Gönderen Konu: M42 lens kullanımı  (Okunma sayısı 15489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

photo-pentax

• Ziyaretçi
M42 lens kullanımı
« : 28 Temmuz, 2011, 21:16:05 »
Arkadaşlar öncelikle m42 lens kullanımını bir pentax çı için gerekli görmediğimi söylemekle başlamak istiyorum söze.Pentax gibi bayonet değiştirmeyen bir firma nın piyasada onlarca manuel lensi dolanırken hiç gerek yok m42 ye.
Ama diyelim ki pentax ta zor bulunan 85mm gibi bir lense yada geniş açıya ihtiyaç duyuyorsunuz veya elinizde analog makinalardan kalma m42 lensleriniz var ve bunları denemek istiyorsunuz o zaman işe bir m42 adaptör edinmekle başlıyoruz.Piyasada 2 çeşit yan sanayi m42 adaptör mevcut.Orjinal olanı tavsiye etmiyorum hem zor bulunuyor,hem pahalı,hemde gereksiz.
1-SONSUZA ODAKLIYAMAYAN YAN SANAYİ

Öncelikle adaptörümüz sonsuza odaklamıyor onu belirteyim ama mesela j9 85mm f2.0 aldınız malum bu lens tam portre lensi ve sizde portre çekiceksiniz.Bu durumda tavsiye edeceğim adaptör tipi budur.Adaptörü lense hafifçe japonlarsınız ve k-bayonet gibi kullanabilirsiniz.
2-SONSUZA ODAKLAYAN YAN SANAYİ

Bu adaptörde sonsuza odaklama sorunu yok ama takıp çıkarması biraz can sıkıcı :) Bir acemi ilk başlarda adaptörü makinadan çıkarmada zorlanabilir hatta makinadan çıkaramıya bile bilir.Adaptörün yan kısmında adaptörü lense kitleyen vidayla tutturulmuş bir tırnak var.O tırnağı sökerseniz bu sorun ortadan kalkıyor ama bu seferde kilit mekanizması söküldüğü için çok sert focus filan yaparsanız lens bayonetten çıkabilir.

Adaptörlerden söz ettikten sonra m42 lensler hakkında bir detay vermek istiyorum.Bazı lenslerde auto-manuel ayar kısmı varken lens üzerinde bazısında bu kısım yoktur.Eğer aldığınız lenste bu ayar kısmı yoksa arkasındaki pimi basılı şekilde kitlemeniz gerekicek.Eliniz tornavida tutmuyorsa bu işi japon yapıştırıcısıyla yapabilirsiniz.Elim bu işlere yatkın diyorsanız önce arka bayoneti sökersiniz pimi çıkarıp her hangi bir tükenmez kalem yada çakmak yayını pim boyutunda kesip pime yerleştirir sonra bayoneti yerine takarsınız

Dediğim gibi bu kişisel fikirdir ben m42 yi gereksiz görüyorum.Uğraştırmasının yanında dez avantajlarıda var mesela
1-Vizörünüz kısık diyaframlarda çok karanlık olur
2-Vidalı olduğu için lensinizin focus metresi+diyafram tekeri şansınıza kalmış (sağda-solda-altta) filan durabilir.Aşağıda focus metresi+diyaframı düzgün duran bir fotoğraf örneği veriyorum.M42 adaptörünüzü ve m42 lensinizi makinanıza taktığınızda bu örnek fotodaki gibi tepede durmıycak.Sağda-solda-altta olabilir

« Son Düzenleme: 28 Temmuz, 2011, 21:21:50 Gönderen: photo-pentax »

Çevrimdışı eraxes

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: M42 lens kullanımı
« Yanıtla #1 : 11 Ağustos, 2011, 21:54:17 »
Çok gerekli bir paylaşım olmuş teşekkürler :)

Bende jupiter 9 ile m42 adaptör kullanıyorum sonsuza odaklayan yan sanayi.

İlk defa kullanırken takması kolay fakat çıkarırken kan ter içerisinde kalıyorsunuz :)  olayı anladıktan sonra elinizlede sökebilirsiniz o derece basit.

M42 yi sökerken  body e kitlenmiş m42 deki tırnak kendi anahtar ile bastırılarak 1cm kadar çevirilir zaten takılıyor sonra, kesinlikle zorlamayın o kısımda bodynin ağzında bir parçaya dokunuyor sanırım dönmüyor çok zorlarsınız... Tırnağı kurtardıktan sonra " Anahtar tam sokulu konumda olmasın " ucuyla ittirerek kolayca çevirip çıkarabilirsiniz... Bu iş max 5 sn :)
Pentax k10d

Çevrimdışı CMLKK³

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos, 2011, 13:03:47 »
Güzel bilgiler için teşekkürler Güney abi :) bir ara lazım olacak ;)
http://500px.com/CMLKK

Kahverengi dallardan pembe çiçekler açtığına göre,Ümitsizliğe gerek yok…

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos, 2011, 16:11:44 »
Ben anahtarsız kullanıyorum hiçbir sorun teşkil etmiyor, aşırı sert fokusu olan lensim zaten yok, bayonetten pimi çıkardım önce lense takıp sonra makinaya takıyorum, ilk zamanlar bende zorlandım o anahtarla sökerken ve sensöre toz kaçırmada cabası. Bıraktım o işleri artık:) Jupiter 37 AM 135mm 3.5 ve ara sıra Helios 44m-6 ımı kullanıyorum sadece.
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Şubat, 2013, 12:28:42 »
Pentax-K bayonet ucuz ve kaliteli lensler varken kendinizi adaptörlerle heba edip "M42" lenslere yönelmenize anlam veremiyorum. Mevcut M42 lensleriniz var ise adaptör alıp kullanmanızı kimse yadırgamaz ... ama değişik arayışlara girerek kendinizi heba etmeyin. 

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #5 : 07 Şubat, 2013, 12:58:31 »
Pentax-K bayonet ucuz ve kaliteli lensler varken kendinizi adaptörlerle heba edip "M42" lenslere yönelmenize anlam veremiyorum. Mevcut M42 lensleriniz var ise adaptör alıp kullanmanızı kimse yadırgamaz ... ama değişik arayışlara girerek kendinizi heba etmeyin.

Vedib Bey haklisiniz. K-M serilerinde cevher lensler var. Hem diyafram hem netleme ayari biraz sikintili derseniz A serisi oldukca guzel secenekler sunuyor. Yapmaniz gereken sadece netlik.

Çevrimdışı erdem1985

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Şubat, 2013, 13:29:40 »
Benim dedemden kaldığı için sürekli kullandığım revuenon 55mm f1.4  m42 bayonet bir lensim var. Manevi değeri nedeniyle çok fazla kullanıyorum güzelde bir lens ancak adaptör kullanımı sıkıntılı bir olay makine sık sık yanlış pozlama yapıyor elektronik haberleşme sıfır olmasından mı yoksa başka bir faktör yüzünden mi bilmiyorum.

Kullanan biri olarak tavsiye etmiyorum.

Kaldı ki 55mm ,50mm ,28mm ,135mm, 200mm prime  lenslerde en iddalı ve fiyat / performans oranı en yüksek manual lensler bence  pentax ta bu yüzden kullanmak (birkaç lens dışında) gereksiz geliyor.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Mart, 2014, 22:51:54 »
Peki şunu sorayıp M42 lenslerin veya diğer bayonette lenslerde olur olur K bayonete çevrilmesi çok zor birşey mi? Yani arkadaki orjinal bayonet çıkartılıp K bayonet takılamaz mı adaptörü lensin üzerine sabitlemiş gibi yani.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı sadi

• Üye
  • PENTAXPERVER
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Mart, 2014, 23:10:54 »
Peki şunu sorayıp M42 lenslerin veya diğer bayonette lenslerde olur olur K bayonete çevrilmesi çok zor birşey mi? Yani arkadaki orjinal bayonet çıkartılıp K bayonet takılamaz mı adaptörü lensin üzerine sabitlemiş gibi yani.
Ben de bir tane m42 lens kullanıyorum... Bir adaptör almıştım bir zamanlar... Söküp çıkardıkça tırnağı iyice yalama oldu sanırım ki normal K bayonetlerde olduğu gibi takıp çıkartıyorum, hiç bir sorun yaşamıyorum.. m42 lensleri kullanmak zor olsa da ben, elimdeki lensin karakterinden sebep bırakamıyorum. Oldukça zevk aldığım bir lens bu... Çok elzem bir şey olmasa da siz de ucuza bulursanız yada beleşe denk düşerse kullanmanızı tavsiye ederim... Şu yeşil tuş olmasa manuel lenslerin kahrı çekilmez de Allah'tan ''yeşil tuş'' olayı var....
Pentax k7
smc da 18-55mm wr
smc da l 55-300mm
smc-m 50mm f1.7
sigma 10-20mm
meyer trioplan 100mm f2.8
Vanguard Adaptor 46 sırt çantası

Çevrimdışı avcuzade

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • 500px/avcuzade
« Yanıtla #9 : 04 Nisan, 2014, 17:08:31 »
Elimde bir adet Helios 44M-6 manuel lens var ve bu lensin üzerinde sonsuza odaklamayan yan sanayi adaptör takılı. Bu lensi sonsuza odaklamak için sonsuza odaklayan yan sanayi adaptör aldım fakat lensin üzerindeki adaptörü sökmeyi bir türlü başaramadım. Bu işlemi daha önce yapan var mı acaba?

Çevrimdışı marikan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 04 Nisan, 2014, 23:45:08 »
Elimde bir adet Helios 44M-6 manuel lens var ve bu lensin üzerinde sonsuza odaklamayan yan sanayi adaptör takılı. Bu lensi sonsuza odaklamak için sonsuza odaklayan yan sanayi adaptör aldım fakat lensin üzerindeki adaptörü sökmeyi bir türlü başaramadım. Bu işlemi daha önce yapan var mı acaba?

Adaptör lens üzerinde ise fazla sıkılmıştır takarken. Tornavida gibi bir aletle vida açma yönünde tornavidanın ucunu adaptörün bir çıkıntısında takıp açmaya zorlayın. başka türlü çıkarmak zor baya.
Sony ILCE-7
Sony FE 28mm F/2
Yongnuo YN460

Çevrimdışı avcuzade

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • 500px/avcuzade
« Yanıtla #11 : 04 Nisan, 2014, 23:49:46 »
Malesef oyle de olacak gibi gözükmüyor çünkü hic hareket etmiyor. Sanirim japonla filan yapistirmislar çünkü bi forumda öyle bişey yapilabildigini okumuştum.

Çevrimdışı marikan

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Nisan, 2014, 23:53:20 »
Bende adaptörü çok sıktığımda çıkarırken baya zorlanırdım ama Japonla yapıştırmak hiç aklıma gelmedi :) İlginç :)
Japonla yapıştırılı ise zaten belli olmaz mı kenarlarında japon görünüyor mu?
Sony ILCE-7
Sony FE 28mm F/2
Yongnuo YN460

Çevrimdışı avcuzade

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • 500px/avcuzade
« Yanıtla #13 : 05 Nisan, 2014, 00:43:04 »
Yok dostum japin filan gözükmüyor ama açılacak gibi de durmuyor tornavida bile care olmadi.

Manuel lens alırken nelere bakılmalı?

Başlatan photo-pentax

Yanıt: 4
Gösterim: 10892
Son İleti 05 Mart, 2015, 15:49:25
Gönderen: ysf044
Pentax Uyumlu Lens Kısaltmaları

Başlatan REİS

Yanıt: 11
Gösterim: 18435
Son İleti 30 Haziran, 2014, 09:13:35
Gönderen: vedib