Gönderen Konu: Eski flaş ve close up filtreler hakkında soru  (Okunma sayısı 3813 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı evil_slck

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Eski flaş ve close up filtreler hakkında soru
« : 03 Nisan, 2014, 09:54:04 »
1-30-40 TLye satılan eski flaşlar makinenin hot shoe kısmına takılıyor mu, takılıyorsa patlaması nasıl oluyor makinenin dahili flaşı gibi fotoğraf çekiminde kendiliğinden mi patlıyor?

2-Close up filtereler okuduğum kadarıyla makro fotoğraflarda kullanıyor. Acaba bu filtreler tele objektiflerde kullanılınca misal ay fotoğrafı çekerken daha fazla yakınlaştırma sağlıyor mu?
« Son Düzenleme: 03 Nisan, 2014, 10:22:28 Gönderen: evil_slck »

Çevrimdışı zaferguler

• Üye
  • Elde Var Ben
Ynt: Eski flaş ve close up filtreler hakkında soru
« Yanıtla #1 : 03 Nisan, 2014, 10:11:46 »
hocam close up lar odak noktasını kısaltmaya yarıyor. zaten tele objektiflerde daha verimli kullanılıyor. amacı cisme makineyi oldukça yakınlaştırmak. sizin ayı yakınlaştırma dediğiniz olay ise teleconvartörler sağlanıyor. yani zoom miktarını artırmayla.

Çevrimdışı evil_slck

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Nisan, 2014, 10:26:01 »
Teşekkür ederim Zafer bey, close up konusunda ki cevabımı aldım. Teleconverter kullanmak da istemiyorum. Elimdeki lenslerle idare edeyim şimdilik.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Nisan, 2014, 10:33:46 »
30-40 TLye satılan eski flaşlar makinenin hot shoe kısmına takılabiliyor ancak tetikleme yapabilmesi için aldığınız flaşın dip kızak kısmında kontakt noktalarının olması gerekir, eğer yok ise bu işe yarıyan ekipmanla tamamlamanız gerekir. Eski yapıdaki flaşlarda dip kontakt noktaları yoktur, flaşın kablosu ile irtibat sağlanmaktadır. Fazla tecrübeniz olmadığından bakarak veya deneyerek almanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı evil_slck

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Nisan, 2014, 12:14:35 »
Teşekkür ederim Vedib bey. Manuel lenslerle falan çekim yapıyorum, çok profesyonel veya ticari amaçla çekimler yapmadığım ve böyle çekimler yapmayı düşünmediğim için benim için büyük olacak bütçeler ayırmak istemiyorum. Biraz daha araştırmaya devam edeyim bu konuyu.

Çevrimdışı e.yurdem

• Üye
  • Ertugrul Yurdem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Nisan, 2014, 18:41:08 »
1-30-40 TLye satılan eski flaşlar makinenin hot shoe kısmına takılıyor mu, takılıyorsa patlaması nasıl oluyor makinenin dahili flaşı gibi fotoğraf çekiminde kendiliğinden mi patlıyor?

Vedip usta konuyla ilgili açıklama yapmış; ancak, şunu da eklemek isterim. bi kaç ay önce benzer konu açılmıştı. eski flaşlar -evet fiyat performans olarak iyiler - ancak voltaj konusunda sıkıntı çıkarıp makineye zarar verme İHTİMALLERİ de gündeme gelmişti.

illa ki eski bir flaş kullanılacaksa kablolu ya da kablosuz tetikleyici kullanıp makine ye takmadan (elde tutularak ya da bi desteğe takılarak) kullanılmasından yanayım. ha daha önce k-r'de adnını hatırlamadığım -belki jupiter olabilir- bir flaş kullanmıştık.
ama arkadaşlar dan makineye gelebilecek zarar (board arızası*yanması) yönünde görüşler alınca k-5 ile birlikte Yongnuo manuel flaş aldım. aklınızda bulunsun.
# Pentax K-5 #

+ Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC
+ Tamron AF 28-75mm f/2.8 SP XR Di LD Asp. (IF)
+ Pentax  SMC-A 50mm f/1.7
+ Zenit MC Helios-44K-4 58mm f/2
+ Prinzflex 135mm f/2.8 (K)

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Nisan, 2014, 19:22:42 »
e.yurdem hocamın başlığına da yazmıştım... Tekrarlamak istiyorum...

Yeni nesil cihazlarda tetikleme mekanizması 12V olarak görülmekte... En azından Nikon'da bu değerde imiş... Diğer cihazlarda da üç aşağı beş yukarı bu seviyelerdelerdir...

Eski flaşlar da yüksek voltaj değerinde çakmaktadır... 297V görünen bile var... Ve maalesef flaş borduna hatta anakarta varan sıkıntılar doğurmaktadır...

Eğer illa manuel flaş kullanmak istiyorsanız da voltaj değerine bakarsanız düşük olanını kullanmanız konusunda ciddi şekilde uyarmak isterim...

Fakat 3-5 kuruştan kaçarken çok çok daha yüksek maliyetli masraflar çıkarmayın kendinize...

Yeni nesil Uzakdoğu üretimi flaşlar var (Nissin,yongnuo vs.) onları öneririm... Riske girmeye bile değmez... Kaldı ki bunları kullanmak yerine makinenizin flaşını diffuser ile kullanmak daha verimli olacaktır...

İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı evil_slck

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Nisan, 2014, 23:36:36 »
Bir sür flaş kullanmama kararı aldım :)

İstanbul Fotoğraf Kültürü ve Sanatı Derneği hakkında bilgi

Başlatan mehmetcoban

Yanıt: 0
Gösterim: 2843
Son İleti 12 Şubat, 2020, 16:55:00