Gönderen Konu: KENKO 2X KAX TELEPLUS MC4  (Okunma sayısı 3531 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi vedib

  • Teknik Danışman
  • Üye
  • *****
  • İleti: 2.567
    • Profili Görüntüle
  • Şehir: Hatay
KENKO 2X KAX TELEPLUS MC4
« : 12 Nisan, 2014, 16:02:35 »

      Kenko optik firması tarafından SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için dizayn edilen "KENKO 2X KAX TELEPLUS MC4" teleconverter "2X" büyütme oranı 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak piyasaya sunulmuşsa da günümüz de kullanıcılar 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı "Digital Single-Lens Reflex" crop sensörlü DSLR gövdelerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle kararlı kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması ve fiyat performansı fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici MC (Multi Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Pentax-A ve Ricoh-P olarak tam işlevseldir. Ön ve arka bayonet metal (Stainless steel) yapıdadır.
     Kenko’nun "KENKO 2X KAX TELEPLUS MC4" teleconverter optik dizilimi 4 grup içerisinde 4 optik eleman içerir. Teleconverter siyah renginde olup 109gr. ağırlığındadır. Bu aparatı incelediğimizde "Digital Single-Lens Reflex" DSLR gövde ile bağlantısında kontakt noktaları diyafram ve çekim değerlerini gövdeye iletir. Pentax K bayonet objektiflerin tamamında sorunsuz olarak kullanılmaktadır.   
     Kenko’nun "KENKO 2X KAX TELEPLUS MC4" teleconverter aparatı “vida sürücü” mekanizması olmadığından auto focus işlevi dışında tüm Pentax objektiflerde özelliklerini gövdeye iletmesi açısından sorunsuz bir şekilde kullanabiliriz. Gövde üzerindeki kontakt noktaları bu işlevleri yapmaktadır. Birlikte kullanıldığı objektifin odak değerini 2 kat arttırırken, objektifin diyafram değerini 2 kat azaltır. Örneğin 1:1.4 50mm değerindeki objektifi 1:2.8 100mm değerine dönüştürür.
     Kenko’nun "KENKO 2X KAX TELEPLUS MC4" teleconverterin kaliteli mekanik ve optik yapısı; odak düzleminde oluşan görüntü kalitesinin ideal ve fiyatının cazip oluşu ilgi odağı olmasına sebep olmuştur. Kenko, Tokina, Tamron ve bazen markasız “Teleplus” ibaresiyle piyasaya arz edilmiştir. Günümüzde artık üretimi olmayan bu aparatın Türkiye'de 2014 yılında ikinci el fiyatı 100-TL. civarındadır.

Türkiye'de 2014 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 100-TL.

Optik dizaynı ........................... : 4 grup 4 eleman
Gövde rengi ............................ : siyah
Büyütme oranı ......................... : 2X
Bağlantı yapısı ......................... : Pentax-KA
Optik Kaplama ......................... : MC "Multi Coated" çoklu kaplama
Netleme yapısı ......................... : Manuel
Gövde Kılıfı .............................. : suni deri sert kılıf
Görüntü yapısı ......................... : 24X36mm
Ağırlığı .................................... : 109gr (3.85oz.)

« Son Düzenleme: 04 Temmuz, 2022, 15:08:25 Gönderen: vedib »

 

KENKO 2X APK TELEPLUS MC4

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 3835
Son İleti 15 Nisan, 2014, 13:43:58
Gönderen: vedib