Gönderen Konu: makinemi bozdum perde sorunu  (Okunma sayısı 8957 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Peker N.Burak

Ynt: makinemi bozdum perde sorunu
« Yanıtla #15 : 07 Haziran, 2014, 02:11:46 »
Ben halen israrla kesinlike el degmemesi gerektigini hatirlatacagim, Green Clean ve benzeri araclarla yasanmis kazalar ve mefta olmus sensor kazalari konusunda yabanci forumlarda bilgilere ulasabilirsiniz.

Fotograf makinasinda en hasas iki parca zaten perde ve sensor. Buraya da parmaklarimizi sokup kurcalamaya baslar ise sonuclarina katlanmak zorunda kaliriz.

Temiz bir makina icin en temel kurallar.

Makinanizi serviste tumu ile temizletin,
Bundan sonra her zaman sensor bas asagi gelecek bicimde kapali kutu yada cantada saklayin.
Gerekmedikce lensi body den cikarmayin ,
Body kapaklari lensler kadar iyi koruma saglamaz. Fark etmeden cikabilir. Makinayi lens ile saklamak daha iyi sonuc verir.
Lens degistirir iken body her zaman bas asagi bakmali.
Her cekim oncesi ve sonrasi body i asagiya bakacak bicimde tutup bir kac kez pompa yardimi ile hic bir yerine degmeden hava uflemek makinanin tozdan uzak kalmasini saglar.
Asla nefesiniz ile makinaya uflemeyin.
Tozlu ortamlarda , yerde hali olan , yada cok ruzgar olan ortamlarda bodyi acmayin.
Banyo ve mutfaklar diger odalara gore daha az toz barindirir. Bu ortamlar temizlik ve tecizat bakimi icin daha idealdir.

Serviste temizletme olayı ya bilinmiyor, yada yanlış anlaşılıyor.. servis makinenin menüsündeki '' sensör temizleme '' moduna basıp, pompa ile üflüyor green clean vb ürünlerle de temizleme yapıyor, yapılan başka herhangi bir işlem yok..

Bu işlemde de extrem bir durum yok zaten. perde ve ayna ile zaten bir bağınız yok.. Yine menüdeki '' sensör temizleme '' moduna gelince ayna kalkıp perde zaten açılıyor ve siz makineyi kapatmadıkça bu süreç devam ediyor, yanı perde ile bir işiniz yok, ayna ile de.. green clean'e gelince, mevzu çok basit, soldan sağa, sağdan sola ıslak fırça, ve tekrar kuru fırça. Bu kadar, tertemiz bir sensör.

Green clean ürünlerinde sensörü çizme ihtimaliniz eğer çubuğu tersten sokmuyorsanız imkansız. :)

Biraz da bu işlerde korkanın çocuğu olmuyor arkadaşlar, bütün fotoğraf aleminin o, aman çok hassas dokunmayın, aman dikkatli olun üfleseniz çizilir dediği focus screen'i ben K10D, K20D, 2 adet K5, k3, 5D Mark2, makinelerimin her birinde cımbızla alıyorum, hohluyorum, gözlük temizleme beziyle siliyorum, bir kere çizildiğini görmedim, bütün makinelerimde yıllardır her hafta sonu düğün çekimlerinden önce sensörlerimi yukarda belirttiğim şekilde silip temizliyorum..

Çok çok korkulacak bir mevzu değil.. Daha önemlisi başta dediğim gibi servis ile sizin yapacağınız işlem arasında örneğin '' siz arabanızı hortum ve fırça ile yıkarsınız, ama oto yıkamacılar iç dış, süpürme parlatma, pasta cila vs vs ile yıkar '' gibi bir fark yok..

Green clean kesin ve ucuz çözüm ;) pompa ile de destekliyoruz elbette.. Ben hollandadan gelirken 75 kutu almıştım, her hafta sonu kullanıyorum..

Pentax'da green clean için dikkat edilmesi gereken extra bir mevzu var.. Green clean ürünleri tek sefer kullanılmalı, paket açıldığı an ıslak olan çubuk kullanılmalı ve bir daha pakete koyuyum, bi kez daha kullanıyım olayına girilmemeli. Çünkü o çubuk kuruyor paket açık olduğundan, kolonyalı mendil gibi düşünün.. Pentax sensöründe milimetrik boşluklar olduğundan ( yani sensör temizleme, titretme sistemindeki o titrerken sensörün oynadığı boşluktan bahsediyorum ) O ıslak çubuğu bir kez daha kullanıyım dediğinizde kuruduğu için sensöre yapışabilir, çektiğinizde ise mazallah yamultabilirsiniz :)))

Bunlara dikkat edin, dert olmaz.. Genel sorun şu ki, lenslere, çantalara milyarlar verip, yedek hafıza kartı, pil, temizlik ürünleri gibi 3,5 liralık malzemeleri almaya eriniriz :) Önemseyiniz ;)
« Son Düzenleme: 07 Haziran, 2014, 02:17:38 Gönderen: Peker N.Burak »
FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 07 Haziran, 2014, 10:48:18 »
Aramızda Istanbul dısında olan yada maddi durumu cok cok rahat olmayan arkadaslarda var. Bu kadar basit empoze edildiginde direk baliklama atlayip makinanin her yerine dalmaya baslayacaklar.

Malesef Turkiyede hepimiz oto tamircisi , mutahit , muhendis yada teknik servisiz. Ama is malimizi ilana koyup satmaya geldimi en bakimlisi el degmemis en yetkili serviste pohpohlanarak bakilmis olan en degerli mal yine bizimkidir.

Ne ironi ama :)

Çevrimdışı Peker N.Burak

« Yanıtla #17 : 07 Haziran, 2014, 13:02:49 »
Basit empoze ediyorum çünkü basit bir mevzu :) Video aşağıda, bunun için pentax mühendisi olmak gerekmiyor. Ayrıca Sensör temizlemesi dediğimiz şey öyle yılda bir kere olacak bişey falan değil, kullanım sıklığına göre ayda 1 bazen 2 kez yapılması gereken bir olay, yılda 12/24 kez yapar, servisler bunu 5-10 liraya yapıyosa sıkıntı yok ama benim duyduğuma göre 50 liralardan bahsediliyor ki parası olmayan adama asıl o sıkıntılı mebla :)

čistenie senzora III
FotoKolik Photography Studio ; www.fotokolik.org

NEW Baby Canon 5D MK3 | Canon 6D | Tokina 16-28mm F2.8 ATC Pro FX | Sigma 35mm F1.4 ART | 24-70MM F2.8 L II | 50mm F1.2 L | Canon 85mm F1.8 | Sigma 70-200mm F2.8 EX DG OS | Pixel Mago TTL Flash | Pixel Kıng Pro Trigger

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 07 Haziran, 2014, 15:23:56 »
Peker'in söylediklerine bir şey ilave edeyim bu green clean'lerin aps-c ve full frame boyutları (fırçaların boyutu değişik) var aps-c olanı full frame temizlerken kullanırsınız belki ama full frame olanı aps-c sensörde kullanırken kenara takılmalar vs riskli işler olabilir.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı sunyy2004

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 09 Haziran, 2014, 00:22:08 »
evet 2 gündür internet sorunu vardı ancak girebildi cumartesi günü sabah aldım makinemi çıktım yola sirkeci de sun dijital ve sunay ustayı buldum sunay ustamın maharetli elleri başladı ve perdemi düzeltmesin sanırım 30-40 saniye kadar aldı :) ve güzelce sensörü de temizledi canavar sorunsuz muhabbeti ustalığı on numara bir insan kartvizitinin fotoğrafını çekip buraya atarım bir ara

sensör temizliğini bazı arkadaşlar sensörü sıfırdan yapacağız konumuna gelmesine gerek yopk gerçekten zor bir şey değil

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 31 Ocak, 2016, 22:29:27 »
Toz konusunda bence rahat olmalıyız. Toz olsa ne olacak deyip salıvermeyelim elbette. Ama hani toz var diye de çok takmayalım. Kısıt diyaframda görülürler genelde ve PS'de kolayca düzeltilebilir hatalar oluyorlar genelde. Özellikle çoğu yeni başlayan temizleyeceğim derken vizör camında kalıcı lekeler bırakıyor.

Teknik servise götürürseniz 20-30 liraya basit temizleme yapar. Uğraşmayı seviyorsa daha farklı ekipmanlarla daha güzel temizleyebilir. Eğer ki ciddi anlamda temizlenmeye ihtiyacı varsa o problem. Serviste bırakmanız gerekiyor. Makine parçalarına ayrılıyor. :)) Perdesinden aynasına kadar içi dışı her yeri parlatılıyor. Zaman alıcı genel temizlik olunca tabi ona göre de ücret isteyebiliyorlar.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

K10D Manuel lens kullanimdaki Garip focus Sorunu

Başlatan zeda3000

Yanıt: 10
Gösterim: 5001
Son İleti 10 Aralık, 2013, 21:18:52
Gönderen: zeda3000