Gönderen Konu: Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?  (Okunma sayısı 40972 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
Evet alışkın olduğumuz sorunun tersi bir durum....Neden Pentax kullanmıyoruz?
« Son Düzenleme: 03 Aralık, 2011, 21:07:06 Gönderen: PENTAX »

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
Ynt: NEDEN PENTAX DEĞİL DE NIKON VEYA CANON TERCİH ETTİNİZ?
« Yanıtla #1 : 03 Aralık, 2011, 17:27:35 »
Evet alışkın olduğumuz sorunun tersi bir durum....Neden Pentax kullanmıyoruz?

Mehmet abi galiba konu başlığı yanlış olmuş :) "Neden CANON-NİKON değilde PENTAX" değilmi :)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Aralık, 2011, 17:37:55 »
Mehmet abi galiba konu başlığı yanlış olmuş :) "Neden CANON-NİKON değilde PENTAX" değilmi :)
Konu başlığı doğru Hikmet :) Dediğim gibi her zaman sorulanın tersi bir soru...

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Aralık, 2011, 18:05:17 »
İyide canon ve nikon kullanan neredeyse yok sitede Ömer ve Ercan abi dışında ben bilmiyorum yani onların nedeni de belli ''FF''

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Aralık, 2011, 20:59:07 »
soru aslinda dolambacli degil diger markalarda iki sekildede secimleriniz var hem ff hem apsc .pentaxda ise sinirli sadece apscde kaliyorsunuz .fiatlar deniliyor yada diyorum veya diyoruz aslinda ucuza cok guzel lenlerde bulmak mumkun diger markalarda ornek 150 liraya 50 mm f 1.8 lens almak mumkun af ustelik ayni fiayata pentaxda eski yillardan kalmis lensi bulmak icin cirpiniyoruz vesaire vesaire daha cok acilabilir en onemlisi kisinin kendi secimi

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
İyide canon ve nikon kullanan neredeyse yok sitede Ömer ve Ercan abi dışında ben bilmiyorum yani onların nedeni de belli ''FF''
Bu durum bugün için geçerli olabilir... :) geleceğide görmeliyiz Refik... :)

Çevrimdışı NovariX

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yıllarca Pentax kullandım. D700 aldığım dönemde bile Pentax makinemi ve ekipmanlarımı satmadım.
Fakat olay öyle bir noktaya geldiki artık, TÜRKİYE'DE (altını üstünü çizerek, bastıra bastıra Türkiye'de) Pentax öncelikli albenisi olan fiyat/performans faktörünü kaybetmiş gibi görünüyor. Resmi kanallardan sıfır lens bulmak zaten mucize.. Yurtdışından getirtmeye kalktığınızda aracılar arz/talep dengesinin alıcı aleyhine olduğunu gayet iyi bildiklerinden inanılmaz komisyonlar istiyorlar. Çünkü şunu gayet iyi çözmüş durumdalar: Memlekette Pentax uyumlu lens sayısı sınırlı ve kullanıcılar sıfır lens istiyorsa helede yurtdışına gitme imkanları yoksa bu lensi bu aracılarla getirtmek ZORUNDA. Mesela en son Amazon'da sıfırı 180 dolar (315 lira) olan bir lens için en ucuz fiyatı veren aracı 525 lira fiyat çekti. Durumu siz düşünün. Benzer fiyatlandırmadaki Nikon uyumlu lensin aracılı Türkiye fiyatı ise 390 lira.  :)

Bir diğer konuda MF lensler. Manuel lensleri kullanabilmek gerçekten çekici. O optik performansına o fiyatlar gayet iyi görünüyor(du).. Bugün gelinen noktada çok değil 1 yıl önce 100 liraya rahatça alabildiğimiz 50mm A 1.7 lensler 180 lira civarlarına alıcı buluyor. Çünkü yok. Yani piyasada pek bulunamıyor. Ekonominin en basit prensiplerinden biride talep olan malın miktarı (arzı) az ise o mal değerlenmesidir ve gerçekleşiyor.

Son dönemde artık aynı lens için Nikon - Canon ve hatta bazen Sony uyumlu olana 1x ödeniyorsa Pentax uyumlu olana 1.2x hatta bazen 1.5x gibi meblaglar odenebiliyor. Yani Pentax o daha esnek fiyatlara daha başarılı kareler sunma avantajını gün ve gün kaybediyor. Ruhum hep pentaxian kalacak, ona şüphem yok.  8) Bambaşka bir bağlılık hissediyorum bu markaya karşı. Ama mantığım artık diğerlerinin daha makul, daha rasyonel olduğunu söyleyip duruyor..

herkesin yürüdüğü yoldan yürüme...

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Bu şikayetleri ithalatçı firmaya okutmamız gerek. En azından bu durumu onlar da yurtdışı kaynaklarına iletebilirlerse çözüm bulunabilir. Tespitiniz bence güzel.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı NovariX

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bFeeL, gerekli şekilde ithalatçı firmalarada ulaştırdım konuyu. Nar A.Ş. bu konuda şimdilik iyi gidiyor.
Resmi garantili body'lerin oranı piyasadaki tüm pentax bodyler içerisinde giderek yükseliyor.

Zaten giriş ve orta seviyede Pentax hala en mantıklı seçim. Ancak iş ileri seviye ekipmana gelince işin rengi değişiyor.
Tüm fiyat/performans dengesi darmaduman oluyor. Mantıklı olabilir ama Pentax sevdalıları olarak bu bizim işimize gelmiyor. :)
Hoş, Türkiye fiyatları uçuk bile olsa aynı paraya alacağınız herhangi bir Nikon - Canon ekipmana göre her daim daha kaliteli sonuçlar veriyor Pentax'lar.
Bunuda göz önünde bulundurmak gerek.
herkesin yürüdüğü yoldan yürüme...

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Neden Pentax
      Yanılmıyorsam Ekim 1976'dan beri "Asahi Pentax K1000" gövde ve üzerinde “SMC PENTAX 1:2 55mm” objektifi ile shutter sayısı endişesi olmadan gereğinden fazla kullandım. Filmli makinelerin popüler olduğu dönemlerde hergün ortalama 1 adet 36'lık film bitirirdim. Makine hiç bir zaman tamirci veya bakım servisiyle tanışmadı. Halen pırıl pırıl ve faal durumda baş köşede...
       Tanınmış firmaların kötü mal üretmeyeceği düşüncesindeyim. Marka bir yerde fanatiklik.........

Çevrimdışı Atilla90

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Beyler ekipman sıkıntısı yüzünden bende canon'a geçmeyi düşünüyorum ama gönlümde el vermiyor. Canon 50mm f 1.8 lenslerin sıfırı 200-250 liradan satılıyor NovariX beyin de dediği gibi biz 2.el 50mm manuel lense 100-150 lira veriyoruz. Bir diğer konuda renkler, canon'un renkleri bana çok daha hoş geliyo nedense pentax ve nikon'a göre çok farklı renkleri var canon'ların keskinlik olarak nikon ve canondan aşşağıdalar ama renk olarak ikisindende ilerideler bence. Pentax'I tercih etme nedenim giriş seviyesindeki rakiplerine göre bariz üstün olmasıydı hala daha öyle olduğunu düşünüyorum ama bu ekipman yetersizliğide son günlerde çok canımı sıkmaya başladı. Sizce ne yapmalıyım arkadaşlar bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim :)
Pentax K-x
Pentax DA-L 18-55mm
Carenar 55mm F 1:1.7 Manuel
Tamron 80-210mm  F 1:4.5-5.6 AF
55mm Macro Tube

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Canon'a geçecek olursanız 50mm dışında hangi lensi kullanabileceksiniz?

Alacağınız güzel lensler gene pahalı olacak. :( Her şeyin paraya endeksli oluşundan mutlu olmasam da bir gerçek bu. :(
PENTAX K-3

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
Ben iki gövde kullanıyorum, Pentax K20D - Nikon D300s

Pentaxı asla satmam kullanılamayacak duruma gelene kadar bende kalacak ama Nikonu alma sebebim Pentax'a uygun sigma 8mm balık gözü bulamayışımdan ötürü. Bir de nedenini çözemediğim bir şekilde Canon uygun olanı Nikondan hep daha pahalıydı. Elimdeki Canon 40D gövdeyi satıp 300S aldım bende. Çok uzattım ama Pentaxı kullanmaya kıyamıyorum onunla daha spesifik şeyler çekmekten hoşlanıyorum Nikon'u ise tamamen iş icabı kullanıyorum.
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

Çevrimdışı Atilla90

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Canon'a geçecek olursanız 50mm dışında hangi lensi kullanabileceksiniz?

Alacağınız güzel lensler gene pahalı olacak. :( Her şeyin paraya endeksli oluşundan mutlu olmasam da bir gerçek bu. :(

Haklısınız ama canon'da da pentax'tada aynı zaten 3.parti lens fiyatları ama artı olarak çok daha fazla lens seçeneğiniz oluyor :( Birde size bişey sormak istiyorum bir k-7 kullanıcısı olarak k-7 seçmenizdeki amaç nedir bu sitedeki değerler k-x'in daha üstün olduğunu gösteriyor ama k-7'nin fiyatı daha yüksek fiyatı şişiren cihazın büyüklüğü ergonomisi yada ekranının daha kaliteli olmasımı, eğer amaç fotoğraf çekmekse k-x daha başarılı (siteye göre) ama k-7 daha pahalı bu ironiyi bir türlü otutturamadım kafamda bu konu hakkındada fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim :)
Pentax K-x
Pentax DA-L 18-55mm
Carenar 55mm F 1:1.7 Manuel
Tamron 80-210mm  F 1:4.5-5.6 AF
55mm Macro Tube

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Haklısınız ama canon'da da pentax'tada aynı zaten 3.parti lens fiyatları ama artı olarak çok daha fazla lens seçeneğiniz oluyor :( Birde size bişey sormak istiyorum bir k-7 kullanıcısı olarak k-7 seçmenizdeki amaç nedir bu sitedeki değerler k-x'in daha üstün olduğunu gösteriyor ama k-7'nin fiyatı daha yüksek fiyatı şişiren cihazın büyüklüğü ergonomisi yada ekranının daha kaliteli olmasımı, eğer amaç fotoğraf çekmekse k-x daha başarılı (siteye göre) ama k-7 daha pahalı bu ironiyi bir türlü otutturamadım kafamda bu konu hakkındada fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim :)

CCD sensörlü K200D kullanıyordum, yeni bir gövde ihtiyacı hissettim ve CMOS sensörlü yeni bir model almak istedim. K-7 çok yeni çıkmıştı, yabancı forumlarda yere göğe sığdıramadılar; ortaformat cihazlarla karşılaştırmalar yapıldı. Bu benim için çok dikkat çekici bir unsur oldu. "Doygun ışık, uzman gövde." her forumda K-7'nin anahtar kelimesi halindeydi. :) Aldım ve neticeden gerçekten memnunum. 2 yıl 38bin shutter oldu.. yanına yeni bir gövde alabilirim ama satış kesinlikle düşünmüyorum.

Güçlü doğru ışık ortamlarında, 50mm FA 1.4 objektif ile yakaladığım görüntüler beni K-7'e bağladı. Örnek birkaç fotoğraf:

1.03 megapiksel
[smg id=1299]

1.44 megapiksel
[smg id=413]

Orjinal fotoğrafları bulmak zor olur sanırım, bulursam yayınlayacağım. Yukarda da dediğim gibi K-7'nin anahtar kelimesi "DOĞRU IŞIK".

Yüksek iso ile az gren konusunda K-x daha başarılı. Yalnız bunun dışında K-x'n K-7'e göre başka bir üstünlüğünü göremedim ben. :) Bu konudaki üstünlüğü de beni ilgilendirmiyor. Doygun ışık çekimleri beni daha tatmin ediyor, az ışık ile işim yok.

Gövde kalitesi olarak zaten K-7 ile K-x'i karşılaştırmak K-x'e haksızlık olur. Sınıf farklı burada ciddi olarak hissediliyor.  K-7 ve ikizi olan K-5 gövde kalitesi olarak piyasanın kuşkusuz lideri. Ele oturuş, shutter sesi, menü kolaylığı.... içerik zenginliği..... Daha pratik daha kaliteli bir gövdeye henüz rastlamadım.
« Son Düzenleme: 18 Ocak, 2013, 16:41:19 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3

Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3187
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 4199
Son İleti 07 Mayıs, 2013, 21:13:54
Gönderen: Baha
Pentax lens ve makinaların Flickr sitesindeki fotografları

Başlatan sdemir03

Yanıt: 3
Gösterim: 4148
Son İleti 06 Kasım, 2013, 13:17:06
Gönderen: akn786
Dünya ve Türkiye deki Ünlü Pentax'cılar