Gönderen Konu: Pentax Almadan Önce Son Soru!  (Okunma sayısı 3794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavera

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Pentax Almadan Önce Son Soru!
« : 24 Mayıs, 2014, 14:00:10 »
Merhabalar. Bir kaç gün içinde  Pentax K-5 IIs  sahibi olacağım. Yurt dışından getireceğim için garantisi geçerli olmayacak haliyle. Ancak bir arkadaşımın söyledikleri kafama takıldı. Arıza durumunda servis bulmakta zorlanacağımdan, bulsam dahi Pentax'ın piyasası olmadığından fahiş fiyatların isteneceğinden bahsetti.

-İlk olarak Pentax'ın diğer  markalardan sağlam olduğunu kolay kolay arıza yapmayacağını düşündüğüm için zaten bu işe girdiğimi belirtmek istiyorum. Ancak K-5 ve türevlerinden herhangi birini kullanan forum üyelerinden mümkünse düşüncemde yanılma payı var mı onu öğrenmek istiyorum.

-Ayrıca İzmir ve Ankara'da beni söğüşlemeyecek güvenilir bir servis bilen var mı? Öncelik İzmir.

« Son Düzenleme: 24 Mayıs, 2014, 14:15:55 Gönderen: mavera »

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax Almadan Önce Son Soru!
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs, 2014, 14:34:18 »
   Arıza durumunda Rakip firma tamir ücretleri Pentax için geçerlidir. İstanbul Sirkeci'de "Sun Dijital" Sunay Usta Pentax SLR ve DSLR gövdeleri ezbere biliyor. Parça değişiminde tamir servisi hallediyor. İstanbul dışında iseniz fazladan kargo ücreti ödersiniz.
    Pentax sağlam bir gövdeye sahip olduğundan tamir durumunu düşünmeyin, her elektronik cihaz gibi arıza yapsa bile el yakacak veya yapılamayacak arıza yoktur. Gerçekte tüm DSLR gövdeler aynı yapıya sahip. Tanıdık tamir servisleri adının kötüye çıkmasını istemediklerinden söğüşlenme terimini gözardı etmeden önce ne kadar tamir ücreti gideceğini kullanıcılara söylemektedirler.
    Rahat olun ve fotoğraf kaydetmeye başlayın.

Çevrimdışı gurkanucak

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Mayıs, 2014, 14:34:40 »
Canona, Nikona göre daha sağlam mıdır değil midir tam olarak emin olmadan yorum yapmak istemem ancak, Ben orjinal pahalı parça değişimlerinde çok da uçurumlar olacağını düşünmüyorum kaldı ki benim çok bir geçmişim yok bu piyasada ancak şahsi hatalar dışında arıza çıkaran ürün çok görmedim, ama siz ürünü düşürürsünüz ne bilim focus screen'e yapmamanız gereken müdahale yaparsınız vs.. burada marka çok fark etçeğini çok düşünmem orjinal parça değişiminde tabii. Öte yandan biraz daha az kullanıcısı olduğundan dediğiniz sorunlar ile karşılaşmanız mümkün, ancak hayatın kuralı bu.. Pentax da bize diğer markaların sağlamadığı bazı şeyleri sağlıyor.. Bana kalırsa bu sizi caydırmamalı.. Umarım gönlünüzce olur. :)

Ben yazmadan Vedi abimiz daha teknik ve net bilgiler paylaşmış, selamlar.

Minolta 50mm f:2.8 Macro

Çevrimdışı mavera

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Mayıs, 2014, 15:07:58 »
 Teşekkür ediyorum yanıtlarınız için.
 Caydıracak bir sorun gibi gözükmüyordu zaten, sadece emin olmak istemiştim.
 Tahmin ediyorum ki, sizler de benim gibi Pentax'a geçmeden benzer uyarılara ve ön yargılara maruz kalmışsınızdır. Umarım, bu ön yargılar zamanla yok olur...

Çevrimdışı gurkanucak

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Mayıs, 2014, 15:14:03 »
Evet pek tabii ki kaldık böyle şeylerle karşı karşıya ancak ben de bu tip ürünlerin kalitesine güvendim ve  nikon d90-d80, canon 40d-50d arasında gidip gelirken pentax k20d ile giriş yaptım bu piyasaya. Ama ben alırken hiç düşünmemiştim bozulursa naparım diye.. hiç aklıma bile gelmemiş o zamanlar :)
Peki madem, paylaşımlarınızı bekliyoruz yakın zamanda.. :)

Minolta 50mm f:2.8 Macro

Çevrimdışı lionyigit

• Üye
  • be different!
« Yanıtla #5 : 25 Mayıs, 2014, 19:54:18 »
Açık konuşmak gerekirse Sun Dijital iyimidir bilmem ama Nar bu işi beceremiyor. Hindistan gezimde K5 gövdemde boyun askılığı takılan kısımda bir sıkıntı oldu. Konu ile ilgili Şubat ayında mail yolu haberleşip ilgili parçanın siparişi verildi. Gelmesi 2 ayı bulur dediler. Nisanda geldim aradım halen gelmediğini ve ne zaman geleceğini bilmediklerini söylediler. Çünkü siparişi Nar'a yapıyorlar. Nar'da bekletiyor. Neden ve nasıl bilmiyorum. Ama tahminim masraf vb.  nedenlerden bir kotaya ulaşıp ona göre nihai siparişi veriyorlar Avrupadan. Parçalar Avrupadan geliyor. Söz konusu sıkıntı şükürki makinemi kullanmak açısından veya teknik bir sıkıntı yaratmıyor. Eğer öyle bir sıkıntı olsa aylarca makinesiz olabilirsiniz.
Bu hususu herkesin bilmesinde fayda var. Açık konuşmak gerekirse önceden Nar yoktu, şimdi olması pek birşey değiştirmedi benim gözümde.
Herşey aynı hatta bazı açılardan daha kötü. Zaten türkiyeden gövde veya lens alan yok.
Geçen Fotozeynepten (Aralık2013) lens alayım dedim ordada Nar hem bana hem satıcıya sıkıntılar yaşattı.
Ben faydasından çok zararını gördüm. Bence bıraksınlar. Eskiden daha iyiydi. Beceremiyorlar.
Ne plan, ne strateji , ne düzen ne de Pentax kullanıcalarına bir faydasını görmedim.
Sadece bir site ve birkaç reklamdan ibaret gözümde.
Bunda tabiki Pentax merkezinin de kabahati var. Siz birisine distributorluk yetkisini belli şartlarda verirsiniz. Kontroller olur vs..
Sonuçta sizin markanızı o ülkede temsil ediyor.
Burdanda Pentax Global in hiç denetim yapmadıkları yada umursamaz olduklarını söyleyebilirim.
Pentax Global'ın umursaz olması bence kuvvetle muhtemel. Herkes istediği gibi at koşturuyor, deyim yerinde ise.
Siz Pentax dan daha çok bekleyin Fullframe ve yeni atılımlar.
Bence yeni bir mesihin dünyaya gelmesi çok daha olası o zamana kadar....
K5 & K200D
Pentax SMC-FA 31mm f/1.8 Limited - Pentax SMC-FA 77mm f/1.8 Limited - Pentax SMC-DA 18-135mm F3.5-5.6ED AL IF DC WR - Pentax SMC M 50mm f1.7
Raynox DCR-150 1.5x Macro Lens - Raynox DCR-250 2.5x Super Macro Lens
Satılık / Pentax SMC-DA 40mm f/2.8 Limited

Çevrimdışı vincen

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Mayıs, 2014, 14:27:55 »
"BİZ PENTAX I SEVİYORUZ FAKAT PENTAX BİZİ SEVMİYOR"

PENTAXDAN DÜN ELİMDEKİ MAKİNEYİ UCUZA VEREREK KAÇTIM.
Üüzülüyorum çünkü seviyordum kalitesini fakat herşey kalite değil. Fotoğraf çekme hevesim kalmadı resmen. Bady alternatifim yok. K5 badyi sevmediyseniz olay bitmiştir. Lens piyasada dönmüyor. İbrahim Taşdemir abi vardı oda gitti öldü piyasa. herkes kimde hangi lens var biliyor. O kadar dar pir pazar. İyi lensler nadiren düşüyor. Ortada dönenler pahalı. 2000 tl yakın fiyat isteyenler var. bir sigma 8-16 ilana kondu 1 saatte satıldı çok vahim. o nedenle artık nikoncuyum. özgürüm
pentax 135 f 2,5
Bell&Hovel 75-150 3,8
Helios 44-2

Çevrimdışı fotomet

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Mayıs, 2014, 14:37:18 »
Pentaxı seviyordum fakat 2. El ölü.Tr garantili tamy 17-50 te yine bu siteden arkadaş 500 vereyim diyor.Direk yarı fiyatı.Yine 50-135 sıfır gibi 1550 te satamadım.Hobi olarak uğraşiyordum ama urun bulmak veya satmak zor.Aşkımı terkediyor,nikonla mantık evliliği yapıyorum :-)

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Çevrimdışı lionyigit

• Üye
  • be different!
« Yanıtla #8 : 29 Mayıs, 2014, 14:41:18 »
Ama diyeceğim... artılar ve eksiler i ile kişiye göre değişen bir mevzuu gövde seçimi...
Çok etken var seçimi etkileyen.. Bir abim Nikon'dan Pentax'a geçecek yakında...
Pentax in eksik yönleri var ama artıları benim için tercih sebebi...
çok örnekler verebilirim ama 1-2 örnekle özetleyim...
prime lensleri çok kompakt Canon ve Nikon a göre. Canon ve nikonda prime lensler çok büyük ve APSC gövdede kullananlar sonra FF geçiyor sırf gövde/lens orantısızlığı yüzünden...
Pentaxdan FF beklentisi olanlar çok ama benim beklentim yok.. bazen hiçbirşeyi beklememek en iyisi.. Çıkarsa eğer daha mutlu olursunuz...
Zaten çıksada almam... Bu işten para kazanan biri değilim.. para kazananda 645D alır ki FF den çok daha iyi sonuç verir
FF piyasası bence egosu çok gelişmiş insanlar için tam biçilmiş bir pazar..
daha devem ederimde anlayan anlar zati... :)
K5 & K200D
Pentax SMC-FA 31mm f/1.8 Limited - Pentax SMC-FA 77mm f/1.8 Limited - Pentax SMC-DA 18-135mm F3.5-5.6ED AL IF DC WR - Pentax SMC M 50mm f1.7

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Mayıs, 2014, 15:07:59 »
Kolay kolay sorun yaşamazsın dediğiniz gibi gövde kalitesi yüksektir.Şu anda para olsa alınacak o kadar çok lens var ki ikinci elde, yeterki para olsun.Servis olarak ben sorun yaşamadım, Sunay Bey kaliteli birisi gerek teknik gerekse ilgi alaka olarak.Ürün olarak özellikle aksesuar bulmak çok zor hatta imkansız.Bilindik satıcılara sorduğumuz da ürün alamadıklarından şikayetçiler onlarda, satış konusuna biraz daha önem verilmeli.

Ama Pentax'ı terketme gibi bir durum benim için en azından söz konusu olamaz şu anda.Nedeni ise ben ana ekipmanımı kurduktan sonra fotoğraf çekmeye odaklanırım ( ay başına 5-10 bin çekim sayım vardır,amatörüm bu arada). Maalesef ülkemizde insanlarda ekipman hastalığı var kim ne derse desin bunu fotoğraflarda da görüyoruz.Bizde çok kaliteli diyebileceğimiz çekimler pek yok flicr gibi sitelere baktığınızda,kaliteli çekim yapanlarda uzun süre aynı ekipmanı kullananlar oluyor genelde.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı lionyigit

• Üye
  • be different!
« Yanıtla #10 : 29 Mayıs, 2014, 15:15:36 »
Birkaç özlü sözlü cümle ile konuyu toparlasak mı? :)

Fotoğraf çekmek insanın gözünü,aklını ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir.(Henri Certier-Bresson)

Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür. (Vernon Trent)

Fotoğraf makiansının en önemli parçası onun 30 cm arkasında durandır.(Ansel Adams)

Bana fotoğrafımın ne kadar keskin olduğunu her söylediklerinde, çok da ilginç bir fotoğraf olmadığını düşünüyorum. Eğer öyle olsaydı, söyleyecekleri daha çok şey olurdu. (Ansel Adams)
K5 & K200D

Çevrimdışı vincen

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Mayıs, 2014, 15:39:14 »
katılıyorum kardeş.  pentaxı ve bu forumu ben yinede çok seviyorum. Bir çok arkadaşım oldu. lakin Pentaxcı, nikoncu hepsi boş bencede ama bu seferde bu site niye var diye sormak lazım. veya bu kadar lens niye alınıp satılıyor veya satılamıyor..sevmediğim bady ile de foto çekemem. sonuçta tekstil işçisi değilim. o isimlerin sözlerinden sosyoloji ve foto üzerine bitirme tezi yazmış bir insanım. kabul profesyonel değilim. ama profesyonellerde pentaxa hiç yanaşmıyor. toparlarsak bence de kişi önemli Ara güler demiş ya dikiş makinesiyle bile çekerim. doğrudur vesselam
pentax 135 f 2,5
Bell&Hovel 75-150 3,8
Helios 44-2

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 31 Mayıs, 2014, 14:11:30 »
Pentaxın makinelerinin diğer marka makinelerden eksiği sadece ve sadece AF konusu deniyor ama, diğer markalarla ilgili de forumlarda çok fazla sıkıntı mesajları okuyoruz.

Ben 100d super, 10d, k7, kr ve k30 u farklı lenslerle uzun süre kullandım. Nikon d90 ve canon 600d yi de tecrübe edecek kadar kullandım.

100ds ve k10d sadece düşük ışıkta kontrastın az olduğu noktalarda bazen sorun çıkarıyordu ama diğer makinelerimde böyle bir sorun yaşamadım. Hele k7 ve k30 çok hızlı ve kararlı netliyorlar.

Ayrıca k30 hem sınıfındaki hem de sınıfının üstünde yer alan 60d ve d7000 den daha aşağı kalır tarafı yok. Canlı renkler, keskin fotoğraflar, hızlı ve doğru af yüksek iso değerlerinde bile sorunsuz fotoğraf.

Fiyatlandırma olarak ta şunu söyleyebilirim; diğer markalarda aynı cihazın 2.el fiyatları arasında uçurum var. Örn, d5100 ü 650 liraya satan da var 1100 liraya satanda. d90 700 lira ile 1100 lira arasında oynuyor. Eski modellerin piyasası iyice oynak ve düşük.

Pentaxta fiyatlar yakın. 2 sene kadar önce 900 liraya k7 body aldım. Bir sene kullanıp 700 liraya sattım. Şİmdi 850 liranın altında k7 yok. vs. vs.

Makine ne kadar temiz olursa olsun her teknolojik eser gibi yenisi çıkınce eski olanın fiyatı düşer. Bunda şaşılacak bişey yok. 2.el bir cihazda alım satım işinden kar etmeyi de etik bulmuyorum. Bu yüzden bir sene önce 1000 liraya alınan cihazı bir sene kullanıp 1000 liraya satamazsınız.

Fotoğraf çeken bir pentax kullanıcısının makinesini beğenmemesi için bir sebep yok.
Pentaxın kullanıcılarını memnun etmesi için yapması gereken distribütörleri aradan çıkarıp direk ofis açmak olmalı.
« Son Düzenleme: 31 Mayıs, 2014, 14:20:43 Gönderen: Lupara »

Çevrimdışı lionyigit

• Üye
  • be different!
« Yanıtla #13 : 31 Mayıs, 2014, 14:19:36 »
+1

Pentaxın makinelerinin diğer marka makinelerden eksiği sadece ve sadece AF konusu deniyor ama, diğer markalarla ilgili de forumlarda çok fazla sıkıntı mesajları okuyoruz.

Ben 100d super, 10d, k7, kr ve k30 u farklı lenslerle uzun süre kullandım. Nikon d90 ve canon 600d yi de tecrübe edecek kadar kullandım.

100ds ve k10d sadece düşük ışıkta kontrastın az olduğu noktalarda bazen sorun çıkarıyordu ama diğer makinelerimde böyle bir sorun yaşamadım. Hele k7 ve k30 çok hızlı ve kararlı netliyorlar.

Ayrıca k30 hem sınıfındaki hem de sınıfının üstünde yer alan 60d ve d7000 den daha aşağı kalır tarafı yok. Canlı renkler, keskin fotoğraflar, hızlı ve doğru af yüksek iso değerlerinde bile sorunsuz fotoğraf.

Ftoğraf çeken bir pentax kullanıcısının makinesini beğenmemesi için bir sebep yok.
Pentaxın kullanıcılarını memnun etmesi için yapması gereken distribütörleri aradan çıkarıp direk ofis açmak olmalı.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi
K5 & K200D

Pentax k-r aldım. Ama ıso ayarı yapamıyorum. Yardım edebilir misiniz?

Başlatan demirferrum

Yanıt: 33
Gösterim: 12781
Son İleti 15 Mart, 2013, 19:37:40
Gönderen: rsimsek
İlk DSLR'mi aldım. Sorunlar, tavsiyeler, temel ayarlar [Pentax K-r]

Başlatan Oldubitti

Yanıt: 9
Gösterim: 4509
Son İleti 12 Mayıs, 2016, 10:22:24
Gönderen: Lupara
hepinizi kurtardım vee artık bende pentax kullanıcısıyım :))

Başlatan naimmazman

Yanıt: 11
Gösterim: 6104
Son İleti 24 Nisan, 2012, 12:34:47
Gönderen: rsimsek
Pentax K-5 IIS aldım lens seçimi için yardım.

Başlatan mremre

Yanıt: 17
Gösterim: 8936
Son İleti 09 Aralık, 2013, 15:31:05
Gönderen: mremre
Pentax k-3 türkçe menü yükleme nasıl yapılr

Başlatan cengiz21

Yanıt: 5
Gösterim: 3241
Son İleti 07 Haziran, 2015, 23:30:57
Gönderen: cengiz21