları.

İlginç  ;D Arkadaş o zaman hangisini tercih ederse onu denesin ama lensi sökmesini tavsiye etmem. Hele manuel bir değilse kesinlikle ellemesin. Lensin arka optiğin kenar boşluklarından ve diğer boşluklardan süpürge ile vakup yaptırabilir. Çok ufak yapışkan tozları alamasada fotoğraflarda gözüken kıl tüy gibi şeyleri kenarlara dağıtır veya yok eder   :)
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi 52mm UV Filtre

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #10 : 09 Nisan, 2014, 22:23:39 »
Aslında Runo15 gayet güzel açıklamış. Ben de sizin gibi bir durumla karşılaşmıştım. Ankara'da Alş ustaya gitttim (tripod foto).  Lensş cıkartıp iki luru hava sıktı; tozlar gitmişti. SOnr da bana dönüp: "Binlerce liralık malazeme kullanıyorsun madem, nerden alıyorsan bunun (kuru hava) aynıısndan edin kendine!" demişti, ben de hemen almıştım :) Her zaman işimi görüyor, bence siz de önce kuru hava ile deneyin, olmazsa diğer secenekleri uygulayın.

Benim kullanıdığım kuru hva spreyi: Green Clean Air Power
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı CanerYavuz

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Nisan, 2014, 22:24:54 »
Onur hocam bu değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Menüde ki işlemi uyguladım ancak sonuç aynı.Kemal hocamın dediği gibi sanırım sıkıntı lenste az önce pimi çekerek baktım fotoğraftaki tozlara benzer tozlar var http://i.imgur.com/33BrFi8.jpg

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 09 Nisan, 2014, 22:28:33 »
     Sensör temizliği hakkında bilgi vermek istemem, astarı yüzünden pahalı olmasını engellemek isterim. Büyük şehirlerde bu işın ehli kişiler 30-40-TL civarı yapıyor. Ben bu işi bildiğim halde pek temizlik yapma taraftarı değilim. Kullandığım Pentax DSLR sensörü harita gibi... Yılda bir defa temizlerim ama toz temizleme menüsü açık... gerektiği kadar temizlenir.
      Ayrıca objektifte abartı miktarda toz olsa dahi görüntüye etki etmez, ama gözle fark edilmese bile teknik olarak odak düzleminde oluşan görüntüde netlik ve keskinlik kaybı olur, leke görünmez.

Çevrimdışı CanerYavuz

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 09 Nisan, 2014, 22:45:21 »
Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum.Gecenin bu saatinde elektrikli süpürgeyi çalıştırdım  ;D Sensöre ve lense tuttum süpürgeyi, tozlar gitti :) Tekrardan teşekkürler iyi geceler.

Çevrimdışı runo15

« Yanıtla #14 : 09 Nisan, 2014, 22:54:32 »
Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum.Gecenin bu saatinde elektrikli süpürgeyi çalıştırdım  ;D Sensöre ve lense tuttum süpürgeyi, tozlar gitti :) Tekrardan teşekkürler iyi geceler.

Hadi gözün aydın :) Sorunun çözüldüğüne sevindim.
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi 52mm UV Filtre

Eskişehirde sensör temizliği ve objektif bakımı

Başlatan takezo

Yanıt: 4
Gösterim: 2233
Son İleti 01 Şubat, 2016, 14:55:50
Gönderen: aghytn
sensör kirine bulduğum çözüm

Başlatan cumuta

Yanıt: 2
Gösterim: 2285
Son İleti 27 Ağustos, 2012, 16:14:22
Gönderen: cumuta
Sensör temizleme sıvısı

Başlatan Algaz

Yanıt: 0
Gösterim: 676
Son İleti 07 Mayıs, 2021, 11:29:18
Gönderen: Algaz
Sensor temizliği

Başlatan kessaf

Yanıt: 5
Gösterim: 2860
Son İleti 09 Mayıs, 2017, 10:17:39
Gönderen: vedib
Bana ,DA yani crop sensör lensi ve ff sensör lensi neden farklı geliyor.

Başlatan cumuta

Yanıt: 13
Gösterim: 5453
Son İleti 19 Ocak, 2014, 09:01:52
Gönderen: cumuta