Gönderen Konu: Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?  (Okunma sayısı 40742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bekir Demirağ

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Neden ? Evet , güzel soru. 60 yılı aşkın ( taa filmli dönemden beri) fotoğrafla- makinalarla haşır-neşir olan ( hatta koleksiyoncu ) bir gazeteci yani spor fotoğrafçısıyım. Kodak Retinnette 1 A ile başlayan maceram, 1980'de Almanya gezisinde aldığım Pentax Spotmatic F ile adeta tutkuya dönüştü. Derken, diğer firmaların ( Canon- Nikon- Minolta ) ürettiği makinalarla sahalarda maç takibine başladım.Pentax harika iş çıkartıyor, ancak HIZ konusunda çok ağır kalıyordu.Bu nedenle Canon 1 D ve D 40, Nikon  D2x -D 200 işimde daha başarılı olmamı sağladı. Türkiye futbol liginde senelerce saha içi foto muhabiri olarak görev yaptım. Hemen tüm markaları ve  modellerini kullandım.
Ama Pentax'dan vaz geçemedim. Seri olarak  İst DL 2- D 100- D 200, K10 D almayı sürdürdüm. ( Tabii geniş açıdan tele objektife kadar da lens olmak kaydıyla ...)
Pentax kullanıcısı biri olarak diyorum ki : ' Her ne kadar satış olarak Canon, Nikon, Sony gibi firmaların   gerisinde '  ise de RENK konusunda hiç biri Pentax'a asla yaklaşamaz bile ? Tabii bu benim fikrim, katılmayabilirsiniz. Saygı duyarım.
Pentax'ın dağıtım- servis ve ekipman olarak eksikleri  elbette var ? 
Umarım firma   temsilcisi ülkemizdeki Pentax tutkunlarını memnun edecek duruma bir an önce gelir.
Herkese sonsuz selamlar, sevgiler.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
benim ise nikona seçmemdeki sebeblerin başında hız gelmekde.

Çevrimdışı Araselmas

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
  2006 da ilk dslr makinemi (Canon 400D) alip fotograf cekmeye basladim.
  Yil 2020, slr ,dslr, rangefinder, bilimum compact (x1, DP1/2/3 ,c5050.. gibi) makineye sahibim.
  Bunlarin icinde K10D , K5iis ve K1 de var.
  P/S/A/M modlarini ogrenecek kadar fotografcilik ile ilgilenmis bir arkadasim beni K5iis ve 40 2.8 Limited ile Karakoy tramvay duraginda gordu ve omuzumdaki makine hakkinda soyle soyledii, "hmm guzelmis, idare ediyor mu? " Ben ekipman davasini bagirsaklarima kadar hazmettigimi dusundugum icin bu husustaki  cahilligine sadece gulumsedim ve yoluma devam ettim. K5iis ve 40 limited in neler yapabilecegini dunyada bir ben bilsem yeter :)
  Ama o guzel memleketimin insanlariyla yapilan fotograf bulusmalarindaki , o fujifilm x10t li hanimlarin , binbir zorluk ile alinmis a7riii lu pazulu sakalli beylerin pentax sahiplerine aciyarak bakislari yok mu :)))))   cogu pentax sahibinin ne yazik ki bu sebepten nikon sony ve canon tarafina gectigini dusunuyorum. Koyun psikolojisi, Kral ciplak malesef
« Son Düzenleme: 11 Ekim, 2020, 23:22:57 Gönderen: Araselmas »
Pentax
Nikon
Canon
Fujifilm
Sony
Olympus
Epson (!)

Çevrimdışı KaraSinek

• Üye
    • Profili Görüntüle
tarihe ben de not düşmek isterim.

dijital slr-like (Kodak 7590 -> fuji s5600 -> fuji s9500 ) makinalarla daha fazla vakit harcamamam gerektiğini düşünürken Pentaxı keşfettim. K100D gövdenin eski manuel focus lenslerle kullanılabiliyor olması, gövde kalitesi, vizör büyüklüğü gibi parametrelerle radarıma girmişti. 2007 yılının başında elimdeki s9500ü satıp 2.el K100D gövde almıştım. o dönem bu gövde canon nikon alternatiflerinden ucuz ve açık ara daha iyiydi. eski fotoğrafçıları dolaşarak yıllardır kimsenin sormadığı pk objektifleri toplamaya başladım. diğer sistemlerden çok daha uyguna çok istediğim sonuçları elde edebiliyor olmuştum. dönemin küçücük sensörlü slr like makinaları ile bu mümkün değildi. Gerçek anlamda fotoğraf ile olan ilişkim olgunlaşmaya başladı. çok geçmeden film hayatıma girdi. yakın arkadaşımla karanlık oda kurmamız ile fotoğrafı öğrenme eğrimiz ciddi arttı... beraberinde dijital serüven de pentax cephesinde adım adım ilerledi. zaman içinde hem 35mm de kullanmamım hem de pentaxın bir fulframe çıkaracağı ümidiyle de objektiflerimi de hep FFde çalışacak modeller olarak seçmeye çalıştım. K100D->K10D->K7->K5iis->K1 ile şuanki duruma geldim... 

cogu pentax sahibinin ne yazik ki bu sebepten nikon sony ve canon tarafina gectigini dusunuyorum. Koyun psikolojisi, Kral ciplak malesef
aykırı olmanın prestijli olduğu jenerasyondanım. pentax kullanıyor olmam ve bir foto topluluğunda kimsenin elinde pentax olmaması hoşuma gidiyordu. hala da öyledir... :D
« Son Düzenleme: 22 Şubat, 2021, 15:55:17 Gönderen: KaraSinek »
Pentax K1 | Pentax K10D |  Pentax MX | Pentax Spotmatic-F
Schneider-Kreuznach 10-17mm f/3.5-4.5 ED Fisheye | Zenitar 16mm f/2.8 Fisheye | Pentax 24mm f/2.8 | Pentax SMC-FA 28mm f/2.8 | Pentax SMC P-FA 35mm f/2.0 AL | Pentax DA 40mm f/2.8 XS | Pentax SMC-A 50mm f/1.2 | Pentax SMC-FA 50mm f/1.4 | Pentax-D FA 50mm F2.8 Macro | Pentax SMC-DA 70mm f/2.4 Limited | ZEISS Planar T* 85mm f/1.4 | Pentax-D FA 100mm f/2.8 WR Macro | Vivitar 105mm f/2.5 Series 1 Macro | Pentax SMC-FA* 200mm f/2.8 ED (IF)

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
silinebilir.
« Son Düzenleme: 23 Şubat, 2021, 22:13:39 Gönderen: Lupara »

Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3176
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 4191
Son İleti 07 Mayıs, 2013, 21:13:54
Gönderen: Baha
Pentax lens ve makinaların Flickr sitesindeki fotografları

Başlatan sdemir03

Yanıt: 3
Gösterim: 4040
Son İleti 06 Kasım, 2013, 13:17:06
Gönderen: akn786
Dünya ve Türkiye deki Ünlü Pentax'cılar