Gönderen Konu: k-7 mi k-30 mu  (Okunma sayısı 4276 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dpentan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
k-7 mi k-30 mu
« : 17 Kasım, 2013, 09:27:29 »
bi dslr like makinem var ve dslr (kesinlikle pentax) almak kararındayım.
  bütçem kısıtlı,
  makine al-sat yapacağımı sanmıyorum yani bi tane alınca olabildiğince uzun süre kullanırım.
forumda kuş fotolarına özenerek bakıyorum ve body den sonra uygun ekipmanla kuş çekmek istiyorum.
  soru şu (cevap veririseniz); ikinci el k7 mi yoksa biraz daha para verip sıfır (e-bay) k-30 mu alayım.
snapshot'ta k-30'a toz kondurmuyor, gerçekten çok mu iyi (öyleyse ahir ömrümü tamamlaya kadar kullanırım)
kuş fotolarında güray dere beyin daha mütevazi kx'le yaptıklarına görünce daha ekonomik k7 alayım sonuçta lens çok önemli diyorum
görüş bildiren tüm arkadaşları (şimdiden) teşekkürler

Çevrimdışı KAKIRMAN

• Üye
  • L'amore è diverso in italiano
Ynt: k-7 mi k-30 mu
« Yanıtla #1 : 17 Kasım, 2013, 10:23:50 »
Şahsen k7 alıp kalan parayı lense ayırırdım. K7 body fiyatları zaten şu araralar çok uygun...

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pentax K-7
|Pentax SMC-DA 18-55mm f/3.5-5.6 WR| |Pentax M-50mm f1.7| |Tamron SP AF90mm F/2.8 Di| |Benro Magnesium Tripod|
http://www.flickr.com/photos/kakirman/

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Kasım, 2013, 11:30:57 »
hocam k30 u kullanmadım ama kuş fotoğrafcılığı için bazen 800 1000 isolara cıkmak gerekiyo k7 nin 1000 isoda k5 e göre performansı kötü

bence k30 a vericeniz parayla temiz bi k5 body denk getirebilirseniz direk k5 alıp keyfinize bakın derim ne k7 ne de k30 la uğraşın tabi  bence

Çevrimdışı Aylak adam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Kasım, 2013, 12:19:23 »
Eğer yüksek isoya ihtiyacınız varsa k-7 almayın şu anda k-7 kullanıyorum yüksek iso performansı kötü ancak onun dışında iyi bir makina..bence eğer kuş fotografı çekecekseniz af'si sağlam olan bir makina alın bu da ne K-7 ne de K-5 belki k-5 II..(Kullanmadım ancak Af'si daha iyi deniyor)
Pentax K 5
Tamron Af 17-50 mm F2.8(IF)
Tamron 70-200 f/2.8 Di LD zoom
SMC Pentax-M 50mm F1.7
Jüpiter 9 85mm f2
MIR-1B 37mm f2.8
YN560-II Flaş

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Kasım, 2013, 12:22:57 »
Fotoğraf makinesini ben almayacam ama benim bile kafam karıştı :D :D :D  @dpentan Allah kolaylık versin hocam :D :D
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı dpentan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Kasım, 2013, 15:51:26 »
benim kafa daha fazla karışmaz (herhalde) :)
ucam1, senin k5'i kaçırdık malesef,
yakınımızda dslr makinesi olan (hatta fotograf çekmeye meraklı olan) yok, buradan yazılılanlardan takip ediyorum ama ya para yok makine var ya da para var makise yok. ikisi denk geldiğinde de o modelin daha uygunu bulunur mu vs vs
artık kararlıyım bu hafta oldu oldu, olmadı önümüzdeki ay, o da olmadı ocak ayı içinde, bilemedin en geç bahara alıyorum....:)
not: rşimşek beyin de yorumu da bekliyorum, bir k30 sahibi olarak
sağlıcakla kalın

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Kasım, 2013, 18:01:16 »
Bence K-r K-30 mu bütçeye göre sorulabilir. Fakat K-7 üst lcd si ile farklı bir segment. K-5 ile karşılaştırılabilir. K-30 belki K-7 den yeni teknoloji olmasından dolayı tercih edilebilir benim gibi. Bir de boyut olarak sanırım K-5 K-7 ye göre K-x, K-r ve K-30 serisi biraz daha küçük. Başarı oranlarını karşılaştırmış zaten arkadaşlar, benim fazla çekim yapma fırsatım olmuyor, çektiklerim de pek vitrinlik değil ama severek kullanıyorum. Siz de bütçenize göre bir bir gövde alıp tarzınızı tespit edin, bilahare hedef yükseltebilirsiniz. K-10D alıp kalan para ile de güzel orta şeker bir lens ile çekime başlayıp ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Kasım, 2013, 18:34:06 »
benim kafa daha fazla karışmaz (herhalde) :)
ucam1, senin k5'i kaçırdık malesef,
yakınımızda dslr makinesi olan (hatta fotograf çekmeye meraklı olan) yok, buradan yazılılanlardan takip ediyorum ama ya para yok makine var ya da para var makise yok. ikisi denk geldiğinde de o modelin daha uygunu bulunur mu vs vs
artık kararlıyım bu hafta oldu oldu, olmadı önümüzdeki ay, o da olmadı ocak ayı içinde, bilemedin en geç bahara alıyorum....:)
not: rşimşek beyin de yorumu da bekliyorum, bir k30 sahibi olarak
sağlıcakla kalın

doğrudur hocam bi k5 ile k5 2 s takasladım İbrahim beysağolsun 3 4 gün sonra sigma 24 70 im satıldı sonra k10 d body ile samyang 14 mm takasladım İbrahim bey sağolsun sonrasında diğer k5 im satıldı bi k5 2 s daha denk gelse alıcam ama nafile

bence kuşculuk için body alıcaksanız k10 d k20 d k7 k5 hepsiyle kuş çekmeye çalıştım ama k5 2 s detayda hepsini geride bırakır netlik bambaşka bu zamana kadar fotoğraf makinesi kullanmamış dedirtiyo insana sigma 50 500 ü nerdeyse 3 yıldır kullanıyorum k7 k10 d k5 ile kullandım ama k5 2 s deki zevki vermedi hemen hemen bütün lenslerimi k5 2 s ten sonra daha çok sevmeye başladım

bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama eğer kuşçuluk için  body makine alıcaksanız en azından k5 ile başlayın derim

Çevrimdışı dpentan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Kasım, 2013, 00:40:09 »
bazı sitelerde (dpriview, digitalcamerariview) genel olarak iyi şeyler söylüyorlar, af hızı için "iyi koşullarda K5II den bi tık yavaş" deniyor (rsimsek bey bu konuda bir yorum getirmemiş)
"ucam1" k7 yada k30 1000 tl den az bir maliyeti olduğu için düşündüğüm modeller, belki k5 ama k5 IIs şu an imkansız. yorumlar için teşekkürler

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Kasım, 2013, 11:18:41 »
Dediğim gibi ben memnunum. Fakat memnuniyet, hız da malum göreceli kavramlar. AF hızı neye göre dersen bir şeyle karşılaştırmış olmak gerek. Öyle bir karşılaştırmam olmadı. Zaten ne K-7'im ne de K-5'im hiç olmadı ki :( Biraz küçük Emrah repliği oldu ama ...  ;D

18-135mm ile gayet memnunum. Tabi AF aynı zamanda kadrajın yapısına/karşıtlığa ve ışığa da bağlı. Karanlıkta AF zordur, o yüzden AF Assist/yardımcı ışığı vardır.
Biraz daha profesyonelce olaya bakıyorsanız K-5 türevleri, yok güncel bir gövde ile başlayayım derseniz K-30. Olaya ısınma aşamasında fazla para yatırmadan iyi bir lens ile yabana atılmayacak başka gövdeler de edinilebilinir.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı dpentan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Kasım, 2013, 14:57:19 »
Dediğim gibi ben memnunum. Fakat memnuniyet, hız da malum göreceli kavramlar. AF hızı neye göre dersen bir şeyle karşılaştırmış olmak gerek. Öyle bir karşılaştırmam olmadı. Zaten ne K-7'im ne de K-5'im hiç olmadı ki :( Biraz küçük Emrah repliği oldu ama ...  ;D

18-135mm ile gayet memnunum. Tabi AF aynı zamanda kadrajın yapısına/karşıtlığa ve ışığa da bağlı. Karanlıkta AF zordur, o yüzden AF Assist/yardımcı ışığı vardır.
Biraz daha profesyonelce olaya bakıyorsanız K-5 türevleri, yok güncel bir gövde ile başlayayım derseniz K-30. Olaya ısınma aşamasında fazla para yatırmadan iyi bir lens ile yabana atılmayacak başka gövdeler de edinilebilinir.

daha önce dediğim gibi kuş fotoları niyetim var; çalı diplerinde, ağaç gölgelerinde kuş aramak hoş olsa gerek.
her ne kadar internette birçok sitede değerlendirmeler olsa da devamlı kullanan arkadaşların görüşleri daha değerli :)

Çevrimdışı alikaytan

• Üye
  • Bazı kayboluşlar sadece geçicidir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Kasım, 2013, 20:03:15 »
Merhabalar, K10, K7 ve son olarak K30 kullanıyorum. Gayet memnunum makinadan, öyle kuş vs gibi özel bir alanda kullanmadım o yüzden af konusunda pek konuşamam ama sanırım af biraz da kullanılan objektifle alakalı olsa gerek.
Makina gördüğüm ve yaşadığım en büyük sıkıntı grip kullanamamak oldu, pil ömrünü yedek batarya ya da pil kullanarak uzatsam da bazı durumlarda cihazı daha sağlam kavramak gerekebiliyor.
Benim için K10 ve K7 ye göre tek dezavantajı buydu. Diğer tüm özellikleriyle K30 tercih edilir diye düşünüyorum. K5 ile K30 arasında teknik olarak ne gibi farklar var bilemiyorum fakat K30 daha güncel bir gövde olduğu için tercih etmiştim.
Canon 1Dx gibi bir gövdeyi de bir süre kullanmışlığım var eğer amatörce hem gezmek hem de standart üzeri kalitede görüntü kaydetmek amacındaysanız bence rahat olun K10 - 7 - 5 - 30 - 50 ya da diğerleri farketmez bence. Çok ciddi paralara alınabilecek 1Dx, Nikon D800 gibi gövdeler haricinde bu işi zevk için yapan insanların elinde diğer gövdelerin aşağı yukarı aynı performansı göstereceğini düşünüyorum. Umarım kafanızı karıştırmamışımdır. K30 ile ilgili merak ettiğiniz ibr şeyler olursa yardımcı olmaya çalışırım. K30 ve K7 ile çektiğim fotolara linkten bakabilirsiniz... [size=78%] [/size][/size][size=78%]http://500px.com/AliKaytan[/size]

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Kasım, 2013, 20:07:41 »
daha önce dediğim gibi kuş fotoları niyetim var; çalı diplerinde, ağaç gölgelerinde kuş aramak hoş olsa gerek.
her ne kadar internette birçok sitede değerlendirmeler olsa da devamlı kullanan arkadaşların görüşleri daha değerli :)
hocam k7 ilede kuş çektim k 5 lede çekiyorum.hiç sıkıntı çekmedim.tek sıkıntı ters ışıkta isoyu yükseltip öyle foto çekmeniz gerekecek(flaş kullanmıyorsanız)orda k5 öne geçiyor.zaten çoğunlukla seri modda çekim yapacaksınız af falan o zaman hikaye oluyor.300mm başlığında çektiğim fotolara bakarsanız kızıl şahini k 7 ile çekmiştim mesela:) saygılarımla
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı dpentan

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Kasım, 2013, 17:48:41 »
Ali bey sonbahar ve siyah beyaz fotolarınızı çok beğendim,
haldun bey sizin kuş fotolarını (diğer arkadaşları da) zaten takip ediyorum
paylaşımlarınızı bekliyoruz

"300 mm başlığı altında" konu başlığı mı, tam adresi verirseniz, severek izaret ederim
sağlıcakla kalın