Gönderen Konu: Manuel ve AF netleme hakkında bir soru  (Okunma sayısı 3107 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sadi

• Üye
  • PENTAXPERVER
    • Profili Görüntüle
Manuel ve AF netleme hakkında bir soru
« : 30 Mayıs, 2014, 19:16:54 »
 Epeydir dikkatimi çeken yada bana öyle gelen bir şeyi sormak, paylaşmak istedim. Ben makinayı manuel kullanmayı seven biriyim. Zaman zaman AF'yi de devre dışı bırakıp manuel netlemeyle çekiyorum. ''M'' modda manuel çekimler, AF çekimlere göre sanki daha keskin fotoğraflar veriyor; yada bana öyle mi geliyor? Elimdeki lenslerden sadece bir tanesine mahsus değil bu durum. AF lenslerimin hepsinde de durum bu. AF'de hata mı var diye test felan da yaptım kendimce; AF'de sorun da yok. Acep manuel netlemeler AF netlemelerden daha mı iyi fotoğraflar veriyor? Yoksa bana mı öyle geliyor?
Pentax k7
smc da 18-55mm wr
smc da l 55-300mm
smc-m 50mm f1.7
sigma 10-20mm
meyer trioplan 100mm f2.8
Vanguard Adaptor 46 sırt çantası

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Manuel ve AF netleme hakkında bir soru
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs, 2014, 19:39:59 »
Merhaba, benzer bi konu konuşulmuştu yanılmıyorsam. Anlattığın konunun büyük ihtimalle 2 sebebi oluyor;
1 - af eğer 11 noktalı otomatikte ise makina kafasına gore kontrastlı bir bolgeden af yaptığī için bu senin istediğin yer olmayabiliyor.
2- lensde back-focus ya da front focus olabilir ki onu test ettiğinizi anlıyorum
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı mremre

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Haziran, 2014, 03:06:40 »
Merhaba, benzer bi konu konuşulmuştu yanılmıyorsam. Anlattığın konunun büyük ihtimalle 2 sebebi oluyor;
1 - af eğer 11 noktalı otomatikte ise makina kafasına gore kontrastlı bir bolgeden af yaptığī için bu senin istediğin yer olmayabiliyor.
2- lensde back-focus ya da front focus olabilir ki onu test ettiğinizi anlıyorum

Gökhan bey ben kontrasa göre seçtiğini bilmiyordum, eğer öyleyse tek noktayı odak yapmak daha iyi olur.

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #3 : 01 Haziran, 2014, 19:50:06 »

+1 Benim de aklıma ilk bu durumlar geldi. Ekleyeceğüm bir şey var: Makinadaki AF ince ayarını bir deneyin önce. "AF lenslerimin hepsinde" demişsiniz. Lenslerden değil, makinadaki AF ince ayarından da olabilir. Hangi menü de olduğunu bilmiyorum ama bu ayarı öncelikli olarak bir deneyin isterseniz.
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 23 Temmuz, 2014, 21:22:16 »
bazı lensler yazılımsal yada donanımsal sorunlu olabiliyor.(eski sigma lar mesela) ayrıca bazı makinalar contrast detection metodunu kulanırken bazı makinalar phase detection denen başka bir metodu kullnırlar. bu hem tutarlılığı hemde hızı etkiliyor. mesela SONY SLT makinalarda eski lenelr bile son derece hızlı netler. sebebi hibrid netlemedir. bazı güncel makinalarda ise hybrid autofocus denen ikisinin karışımı türde bir netleme sistemi kullanılır. öerneğin bazı durumlarda camın arkasından hatta UV filtrenin arkasından bile yapılan netleme doğru olmayabilir. elle netleme yapıldığında büyük ihtimalle makina sadece ortadaki tek kareyi kullnıyor ondan sonuç doğru oluyor.

En keskin ve bulunabilir manuel lensler hangileri?

Başlatan er.peri

Yanıt: 13
Gösterim: 13456
Son İleti 25 Temmuz, 2014, 09:37:21
Gönderen: vedib